Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. De politiek van onzen Koning. Stadsnieuws. Zaterdag, 3° September 1898. 5 centiemen. l erschijsiettde des JEaievdays. eendracht maart macht. Men schrijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscii België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelrjk in bet Agence Ravas Magdalenastraafc, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad. Eert jaar S3 franks. vrDE provincie, Een jaarfr. 2-50. Wanneer zal men be ginnen aan het vertee ren der 264,000 fran ken, die voor liet lier- stellen onzerJElij school bestemd zijn4? Het was nog niet genoeg dat Z. M. Leopold II den Congo uitgevonden had om de belastingschuldigen uit te zuigen, nu, in medeplichtigheid met zijne ministers, droomt hij ons ge schenk te doen van eene krijgsvloot Hij zendt Belgische officieren aan boord der Fransche pantserschepen en gaat op reis met den eersten minister op zijnen nieuwen yacht. En om wei zijne verachting voor 's lands vlag te toonen zoolang dat dit land geene krijgsvloot hebben zal, wat doet hij Hij steekt de Engelsche vlag uit aan boord van zijnen yacht, hij ontkent, verloochent dus de vlag van het land dat hem onderhoud. Om die krijgsvloot te beveiligen moet er natuurlijk een afzonderlijke haven ingericht worden en daarom zou hij willen de werken van Brugge-Zee- haven waarnemen om van Heyst eene krijgshaven te maken. Ongelukkiglijk voor hem had hij op de hardnekkig heid der Bruggelingen niet gerekend, deze hebben aanstonds zijne drift ver koeld en zullen hem kost wat kost ver bieden zijn ontwerp te vervolgen. Ziehier wat een klerikaal blad van Brugge La Patrie daarover schrijft Is het waar dat m zekere hooge sfeeren men alles op touw zette om van de ankerhaven van Brugge eene krijgs haven te maken Is bet waar dat eene hooge perso naliteit een der ministers daartoe be keerd zou hebben n Is het waar dat, om die zaak te kunnen onderzoeken, het op de aan vraag is van die hooge personaliteit dat men dat proefstuk verspreid heeft Verder zegt hetzelfde blad nog «Wij zijn geen vijanden van het ministerie noch van den Koning. En nochtans hebben wij niet geaarzeld dat nieuws op te nemen. Onze konfrater van Gent (de Bien ■publiczou er niet over verwonderd zijn indien hij de geestentoestand te Brugge kende. Men is er hoogst ver bitterd voor al de moeilijkheden welke men onophoudelijk verwekt om de uitvoering van Brugge-Zeehaven te hinderen en er de onkosten voor de stad verpletterend temaken. Welk verschil met Oostende Daar voldoet men al de wenschen en nog daarenboven. Hier handelt men ons in vijanden En waarom het nog langer verber gen, Tiet is door den mil van Zijne Majes teit den Koning dat dezen toestand zich ver toontn Dus het klerikaal blad la Patrie bekent dat het onzen koning is die de schuld is van al wat er voorvalt. Wij dachten nogtans dat in ons land de grondwet klaarblijkelijk zegt dat de koning regeert zonder te besturen. Waarom laten de ministers hem dan handelen zooals zijnen koninklijken neef Humberto van Italiën, waarom laten de ministers hem toe van ons land eene koloniale- en krijgsmacht te maken Omdat zij eene schaamtelooze overeenkomst met hem voltrokken hebben, schaamtelooze overeenkomst aan dewelke wij de achteruitkruipend- ste wetten te wijten hebben de wet der vier eerloosheden, het bescher- mmgsteisel en die verfoeilijke school wet die openlijk en schandelijk de vrijheid van godsdienst verkracht aan dewelke de koningen eerbied en trouw zworen. Wij kunnen dus niet genoeg het ge drag van onzen koniDg laken en wij denken met menige andere dagbladen dat het tijd worde dat men de Belgen op hunne hoede zette tegen hunnen koning. Jan. AXtït ongeluk der* Zwemkom In de Strijd van verleden Zaterdag hebben wij een artikel uit le Peuple overgenomen, welke het ongeluk be sprak dat in de zwemkom voorgevallen is. Het vraagt onder anderen waarom er daar geenen geneesheer was om de zwemmers in geval van ongeluk te helpen. Na de noodige inlichtingen daarover genomen te hebben kunnen wij verze keren dat le Peuple het mis is want de heer Jozef Justice bevond zich in de zwemkom. Hij heeft alle pogingen ge bruikt om den ongelukkigen jongeling w$dec tot het leven te brengen. Alpha. V erdronken. Verleden Zondag, rond 2 ure 's na middags, speelde het vijftienjarige meisje, Clementina Boudry, woonende in de S' Godeiievestraat, met twee ha- rer vriendinnetjes langs de stadsgrach ten, nabij de zwemkom. Het wilde braambeziën plukken welke aan eenen struik groeiden. Om ze gemakkelijk te bereiken werd het door de twee andere meisjes vastgehouden, doch eensklaps lieten deze haar los en de ongelukkige dompelde het hoofd vooruit in het water. Verschrikt de andere kinders liepen weg en slechts een uur later, na de catechismusles, vertelden zij het ongeluk. Men heeft onmiddelijk maar tevergeefs trachten het lijk te vinden en het ia maar den Maandag dat men het opgevischt heeft. Dit is reeds het tweede ongeluk wel ke dit jaar in de stadsgrachten voor valt. Iedereen herinnert zich nog in welke omstandigheden de arme Isidoor Verschoore in Aprilmaand omkwam. Ook in ons nummer van 7e Mei klaag den wij reeds over de zorgeloosheid en de onverschilligheid onzer meesters voor wat het leven onzer medeburgers betreft. Natuurlijk heeft het stadsbestuur, zooals naar gewoonte, onze klachten niet willen aanhooren en mets is ge daan geworden om dien toestand te verbeteren. Het is dus hoogst noodig, zooals on zen konfrater Het Weekblad het ook reeds gevraagd heeft, dat men hier, in Ieperen, zooals in menige andere ste den, kassen plaatse reddingstoestellen inhoudende, om in geval van nood, on middelijk de noodige hulpmiddelen aan den drenkeling te verschaffen. Zelfs het Nieuwsblad (zie nummer van 27e Oogst 1898) is het eens met ons in die zaak. Het vraagt insgelijks dat men verbeteringen toebrengen zou, dat men een kloeken en bekwamen redder noeme en dat alle toestellen die noodig of nuttig zijn in geval van ongeluk aanstonds aan de hand zouden zijn. Wij hopen dat dit nieuw ongeluk eindelijk de oogen onzer meesters openen zal en dat zijin het toekomen de, na al onze vermaningen en die on zer konfraters, de verantwoordelijk heid met zouden willen dragen van een mogelijk ongeluk. Goliath. I,rij sdeelingen. In Ons Bladvan 28° Augusti 1898 lezen wij het volgende VEURNE. Donderdag 18 dezer, had in den namiddag de plechtige prijsdeeling plaats aan de leerlingen van de Stads lagere meis jesschool. Voorde omstandigheid zongen de meisjes een lied en een tooneelstukje werd opgevoerd, de ouders en een talrijk publiek Woonden deze plechtigheid bij. De Gemeente raad was aan het noenslapen, alleen de heereu Burgemeester en zijne secretaris, benevens den heer Schoolopziener, waren tegenwoordig. Ware het om aan het zee strand te wandelen ol om per velo te rijden, of zich andere kleine vermakelijkheden te verschaffen, zij zouden voorzeker tijd hebben gevonden, maar als het er op aankomt om het officieel onderwijs te vereeren, daarvoor hebben zij geenen tijd of zijn niet te huis. Heeren Stadsbestuurders, de ouders en het kiezerskorps zullen zich, bij de aanstaande gemeentekiezing, uwe groote genegenheid voor het volksonderwijs en hunne geliefde kinderen weten te herdenken. Hier ook iu leperen hebben wij kun nen de onverschilligheid, de verach ting der stadsbestuurders bestatigen voor al wat het officieel onderwijs be treft. Eertijdsgausch de gemeenteraad, de officieren van het leger en van de burgerwacht, de leeraars en magistra ten woonden die plechtigheden bij nu, tenzij de Schepen van het open baar onderwijs die verplicht is aanwe zig te zijn, zal men er geen enkel ge meenteraadslid vinden, officieren en magistraten hebben ook die feesten ontvlucht om er niet in aanraking te zijn met valsche jesuïeten, janussen met twee gezichten Dit moet echter de vrijzinnige ou ders met beletten voort moedig de ge meentescholen te steunen want wie laatst lacht, zal best lachen. Goliath. IIxxï log-iek Hoort de godsdienstprekers, leest de klerikale boeken, de katholieke bla den, overal en altijd wordt door hen gehandeld over de belooning, die men later door hunnen godsdienst bekomen zal. Leest een kwezel jaren lang, 't is om later in den hemel beloond te worden. Sluit een jongeling zich voor gansch zijn leven in een klooster op, 't is voor eene hemelsche belooning. Broodrooft een katholieke baas een vrijzinnige werkman, hij denkt dat God hem later zal beloonen. Werpt een katholieke minister een vrijzinnige onderwijzer in d'armoede, hij hoopt op betere belooning in den hemel. Gedurig wordt zoogezegde beloonin gen in de kerk geprezen, gedurig wor den dankzeggingen, sermoenen, pro cessies ingericht om zoogezegde beko- mene goddelij ke belooningen te viereü De kinderen der gemeentescholen werken een geheel jaar lang; met Tuindag grijpen prijsdeelingen plaats, men geeft hen de belooning voor hun vlijt. Maar de klerikalen willen van deze feest niet, de katholieke gemeentebe stuurders gaan naar deze viering van bekomene belooning niet Zijn ze logiek Goliath. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Onze Tuindag-feesten. 't Is zoo gemakkelijk uit een artikel eenige insneden te nemen en daarop dan lange holle phrazen te maken en zegevierend uit te roepen nu hebben we weer-de Strijd eene klopping van eerste klas gegeven. 't Is met een dergelij kend middel dat le Petit Beige en andere domme katho lieke bladen hunne tegenstrevers trachten te doen doorgaan voor brand stichters en moordenaars, enz. Maar dat middel heeft slechts een uitwerksel op menschenverstanden in den aard van die van de lezers van het Nieuwsbladanders gezegd op sukke laars... En de slimme schrijver van het Nieuwsblad weet goed genoeg welk geestesvoedsel hij zijn lezers moet op dienen. Maar ernstige menschen vragen ant woorden en het ware niet te verwonde ren, dat er toch onder de lezers van het Nieuwsblad hier en daar een tot zich zeiven zou gezegd hebben: zijn dat antwoorden Is het op deze ma nier dat men aan de feiten van de Strijd antwoordt Of is er misschien niets te antwoorden, wantinderdaad, Alpha n van de Strijd heeft gelijk. 't Is nog gemakkelij ker van artikels te schrijven in het Nieuwsblad en le Journal d'Ypres en gedurig zijne lezers te paaien met leugens door te zeggen dat een liberaal dit zou gezegd heb ben, dat een liberaal dat zou gezegd hebben. En wij herhalen onze woor den van vroeger historietjes waarvan geen woord waar is, maar die uitge vonden worden in geval van gemis aan argumenten. Doch wij veranderen thans het woord historietjes door het woord leugens en zeggen leugens, die uitgevonden worden in geval van gemis aan argumenten. Leugentje om beterens'wil zal de schrijver vau het Nieuwsblad en le Jour nal d'Ypres tot zich zei ven zeggen. Wij antwoorden daarop er bestaat maar eene soort vau leugens leugen. Als wij zeggen, dat een katholiek iets gezegd heeft, dan durven wij na men noemen. Zoo zeggen wij dat in tegenstrijdigheid met een artikel van dienzelfden schrijver in le Journal d'Y- pres over de Oud-Pompiers verschenen, de heer Ernest Wenes in het Oud- leper verklaarde verrukt te zijn over het spelen van het liberaal muziek en dat hij op eene repetitie der Blauw6 Koussen dezelfde meening uitte. Maar... laat ons aannemen, dat de schrijver niet anders kon antwoorden en dat hij onrechtstreeks moet beken nen, dat wij gelijk hadden. Alpha. P. S. De schrijver van het Nieuws blad we te ook, dat er onder het liberaal bestuur nooit een gulden tijdperk voor lievekindjes bestond als thans on der het tegenwoordig bestuur. Is hij er niet van overtuigd, dat hij dan inlich tingen neme bij den heer Caliewaert, drukker van het Nieuwsblad. (Ziet gij wel dat wij durven namen noemen). A. Scliij nlieilig-en Dat en gaat ons niet aan De twisten en gevechten tusschen Blauwe Kousen en stadsmuziekanten gaan ons niet aan zegt het Nieuwsblad. Pin omdat wij erover een woord durfden gewagen, zijn wijraad het eens, lezers, schijn-hei-li-gen Wij mogen dus niet het minste woordje van compassie uitspreken over die arme muziekanten, die zich met aflaten moeten tevreden stellen, of het Nieuwsblad springt vooruit en, "tap wyaoOQCIoni

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3