Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. De grootste vijand. Stadsnieuws. 5 centiemen. Vierde jaar. ATl 46. Een katholiek kongres. Budgetten van oorlog en zeewezen. Verschijnende des &tilerdtts/s. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Ren jaar Iranks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men ein delij li beginnen aan liet verteeren der 364,000 franken, die voor het herstellen onzer 3 j - school bestemd zijn? De zoogezegde anti-socialisten zijn Zondag laatstleden bijeengekomen om punten van hun programma te bespre ken. In plaats van voorstellen te stem men met hetinzicht ze te doen doorvoe ren, hebben zij zich vergenoegd wen- schen uit te drukken dat men in de Kamers dit zou doen, dat zou stemmen. Iedereen weet hoeveel rekening er gehouden wordt van deze wenschen. Zelf verscheidene dergene, die ze stemmen, volgen ze niet na. Voor wat de zondagrust aangaat stemden zij eenen wensch dat het zon- dagwerk algemeen zou verboden wor den, maar dat de noodige vergunnin gen zouden toegestaan worden in geval waar den aard der nij verheid het eischt of voor redenen van openbaar nut of door de internationale concurrentie Aan de werklieden die 's Zondags moeten werken een rustdag op zeven toestaan en, behalve in geval van on mogelijkheid, hun den tijd gunnen tot vervulling hunner godsdienstige plich ten. Tegen het alkoolisme, vragen zij dat de wet er trapswijze toekome den ver koop en 't verbruik van den alkooi te verbieden voor alle andere gebrui ken dan in de nijverheid of in de geneeskunde, als middelen om daartoe te komen vermindering van het getal herbergen, verhooging der rechten op den alkool en afschaffing der voorrech ten toegestaan aan de landbouwstoke- rijen. Op het oogpunt van arbeidsregeling. Voor meisjes: verbod van alle werk voor meisjes van 14 tot 21 jaar in mij nen, steengroeven en in alle gevaarlijke of ongezonde nijverheden Verb id van zondag- en nachtwerk Werkdag van 10 uren met een uur en half rust, met uitzondering van het huis- en landbouwwerk Voor de kinders de wet moet den arbeid der kinderen verbieden vóór den ouderdom van 14 jaar, zoowel in de klein- als in de grootnijverheid Werkdag van hoogstens 10 uren voor de aankomelingen van 14 tot 18 jaar Verbod van nacht- en zondagwerk Verbod van in koffiehuizen en dans zalen meiden te aanvaarden onder de 16 jaar Verbod van meisjes- en vrouwen werk in en rond de schepen te Ant werpen. 'T is alles wat er op maatschappelijk gebied gestemd wordt. Het voorstel over de zondagrust is goed, maar het staat reeds sedert lang op de programma's der ware demokra- tische partijen. Het alkoolisme bestrij den met de voorgestelde middelen is onmogelijk en wij vinden, dat het dom is de voordeelen waarvan de landbouw- stokerijen genieten af te schafïen omdat de groote stokerijen nog meer geld zouden winnen. Het beste middel ware volgensons die nij verheid door den Staat over te nemen (zooals in Zwitzerland) en den alkool zoo schadeloos mogelijk te maken, in de voorstellen van ar beidsregeling vmden wij geen woord over de volwassenen mannen en vrou wen. Men zou allicht denken, dat deze Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Ageace Havas Magdalenasfcraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. niet verdienen in aanmerking genomen te worden. Om tot eenen dergelijkon uitslag te geraken, heeft die zoogezegde demo cratische bond gedurend twee dagen vergaderd Is het te verwonderen dat hunne besluiten met het minst gewicht bezit. Jan. Ziehier de cijfers van het jaar lij ksch verbruik van alcool in België en der uitgaven tot dewelke het aanleiding geeft. Verbruik van sterke dranken, 75 millioen liters. Uitgave voor dit verbruik, 150 mil lioen frank. Uitgave voor da alcoholische dran ken m het algemeen, 500 millioen fr. Dus eiken dag door de zon besche nen, worden 1,370,000 fr. uitgegeven voorde alcoholische dranken, waar de genever alleen tusschen komt voor 410,958 fr. Als men de optelling maakt, be merkt men dat ieder jaar ongeveer een lialf milliard Irank verloren gaan voor de zedelijke en stof felijke verbetering der bevolking, voor de spaarkas, voor den handel en de nijverheid die geen betrek hebben op den verkoop van sterke dranken. Dit is dus een half milliard dat wordt uitgegeven om de gevangenissen te bevolken 74 op 100 veroordeel den zijn gealcooliseerden om de bedelaarsgestichten vol te krijgen want 79 op 100 opgeslotenen zijn dron kaards. Op 100 menschen met zinneloosheid geslagen zijn er 45 die deze kwaal te danken hebben aan het overmatig ge bruik van alcool. Is dit alles 0, neen Die kolossale som wordt uitgegeven om het menschel ijk ras te verbaste ren de vaders van familie door de genever doortrokken als oliekannen, schenken aan 'b vaderland havelooze, ellendige en lijdende kinderen. Indien zij de mannelijke jaren be reiken zullen die kinderen op hunne beurt 't leven schenken aan mensche- lijke produkten. behebt met klierge zwellen, aan vallende ziekte onderhe vig en in zich de kiemen aller ondeug den en driften dragend echte plaag geesten voor de maatschappij. Ziedaar den toestand welken de 198,000 kroegen en geneverhuizen met hun jaarlijksch debiet van 75 millioen liters alcool in Belgie hebben verwekt. Dit half milliard frank vertegen woordigt niet alleen de centen uit de zakken en spaarpotten geklopt om te drinken. Daarbij moet gevoegd worden het werkloon der verloren uren, de grondstoffen der nij verheid die te met zijn gemaakt, het slecht geleverd werk, de verwaarloosde zaken, enz., enz., honderden gelegenheden om tot geldverlies te brengen. Indien wij dit alles moesten bij een tellen zouden wij tot een ander cijfer komen dan dit welk opgegeven is. Want men hoeft slechts de bereke ning te maken dat de burger of werk man die 1 of 2 fr. uitgeeft om zich zat te zuipen, gewoonlijk een verlies van 5 tot 6 fr. ondergaat, soms meer, door hetgeen hij verwaarloosd voor, tijdens en na de dronkenschap. Ziehier de cijfers in verscheidene landen bereikt door de budgetten van oorlog en zeewezen Duitschland, 887,759,843 Ir. Belgie, 48,406,357 fr. Oostenrijk, 364,942,705 fr. Spanje, 163,659,322 fr, Denemar ken, 17,246,477 fr. Groot-Bretagne, een milliard elf millioen n Frank rijk, 880.718,670 fr. Griekenland, 16,345,312 fr. Italië, 337,742,929 fr. Nederland, 78,624,786 fr. Portugal, 44,674,295 fr. Roemenie, 44,470,335 fr. Rusland, 1 milliard 337,128,676 fr. Servie, 14,115,393 fr. Zweden en Noorwegen, 45,363,700 fr. Zwit serland, 23,200,849 fr. en Turkije, 115,825,838 fr. T zij de globale som van meer dan zes milliards 700 millioen, niets dan voor Europa... en in vredesvoorwaar den. Wat er ons te wachten staat. Tot wat den oorlog der klerikalen tegen het onderwijs leidt, hebben wij al dikwij Is aantoond. Wij hebben met cijfers bewezen dat hier, te Ieperen, de ontwikkeling der bevolking aan het dalen is. Het Nieuwsblad spot ermede maar het antwoord er niet op. In de Antwerpsche bladen vinden we weêr een bewijs, gegeven door een opstel van eenen 14jarigen jongen, die acht jaren op de banken van katholieke scholen zat. Wij kunnen niet nalaten het ODze lezers mede te deelen, daar het waar lijk verdiend bewaard te worden Antwerpen 15 maart 1898. u Geshiendenis a Leopold I Nadat door de onvoenteling van 1830 België zijn onafhankelijkeid ver- kergen had, werdtLeopold van Saksen- Cobeug, een Duitsche prins, bekend, om syne jeleerdeid en zijn edel karak- ker, als eerste Koning van België uit geroepen Leopold 1 ist gebooreu te Gobeurgin 1790 Hij verdt injehildigde den 21 juli 1831 onder de regeenng van Leopold 1 verden veele vaarden geafen de eerste ïjzerenweg van Brusel maar Mechelen verdt gelegd telegraaf en telefoon (sic) werde aangelegd het omderwijs werd geregeld en vele be- lastigden verden afgeschafd Leopold I stierfin 1865. Door de klerikale scholen van lepe ren wordt de leerzucht der jeugd zoo danig ingekrompen,dat het getal lezers der stadsbibliotheek valt van 42,000 op 6,000. Iu Antwerpen, na acht jaren school gaan bij de klerikalen, is men in staat dergelijk opstel te schrijven. Triestige toestand Alpha. Oud-Ponipiers. Het concert, dat op 9! Oogst 11. had moeten plaats grijpen en dat, ten ge volge van de onzekerheid van het weeer, uitgesteld werd, is vastgesteld op Zondag 25" September, om 4 1/3 ure stipt in den Hof der Citadelle. Het programma bestaat uit de volgende muziekstukken. le gedeelte. 1. Ouvrons le bal, marsch. Jouve. 2. Les deux hussards, ope ningsstuk. Döppler. 3. Andalucia, mazurka. Iieymans. 4. Concerto voor clarinet- ten. Wettge. 2e gedeelte. 1. Deci, Dela, marsch. Denza. 2. Le Prophete, fantazia. Meyerbeer. 3. Josephine, gavotta. Eilenberg. 4. New Life, waltz. Komzak. Indien het weder gunstig blijft dur ven wij verhopen dat iedereen het zich als een plicht zal rekenen op het con cert tegenwoordig te zijn en aldus eenen blijk van genegenheid te geven aan ons moedig muziekkorps. Goliath. Eig-eiit>elaiig* en logiek of M. Jöooiie en do orgels. ledereen in leperen en het arrondis sement kent M. Gyriel Boone, brouwer in de Rijsselstraat, gemeenteraadsheer sedert 1891 en gedecoreerd met de me daille van eerste klas voor bewezen diensten gedurende 25 jaar als kerk- heer in S4 Bieters In zittingen der gemeenteraad van 28n December 1896 en 31" Augustus 1897 heeft hij het reglement op het spelen der orgels en andere muziektui- gen in de herbergen en op de openbare dansfeesten goedgekeurd en gestemd. Zelfs nooit heeft hij er het woord ge sproken alhoewel hij er nogtans dacht men, veel belang in moest hebben in zijne hoedanigheid van brouwer. Ook iedereen was verwonderd over zijn gedrag en bewonderde hierin hoogstens zijne belangloosheid. Maar de sluwe brouwer wist maar al te wel wat hij deed en mdien hij het regle ment op de orgels stemde is het omdat dit reglement, ver van hem schade te veroorzaken, integendeel hem maar meer profijt bijbrengen kon daar hij toch, in Ieperen, geene herbergen bezat waar er orgel gespeeld was In de naburige gemeenten is' het geheel anders. Niettegenstaande de sermoenen der pasters laat hij toe aan zijne pachters en herbergiers wat hij aan die van Ieperen verboden heelt. En zoo is het dat in Ylamertinghe, in Boesinghe, in Brielen, en misschien in nog andere gemeenten enhel in de her bergen van brouwer Boone, orgel gedraaid en gedanst werd Zoo is het dat op de kermis van Brielen, den 17" Juli laatst leden, en verleden Zondag en Maandag nog, tot laat in den nacht gedanst werd in Den Rooden Hert, herberg van raadsheer Boone. herberg gelegen op tien meters afstand van Ieperen, op het grondgebied van dewelke zulks verbo den is Wat nog meer is, vóór dat bovenge meld reglement in voege gebracht werd, was er nooit gedanst in de her berg Den Rooden Hert maar nu sedeft dit jaar heeft M. Boone het toe gelaten Welnu, indien M. Boone maar met de medaille van eerste klas gedecoreerd werd als kerkheer verdient hij voor zeker het eerekruis van eerste klas voor zijne sluwheid en logiek Alpha. De tabak. De gemiddelde hoeveelheid tabak voortgebracht in Belgie van 1880 tot 1890, was van 4,394,539 kilogr. Sedert, is deze hoeveelheid geklommen van 3,919,669 kilogr. in 1891, tot 5,300,000 in 1894, tot 6,191,235 in 1896 en einde lijk tot 6,436,852 in 1897. De wetten, door de Kamers gestemd, schijnen dus de Belgische tabakvoort- brengstbevoordeeligd tehebben. Noch tans heeft de vermeerdering van voort- brengst maar weinig invloed gehad op den invoer van den vreemden tabak het is het inlandsch verbruik dat sedert eenige jaren gedurig vermeerdert. Men rookte nochtans in 1882 en 1883 meer als nu 19 1/2 miljoen kilos in 1882 en. 17 1/2 miljoen kilos in 1883. Maar het middelbaar jaarlijks verbruik van 1880 tot 1890 was maar van 14,410,782 kilos, terwijl in 1896 men 15,395,404 kilos en in 1897, 14,990,065 k. rookte- r- tsCS». ■■lp».

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3