m Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. T was te verwachten. Stadsnieuws. Zaterdag, Sn October 1898. centiemen. Vierde jaar. X1' 47. WwmF, klerikale propaganda. Jachl op iiienscheii Onzen Gemeenteraad. lasi INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Verschijnende des Xuterdmgs. Men schrijft in bij den Uitgever Dizmudesfcraat, nr 51, te Ieperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van da blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uiisluitelijk in bet Agence Havas Magdaleaastraat, Brussel. Wanneer zal men ein delij li beginnen aan liet yerteeren der 264,000 franken, die voor liet herstellen onzer JE£ij- scliool bestemd zijn Hot volgende druksel is door eene onzer vrienden ontvangen geworden. /san de ouders der Mditianen. MM. Met de naaste Octobermaand, zal uw zoon zich naar het garnizoen moeten begeven. Zijn gausch leven zal nu eene nieuwe wending nemen. Om uwen zoon in bet geloof en de zuivere zeden te bewaren, zult gij, achtbare ouders, ons daartoe moeten medehelper.. Baad om hem te ondersteunen en geen mis bruik te maken van zijne onbeperkte vrijheid in godsdienstige zaken zal hij moeilijk vinden. Bijna heel en al zal bij aan zijn eigen overge laten zijn en, eilaas niet alleen aan zijn eigen, maar ook aan den invloed van sluwe gezellen. Deze zullen pogen hem te leiden naar zekere huizen, waar men hem, onder den schijn van gastvrij onthaal, uit winzucht altijd strikken zal leggen die onschuldig voorkomen, maar rampzalig eindigen, bijzonderlijk als rmm meent eenen zoon van een welstellend huis gezin onder banden te hebben. Doch stelt uw betrouwen op God en houdt niet op uwen zoon aan te moedigen, om vol strekt met geene onbekende makkers op wan deling te gaan en gebruik te maken van de volgende middelen die hem zullen aangeboden worden. Het eerste middel is hel bijwonen van de Krijgsmis, op Zon- en Hoogdagen, opdat hij daar de aanspraak moge hooren die uitsluitelijk aan de soldaten toegepast wordt. Volgens de voorschriften van het reglement op den inwendigen dienst is hem die gods dienstige vrijheid gewaarborgd. Het tweede middel is al zijne uitspanningen en verlustigingen onder gezelschap der kame raden, in den Soldatenkring zonder onder breking te gaan nemen, om alle gevaarlijke vriendschap te voorkomen. De Soldatenkring is immers een oprecht Familiehuis tot hetwelk al de soldaten vrijen toegang hebben zonder kosten of verbintenis, alle dagen, telkens zij vrij zijn. In dit familiehuis vindt de soldaat prijswin nende spelen van alle slach soldatenfeesten en koncerten, aantrekkelijke leesboeken en ïllustratiën. Aldaar worden hem ook kosteloos ter hand gesteld al de bureelbehoeften om zijne briefwisseling te onderhouden met zijne familie of beschermers, dij vindt daar ook aangename ververschingen en een goed glas hieraan vijf centiemen. Dit familiehuis zal hem aantrekkelijk worden, naarmate hij het aan houdend bezoeken zal, alware het enkel voor kwaartier. Op het einde van den krijgsdienst krijgt hij een diploom. Het staat aan de ouders vrij, in gezelschap van hunnen zoon in dit familiehuis een bezoek te brengen, S. Amandstraat, N° 54, en over al die schikkingen ten zijnen voordeele zich te overtuigen dat hij nergens aangenamer en meer afwisselende vermaken vinden kan. Achtbare Ouders, gij zijt ingelicht, en be kend gemaakt met de gevaren die den jongen militiaan omringen, reeds van bij zijn aanko men in het garnizoen. Gij kent ook de vruchten die hij kan trekken uit de heilige Krijgsmis en uit het aanhoudend bijwonen van den Soldatenkring. Stelt er dus het hoogste belang in van uwen zoon te eischen, dat hij, met zijne verlofdagen, zijne Eervolle kaart van aanwezig zijn van wege het bestuur van den Soldatenkring, medebrenge. Dit getuigschrift is immers het echtste be wijs van loffelijk gedrag dat uw zoon u met vreugd zal kunnen aanbieden. "Bijgevolg, achtbare ouders, gij allen die begeert dat zulke maatregelen voor uwen zoon vracht dragen, opdat hij godsdienstig en zuiver van zeden terugkotne, wordt verzocht den hierbijgevoegden aanbevelingsbrief ui te vul len of er eenen in dezelfden zin te schrijven, den naam van den militiaan vermeldende, als ook het Regiment waarin hij is ingelijfd. Men zal den aanbevelingsbrief ten huize komen afhalen om ter heslemming te verzen den. Eindelijk wakkert uwen zoon wel aan dat zijn eerste uitgang zij met eenen hem welbe kenden medemakker om den Soldatenkring of zijn tweede familiehuis vooral te gaan be zoeken. Iedereen kent die soldatenkringen, waar men de soldaten met goedkoopon drank en allerlei spelen tracht aan te lokken om van hen goede klerikale kiezers temaken. Deze kringen bestaan immers nog maar sedert dat aan de werklieden het. stemrecht geschonken werd. Vroeger was het niet noodig de werkersjongens te bevrijden voor ze kere huizen, van te zorgen voor hunne godsdienstige opvoeding En zeggen dat onzen vriend dezen brie! met dezelfde post ontvmgt als zijn inioepmgsbiljet, dat ze dus beiden misschien van dezelfde hand kwamen, dat de bureelen der regimenten dus dienen om propaganda te maken voor den klerikalen boel. Gelukkiglijk dat daaraan allicht een einde zal komen Jan. Het Nieuwsblad tracht nu de moord van de Keizerin van Oostenrijk op den rug der liberalen te schuiven. Het en verwondert ons in 't geheel niet. Telkens dat eene voorname mis daad gebeurt, dan tracht het Nieuws blad het den liberalen ten schulde te leggen. Wij hebben het al eenigzins van deze ziekte genezen het is nog niet lang geleden dat het nog eenen diefstal te Brugge toeweet aan het lezen van ongodsdienstige boeken en dat zou het nu niet meer durven doen. Want wij zouden eens opnieuw vragen of de gedurige smeerpoetsdaden van broerkens het gevolg zijn van het lezen van godsdienstige boeken. Wij antwoorden nu Nieuwsblad, gij zegt dat de anarchisten afstammen van de liberalen, wij voegen erbij de libe ralen stammen af van de protestanten, de protestanten van de katholieken. De katholieken zijn dus de voorvaderen dei- anarchisten. Maar zóó eene redeneering is niet ernstig. Om te weten van wat de anarchisten afstammen moet men niet zoeken wat zij willen, wat het anar chisme is. Dat heelt de schrijver van het Nieuwsblad voorzeker niet ge daan. Daarom had hij beter gedaan die redeneering van kant te laten. Nieuwsblad wij en verschoonen geenszins de moord maar wij zeggen dat als wanneer alle machten hunnen wil met geweld doorvoeren, als de regeeringen miljoenen soldaten hou den om hun wil, hunne gedachten te doen heerschen, als er Pater üidons gevonden worde die voor heerschappij der katholieke kerk het bloed wilt doen stroomenhet geenszins te verwonderen en dat een verdwaalde ook met geweld zijne gedachten tracht te doen zege pralen. En het verwondert ons grootelij ks dat verwijtsel te ontvangen van we gens het Nieuwsbladdat ook zegt te zijn tegen de groote legers, de mach tige vlooten, het moordend getuig waarmede de regeeringen met geweld hun gedacht willen doen zegevieren. Het verwondert ons zooveel te meer daar hetNieuwsblad niet anders dan goedkeuring had of heeft voor de moordenaars van Montjnich, voor de burgerwachten, die in 1894 te Borger- hout en te Bergen op de werklieden schooten, voor de Fransche katholie ken die op S' Bartholomeusnacht dui- zende en duizende protestanten ver moordde, voor de Spaansche katholie ken, die ons geheele land verwoestten met hunne mkwisitie, voor diezelfde katholieken die Cuba en de Philippij- nen op de schandelijkste wijze, met geweldregeerden, voor nog veel andere en dergelijke moorden, allen veel erger dan de moord op de Keizerin van Oostenrijk. Jan. We lezen in Klokke Roeland Als verhouding ingezien, zijn er geene strenger wetten dan degene die op het jacht- misdi ijf worden toegepast. Hel woord zelf van misdrijf sluit die overdrijving in. Dat is een overblijfsel van den lijd dat erheeren wa ren en lijfeigenen. Een haas of konijn neerschieten is eene euveldaad, doch zekere geldjonkertjes eigenen zich ongestraft 't recht toe op menschen te jagen. Luister, zegt een brusselsch blad, wat voor enkele dagen gebeurd is in de omstreken van Antwerpen. Een zekere X... wandelt met zijn toekomen de in het park van zijnen aanstaanden schoon vader dus zelfs niet op zijn eigen goed en ontdekt drie mannen in 't visschen in een der buitenvijvers van de uitgestrekte hovin gen. De drie mannen grijpen netten, pakken... hun biezen en poetsen de plaat. De schijvenjonker roept hen'achterria Laat uwe netten vallen of ik schiet. En werkelijk, hij neemt ijlings zijn geweer van den rug en legt aan. De drie vijverstroopen maken zich des te sneller uit de voeten. Een schot knalt een der vluchtelingen struikelt getroffen ten gronde. Zwaar in den rug gewond, kruipt hij toch nog naar zijne woonst, waar hij drie weken bed legerig blijft. Dit feit is ruchtbaar in de gemeenten van het omliggende. Het parket alleen heeft nog niets vernomen, naar men veronderstellen moet, want tot hier toe loopt de menschenjager op vrije voeten er werd geen onderzoek ingesteld. Zou liet minder gevaarlijk zijn voor een rijke op menschen te vuren dan voor een armen duivel konijnenstroppen te leggen De maten en gewichten van de wet zullen eens moeten geijkt worden. E 51J de Oud-Pompiers. Verleden Zondag was het op nieuw leest bij de Oud-Pompiers. Niettegen staande het verkoeld weder, was er eenen grooten toeloop van volk. Zeer puik was het programma en uitmun tend de uitvoering.Onder andere stuk ken hebben wij het opiningstuk Les deux Hussardsvan Döppler, bewon derd. Met welke kracht en met welk gevoel was daar alles weergegeven. Slechts eene bemerking. De entrée van de pistons, bugles en trompetten was met heel juist medegegeven en wij denken dat de muziekanten, om dat te vermijden, zouden moeten trachten niet altijd op het laatste oogenblik te komen opdat zij beter zouden kunnen accordeeren. Verder nog hoorden wij eene prach tige gavotte Joyeuses trompettesge componeerd door onzen talentvollen bestuurder en waarin hij zich waarlijk overtroffen heeft. Het stuk les Joyeu,- ses Irompeltes speelt zich zoo zoet, zoo aangenaam, dat men allicht gedacht had dat het niet gespeeldwas door eene harmonie, maar wel door eene sym- pbonie. Jammer is het dat het muziek le Pro phéte van Meyerbeer niet uitgevoerd heeft. Wij hebben vernomen dat het onmogelijk was door de afwezigheid eeuiger muziekanten. EENDRACHT MAAKT MACHT. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Kortom het concert is goed gelukt en nog eens te meer zijn bestuurder en muziekanten op de hoogte hunner taak gebleven. En nu zou ik willen eenige raadge vingen plaatsen: eerst een woordje aan de muziek'anten. Nu het winterseizoen begint, laat niet na van regelmatig den Dinsdag en Vrijdag de repetitien bij te wonen. Na het concert in de Kursaal te Oostende, na de faam der Maats chappij hoog verheven te hebben, is het meer en meer een plicht voor u dien roem aan de Maatschappij te be houden... en zelfs nog te vermeerde ren. Een middel, een enkel middel be staat er maar daarvoor regelmatig de repetitien bij wonen. Het zal met eenen eenen blijk van genegenheid zijn voor uwen onvermoeibaren be stuurder, die u met zooveel te meer ijver naar zegepralen zal lijden. Maar het is niet alleenlijk aan de muziekanten,dat ik iets te zeggen heb. Ook de leden moeten met meer ij ver de repetitien bijwonen, de feesten door hunne tegenwoordigheid veraangena men. AVat zou er aangenamer zijn voor den heer Moerman en voor het bestuur der Oud-Pompiers dan te zien dat de leden der Maatschappij hunne opof feringen van langs om meer waardee- ren Iets wat wij ook ondervonden heb ben, is dat het noodig wordt propaganda te maken voor de MaatschappijWij ontmoeten dikwijls vrienden, die nog geen deel maken van de Maatschappij en die ze nogthans zouden bijtreden, moest eenigzins bij hen aangedrongen worden. Hunne bijdragen zouden na tuurlijk dienen om de feesten nog schooner te maken. Zóó eene propaganda is de taak van eenige jongelingen van goeden wil, daarom raden wij het bestuur aan eens eenen opropp te doen. Wij voegen er bij dat is een werk dat nu moet ge daan worden. K. Riticus. Onzen Gemeenteraad is na een lang verlof bijeen gekomen. Er was veel werk te verrichten maar, daar alles gebeurd zonder dat ooit een lid eene ernstige opmerking deed (zijn het leeuwkens duurde de zitting nog geen 50 minuten. De Burgemeester sprak er over het vertrek vau 't bataljon en het af scheidsbezoek der officieren, over de archieven van stad, over de medalje, die den heer Boone gekregen heeft voor gedurende 25 jaar als strooien man gediend te hebben in Sl Pieterskerk vergat te spreken over het kruis van eer dat hij zal krijgen voor zijn sluw heid in de zaak van de orgels, over eene verkooping van grond langs de Maloulaan. De heer Boone klaagde, met reden over de baldadige wijze waarmede de notenslagers de notenboomen der stadswandelingen behandelen. De heer Surmont vroeg het stemmen van kredieten voor werken aan de Maloulaan en de Gerechthofplaats, het aankoopen van medalies voor feesten, sommen die al lang verteerd zijn Eene aanvraag tot bekomen eener stadswaterleiding langs de steenweg naar Brugge (langs den Hazewindwerd goedgekeurd. De heer Surmont ge bruikte deze gelegenheid om lof te spreken over het stadswater en te zeg gen dat er geen water nood zal zijn. Niettemin verzoekt hij de inwoners een matig gebruik van water te doen. De heer Vandenboogaarde klaagde over den toestand van den vaart Iepe- ren-Boesinghe en de burgemeester be loofde verbeteringen te vragen. Alpha. wmiaBBEmammmaaBiÊBmmaxBmaamtssBS^amÊsmBBOSBBBmmKtaasi,sxfSSStgsms!mBBasisBaasssa^aasasiswFmmaMsaaamam

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3