Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Bericht. Het gevaar. Hetbudjet voor 1899 Het Nieuwsblad Zijn kiezer voor de gemeente. 5 centiemen. Vrijzinnige betoogingen te Veurne en te Vinchem. Ver schijnende des ffittieedtujs. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaarfr. 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever öixmudestraat, nr 51, te ieperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. L)e andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hel Age nee Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 B Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Wanneer zal men ein delij lv Ibeg-iïiïiexi aan liet verteeren der 261,000 franken, die voor het herstellen onzer Rij - school bestemd zijn4? Onze vrienden worden verzocht goed de kiezerlijsten na te zien om te weten of zij wel met het noodige getal stem men ingeschreven zijn. Wij achtten het ons als eene plicht, de volgende uitnoodiging aan onze lezers kenbaar te maken. Zij is gezon den geworden aan alle vrijzinnige kringen van het land. Mijne Heeren en geachte Strijdmakkers, Onze Liberale Burgers- en Werk manskring, komt een vaandel als ge schenk te ontvangen Het bestuur heeft beslist die milde jonst plechtig in te huldigen op Zondag 23" October, om 10 1/2 ure 's morgens. Wij nemen de vrijheid u uit te noo- digen tot deze plechtigheid. Een stoet zal op het Statieplein ge vormd worden, die de bijzonderste straten der stad zal doorkruisen. Met ons de eer te doen onze uitnoo diging te beantwoorden, zullen de libe ralen uit de verschillige oorden des lands ons genegenheid en moed bren gen, om manmoedig onzen strijd voor vrijheid en volksontvoording voort te zetten. Liberale strijdbroeders, wij rekenen op u gij zult onzen oproep beant woorden, neemt met uw vaandel ol kartel deel aan de betooging. Wij herinneren u, dat op den zelfden dag iie inhuldiging plaats heeft van het huis voor den trouwen liberaal Dedul- len te Yini-hem gebouwd, al zog wordt u de gelegenheid gegeven aan beide plechtigheden deel te nemen. Gelieft uwe bijtreding te sturen, vóór 18" dezer, aan M. Edmond Van- derstraete. Zuidstraat, te Veurne. Voor het bestuur De 'ierc-Voorziiier, De Voorzitter, A. De Hoon. Ed. Vanderstiiaete De Eere-Ondervoorzitter, Ue Ondervoorzitter, A. Buyl. GDuclos. De Schrijver; Th. O. Rousseeuw. P. S. Tot gemak onzer vreemde strijdgenoo- ten zal een volksbanket gegeven worden onder de volgende voorwaarden (1) Naam, Voornaam en aanduiding der Maatschappij opgeven. (2) Getal deelnemers. (3) Het noenmaal kost t fr. 60 per hoofd bestaande uitSoep, Ossenvleesch, Kalf- vleesch, Aardappelen en Groensels en Bier. (4) liet bedrag van het noenmaal per hoofd gerekend moet ter zeiver tijd als de bijtreding gestuurd worden. In ruiling zullen zooveel kaarten als inschrijvers tot het banket overhan digd worden. Deze maatregel is genomen om alle misrekening te voorkomen met den gast- hothouder. Wij vernemen dat de Vrijzinnige Vereeniging van Ieperen op officieele wijze in beide betoogingen zal verte genwoordigd zijn. Er is ook spraak dat ons muziek der Oud-Pompiers zich naar Vinchem zal begeven. Laat ons hopen dat de Ieperlingen in groot getal den oproep onzer Veu- rensche vrienden zullen beantwoorden en dat beide betoogingen den besten uitslag zullen bekomen. Wij wenschen het uit den grond van ons harte. Mochtte de 23° October, aan het Veurenache liberalisme nieuwe krach ten en aan den dapperen vriend Buyl eene ernstige aanmoediging verschaf fen, om te vol berden in den bewonde- renswaardigen strijd, dien hij voor onze gedachten aangenomen heeft. Er bestaat gevaar dat, indien er oorlog uitbarst tusschen Vrankrijk en Duitschland het eene of andere leger zal trachten door ons land te gaan om gemakkelijker te overwinnen. Willen wij dit beletten dan moeten wij een le ger van 250,000 mannen hebben. Dit is het thema van eene nieuwe brochuur door generaal Hrialmont geschreven. De schrijver tracht te bewijzen dat een der legers om in het land van den vijand te geraken, zal noodig hebben door een gedeelte van Belgie te gaan. En, denkende dit bewezen te hebben, gaat hij voort om de noodigheid van een groot leger te doen uitschijnen de twee legers zijn bijna e\en sterk, en het leger dat zou verplicht zijn drie of vier armeekorpsen achter te laten om het Belgisch leger te kloppen en het vervolgens in bewaking te houden in zijne forten van Antwerpen, zou voor zeker op het oorlogsterrein met een verminderd getal komen of eene ver traging, die zou kunnen noodlottig zijn. De heer Brialmont denkt er dus niet meer aan ons land te verdedigen. Hij wilt nog slechts in geval van oorlog tusschen Vrankrijk en Duitschland beletten dat een gedeelte dezer legers door ons land zou trekken. Toeu de forten der Maas, die toch zoo veel kosten, gemaakt werden, vertelden de militaristen dat daarmede en met eene kleine vermeerdering van leger, die toeu ook gestemd werd, Belgie in goeden staat van verdediging zou wezen. Maar dat was maar het eerste gedeelte van hun lied. Nu is het liedje herbegonnen. De miljoenen, die toen verkwist werden zijn reeds eenigzms uit het geheugen van het volk geraakt. Men vraagt nu miljoenen om ons leger te verdubbelen. Wij hopen, dat er aan deze nieuwe vraag voor verkwistingen een onthaal zal gegeven worden dien zij verdiend. Het eenige leger dat goed ons land zou kunnen verdedigen is tie gewa pende natie: alle man soldaat en om zoo te zoggen geen kazernetijd. Dit stelsel zou minder kosten als het tegen woordige, veel minder als het nieuwe voorstel Brialmont en het leger ware wel vijfmaal sterker. Om de uitslagen van een dergelijk leger te leeren ken nen heeft men maar te zien hoe het in Zwitserland gaat, waar de gewapende natie bestaat. Jan. Het budjet van ons land voor 1899 is aan de kamerleden en de dagbladen gezonden geworden. Deze zullen dus den tijd hebben het te onderzoeken. Dit doet ons denken aan de wijze van handelen van den heer Surmonfr, die daags voor nieuwjaar den gemeente raad bijeenroept en hun, zonder be spreking, het nieuw budjet doet stem men. (Natuurlijk omdat hij weet met welke gemeenteraadsleden hij te doen heeft De ontvangen worden geschat op 424,428,778 franken en de uitgaven op 422,059,430 franken. Er zou dus een overschot zijn van twee miljoenen. Maar men moet in acht nemen dat dit maar het gewoon budjet is, het buiten gewoon budjet zal later neerge legd worden. Dit zal weêr eene schuld van 30 tot 40 miljoen veroorzaken, zoodat onze staatsschuld voort zal vermeerderen. Op 1" Januari 1898 be liep deze reeds 2,369 miljoenen, bij 't einde van 1899 zal die bij de 2,500 miljoenen bedragen, hetgeen voor de intresten te betalen eene som van 100 miljoenen zal vergen. De Staatsschuld wordt dus schrikke- lijk groot eu het is te hopen dat er weldra een einde zal gesteld worden aan dat gedurig geldleenen anders zou ons land in eenen tijd van crisis, wan neer belastingen, ïjzerenwegen enz. minder zouden opbrengen, wel kunnen gevaar loopen in bankroet te geraken. Jan. tracht te antwoorden. Dat het de moord van de Keizerin van Oostenrijk op den rug der libera len zou steken was te verwachten, zegt het, omdat wij zulk geene omstan digheden mogen laten voorbijgaan zonder aan de weldenkende menschen te zeggen ziedaar de vrucht van den boom, dien men heet het.liberalis- mus. n Alle moorden, alle schelmstukken zijn het gevolg der liberale leeren, voegt het erbij Zoodat als katholieke Langrand- Dumonceaux, Verhaeghen en veel anderen de arme menschen bestolen, het de schuld was der liberalen, zoodat als Pastoor D'haene-Steenhuyze, als de eerste schepen van de katholieke ge meente Peer in Limburg en anderen voorname klerikalen smeerlappen wa ren, zoodat Pater Didon en Edouard Drumont de menschen willen doen vermoorden, het de schuld is der libe ralen. Zoodat als West-V laander en, de provincie van ons land is maar er meest moorden gebeurenhet de schuld is der liberalen Maar Het Nieuwsblad spreekt zich- zelven tegen. In een artikel over de Liberale Gazetten bekent het dat hier op den buiten de dronkenschap, het vechten, het moorden, het vloeken en nachtrumoer, in een woord alle slach van baldadigheden toenemen. En het voegt erbij dat is waai', en iedereen bekent dit. Het bekent nog meer het bekent dat de pastoors niet. in staat zijn dien toestand tegen te werken. De officieele cijfers bewijzen nog meer: zij bewijzen dat West-Vlaan deren, de katholiekste provincie is van het land, ook die is waar er meest ver oordeelden zijn. Inwoners per veroordeelde West-Viaanderen 50.805 59.184 Oost-Vlaanderen 58.871 67.961 Limburg 72.984 99.583 Antwerpen 88.797 112.165 Luxemburg 97.618 107.380 Braband 131.118 129.275 Henegouwen 139.174 139.174 Luik 145.045 151.233 Namen 151.709 185.423 In West-Viaanderen is alles katho liek, nauwelijks een paar gemeentera den zijn liberaal, slechts twee of drie liberalen zetelen in den gouwraad, het heeft geen enkele liberale noch socia listische afgevaardigde in de Kamer en het heeft 1 veroordeelde op de 50,000 inwoners. In Henegouwen en Luik is bijna alles liberaal en socialist en men heeft er maar 1 veroordeelde op de 150,000 inwoners. In het godsdiensti ge West-Viaanderen zijn er dus drie maal zooveel veroordeelden als in de liberale en socialistische provinciën Luik en Henegouwen. De invloed van den godsdienst, van de verstomping der verstanden door middel van den godsdienst is daarvan voerzeker een der voornaamste oorza ken. 'Tis hard om hooren héNieuwsblad, maar 't is zoo. Overigens het staat u vrij het tegen overgestelde te BEWIJZEN. Jan. 1. Al wie dertig jaar oud is. 2. Zij die min dan dertig jaar oud maar bekwaamheidskiezer zijn. 3. Die den 1" Juli 1898 drie jaar ver blijf hebben in de gemeente en op den ge meente register zoolang ingeschreven zijn. Dat wil zeggen van voor den 1" Juli 1895 in de gemeente te boeke staan. 11<G>l>«vii ééne stem. 1.Alde mannelijke inwoners, 30 jaar oud, Belg van geboorte of genaturaliseerd en niet vallende onder de toepassing van een der artikelen van uitsluiting. 2. De bekwaamheidskiezers min dan 30 jaar oud. Hebben 2 stemmen. 1. De Belgen van 35 jaar, die Huisvaders zijn of weduwnaars met kin deren en den cijns betalen van 5 fr. in de gemeenten tot 1000 inwo ners. 10 fr. van 1000 tot 10,000 15 fr. van 10,000 tot 25,000. 20 fr. van 25,000 inwoners en daarboven. De cijns, geëischt voor het bekomen der tweede stem, is de hoofdsom der opcentie men ten voordeele van den Staat, op de huurwaarde, de deuren en vensters, als mede op de meubelen der woningen of ge bouwen, welke men in gebruik heeft of voor welke belasting men is aangeslagen, maar vrijgesteld uit hoofde van het beroep dat men uitoefent. 2. De Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van een kadastraal inkomen van 48 tot 149,99 fr. Ofwel Een spaarboekje op de Spaar-en Lijf- rentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende insgelijks mins tens 100 ft', rente. Hebben 3 stemmen. De Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen. Belgen van 30 jaar. Hebbende een diploma van hooger onder wijs (zijnde universiteit, mijnschool, zee vaart, militaire school, handelsinstituut, landbouwscholen, seminarian en volledig atheneum). Ofwel Een der kooge staatsambten bekleeden of bekleed hebben. Hebben ook 3 stemmen. De Belgen van 35 jaar, gehuwd of Weduwnaar met kinderen, die den ver- eischten cijns betalen en die bezitten Den onroerend goed van 48 fr. tot fr. 149,99 kadastraal inkomen. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 100 fr. rente. Ofwel Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Hel>t>eii 4 stemmen. De Belgen van 30 jaar, die Een diploma hebben van hooger onder wijs en daarbij Een onroerend goed van minstens 48 tot fr. 149,99 kadastraal inkomen. Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende 100 fr. rente. Belgen van 30 jaar, die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen en terzelfder tijd een diploma van hooger ambten be kleeden. Belgen van 35 jaar, die Huisvader of weduwnaar zijn met kin deren eu den geëischten cijns betalen, eu daarbij f Kre3T33SS3&5BS3saa&^S geboren in wonende In de provincie de provincie

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3