^"Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen^en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Allen naar Veurne en Vinchem Zijn kiezer voor de gemeente. Zaterdag, 22" October 1898. Vierde jaar. \r 50. Veranderingen aan de kies wellen. Belwisle kiezingen. Een fiasco. o centiemen. erschijneitde des Auierdays. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar3 franks. vr de provincie, Een jaarfr. 3-£»0. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken, die voor liet herstellen onzer Ui. j - school bestemd zijn4? Het is morgen, 23e October, dat de vrijzinnige betoogingen van Veurne en Vinchem plaats grijpen "Wij doen eenen laatsten oproep aan onze vrien den, omdat zij talrijk de uitnoodiging van Veurne zouden beantwoorden. "Wij hebben reeds die uitnoodiging in ons laatst nummer overgenomen daar zij alle inlichtingen bevat, vinden het geradig ze opnieuw kenbaar te maken Mijne Heer en en geachte Strijdmakkers Onze Liberale Burgers- en Werkmans kring, komt een vaandel als geschenk te ontvangen. Het bestuur heeft beslist die milde juist plechtig in te huldigen op Zondag 23° October, om 10 1/2 ure 's morgens. Wij nemen de vrijheid u uit te noodigen tot deze plechtigheid. lien stoet zal op het Stat:eplein gevormd worden, die de bijzonderste straten der stad zal doorkruisen. Met ons de eer te doen onze uitnoodiging te beantwoorden, zullen de liberalen uit de verschillige oorden des lands ons gene genheid en moed brengen, om manmoedig onzen strij i voor vrijheid en volksontvoor- ding voort te zetten. Liberale strijdbroeders, wij rekenen op u gij zult onzen oproep beantwoorden, neemt met uw vaandel of kartel deel aan de betooging. Wij herinneren u, dat op den zelfden dag de inhuldiging plaats heeft van het huis voor den trouwen liberaal Dedullen te Vinchem gebouwd, alzoo wordt u de gelegenheid gegeven aan beide plechtigheden deel te nemén. Gelieft uwe bijtreding te sturen, vóór 18" dezer, aan Edmond Vanderstraete, Zuid straat, te Veurne. Voor het bestuur De Eere-Voorziter, De Voorzitter, A De Hoon Ed. Vanderstraete De Eere-Ondervoorzitter, De Ondervoorzitter, A. Buyl. G. Duclos De Schrijver, Th. 0. Rousseeuw. P. S. Tot gemak onzer vreemde strijdgenoo- ten zal een volksbanket gegeven worden onder de volgende voorwaarden Naam, Voornaam en aanduiding der Maatschappij opgeven ("2) Getal deelnemers. (3) Het noenmaal kost 1 fr. 60 per hoofd bestaande uit Soep, Ossenvleesch, Kalf- vleesch, Aardappelen en Groensels en Bier. f4) Het bedrag van het noenmaal per hoofd gerekend moet ter zeiver tijd als de bijtreding gestuurd worden. In ruiling zullen zooveel kaarten als inschrijvers tot het banket overhan digd worden. Leze maatregel is genomen om alle misrekening te voorkomen met den gast- hofhouder. Onze Vrijzinnige Vereeniging zal op beide betoogingen op officieele wijze vertegenwoordigd zijn. De leden die zich naar Veurne en Vinchem zouden willen begeven, zijn verzocht hunne inschrijving te nemen in het bureel der Vereeniging, zaal der Oud-Pompiers. De inschrijvingslijst zal Zaterdag om twaalf uren gesloten worden. De reis kaart weg en weer beloopt tot de som van 1 frank 55 centiemen. De afge vaardigde der Vrijzinnige Vereeniging zullen met den tram van 7-23 u. 's morgens naar Veurne vertrekken, om zich in den namiddag van Veurne naar Vinchem te begeven. De inschrijvingen zullen aanvaard Worden in het lokaal der Vereeniging Men sclirij11 in bij den Uitgever DLcmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t bladDe andere aankondigingen voor België en het buitenland, uiisluitelijk in hel Agence Mavas Magdalenastraat, ürussei. De Zalm en de reiskaarten zullen ten huize bestemd worden Zaterdag na middag. Het muziek der Oud-Pompiers zal alleenlijk de betooging van Vinchem bijwonen. Onze vrienden, die het mu ziek begeeren te vergezellen, worden verzocht zich te laten inschrijven bij den heer Achiei Thiebault, schatbe waarder der maatschappij de Oud- Pompiers. De reiskaart weg en weer kost 1 frank 25 centiemen. Het mu ziek vertrekt met den tram van 1 uur. D6 vergadering is vastgesteld in het lokaal der Oud-Pompiers op 12 1/2 ure en de inschrij vingslijsten zullen geslo ten worden Zaterdag middag. Allen, dus, naar Veurne en Vinchem. De betooging van Vinchem zal een verheven karakter bekleeden. Vrijzin nigen uit alle kanten van ons land zui len daar bijeenkomen, om eene wei- verdiende hulde te brengen aan den vriend Dedullen, die op eene zoo moe dige wijze zijne vrijheid van denken heeft weten te verdedigen. Dedullen is nogthans maar een kleine landbouwer. Hij heeft ons een uitmuntend voorbeeld van verkleefd heid aan zijne gedachten gegeven. Wij treden de betoogmg ingericht ten zijne eere met zooveel te meer ge noegen bij, dat dergelijke voorbeelden hedendaags zeldzaam worden, Onze ieperlingen kunnen er over spreken. Sedert onze laatste stemming voor de gemeente hebben wij er menige in onze stad zien kazakke draaien. Bij die laffaards zijn er nogthans die eene onafhankelijke positie bekleeden. Voor hen al onze verachting Maar aan deze, die voor hunne gedach ten lijden, gaat onze sympathie. Daar om herhalen wij het nog eens, het is de plicht aller goede liberalen de be tooging van Vmchem bij te wonen. 1. Al wie dertig jaar oud is. 2. Zij die min dan dertig jaar oud maar bekwaamheidskiezer zijn. 3. Die den 1" Juli 1898 drie jaar ver blijf hebben in de gemeente en op den ge meente register zoolang ingeschreven zijn. Dat wil zeggen van voor den J" Juli 1895 in degemeente te boeke staan. Hebben ééne stem. 1. Al de mannelijke inwoners, 30 jaar oud, Belg van geboorte of genaturaliseerd en niet vallende onder de toepassing van een der artikelen van uitsluiting. 2. De bekwaamheidskiezers min dan 30 jaar oud. Hebben 3 stemmen. 1. De Belgen van 35 jaar, die Huisvaders zijn of weduwnaars met kin deren en den cijns betalen van 5 fr. in de gemeenten tot 1000 inwo ners. 10 fr. van 1000 tot 10,000 15 fr. van 10,000 tot 25,000. 20 fr. van 25,000 inwoners en daarboven. De cijns, geëischt voor het bekomen der tweede stem, is de hoofdsom der opcentie men ten voordeele van den Staat, op de huurwaarde, de deuren en vensters, als mede op de meubelen der woningen of ge bouwen, welke men in gebruik heeft of voor welke belasting men is aangeslagen, maar vrijgesteld uit hoofde van het beroep dat men uitoefent. 2. De Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van een kadastraal inkomen van 48 tot 149,99 fr. Ofwel Een spaarboekje op de Spaar-en Lijf- rentkas, gevendeten minste 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende insgelijks mins tens lUO fr. rente. Hebben 3 stemmen. De Belgeu van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen. Belgen van 30 jaar. Hebbende een diploma van hooger onder wijs (zijnde universiteit, mijnsehool, zee vaart, militaire school, handelsinstituut, landbouwscholen, seminariën en volledig atheneum). Ofwel Een der hooge staatsambten bekleeden of bekleed hebben. Hebben ook 3 stemmen. De Beigen van 35 jaar, gehuwd of weduwnaar met kinderen, die den ver- eischteu cijns betalen en die bezitten Den onroerend goed van 48 fr. tot. fr. 149,99 kadastraal inkomen. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 100 fr. rente. Ofwel Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Hebben 4 stemmen, De Belgen van 30 jaar, die Een diploma hebben van hooger onder wijs en daarbij Een onroerend goed van minstens 48 tot fr. 149,99 kadastraal inkomen. Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende 100 fr. rente. Belgen van 30 jaar, die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen en terzelfder tijd een diploma van hooger ambten be kleeden. Bdgen van 35 jaar, die Huisvader of w eduwruar zijn met kin deren en den geëischten cijns betalen, en daarbij Een diploma van hooger onderwijs be zitten of een hoog ambt bekleeden. Ofwel Een onroerende eigendom bezitten van 150 frank kadastraal inkomen. Onze vrienden worden verzocht de kie zerslijsten te gaan nazien, die ter beschik king van het publiek zullen zijn op het bu reel der Liberale Associatie, in de Zalm Een der middelen door de klerika- len uitgevonden om overal van hunne mannen in de gemeenteraden te krij gen, was het stemmen der werklieden en bazen-gemeenteraadsleden. Maar het middel schijnt niet naar hunnen wensch geantwoordt te hebben want, zijn er door dit middel hier of daar een paar klerikalen in demokra- tische gemeenteraden geraakt, in veel andere gemeenten hebben de socialis ten van de wet profijt getrokken. Men weet de slaafsche rol der klerikale werklieden-raadsheeren terwijl de so cialistische werklieden overal ernstig de zaken willen bespreken, voorstellen doen en aldus de klerikale gemeente besturen het leven eenigzins lastig maken. Het Handelsblad van Antwerpen meldt dat «verschillige leden het voor nemen hebben, bij de heropening der Kamers,een voorstel in te dienen strek kende tot afschaffing der bijzondere gemeenteraadsleden van bazen en werklieden. De klerikalen beproeven alle mid delen om zich door wetten meester te houden. Is er een die niet en lukt dan wordt hij afgeschaft en een ander wordt beproefd. Of het eerlijk is Ook de Kamerkieswet voldoet niet aan de klerikalen. De wet is voor hen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel, lieklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. nog niet gunstig genoeg. Ze spreken nu van het land te verdeelen in om schrijvingen van een Kamerlid. Het stelsel bestaat in Vrankrijk, Duitsch- land, Engeland, enz., en het heeft er het noodlottig gevolg dat stadsom- schrij vingen van 500,000 inwoners maar het recht hebben 1 Kamerlid te kiezen gelijk omschrijvingen op den buiten met drie en vier maal minder inwoners. Verscheidene klerikalen zijn daar voorstaander van. Men verstaat ge makkelijk waarom. Wel is waar zou er in 't begin gelijkheid bestaan tusschen de omschrijvingen. Maar na tien of twintig jaren zouden kleine buiten- distrikten waar de bevolking niet zou aangegroeid of zelfs verminderd zijn, zooveel te zeggen hebben als groote stads-distrikten waar de bevolking snel zou vooruitgegaan zijn. Het zou dus de heerschappij der klerikalen nog meer helpen bevestigen. Maar ook mannen van hunne partij beginnen gevoelen dat het beter is eer lijk te zijn en le Bien public van Gent roept zijne partijgenooten tot de eer lijkheid terug. Blijft te zien of hij zal aanhoord worden. Jan. Hij het openen der Kamers, zullen besprekingen uitgelokt worden aan gaande de kiezingen van Oudenaerde en Doornijk. Men weet dat in Oudenaerde de heer De Mal ander doorzijn eigen kiezers bui ten gekegeld is geworden. Hij is er na tuurlijk rnet tevreden over en vraagt de verbreking der kiezing. In Doornijk zijn het de liberalen die klagen over de wijze waarop de kleri kalen in de ballofteering aan de meer derheid geraakten. Bij de eerste stem ming was voor hen eene groote neder laag. in de ballotteering ziende dat dwang en beloften niet helpten, deden zij valsche plakbrieven, valsche vlug schriften geteekend door de verdraaide namen van socialisten uitgeven, in een woord brachten zij alle middelen in, welke hun jesuietenhart dacht te kun nen gebruiken en wetende dat, van regeeriugswege, niets moesten vreezen hebben zij maar al te veel hunne spreuk toegepasthet einde wettigt de middelen. 't Is te hopen dat de klerikalen wel eens de eerlij kheid zu Hen hebben zulke deugnieterij en af te keuren en de kie- ziug te breken. Jan. De wet op de vakvereenigingen, die moest voor doel hebben aan alle be roepsgenootschappen de burgerlijke verpersoonlijking te geven en die door de regeering en de klerikale Kamerle den zoodanig verdraaid werd dat het niet meer geleek aan wat het moest, als de klerikalen smeerlappen van Peer aan treffelijke menschen, bewijst een waar fiasco te zijn. Ziehier wat la Gazette erover zegt Waarlijk, hij en grijpt niet, die wet op de vakvereenigingen. De Moni- teur drukt de herkenning van twee ge nootschappenhet eene, een syndikaat van klerikale landbouwers te Fioren- ville, waar een pastoor aan het hoofd staat het andere, eene vereeniging van vroedvrouwen te Brussel. Sedert zes maanden dat de wet be staat zijn er nog maar drie vereenigin- gen die de bescherming der wet ge vraagd hebben. >j Als men overdenkt wat de klerika len met die wet beloofden, is de uit slag maar flauw. En zoo gaat het met al de wetten, die de klerikalen stemmen. Geen enkele is gestemd ten voordeele der werklie den. Allen dienen maar om poeier in d'oogen te werpen. Jan.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3