Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. De Kamers V ruchtbaar making der Kempen. Stadsnieuws. Vijfde jaar. X1' 2. Wat over de herinrichting der Burgerwacht. Kongo's Doodenboek. Openbare gezondheid. Verschijnende des Zaterdags EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 52 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. Wanneer zal men ein delij li beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken, die voor het herstellen onzer 1iüj - school bestemd zijn'? Dc toestand der vrijzinnige partij in Belgie. In ons nummer van Zaterdag laatst leden, hebben wij de stemmen, die onze drie politieke partijen in de stem mingen voor de Kamer in de jaren 1894, 1896 en 1898 bekwamen, opge haald. Met cijfers hebben wij bewezen dat onze Kamers de openbare meening in ons land niet verwezenlijken en dat de klerikalen hunne overgroote meerderheid1 alleen aan ons onrecht vaardig kiesstelsel te danken hebben. Met cijfers ook hebben wij vastge steld hoe machtig onze antiklerikale partijen zich bevinden en hoe vergan kelijk de klerikale meerderheid be staat, daar het genoegzaam zou wezen voor de antiklerikalen, van eene kort stondige samenwerking te sluiten om onze paapsche regeering omver te werpen. In 1900 zullen er stemmingen in de provinciën Brabant, Antwerpen, West- Vlaanderen, Namen en Luxemburg plaats grijpen. Welnu het ware vol doende, dat de antiklerikalen een ver bond besloten te Brussel, omdat hun voorbeeld in gansch het land zou ge volgd worden en dan ware het gedaan met de klerikale regeering, dit voor het grootste welzijn voor ons vader land. Indien dus de vrijzinnige partij voor het oogenblik om zoo te zeggen uit de Kamers verbannen is, kan men daaruit niet besluiten, dat er in Belgie geene vrijzinnige partij meer bestaat. Integendeel, de vrijzinnige partij is heden nog,zooals voortijds eene groote en machtige politieke partij, die haren heilzamen invloed over het gebied dei- openbare zaken in ons land zal blijven behouden, want van die partij kan het lot der regeering afhangen. De klerikalen weten het maar al te goed, want sedert jaren strekken hun ne pogingen tot eene vernadering bij de vrijzinnige partij. Dit hebben wij zien geschieden te Brussel, waar de heer Graaf Vanderstraeten-Pontoz, voorzitter der onafhankelijke klerika len, in eene redevoering die bij on langs uitsprak, de samenwerking met de gematigde vrijzinnige ophemelde. Die betrachtingen bewijzen maar al te klaar, dat onze belgische klerikalen, niettegenstaande de overgroote meer derheid, die zij in de Kamers bezitten, de toekomst met zeker onrust aan schouwen. 'T is dat de vrijzinnige partij, verre van op sterven te liggen, zich maar al te goed en bevind. Van dag tot dag, winnen onze vrienden nieuwe krachten aan. Onze werkers bonden groeien in getal, en onze vrij zinnige werkerspartij telt reeds boven de honderd duizend aanhangers. De werkende klas treedt onze gedachten bij dit geeft ons moed en laat ons toe eene sterke hoop in den toekomst te stellen. Het volksgezind liberalisme alleen kan inderdaad het welzijn en de vrij heid, naar dewelke het volk snakt, verschaffen. Want liberalisme betee- kent weg met de verstomping der geesten, het ideaal der klerikalen; weg ook met de dwingelandij der ambte naren, den droom der socialisten. Daarom denken wij dat onze vrijzin nige partij op zijn eigen moet blijven en met zijne eigene krachten moet vooruit gaan. Onze princiepen zijn breed genoeg om alle maatschappe- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en liechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. lijke behoeften te voldoen. Onze poli tiek moet werkdadig blijven: vooral moeten wij ons zwichten het onmoge lijke te belooven, hetgeen onze tegen strevers, socialisten en klerikalen, zoowel weten te doen. Strijden voor de waarheid, en met rechtzinnige wapens, dat is onze politiek In onze rangen is er geen plaats voor huichelarij Een partij, die zijn programma in zijn zak steekt, is het vertrouwen niet waar dig. Ook, zijn wij van gedacht, indien het liberalisme eene eerlijke plaats in onze kiesstrijden wilt blijven beklee- den, dat het ten opzichte van zijne princiepen niet mag achteruit deinzen en dat het alle pogingen van versmel ting met zijne vyanden moet ver foeien. Aioesten de omstandigheden der sa menwerking in onze kiesstrijden de vrijzinnige met de socialisten vorderen, zou ieder partij zijn programma moe ten behouden. Onder die voorwaarde alleen zou een kortstondig verbond mo gelijk wezen. Ons hedendaagsche kies stelsel zal misschien dergelijk verbond in sommige kiesomschrijvingen doen ontstaan. Bij gebrek van evenredige vertegen woordiging zal dit kwaad noodzakelijk worden, want, wat er vooral pleegt in ons land gedaan te worden, is ons volk verlossen van de klerikale dwijnge- landij, die het heden versmacht en verpletterd. Reusje. Den 16e November zal het konink lijk besluit in het Staatsblad verschij nen, waardoor de oude burgerwacht ontbonden wordt. Zooals wij reeds zegden, zal er in de kleeding geen ander verschil komen dan de Trois-Eramjois die verdwijnt en vervangen wordt door eenen kepi, welke in gewone tijden door een was doeken omhulsel bedekt is en voor de groote tenue een pompon draagt. Ver der komt daarbij een kapotjas zoo als die van 't leger, een havresac, slop kousen en eene veldflesch. Voegen wij erbij, dat van den le Januari tot den 31e Juli 30 oefeningen zullen plaats hebben. In het Staatsblad van Vrijdag, 4e November,is er een koninklijk besluit, gedagteekend van 31e October, waar door de pelotons of kompanies voet volk der werkende burgerwacht, zon der onderscheiding van ban, in batail- jons en regimenten zuilen gevormd worden, zooals volgt I. a) Brussel 2 regimenten elk van 3 batailjons. b) Elsene (groep) 2 regimenten waarvan een van 3 batailjons en een van 2 batailjons. c) Schaerbeek (groep) 2 regimen ten alk van 3 batailjons. d) Sint-Gillis (groep)2 regimenten elk van 3 batailjons. e) Luik 2 regimenten elk van 3 ba- tailjons. f) Gent: 1 regiment van 3batailjons. GjJumet (groep) 1 regiment van 2 batailjons. h) Verviers 1 regiment van 2 ba- tailj ons. II. De burgerwachten van Borger- hout (groep),Mechelen, Leuven, Brug ge, S' Niklaas, Aath, Charleroi, Chate- let (groep),Courcelles, Gilly, Mar- chienne au Pont (groep), Bergen, Montigny op S amber (groep), Doormjk, Dinant, Namen, Hoey, Hasselt en Ar- lon zullen elk een batailjon vormen. III. De burgerwachten van Lier, Turnhout, Nijvel, Roesselaere, Iepe ren, Eekloo, Geeraardsbergen, Den- dermonde, Wetteren, La Louvière en Morlanwelz zullen elk een half batail jon vormen. In de burgerwachten verscheidene batailjons vormende, zullen de kom- pauies, zonder onderscheiding van ban, onder de batailjons verdeeld worden op het voorstel der oversten der wacht. Er zal op dezelfde wijze gehandeld worden voor de verdeeling der batail jons onder de regimenten der'burger- wacht. Op Zondag, 27® November aanstaan de, zal er in de burgerwacht overge gaan worden, volgens artikel 65 tot 78 der wet van 9" September 1897, tot de kiezing der kaders, per kompanie of peloton voetvolk van den tweeden ban, per batterij of halve batterij kanon niers, per schadron, half schadron of peloton bijldragers-pompiers (dit laat ste een nieuw korps dat ingericht word). De opperoversten zullen op voorhand het getal officieren, onderofficieren, korporalen of brigadiers bepalen in iedere eenheid te kiezen, voorbeeld nemende, zooveel mogelijk, op de ma nier op dewelke de kaders der zelfde eenheden in l^et leger gevormd zijn. Het recht de datum te stellen op de welke de kiezingen die, door on voorzien geval, op bovengemelden dag niet zouden kunnen plaats nemen, behoort toe aan den opperbevelhebber der omschrijving. Hij zal insgelijks de dagen vaststellen op dewelke de kie- zjngen zullen moeten herbegonnen worden in geval van verbreking, üp het voorstel van de oversten der wacht zullen de opperoversten de maat regelen nemen om de graden te ver vullen aan de welke er met voorzien zou geweest zijn door gebrek aan uit slag der kiezingen. Daar de wet voorschrijft dat de kommando's in Yiaamsch Belgie in het vlaamsch moeten gegeven worden en er geene vlaamsche theorieboeken bestaan, zouden wij wel eens willen weten hoe de kandidaten een exaam in onze taal zullen afleggen, zooals het ook vereischt wordt. Wij hadden het wel gedacht dat de wet op het Vlaamsch in de Burger wacht een doode letter zou blijven Zoo is 't gemakkelijk Viaamschge- zind te wezen Goliath. Wordt vervolgd). Vermoord en opgeëten door menscheneters. Volgens de, Réforme zou missionnaris Severm vermoord geweest zijn op twee dagen afstand van zijne missie door de Boudjos gedurende dat hij in prauw vaarde hij zou vier kwetsuuren ont vangen hebben. Een kind dat de mis sionnaris vergezelde zou insgelijks ge dood geweest zijn en door de wilden opgeëten. Missionnaris Gourdy die den land weg volgde zou men ook aangerand hebben en vier mannen zijner geleide zouden gekwetst geweest zijn. De heer Janssens, bestuurder van het bureel voor d'openbarè gezondheid te Brussel, heeft een werk laten verschij nen over de uitslagen bekomen door de verbeteringen in Brussel gedaan ten voordeele der hygiëne. In 1874 werd het bureel gesticht. Van 1874 tot 1896 steeg het getal za ken door het bureel onderzocht van 732 tot 4,993 terwijl het getal sterfge vallen daalde van 4,965, middelbaar cijfer, de jaren 1867-1871 tot 3,222, dus bereekend volgens de bevolking van 30 tot 16,3 en de sterfgevallen door besmettelijke ziekten (typhus, kroep, pokken, enz.) zakte van 904 op 125. De vermindering der stervende aan teering is ook merkwaardig. Van 1060 AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. viel het getal op 506 in 1897. Door het verschil tusschen de geboortecijfers en de sterftecijfers voor Brussel geduren de de laatste 23 jaren te vergelijken met deze aangaande de jarenl862-1872, ziet men dat door de gezondheids maatregelen het leven van 26,807 men- schen gered werd. Volgens de heer Rochard zou de economische waarde der gewonnen levens 38,000,000 fran ken bedragen. Men ziet dat die uitslagen wonder baar zijn.; Wanneer zullen wij dat eens van Ie peren mogen zeggen Hebben Dinsdag hunne zittingen her nomen, De kiezingen van Hasselt, Maaseik, Tongeren, Charleroi, Bergen, Dender- monde, Bastenaken, Luik en Hoei werden zonder bespreking geldig verklaart. De kiezing van Borgworm werd nog al lang besproken. De heeren Demblon en Smeets toonden aan dat de kleri kalen daar de overwinning behaalden door uitdeelingen van aardappelen en braspartijen met champagne. Zij her innerden ook dat een valsche plak brief uitgegeven werd, die valschelijk onderteekend was door den werkers- bond van S' Georges en waarin de kie zers verzocht werden alleenlijk voor Henault te stemmen en niet voor zijn medekandidaat,Mottard.De heer Jour- nez protesteerde tegen de handelwijze van den heer Streel, die rechter zijnde, zich in de politieke beweging wierp en vroeg wat er zou geworden van het gerecht moestten al de rechters (en de minister noemt thans geene andere meer als klerikale achterloopers) zich op dezelfde wijze moeten gedragen. De volgende dagen besprak men de kiezing van Doormjk. De schandalen, die de'heer Lorand aan het daglicht bracht wierpen een schoon licht op de eerbaarheid der klerikalen uit die bis- schopstad. Er is spraak de modder der steden naar de braakliggende gronden der Kempen te voeren ten einde deze grond geschikt te maken voor den landbouw. Bij zondere wagens zullen vervaardigd worden voor het vervoer. De prijs van het vervoer zal zeer gering zijn. De opbrengst der velden welke aldus reeds bereid werden, is zeer winstgevend geweest. Te Brecht, bij voorbeeld, heeft men tot 83,661 kilos beetwortels per hectaar gewonnen. Over* d'orgels. Le Journal d'Ypres heeft gezegd maar gij, Strijddie alles critikeert, geeft toch eens een voorstel van regle ment zooals het zou moeten zijn. Wij hadden geantwoord om het reglement te maken zooals het zou moeten zijn, hoeft men slechts de artikelen twee, drie en vier te veranderen en te maken dat zijniet bestaande ten voordeele der vreemdelingen en ten nadeele der Ieperlingen, alle personen die in Iepe ren verkeeren op gelijken voet stelt en te beletten dat het reglement de ruin weze der buitenherbergiers. Nu voegen wij er bij gij, opsteller van le Journal d'Ypres, die, woord bij woord, weet wat in het reglement staat, die alles weet over de klachten der herbergiers, van hunne brieven, gij wist ook dat de herbergiers in hun nen naam een voorstel gezonden had- 00*»— '~v- -"vV»-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3