Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. De legers der wereld. Stadsnieuws. Zaterdag, 26" November 1898. 5 centiemen. Vijfde jaar. .V 4. Onpartijdigheid. ftêNG&MOE EENE BENOEMING. Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. Men sell rijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, ta leperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Ue andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar52 tranks. v' de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men ei n delij k beginnen aan het verteeren der 364,000 franken die voor het herstellen onzer JRij- school bestemd zij n Het voorstel van den Keizer van Rusland aangaande de gedeeltelijke ontwapening heeft deze waarheid doen uitkomen dat nooit de geheele we reld meer tot den oorlog gewapend ge weest is dan heden. De wereld kan vergeleken worden aan eene onmetelij ke legerplaats waar al de Staten de aanzienlijkste machten verzamelen waarvan zij beschikken kunnen. Men zou waarlijk meenen dat het oogenblik gekomen is dat eene algemeene oorlog losbarsten zal. Rusland is de macht die, uit reden harer aanzienlijke bevolking, het grootste getal mannen onder de wapens heeft en die nog altijd dat getal ver meerdert. In tijd van vrede zijn er daar 1,000,000 soldaten en jaarlijks voegen zich 280,000 rekruten daarbij. Indien de oorlog losbarstte zou Rus land die macht op 2,500,000 soldaten kunnen brengen. Laat ons nog de 6,947,000 mannen melden die, op 1" Januari 1898, hare reserve vormden en op gestelde tijden de manoeuvers bij woonden Er zijn dus daar, in dat uit gestrekt keizerrijk, 9,000,000 mannen gereed tot den oorlog en die op het eerste teeken van den almachtigen Czaar zich op de grenzen begeven kunnen. Na Rusland komt Vrankrijk. De be stendige dienst bedraagt 589,000 mannen. In tijd van oorlog zouden er 2,500,000 zijn en indien men de reser- ven bij nep ware het getal van 4,870,000 soldaten. Hoe veel grooter Duitschland wezen mag kan het toch niet meer mannen vei zamelen. In tijd van vrede zijn er 585,000 mannen maar in tien dagen kan heter 2,230,000 andere bijvoegen het geen haar werkelijk oorlogsgetal op 4,800,000 brengt. Oostenrijk-Hongarië is bijna zoo machtig als Vrankrijk en Duitschland. Indien haar normaal leger met meer dan 365,000 mannen bedraagt is hare reserve 2,500.000 soldaten sterk zoodat ze nogtans omtrent 4,000,000 mannen zou kunnen m linie brengen. Door dwang, door uitputting van haar budget, is Italië verplicht geweest haar getal mannen te verminderen heden zijn er nog 174,000 maar met hare beschikbare klassen en hare re serve zou ze nog kunnen 2,200,000 soldaten wapenen. Het is Engeland die de kleinste mi litaire mogendheid van Europa is. Met moeite steunt zij zich op 220,000 man nen. Indien zij hare vrijwilligers herbij voegt kan ze nog maar 720,000 soldaten bijeenroepen Ook ligt al hare hoop in hare machtige vloot. Dit beknopt verslag over de weder zij dsche machten der groote Europee- sche mogendheden is genoegzaam om een gedacht te geven van den ontzag lijken schok, dat een internationalen twist veroorzaken kunnen zou. In Vrankrijk op 9 personen is er 1 onder de wapens of gedient hebbende en 1 andere die zou kunnen herroepen worden. In Duitschland is er 1 man op 11 die soldaat wezen moet. Italië heeft het 7'1" gedeelte harer mannelijke bevolking onder de wa pens. In Rusland vermindert die verhou ding door het reuselijk aangroeien der bevolking 1 soldaat op 40 man. Laat ons veronderstellen dat een dier oorlogen losbarste dat men meer dan eens gezien heeft en die de verscheide ne Staten van Europa tegen eikander zette. Niet alleenlijk zouden de 4,250,000 mannen, die zich gedurig in de kazernen en kampen bevinden, ten strijde gaan maar de 16,410,000 andere zouden er onmiddelijk naartoe trek ken. En wij spreken nog met van de 34,000,000 mannen van den derden rang die ook zouden kannen bijgeroe pen worden. Heeft men niet geschat dat, op ieder oppervlakte van 1680 vierkante meters in Europa, men 9 soldaten op 79 bur gers der twee geslachten vinden zon. Laat ons zeggen dat er, in een woord, op 5 mannen 1 soldaat is. Tot welk dreigend uiterste zijn de menschelijke geslachten gekomen in hunne razernij van gevechtsliefde Hoe zou men kunnen denken, zonder sidderen, aan de bloedige hekatomben welke een algemeenen strijd veroorza ken zou van ai die machten tot de ver delging verzameld Onlangs heeft men de onkosten sa mengeteld der verscheidene militaire mogendheden van Europa. Op een sa menhang van budgetten 22,000,000,000 franken beloopende werpen de Staten jaarlijks in dien afgrond meer dan 5,000,000,000 weg Hoeveel nuttige, edelmoedige werken, werken van rechtvaardige verlossing en van maat schappelijke gedaanteverandering zou men niet kunnen tot stand brengen door het sparen dier overgroote opofle- nngen Maar moet men nog niet meer de millioenen menschelijke wezens aan zien die als zoenoffer aan de tweedracht zouden geofferd worden Het is ge noegzaam den stoet der legers te aan schouwen om de verantwoordelijkheid te meten dat heden de heerschzuchti- gen die hen op gang zouden zetten en hen in bloedstrooinen zouden storten op zich zouden trekken indien de aan roeping der heilige rechten hen niet op voorhand kwamen vergeven of veront schuldigen Goliath. Duizendmaal en meer heeft de Patrie barrabas geroepen tegen den liberalen minister Rara, weeklagende dat hij slechts liberalen benoemde. De heilige Patrie wilde zeker aldus van het gekende stroo spreken, omdat de menschen den nog beter gekenden balk zouden voorbijzien, dien zij in het oog voert Thans dat we onder de onpartijdige, rechtvaardige regeering der klerikalen leven, zonder te kunnen voorzien wan neer dat plezier eens ophouden zal, worden de klerikale plaatskensjagers waarlijk verongelijkt door hunueDba- zen. Oordeel eens Van 1884 tot einde 1896 telt men a) In de rechterlijke orde 726 kle rikale benoemingen en 47 liberale b) In 't notariaat 388 klerikalen, 22 liberalen c) In de verschillende departementen der ministeries, voor allerlei plaatsen, 494 klerikalen, 47 liberalen. In summa 1608 klerikale benoemin gen, 86 liberalen Leve de klerikalen Leve de onpartijdigheid Weg met Bara (Brugsche Beiaard). De genaamde Maurice Vergracht is eerste kandidaat voor de plaats van luitenant in vervanging van den heer Ceriez, ontslaggever. De gemeenteraad heeft hem de voorkeur gegeven voor de heeren Leon Donck en AlbertBoone, die altijd aan de katholieke gedachten geecht waren maar die, niettemin, aan den gemeenteraad nog niet waarborgen van rechtzinnigheid schenen te geven. Maurice Vergracht is benoemd gewor den met algemeenheid der stemmen en zijne benoeming is zeker, zóó zegt le Journal d"1 Ypres. Ontegensprekelijk is dat een schoon succes voor Maurice Vergracht. Eindelijk is de bovengenoemde Ver gracht erin gelukt zijn hoogmoed te voldoen en men weet hoe hoogmoedig hij is. Om er te geraken heeft hij geene laagheden gespaard en men heeft hem zich zien vernederen en kruipen voor degene, die hij verleden jaar nog be- kampte uit alle kracht. Na alle krui perijen en platheden begaan te hebben is de gewezen nonnen-uitschelder, de oud-commissaris van de liberale school koloniën van Gent, van de ünver- moeibaren van Ieperen, het gewezen lid van de liberale studenten van Gent, enz., erin gelukt zich in de rangen van dat korps pompiers te glijden, waaruit zijn vader op onbarmhartige wijze met zijn vriend Auguste Brunfaut zou gebannen geweest zijn had hij het ge luk gehad nog te leven. Maurice Ver gracht heeft zich bij het klerikaal leger ingelijfd,in tegenstrijdigheid met zijne vroegere gedachten die hij op ellendige wijze verloochent heeft. Hij zal zich daar in goed gezelschap bevinden met de Lahousses, de Eockhoutten, de Ka rei Wouts, ai van die eerlijke men schen, die, volgens le Journal d'Ypres, uit walging kazak draaiden. Wat schoon gezelschap Het is wel de voordeelen waardig, die hem gedurig gegeven worden. Voor ons is het verlies klein, geheei klein onze rangen tellen eenen val schaard te minder. Hij is onder de je- suieten de plaats gaan bekleeden, die hem toekwam. Is zijn verraad door le Journal d?Ypres met geestdrift bespro ken, zij iaat ons, integendeel, geheel koel en indien wij er een woord over gewaagd hebben, 't was om te toonen met hoe weinig behendigheid onze stadhuisbazen hunne benoemingen doen. De plaats van officier bij het pompierskorps is eene plaats van eer en deze die hun vlag verraden zijn ver van eerlijk te zijn. Id dit alles, is de Strijd getrouw ge bleven aan hare gedragslijn nooit zal zij zich met het leven der burgers als bijzonderen bemoeien. Maar het poli tiek leven bespreken van een man die wenscht eene openbare bediening te bekleeden,dat mag zij doen.Eene han delwijze als die van den genaamden Maurice Vergracht mag en moet be sproken worden. Nog een laatste woord aan den op stelier van le Journal d' Ypres, die of te wel een domkop of te wel eene verach telijke jesuiet is. Dagelijks zien wij de kopstukken der klerikalen op vriendelijke wijze met onze vrienden, de voorname radi- kalen, spreken, het zij in de Kamers, het zij in hunne bijzondere betrekkin gen en wij zien er zelf die met hen vriendschapsbetre kkingen trachten aan te knoopen. Overigens daarbij is niets wonderbaars omdat men van gedachte verschilt is het geen reden om elkander vijandig te zijn. Alle ge- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. looven zijn voor ons even achtbaar en daarom denken wij dat politieke te genstrevers niet als vijanden moeten aanzien worden om dien reden zoo veel te minder dat nooit in de gedachte kome te zeggen dat een tegenstrever bij ons walging en braaklust verwekt. Iets dergelijks schrijven is de daad van eenen domkop of eenen huiche laar. Wij hebben alleenlijk afkeer voor personen, die onafhankelijk zijnde, hunne gedachten afhankelijk maken van eene kwestie van winkel, van be lang. Over d'orgels. Na hunnen gezamentlijken brief en, denkende dat er misschien een misver staan was tusschen hen en het stadsbe stuur, ging een hunner naar het stad huis. Men zegde hem dat de heer Sur- mont naar Brussel was en men raadde hem aan zich tot den heer Colaert te wenden. Hij ging dus naar dezes huis en de heer Colaert beloofde dat hij voor de zaak zou zorgen en dat alles wel in orde zou geraken. Achterna, ging dezelfde herbergier den heer Decaestecker spreken, die hem beloofde alles te doen wat mogelijk was met zijn medegezel de notaris D'Huvettere omdat de zaak zou luk ken. De heer Decaestecker voegde er nog bij dat hij reeds ervan met den heer Surmont gesproken had maar deze, stijfhoofdig als hij is, gezegd had dat alle pogingen nutteloos waren. Maar, zegde de heer Decaestecker om te ein digen, ik zal ervan in eene openbare vergadering spreken. De herbergier herinnert zich ook goed dat de heer Colaert diezelfde belofte gedaan had in de volgende woorden Morgen is er vergadering van den gemeenteraad, ik zal de zaak bespreken en alles doen wat ik maar voor u kan. De gemeen teraadzitting greep plaats maar de heer Decaestecker nog de heer Colaert spra ken een woord over de orgelzaak. Beide beloften waren dus vergeten. Men kan gemakkelijk denken hoe dit de buitenherbergiers ergerde. Dezelfde, die vroeger de heeren Co laert en Decaestecker had gaan spre ken, ging weer naar het huis van den heer Colaert, herinnerde hem zijne be lofte, alsook deze die hij hem reeds vroeger, tijdens de kiezingen, met zijn gewone zeemende manier van spreken, gedaan had, verweet hem zijne gedurige dubbelzinnige handelwijze en zegde dat het eene schande was, iemand, na al de beloften die zij hem gedaan had den, om zoo te zeggen, te ruineeren. Inlichtingen, aangaande de schade door de herbergiers geleden, zijn wij ook gaan nemen. De twee herbergiers van het Kleinen Groot Hoekje onder gaan te zamen eene schade van meer dan 500 Iranken. Met Brielen kermis hadden wij schier geene bezoekers daar alle wan delaars door den orgel van den "Hert» aangetrokken waren. De maandag avond van d'eerste Brielen-kermis had den wij slechts onze gewone klanten, terwijl andere jaren de herbergzalen geheei vol zaten. Van eenen anderen kant, was den Hert proppensvol. Is dat wel Is dat toegelaten dat ie mand, die het reglement stemde, ons alzoo het geld uit de beurs neemt De baas van den Inval van de Steenen Brug en de bazin van den Tram klagen ook van de schade hen aangedaan. Er passeerde veel minder volk en ook 't waren al wan delaars, degene, die zich wilden verma ken, waren al langs den Hertge gaan en wij en verkochten haast niets.» Op de Kruisstraat wordt ook ge klaagd. De herbergiers van de Potijze, zijn hoogst ontevreden. Dat is mi[ 50 BTWiTfiTmiiiTr" - P«iii«a^agsagsu*',i"twwffl

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3