Vrijzinnig volksgezind weekblad van lepe ren en het Arrondissement NIEUWJAARWENSCH. De rijschool vertrekt naar Tervueren. Waar is Surmont Stadsnieuws. De geneeslieerèn schrijven net voor. Zaterdag, 51" December 1898. 5 centiemen. Vijfde jaar. 9. Verschijnende des ffletleniags. Bij de Christene-Demokraten. Dat prachtig werk EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Eén jaar Si franks. vr de provincie, Een jaar fr 3-50. Ter gelegenheid van het vernieuwen van het jaar, weuschen wij Aan de jongelingen, dat zij ernstig de propaganda voor hunne gedachten zouden aanvangen, om deze tot de ze gepraal te leiden en ons te verlossen van de dwingelandij, Aan alle mannen, die onze princie pen getrouw zijn, dat zij dit jaar eene schitterende zegepraal zouden mogen vieren, Aan onze kringen, dat 1899 voor hen een jaar van vooruitgang zou wezen, Aan onze lezers, een jaar van geluk en voorspoed. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren tier 264,000 franken die voor het herstellen onzer Hij - school bestemd zij 11 Het Belgisch Verbond ten voor- deele van de Evenredige Vertegenwoor- digmgheeft eenen oproep gericht tot het volk. De onderteekenaren ervan zijn de heeren A. Beernaert, H; Du- mont, J. Hennebicq, Anspach-Puissant, Bertrand, Carlier, Dupont, D'hont, De Lalieux, Doreye, Grosfils, Goblet d'Al- viella, Hanssens, P. Janson, Limpens, Nermcx, Loslever, Soupart, S. Wienen, Vanderburcht en Vanderstraeten-Pon- thoz. De heer Surmont, die verscheidene jaren deel maakte van dit bestuur, is van de lijst verdwenen. "Wat zou er daar wel onder schuilen Of' is hij, volgens zijne loffelijke ge woonte, weer aan hot draaien Hij was immers ook eens vóór de rechten der Vlamingen, ook eens tegen het uit gebreid stemrecht, tegen het minimum loon voor de werklieden (wij spreken hier natuurlijk niet van minimumloon voor pastoors, want aan die zou hij, uit de Staatskas natuurlijk, alles toe staan). En in zijn draaien neemt hij eene zonderlijke houding aan is hij vóór iets geworden, dan beweerd hij er steeds vóór geweest te zijn, is hij tegen iets geworden, dan verwijt hij zijne gewezen vrienden voor plaatsen- jagers, schooiers. Het is heel waarschijnlijk dat de heer Surmont nu tegen de Evenre dige Vertegenwoordiging is tot zijn doel van meesterschap geraakt, acht hij het met meer noodig zich met rechtvaardige zaken bezig te houden en vooral als die eenigzins zijne heer schappij zouden ondermijnen. De Evenredige Vertegenwoordiging was voor hem eene schoone zaak zoolang hij niets te zeggen had, maar nu wat kan het hem schillen, dat de chris- ten-demokraten, de liberalen en de so cialisten rechtvaardig vertegenwoor digd worden Verwachten wij ons dus op eene redevoering waarin hij, bij de aanstaande bespreking in den Senaat, zijne gewezen vrienden verwijten zal van schooiers en plaatskenjagers te zijn? Daar is het karakter van den man. Daar is Surmont. Le Bien Public heeft dus gemeld dat pastoor Daens weldra geen priester meer zijn zou en dat het wel verdiend was. Pastoor Daens komt aan Le Bien Pu- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdaleuastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. blic een schrijven te richten, waarin hij niet weinig spot met het gezegde van het klerikaal blad, als ware pastoor Daens nu Mijnheer Daens geworden Gij gaat goed, heeren van Le Bien Public«gij verwereldlijkt» zooveel mogelijk en gij slaat in den ban gelijk niemendalle. Doch, geloof mij, om op te treden, zooals gij het doet, in eene oneenig- heid opgerezen tusschen een priester en zijn bisschop, mangelt het u bene vens aan vele andere zaken, aan onpar tijdigheid en bevoegdheid. Als Mgr Stillemans eene boodschap heeft te doen, zal hij het zelf wel ge daan krijgen op klare, duidelijke wijze. "Wat mij betreft, zonder te kort te komen aan de gehoorzaamheid die ik aan den bisschop beloofde,zal ik voort gaan met mijn eer en mijn recht te verdedigen. Tusschen den bisschop en mij is alleen een politiek misverstand opge rezen en gij denkt dat dit voldoende is om een man in den ban der kerk te slaan en hem het priesterschap te ont nemen Alles zal vroeg of laat aan 't licht komen ik zal de behandeling bekend maken die wij verduurd hebben sedert ik lid der Kamer werd gekozen, doch wat er ook gebeuren moge, nooit zal ik mijn politiek verleden verloochenen, noch de Kristene Volkspartij verraden. Indien men mij daarvoor straft, zal ik zonder morren de straf verdragen en van de rechtvaardigheid Gods de erkenning van mijn recht verwach ten. Zondag 11. hielden de Christene-De mokraten een Congres, dat talrijk bij gewoond werd. Priester Daens werd tot voorzitter benoemd. Ziehier de dagorde van het Congres: 1. De pensioenkas, verslaggever M. Van Schuylenberg, Aalst. Eenige vraag Welke zijn de beste mid delen om de pensioenkas in te richten 2. De Evenredige Vertegenwoordiging, verslaggever, M. H. Le Bon, Antwerpen. Eenige vraag Welke zijn de doelma tigste middelen om de Evenredige Vertegen- diging te verkrijgen. Over het eerste luidden de voorstel len van het verslag ais volgt De Christene Volkspartij van België vraagt Dat de Staat onmiddelijk een pensioen geve aan de oude belgische werklieden, die jaarlijks geene 2500 fr. winnen, in de vol gende orde 1 fr. daags aan de nijverheidswerklieden die 60 jaar oud zijn Fr. 0,75 daags aan de landbouwwerklie- den die 65 jaar oud zijn. Om de kosten te dekken zal men nemen 1. Opbrengst der accijnsrechten op den alcool 2. Der patentrechten op den jenever 3. Der erfenissen achtergelaten zonder erfgenamen onder den 7" graad 4. Der erfenisrechten op meer billijken grond geschat dan den thans bestaande 5. Eener belasting op de papieren waar den 6. De klimmende belasting op het inko men Het congres stelt eenparig den eischt dat de gelden niet mogen geheven worden op den rug der kleine standen, maar dat desnoods de klimmende belasting in al de kosten moet voorzien. Deze voorstellen worden gestemd. Het tweede punt werd op de namid dag-zitting besproken. De heeren Le- bon, Lambrecht, Du Carillon en pries ter Daens namen het woord en drongen aan opdat er onder de voorstauders dezer rechtvaardige eisch eendracht zou ontstaan, daar dit het eenige mid del was om rechtvaardigheid te beko men. Des avonds werd eene besloten verga dering gehouden waar men zich bezig hield met de huishoudelijke partij- zaak en den Daenspenning. Maandag voormiddag had in de Al- hambra de aangekondigde meeting plaats en er was zeer veel volk. Thys, van Brugge en smid Lam- brechts legden het program hunner partij uit. Priester Daens voerde ver volgens het woord. Den man, zegde hij, die heden de grootste tegenstrever van de Evenre dige Vertegenwoordiging is, kent gij, het is mijn boezemvriend Woeste in dien het van mij afhing zou hij heden avond in den hemel zijn, bij de geluk zaligen. Woeste is op aarde gekomen tot ongeluk van ons land Bah laten wij hem met rust, hij is genoeg ge kend. Deze woorden werden geestdriftig toegejuicht «Wij, christene demokraten, ver volgde priester Daens, willen niemand vervolgen wij bebben zelf het recht niet te denken van iemand te dwingen naar de mis te gaan of zijnen Pasche'n te houden Hij besloot zijne redevoering met op de behoudsgezinden en op Woeste te donderen en te verklaren dat de chris ten demokraten, de socialisten en de progressisten zullen samenwerken voor de Evenredige Vertegenwoordiging en voor het zuiver Algemeen Stemrecht een man ééne stem M. Hector Lebon kondigde vervol gens de inrichting aan van den Daens penning. Priester Daens, zegde hij, moet voor het volk leven en terug naar de Kamer gaan. Na de meeting is M. Daens -voor de herberg Den Anker op een stoel ge klommen en heeft eene meeting in de open lucht gehouden. Aan de woning van M. Eebon heeft de priester de talrijke aanwezigen eene laatste maal gegroet en aangemoedigd in den strijd. Binst de Congresdagen werd priester Daens door verscheidene dagbladschrij - vers ondervraagd. Ziehier de verklaring, die hij Zondag aan eenen opsteller van le Peuple ge daan heeft Alles gaat goed, zegde hij, en indien het vier voudig verbond tot stand kan komen op den grondslag van het zuiver Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoor diging-, dan treden wij het tijdperk in der werkershervormingen. Zijt gij er aanhanger van Meer dan ooit maar dat men eens en vooral ophoude te spreken over anti-kleri kaal verbond. Er bestaat geen klerikaal ge vaar, maar een reactionnair gevaar. Die brug, dat geniaal gedacht, dat maar in het hoofd van eenen Henri Iweins d'Eeckhoutte ontstaan kan, zal maar kosten, zegt het Nieuwsblad nog geene 2000franken. Moesten wij dat doen, Alpha zou zeggen ge liegt zegt het ook. Ehwel, Alpha zegt dat ge liegt want gij weet zoo goed als Alpha dat het werk meer als 4000hoort gij, vier duizend franken zal kosten Vier duizend franken, genoeg om twee werkmanshuizen te bouwen, ge noeg om vijftig families gedurende eenen ganschen winter te ondersteu nen. Vier duizend franken die nu door het venster op straat gegooid worden, want Ten eerste, die brug is nutteloos, daar langs de kalseide het zothuis niet verder afgelegen is van den hof als langs de nieuwe brug Ten tweede, schaadt de brug aan de schoonheid van de wandeling door er door eenen weg te maken waarover men heel waarschijnlijk met karren en wagens rijden zal Ten derde, de brug geeft het bewijs van de orde, waarmede onze meester- kens de stad besturen. Langs de wan deling hebben verscheidene eigenaars uitgangen. Het is nog geen twee jaren geleden toen al de eigenaars van wege het stadsbestuur een dreigend schrift ontvingen om hen te verzoeken de deuren, poortjes, enz., die op deze wandeling waren, te doen verdwijnen. En nu staat het stadsbestuur toe dat het nieuw zothuis niet alleen eenen uit gang op de wandeling heeft, maar zij laat toe dat er eene brug gemaakt wor de, dat er eene weg gelegd worde door de wandelingen, waarop men met wa gens zal rijden en dus de wandelingen schenden zal. De brug geeft een schoon bewijs van de orde die in ons godshuizenbe- stuur en bij onze stadbestuurders heerscht. Alpha. P.S. Wij zouden willen weten of het een eigenaar zou toegelaten zijn de wandelingen zoo te schenden en in eenen modderpoel te veranderen als men gedaan heeft voor het bouwen van het nieuw zothuis. En wie de wande lingen herstellen zal. Het minimumloon. Voor de...., wie weet hoeveelste, maal, heeft de heer Surmont in den gemeenteraad beloofd dat het mini mum van dagloon weldra zal gestemd worden. I Si 5 d'ouw-maiinetjes. Le Journal d'Ypres antwoordt op ons artikel over het Nazareth, maar hij geeft geen gevolg op onze vraag, die wij hier herhalen en wat verkorten Het geld der godshuizen gaat thans grootendeels in de kas dier uooit te vredene knagers, die thans onder den vorm van nonnen en pastoors de erfdeelen, die liberalen voor de ar- -—«BaBBsaw»— Niemand kentbeterdemoeielijkheid en den last een kind op te brengen dan de moeder of de mem. Wij moeten hen de talrijke te bestrijden ziekteteekens niet bekend maken, zooals storing der verteringsorganen, onregelmatige spijsver tering der darmen, algemeene ongesteldheid tengevolge van de welke het kind gedurig schreeuwt en eene gestadige oorzaak van bekommering voor de ouders is. Indien gij aan eenen geneesheer vraagt, wat de Scott's Emulsie voor een ziekelijk kind doen kan, zal hij steeds antwoorden dat deze toebe reiding, van eersten rang, meer zal verrichten om de moeielijke spijsvertering te overwinnen,eene ge zonde voeding te ver zekeren en de alge meene herstelling te verwekken dan welk- danig middel ook. In het hier onder voorgesteld geval, zult gij een doorslaand Sbewijs vinden van -hetgeen de Scott's Emulsie kan doen voor de kindertjes en CJliamSoïto flLJE ©©I8SJE gij zult opmerken dat deze toebereiding ondersteund werd door verscheidene geneesheeren,in deze gelegenheid geraadpleegd. Levallots-Perret (Seine), Frankrijk, 20 Juni 1897. Mijnheer, Ik aanzie het als een plicht u met den uitslag bekend te maken, bekomen door het gebruik van de Scott's Emulsie. Mijn kind, dat ik bij eene voedster uit besteed had, was er zoo slecht verzorgd, dat ik het er moest gaan afhalen, te laat, belaaswant het was in zulkdanigen staat van verzwakking dat wij oprecht in bekommerd waren. Verscheidene geneesheeren door ons geraad pleegd, verklaarden dat enkel eene herstellende voeding het kind redden kon en de Scott's Emulsie werd voorgeschreven, beurtelings met goede melk. Mijn dochtertje, dat het weinige voedsel weigerde of dikwijls overgaf, melk, vleeschsap, en eieren, dat wij haar wilden doen nemen, was op uwe toebe reiding die zij gemakkelijk verteerde, verlekkerd. Wij gaven er haar dus regelmatig en ik mag u verzekeren dat het aan de weldoende gevolgen uwer toebereiding is, dat wij het leven te danken hebben van ons bemind kind, waarvan ik het genoegen heb u hier eene photographie op te sturen. U de toelating gevend dezen brief af te kondigen, gelief enz. M. Le Cöme, 61, rue de Cormeilie.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3