m Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De normaalscholen. Stadsnieuws. De zondaars klokke. Vijfde jaar. IV' 25. Fondatie Godlschalck. Erg geval van ongeneesbare doofheid. Onbeantwoorde vragen. Nog over 't Broertje van Rijssel. De zending vertrekt naar Rijssel. OOST V LETEREN Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. v'de provincie, Een jaar fr. 3-5O. De normaalscholen of'kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen zijn gedoemd om, de eéne na de ande re, te verdwijnen. Er zijn er bijna geen meer en zij, die tot heden ge spaard bleven, zullen, eer twee of drie jaar verloopen zijn, ook afgeschaft wezen. 'T is minister Schollaert, het werk zijner voorgangers voortzettende, die daarvoor zorgt Nu is het niet onbe langrijk te weten hoe hij het aan boord legt om zijn doel, hetwelk ook het doel der jesuieten is, te bereiken. Door zijne taktiek te ontmaskeren wenschen wij onze lezers te stijven in hun walg over alle oneerlijke midde len, voor onderduimsche kuiperijen en hun aandacht te vestigen op een feit van het hoogste gewicht voor het toe komend Belgisch geslacht. Onder het liberaal ministerie waren de normaalscholen goed bevolkt. Zij, die er werden in opgenomen, hadden het vooruitzicht, eenmaal hunne stu diën geëindigd, op een fatsoenlijk be staan en mochten zich verheugen in de achting van hen, die weten wat een bekwamen, ieverigen, gewetensvollen onderwijzer beteekent. Meisjes en jongens die lust en aanleg gevoelden om zich aan de opvoeding der jeugd te wijden, ontvingen toela gen van stad en Staat, wanneer hunne ouders onvermogend waren. De heer Van Humbeeek besteedde een nauwlettende zorg aan de normaal scholen hij, die vele en goede onder wijsgestichten verlangde, begreep dat de opleiding van hen, geroepen om er hunnen ambt uit te oefenen, van eerste gehalte moet wezen. Het plan, hetwelk hij had opgevat en dat hij, eilaas, slechts gedeeltelijk uitvoeren kon, luidde aldus het lager onderricht, tot zelfs in de kleinste ge meenten, op ernstigen voet in te rich ten waar het op gebrekkelijke wijze bestond. Een leger goed gepantserde, wel af gerichte, geestdriftige soldaten had hij noodig in zijnen veldtocht tegen de vernederende, verdierlijkende onwe tendheid! (Wordt voortgezet). Hoe de klerikale» cc» lestamcnt iiil- voere». Vervolg). II. In 't begin van dit overzicht, hebben wij gezien, dat de bestierende commis sie der Hospicen zich verplicht had, doch zonder tijdbepaling, al de eigen dommen af hangende der erfenis Godt- schalck te verkoopen, behalve degeene uitbehouden en met vruchtgebruik belast. Het meerendeel dezer goederen wer den dus tot geld gemaakt in één jaar (1895). Zij hadden wellicht meer opge bracht indien men ze, behoorlijk ver deeld,in verscheide jaren en ten gepas- ten tijde, te koop had gesteld. Dit is vooral toepasselijk op de eigendommen in Holland gelegen. M. Godtschalck bezat in Zeeland 172 H. 77 A. landerijen, te samen geschat op 402,620 fr. De bestuurraad der Godshuizen vond goed M. Fraeys, notaris te Brugge, broeder van onzen hospicebeheerder, te belasten, deze goederen in openbare veiling te stellen. De verkooping had plaats te Brugge, te midden van den kwijnenden toe stand van den landbouw en juist wan neer den invoer van het Hollandsch vee in België verboden was. Dit was Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, t9 Ieperan. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. eene groote misslag, te meer dat een zoo groote hoeveelheid landen, in dezelfde streek, in eens te koop stellen, de weerde er van vermindert. Ook de uitslag bewees zulks. Al deze eigen dommen wierden toegewezen aan een minderen prijs dan hunne geschatte weerde. "Wat meer is, twee hofsteden waarvoor men geen liefhebbers had gevonden, werden in de volgende maand (29a October 1895] uit er hand verkocht, zonder, voor zoo veel wij weten, er voorafgaandelijk een onder zoek van commodo en incommodo, zooals de wet het voorschrijft, plaats had gehad. De eene dezer hofsteden, groot 44 H. 70 A., gelegen te Waterland- Oudeman en Yzendijke, die tot in 1895 verhuurd was geweest aan 4500 fr. bij de j are, werd gekocht door een fransch- man, mits 75,000 fr., somme welke, met de kosten er bijgevoegd, noch aan geen (1862) fr. per hectare komt. Men bemerkte hier dat deze hofstede ge schat was geweest voor de verklaring der erfenisrechten, door M. D'fluvet- tere en een zijner ambtgenooten, aan eene middenweerde van 2120 fr. per hectare. De kooper heeft dus zijn geld zeer voordeelig geplaatst, vermits hijzelf aan een verminderden pachtprijs van 4000 fr. nog een inkomen geniet van Zoodat de Hospicen verkoopers, die hunne beschikbare gelden slechts nog kunnen aanleggen op Belgische Staats fondsen 3 °/o, uit hoofde van deze hof stede alléén, een inkomen van 1-75 °/0 verliezen Is dit geene daad van slecht beheer die wij met recht beknibbelen Bestonden er wel redenen om aldus en met zulken spoed te verkoopen In 't geheele met. Had men niet wijzelijker gehandeld deze landgoederen nog eenige jaren te behouden, om ze op een voordeeliger oogenblik te verkoopen En ook is het aannemelijk dat, in dien men het geval voor oogen gelegd had van de bevoegde overheid, deze daarin niet zou toegestemd hebben Wat denkt het raadslid M. D'Huvet- tere daarvan, hij, die al de landerijen van M. Godtschalck kent, als lange jaren zijn gekozen notaris geweest zijnde En zeggen dat ons gemeentebestuur met M. Surmont boven aan, zulke ver- koopingen, zonder de minste opmer kingen, goedkeurtTe vervolgen). In voorgaande nummer zegden wij dat de slechtste dooven deze zijn die niet hooren willen. 'T Nieuwsbladje schijnt erg van de vrijwillige doofheid aangedaan te zijn. In eene meesterlijke redevoering bewees Vandervelde in de Kamers, dat het in de katholiekste streken van ons land is, dat er het meest misdaden ge pleegd worden dat er in den buiten veel meer gemoord wordt dan in de streken waar er nijverheid is. "Wij hebben aan het Nieuwsblad)e ge vraagd eens die redevoering te lezen. "Wij waren zeker dat die oude sloor het toch niet doen zou, want in dat geval zou ze geen onzin meer kunnen uitten zooals het volgende nopens ons ge zegde Dat is alzoo eene van die waarhe den die uitnemende gemakkelijk zijn om zeggen maar zoo gemakkelijk niet om bewijzen. "Weet het Nieuwsbladje dus niet dat de fanatiekste streken van Europa de onzedelijkste zijn Spreek mij eens van de zedelijkheid van 't katholieke Spanje of van 't ge- loovig Zuider-Italie. In de geschiedenis zien wij dat het gedurende de middeleeuwen was, toen het fanatismus overal ten hoogsten rees dat het zedelijke peil van 't menschdom het laagst gezonken was. Dat men de zedelijkheid van de protestante landen vergelijke met die der katholieke landen. Engeland met Ierland, Duitschland met Vrankrijk, Noord- metZuid-Amerika De grootste oorzaak van dezen toe stand is zonder twijfel, het gedacht dat de misdoeners hebben dat ze door de biecht volkomene vergiffenis ver krijgen kunnen. Maar stout gesproken is half ge vochten zegt het Nieuwsbladje en ter staving van zijne gezegdens roept het de hulp in van Voltaire. Ehwel, wij verzoeken het Nieuws bladje van ons aan te duiden waar en wanneer Voltaire ooit gezegd heeft dat De biecht een krachtig middel is om den mensch van 't kwaad te hou den. n Het Nieuwsbladje zegt ook dat het onderwijs in staat niet is om van de menschen menschen te maken. Ter zijner hulp roept het daarvoor de opinie der liberale gazetten in. Welke liberale gazetten zijn dat? Misschien wei het een of andere Nieuwsbladje van leper Of misschien schriften van den liberalen Jules Simon of den nog liberaalderen Brunetière Alpha. Over veertien dagen stelden wij ver scheidene vragen nopens ernstige zaken van geldverkwistmgen van de Hospi cen. Tot nu toe hebben wij noch van 't Journal d1 Ypres noch van 't Nieuwsbladje antwoord ontvangen. Bovengemelde bladen waren nog- thans, geheel vuur en vlam, toen ze onder 't liberaal bestuur de minste onregelmatigheid meenden te ontdek ken. Vraag. "Wanneer zal het stadsbestuur de vuilnissen doen wegruimen die daar aan de Diksmudepoort sedert een paar maanden liggen Goliath. Gelukkig zijn die die arme zijn van geest want het rijk der hemelen behoort hen toe. (Mechelsche kalechismus) Daar wij hier in leperen 't ongeluk hebben van zoo 'n groot getal zondaars te bezitteu, heeft men te hunner be keering ne geheele zending paters doen afkomen, 't, Schijnt dat er in hunne sermoenen nog al veel mooie dingen gezegd worden. Zoo werd er aan al degenen die aan de zonde van 't pijpe rooken op 't pin- te drinken ondergevigzij n, aanbevolen, van op 't slag van negen uren wanneer men de zondaarsklokke begint te lui den, van oogenblikkelijk hunne aarts zonden te laten en een vurig gebed te zeggen. Verledene week dus, zaten er een viertal van die zondaars in een herberg op S4 Pieters. Op eens luid de klokke. Een van hen, gemeente raads lid onzer stad staat op. Vrienden, zegt hijleg uwe pijpen neêr. De zondaarsklokke luid, laat ons knielen om voor onze zonden te bid den. Zoodra begonnen ze, drie van hen, met vijf onze vaders te mompelen, ter wijl de vierde zegde dat het al genoeg was van 's Zondags naar de kerk te gaan zonder alle avonden in ieder kapelletje aan het bidden te gaan. O. ten Tiek. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. 't Journal d'Ypres gaat maar altijd voort met 't witwasschen van den moor. 't Is toch wonderbaar hoe dat de katholieken,in plaats van deze die zich onweerdig gemaakt hebben uit hun midden te jagen en getracht tegen alle recht te verontschuldigen en aan het gerecht te onttrekken. Als er ievers een pater of priester iets tegen de wetten van zijn land be gaat, daar vind hij altijd ne veile schuilplaats in 't eene of 't andere klooster, zelfs na eene vraakroepende misdaad. Het zal waarschijnlijk op die manier geweest zijn dat zich pastoor D'Hane de Steenhuyze zich aan 't gerecht ont trokken heeft, zoo ook de talrijke broertjes die na een aanval van broert jesziekte tot eenige jaren gevang ver oordeeld worden maar voorheen ver dwenen zijn. Misschien is het omdat ze door hun ne vrienden na eene goede biecht weer zoo onschuldig als een nieuw geboren lammetje aanzien worden. Eh Nieuws bladje Alpha. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de zending na 't welgelukken harer missie te Ieperen, naar Rijssel ver trekken zal, waar er van dit jaar groote zonden gepleegd werden. Ter dier gelegenheid worden alle klokkeluiders vermaand om onder 't luiden der zondaarsklokken plechtig hunne intrede te begroeten. O. ten Tiek. Een onverwachte zegepraal door tl zending1 behaald. Door de serinoeneu der paters be keerd, heeft de redaktie van La Lutte- De Strijd besloten dat Van Zaterdag af zij niets anders meer dan katholieke artikels opstellen zou. Zoo treft de hemel soms met haar zegen de verstoktste zondaars. Aflaat. Kent ge iets verfoeilijker, verachter lij ker dan een kazakkeerder Ik houd me voor, dat die fonctie de laagste trap is waartoe de mensch,op politiek gebied, kan dalen. Met een weinig toe gevendheid kan ik alle partijschap be grijpen, maar het is me totaal onmo gelijk de politieke windhaan als een redelijk schepsel, naar Godsbeelden gelijkenis te beschouwen. Dat iemand zijne overtuiging, hoe eenzijdig, hoe ongegrond ze wezen moge, met hand en tand, met woord en pen verdedige, vind ik natuurlijk, maar dat iemand, met gezonde rede begaafd, schaamteloos zijne denkwijze openbaar te koop stelt aan den meest biedende, vind ik ongehoord, schand- dalig. En nochtans loopen er hier, onder de kappe des hemels, mannen zonder hart, zonder eergevoelen, die alle vroe gingen onderdrukken en lafweg met onze tegenstrevers meeheulen en tie ren en alle vrijzinnige overtuiging met woeste-razermj onder de voeten trap pen. Ik wenschte hier de naam te mogen neerschrijven van hen die geheel het bestuur op hunnen hand willen doen draaien, zonder daartoe recht te heb ben, die zich inlaten in persoonelijke zaken, en willen verbieden dat men w E.ciS.Jys. TT— 3/4 5-' J»è'üSJl.=

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3