Vrijzinnig volksgezind weekblad van Xeperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Verzekering van werklieden tegen ongevallen. Stadsnieuws. Zaterdag, 27" Mei 1899. 5 centiemen, Vijfde jaar. l\' 50, Het werk der klerikalen. De Bank van leperen. Wat zal er geworden van het gebouw der Lom baard Werschijnende des ^iiteedmjs. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. 3-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, teleperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België' en bet buitenland, uilsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 n n Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan hot verteeren der 364,000 franken die voor liet herstellen onzer I lij- scliool bestemd zij n Wat ze deden Zij deden het brood en het vleesch opslaan. Zij wierpen millioenen in den af grond van den Gongo. Zij gaven drie en vier stemmen aan de rijken en eene aan de armen. Alle andersdenkende worden buiten gesloten aan alle ambten, of achteruit gestoken in hunne bevordering. In alle openbare besturen hebben zij den spioenen dienst ingericht. Door de schoolwet pleegden zij een aanslag op de gewetensvrijheid. Zij willen alle politiek leven dooden want 1Zij brachten den ouderdom om te kiezen van 21 op 30 jaar. 2. Zij weigerden de Evenredige Ver tegenwoordiging voor den buiten uit schrik om het politiek Teven aldaar te doen ontwa ken. 3. Zij deden suppleanten benoemen voor de gemeenteraadsleden om zooveel mogelijk nieuwe kiezingen te vermijden. 4. Zij verlengden de mandaten der provinciale raadsleden, om zoo weinig kie zingen mogelijk te hebben. Zij schrikken dus voor hot politiek leven, zij willen het dooden, de stem der bevolking smachten, regeeren zon der controol. En wat is de uitslag Aan den boom kent men de vruchten, de uitslagen bekomen na 15 jaar kleri kaal bewind schetsen deze regeering. De uitslagen zijn 1. Meer ontevredenheid onder de werklieden. 2. Meer ontevredenheid op den buifin. 3. Ontevredenheid in alle openbare administratiën, onder alle staatsbediende, in de magistratuur, in het leger onder de leden van het openbaar onderwijs. 4. Ontevredenheid onder de kleine burgerij, omdat de regeering niets doet om dezes toestand t.e verzachten. Ontevredenheid in hunne eigene partij bewijs de scheming der kristen demokraten en alhier de oneenigheid tusschen de juniors en de seniors. Dus, ontevredenheid overal, en waarom. Omdat ai de beloften der klerikalen valsch waren. De lasten klommen in plaats van te verminderen. Het milita risme slokt meer op als vroeger. De volkskinderen genieteu geen vol doende onderwijs of hebben geene schoolopvoeding. De werklieden hebben geen pen sioen, geene verzekering tegen ziekte. Het minimum van dagloon werd ver worpen... voor de werklieden, dat der pastoors werd... verhoogd. Kregen de werklieden niets, zij behielden toch De bloedwet De plaatsvervanging He correctie De discipline Hoogstra ten enz. Werklieden Kleine burgers Wilt gij dit veranderen Wilt gij den vrede in plaats van den oorlog Helpt ons dan eerst het kiesrecht veranderen, ijvert voor Zuiver Algemeen Slem recht en Evenredige vertegenwoordiging Naar het schijnt komt de kwestie van wettelijke verzekering van werk lieden tegen de ongevallen, hun in het uitoefenen van hun bedrijf overkomen, eerlang ter sprake in de Kamers. Zooals men weet heeft het Ministerie een wetsontwerpdesaangaande neergelegd, waarbij de werkgever, in geval een zijner werklieden een ongeluk over komt in zijnen dienst, verplicht is aan de weduwe van den verongelukte een jaarlijks pensioen uit te keeren in ver houding met het loon dat de veronge lukte man in leven won. Alvorens dit wetsontwerp te bespre ken zal het niet van belang ontbloot wezen, vooraf de bestaande wetgeving op dit gebied nog eens na te gaan en te zien welk recht van schadeloosstelling de werkman heeft wien nu een ongeluk overkomt iu de uitoefening van zijn bedrijf. De bestaande wetsbepalingen zijn in dit opzicht allergebrekkigst. Vooreerst omdat de wet niet zegt op duidelijke wijze, in welke gevallen de werkman thans recht op vergoeding heeft. In derdaad ons burgerlijk wetboek be paalt dat ieder werkman, aan wien in de uitoefening van zijn bedrijf, een ongeval overkomt, recht heeft om schadevergoeding tegenover zijn werk gever, indien het ongeval te wijten is aan eene nalatigheid of verzuim van den werkgever. Verder is tegenover den werkman ook aansprakelijk voor de daad of de nalatigheid van door hem aangestelde personen of bij 't werk gebruik te dieren. De werkman, wien een ongeluk over komt heeft dus, dat valt niet te ont kennen, een recht op schadeloosstel ling, maar het is binnen al te enge grenzen bepaalt. Vooreerst heeft hij geen recht, zoo het ongeval is ontstaan door zijn eigen schuld, al ware deze nog zoo gering, of door heirkracht of door onbekende oorzaken. Het dient dus bewezen dat de werkgever schuld heeft aan het ongeval. Wanneer nu heeft hij schuld Daarover bestaat oneindig verschil van .gevoelen, ja zelfs verwarring, zoodat de rechtban ken het in de meeste gevallen daarover niets eens zijn. Wanneer heeft de werkgever de noo- dige voorzorgen niet genomen Den ken we ook nog aan de overgroote moeilijkheid voor den werkman, om in rechten te bewijzen, dat het onge val, hem overkomen, te wijten is aan eene daad, eene nalatigheid van zijnen werkgever. Hoe zal de verantwoordelijkheid van den baas vastgesteld worden, wan neer de werkman, die soms alleen de noodige ophelderingen geven kan, bij het ongeval bezweken is Daarneven komt nog de ongunstige toestand waarin de werkman verkeert bij het voeren van een proces, terwijl hij daarenboven nog zeer dikwijls sluit op het onvermogen zijner tegen partij, een geval dat zich bij kleine nij veraars en werkbazen, vooral bij kleine bouwondernemers, zeer dikwijls voordoet. Men ziet het, de bestaande wetge ving laat in dit opzicht veel te wen- schen over. Een ongeval kan voorkomen 1. door opzet of schuld van den werkgever of van personen voor welke hij wettelijk aansprakelijk is. 2. door opzet of schuld van den werkman 3. door heirkracht en toeval. 4. door niet bekende oorzaken. De vraag is nu, welke vau deze oor zaken den werkman recht geven op schadeloosstelling, De meeningen daarover zullen zeer uiteenloopend zijn, zooals de bespre king van het wetsontwerp bewijzen zal. Vervolgens Moet de werkgever heel en al de schadeloosstelling dragen Moet de Staat zich niet bepalen den werkgever te verplichten zijne werk lieden te verzekeren (In dit geval moeten bijzondere bepalingen, de be hoorlijke uitvoering van den verzeke- xingsplicht waarborgen). Of moet de Staat, zooals het sommige beweren of wenschen, de verzekering tegen onge vallen geheel en ai in eigen hand ne men, met uitsluiting van bijzondere maatschappijen Andere vreezen dat de verplichtende verzekering de zorgeloosheid bij werk lieden en werkgevers bevordert en zeggen dat de verplichtende verzeke ring in Duitschland tot aanzienlijke vermeerdering van ongevallen heeft geleid. Anderen nog vragen uitsluiting van alle aanspraak of vergoeding, wanneer het ongeval het gevolg is van dronken schap, terwijl anderzijds beweerd wordt, dat onvrij willige dronkenschap niet met vrijwillige op eene lijn kun nen gesteld worden. In alle geval, zeg gen zij treft de weigering van vergoe- üing alleen vrouw en kindereu van den werkman ofschoon deze aan zijn dron kenschap geen schuld hebben. Zooals men uit die eenige regelen opmaken kan, is de zaak niet zoo een voudig als men wel denken zou. "Wat er ook van zij, eenieder zal erkennen dat het noodzakelijk is dat de Regeering handelend optreedt. Het is waar dat de meeste werkgevers hunne werklieden tegen de gevolgen van ongevallen verzekeren, maar ook zeer velen doen het niet. in vele gevallen toch worden de ge troffenen, vrouw en kinderen, aan hun lot overgelaten. "Welnu, zonder wettelijke regeling is geene verbetering te verwachten en daarom zien wij met welgevallen een wet op de ongevallen te gemoet, die en de belangen van den werkgever, en die van den werkman waarborgt. Onder dit opzicht gaat het wetsontwerp van ons Ministerie heel mank, omdat het alle verantwoordelijk op den hals van den werkman doet vallen. Goliath. Onze volksvertegenwoordigers in de Kanier zijn de heeren Colaert, Iweins d'Eeckhoutte en Van Merris. Hunne namen zijn door de meerderheid der kiezers niet eens gekend Daarom dee- len wij ze nog eens mede "Wij zouden eene opene deurinloo- pen indien wij moesten verklaren dat onze volksvertegenwoordigers onder de knapsten van het Parlement mogen gerekend worden. "Wij betreuren ech ter dat zij zoo zelden de gelegenheid te baat nemen om de Ieperlingeu in 't bijzonder,en de Belgen in 't algemeen, door hunne knapheid te verbazen In de waarheid, zij drijven de be scheidenheid wat al te ver door zich op het achterplan verscholen te hou den wanneer zij èn door hunne groote verdiensten èn door hunne toewijding aan het openbaar welzijn, verdienen voor het voetlicht te schitteren Hunne bescheidenheid wordt hun ddtir vele lieden aangerekend als vad sigheid, als laakbare onverschilligheid, als bewijs van onmacht, van onwil en van onwetendheid 1 Die vele lieden staven hunne mee ning door de proef op de som te leve ren omdat ze niet als kwaatongen wil len beschouwd worden. Hunne redeneering luidt nagenoeg aldus Noemt ge flinke vertegenwoordigers en senatoren, mannen 1° Die weinig in de Kamers verschij nen 2° Die, als zij er eens opdagen, zel den den mond openen 3° Die, in geen enkel debat van eenig gewicht, hun gedacht doen kennen (hoogst waarschijnlijk omdat zij er geen hebben) 4° Die slaafsch het ministerie volgen al moeten zij hunne persoonlijke waar digheid bij inschieten of er het belang hunner lastgevers aan opofferen 't Zijn demokraten, volksvrienden, de volksvertegenwoordigers van Iepe ren, eere-voorzitters van katholieke kringen en meer andere dusdanige maatschappijen, waar ongelukkige snullen geleerd wordt aan den leiband te drillen en geen enkele hunner heeft ti j dens het debat over het arbeids- kontrakt den mond geopend Zij heb ben de kans verkeken om te zeggen op welke manier zij de sociale kwestie willen oplossen, vermits zij die der kristen-demokraten, der socialisten en der liberalen afkeuren De bespreking over het budget van onderwijs is gesloten geweest zonder dat iemand der Bank van Ieperen een enkel woord, veel minder nog een ern stig voorstel, heeft in 't midden ge bracht Het broerkens onderricht is, volgens hen, het beste En zij hebben het al leenlijk niet verdedigd De officieële scholen deugen niet, beweren zij, en zij hebben ze niet aangevallen En zoo zal het wezen met al de bud getten geen hunner zal er het woord nemen om de belangen der Ieperlingen te verdedigen Het Staatsblad van 15a-16a dezer laat weten dat de Minister van Oorlog, den 23° en 30" Mei zal overgaan tot de open bare aanbesteding van verschillende werken voor herstellingen aan militaire gebouwen, enz Er zijn werken voor bijna al de voornoemste steden van het land, niets voor Ieperen Denkt ge dat onze representanten en senatoren daartegen opgekomen heb ben alhoewel er sedert twee jaren een krediet van 264,000 franken gestemd geweest is tot verbeteringswerken aan de gebouwen onzer Rijschool In 't geheel niet, daarmede bekommeren zij zich niet, de Ieperlingen moeten het maar weten als de Rijschool naar Tervueren zal overgebracht worden In de Kamer dus zijn ze zoo stilzwij gend als karpels maar is 't oogenblik van stemmen daar, dan kijken de fiere Colaert, de doorluchtige Iweins d'Eeck houtte en de onschuldige "Van Merris den Minister naar de oogen en dansen zooals hij fluit 't Is tijd, niet waar, dat die Heeren er van doortrekken om te kunnen, in het midden hunner huisgezinnen, van eeuen goedverdienden rust te genie ten Goliath. Dit was de vraag die M. Colaert deed in zitting van den gemeenteraad van 28 Augustus 1897, ter gelegenheid van herstellingen. M. Surmont antwoordde dat het Gollegie sterk aangedrongen had bij de Commissie der Hospicen opdat zij m

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3