M j 1 Katiouaieii Bood A. S. en E. V. Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws, D'ASSURANGES GÉNÉRALES Zaterdag, 10" Juni 1899. Vijfde jaar. Nv 52. Re bijtreders va is leper en omliggende zijn ver zocht de vergadering bij te wonen, die zal plaats hebben op Zondag 11" Juni, om 11 uren 's mor gens, in het Bronzen Hoofd F oorstellen van mani fest ati en. Hoe dommer de mensehen zijn hoe beter Uit het Recht. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. v'de provincie, Een jaar fr. 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dismudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Ageaee Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 n Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. DAGORDE Wanneer «al sneu ein- delij k beginnen aan liet yerteeren dei* 264,000 franken lie voor liet herstellen onzer seliool bestemd zij n De Kamer bespreekt op dit oogenbiik de begroeting van het onderwijs. Een kleri kaal, M. Ligy heeft het vershg gemaakt, Dit verslag is zoo ontoereikend dat de Kamer er pijnlijk door aangedaan, ja er om bevreesd is. Zooals een lid het terecht heeft doen uitschijnen, heeft het onderwijs io ons land zooveel verbetering noodig dat het verslag bedroevend is voor alwie voorstan der is van de verlichting van het volk Men had moeten een middel aanwijzen tegen het schoolverzuim, dienaangaande den invloed bestrijden van de ellende der ouders en soms van hun slechte inborst, zich bezig houden met de gezondheidsvoor- waarden der scholen, met het getal leerlin gen der scholen voor volwassenen welke dreigen te vervallen, het ambachtsonderwijs uitbreiden dat niet genoeg ondersteund wordt, enz. De vraag diende ten slotte ge steld te worden, wanneer verplicht onder wijs zou ingevoerd wezen. Het schoolverzuim is zoo groot dat in de offioieele scholen het schoolgaan gemiddeld maar 174 dagen bedraagt, 185 dagen in de aangenomen scholen en 184 dagen in de scholen met toelagen. Daarenboven laten de scholen, vooral de dorpsscholen veel te wen- schen over, omdat er te veel schoolkinderen zijn in verhouding tot het getal onderwij zers. De verslaggever heeft geen woord ge sproken over de zoo practische besluiten van het jongste onderwijzerscongres. Zij die belang stellen in het openbaar onderlijs, zouden die besluiten moeten lezen dat is eene der meest volledige studiën over de oorzaken van 't verval dat eenieder waar nemen kan. 't Meerendeel dier hulpmiddelen zijn uit muntend en zouden de waarde van 't lager onderwijs in België volkomen wijzigen De toestand onzer dorpsscholen is waarlijk erbarmelijk daar telt men 60, 76, 80, soms zelfs 100 leerlingen per klas. En de sergeanten onderrichters bij 't leger hebben slechts 20 recruten te onderwijzen. De beesten in onze dierentuinen hebben meer bewakers dan de volkskinderen onderwij zers De dorpsschool is in drie afdeelingen ge splist de hoogere, de middelbare en de lagere. Doorgaans telt. de hoogere afdeeling niet meer dan 10 tot 12 leerlingen, het meerdere getal volgt de middelbare en lagere ahiee'ing. Doch in dergelijke voorwaarden, trekken ternauwernood enkele leerlingen nut uit de lessen van den onderwijzer en de overgroote meerderheid weinig of niet. De kinderen knabbelen op hunne penhouders en spelen. Is 't schoon weer, dan blijft de school ledig, enkel bij slecht weder heeft ze leerlingen. Naar dien betreurenswaardigen toestand dient een onderzoek ingesteld opdat, zoo spoedig mogelijk, de noodzakelijke midde len tegen dat kwaad zouden kunnen aange wend worden. Maar de heer verslaggever behoort tot de katholieke partij die er belang bij heeft de gebreken van ons onderwijs te verbergen Er zijn 250,000 kinderen die niet naar school gaan In Holland zijn er maar 65,000. Dienvolgens is het dringend noodig verplicht onderwijs in te voeren. De mensch, de werkman moet geleerd zijn doch dat willen de klerikalen niet, omdat ze ons onder bedwang willen hou den Vooral de werkende stand lijdt door de misdaad, welke zij begaan Ofschoon meer bedektelijk, toch woedt de school strijd voort, en wee den onderwijzer die zich onafhankelijk wil toonen Hij wordt bespied, belasterd, verplaatst, verjaagd Voor niets deinst, men terug. In kunne verslagen bekennen, de school opzieners dat de gezondheidsvoorwaarden der schoien veel te wenschen overlaten, vooral in de aangenomen en met toelagen bedeelde scholen het onderhoud der gebou wen en schoolmeubelen wordt er volkomen verwaarloosd, 't Slecht materieel verwekt bij tal van leerlingen afwijking der rugge- graat, bij zich tigheid en vele andere ziekten. Ook de scholen voor volwassenen laten veel te wenschen over. 't Zou de leerlingen moeten vrijstaan hunne leergangen uit te kiezen en een oproep dient gericht tot alle mannen van goeden wil, om praktische lessen te geven, in 't bereik van de verschil lende arbeiders in de nijverheid De sprong van 't kind dat op twaa'fjari- gen leeftijd van de iagere school naar 't werkhuis overgaat., is al te schielijk. De school voor volwassenen moet als over gangspunt dienen tusschen lagere school en werkhuis Zonder schooi voor volwassenen, geen vak noch handelsonderwijs, geen goed ambachtsman De lagere school dient langer bezocht, alsook de school voor volwassenen die der wijze moet ingericht zijn Jat de leerling er naartoe gelokt en er weerhouden wordt. Maar geld, zal men zeggen Zijn er wel geen millioenen voor groote doorsneden en forten In Zwitserland en in Duitschland wordt het onderwijzend personeel meer geëerbiedigd, beter aanzien dan in België men bekreunt er zich om zijne meening, het heeft recht tot spreken. De overgroote kredieten, welke men stemt voor in 't oogvallende werken, wer pen onmiddellijke vruchten afde voordee- len, integendeel, welke het land trekt uit de kredieten voor 't onderwijs zijn minder tastbaar Daarom is men niet zoo ieverig om die aan te vragen. Maar de Kamers zouden die voordeelen moeten weten te beseffen en ze door het volk doen waardee- ren. Waarom is Duitschland heden het eerste land van Europa 't Is dank aan de uitbreiding van zijn onderwijs Te Berlijn is er geen enkel kind dat niet naar school gaat tot zijn veertiende jaar Velen volgen de leergangen van het lager onderwijs van den hoogsten graad tot hun 18 jaar. In Duitschland zijn meer dan 200 handelsscholen Wij hebben er enkel twee, wanneer er vijf-en-twintig moesten zijn Te Berlijn, worden die leergangen gevolgd door 20,000 kinderen op 90,000 en de ver houding is dezelfde in de andere steden van Duitschland. In Zwitserland is de toestand nog beter. In België laten het lager onderwijs van den hoogeren graad en het vakonderwijs zeer veel te wenschen over. Dank aan de uit breiding van de volksboekerijen en aan de schoolvereenigingen voor werklieden is het lezen in Zwitserland overal verspreid het boek bestrijdt er de ondeugd Maar ook is in Zwitserland het lager onderwijs bijzon der ontwikkeld 't, is de grondslag van alles, maar het kan enkel doelmatig en ernstig zijn mits schoolplicht. En de vrijheid der huisvaders zal men vragen. Zij huldigt de vrije keuze eener school en niet die om het kind onderwijs te ontzeggen. En verhindert de ellende zekere houders hunne kinderen ter school te zen den, ongelukkiglijk toonen anderen veel kwaden wil of onttrekken zij hunne kinde ren zoo spoedig mogelijk aan de school, om ze naar werkplaats of fabriek te sturen, onder voorwendsel dat zij zeiven daar heel jong naartoe gingen. Vergeten wij het nietZonder goed onderwijs, zullen wij het onderspit delven in den strijd op nijverheidsgebied. In elk geval, kan de toestand niet blijven duren, zonder zware verantwoordelijkheid voor de klerikalen. Nu wij algemeen stemrecht be zitten, zal verplicht onderwijs volgen. Klerikalen uwe schrik voor verplicht onderwijs zal voor u noodlottig wezen wanneer al de werklieden, in 't bewustzijn hunner rechten, zullen vragen waarom gij ze van 't onderwijs hebt verstoken, o, dan zou ik in uwe plaats niet willen zijn. Wanneer «al men de Café tlu Boulevard afbreken. In den gemeenteraad van 18° Octo ber 1896 deed een lid eene ondervra ging wegens het verplaatsen van den steenweg leidende van onze statie naar Viamertinghe. M. Surmont daarop antwoordende, gaf hem alsdan de ver zekering dat de Café du Boulevard onmiddellijk ging onteigend worden en dat dezen gevaarlijken hoek alzoo ging verdwijnen. Sedert dien zijn bijna drie jaar ver- loopen, verschelde ongevallen hebben er plaats gehad, en nog heden staat deze herberg daar. Dit gebouw belet de maatschappij der beartspoorwegen de door haar ontworpene verbeterings- werken te verrichten om alle gevaar van ongelukken te voorkomen. Aan wie is dezen langen uitstel te wijten? Voornamelijk aan M. Sur mont die altijd beloofd en die bij de Staatsregeering niet aandringt om dezen betreurlijkeu staat van zaken te doen eindigen. Moortelkot Den 24" October 1896, heeft de ge meenteraad, de plans, de begrooting en het lastkohiergoedgekeurd om het deel der halle gezegd Moortelkot, tus schen de militiezaal en de zoogenaam de Donkerpoort te herstellen en te schikken voor zaal ten dienste van den werkrechtersraad. De kost van dit werk werd beraamd op ongeveer 10,000 fr. Sedert dien hoort men daar niet meer van spreken. Zouden onze mees ters wel van dit ontwerp afgezien heb ben of hebben zij misschien geen geld meer Oiïicicele bezoeken van Priester Daens en advokaat Plancqiiaert. Veurne eersten Zondag van Juni Meenen tweeden Zondag van Juni Yper derden Zondag van Juni Sweveghem vierden Zondag van Juni De klerikalen van Aalst voor 't Verbrekingshof. Het verbrekingshof heeft uitspraak ge daan in de kieszaken ingediend tegen de klerikalen van Aalst door de Liberale Asso ciatie. M. Van Schoor prokureur-generaal, heeft de handelwijze van den gemeenteraad van Aalst, in zeer krachtdadige bewoordin- dingen geschandvlekt. Het hof heeft al de klachten tegen de kle rikalen van Aalst, 43 in getal, gegrond ver klaard. Dit is eene verplettering voor de Woes- tisten, eene kolossale maar verdiende neer laag voor de jappers van Aalst. Vrijdag avond heeft te Vlissingen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De trein van 11 uur stoomde met gewone snelheid het station binnen. Tot groote ont steltenis van de weinigen, die zich op het perron bovonden, reed de trein door, ver brak onder vreeselijk gekraak het stootblob en reed, alles op zijnen weg vernielende, het perron over. Een vreeselijke ruine makende kwamen locomotief en tender in de restauratie te recht, waar ten slotte de trein in zijn loop werd gestuit. Twee personen werden op den slag ge dood, terwijl twee anderen ernstig werden gekwetst. De materieele schade is zeer groot. Ver moedelijk kon door de weigering der rem de machinist de trein niet meer stil doen staan. f» 1« Ui IJ fa fa §2 biedt zich kos- fL L fl I iLL.il teïoos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huid ziekte, haarwormen,eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheu- matiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer VINGENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Er zijn misschien weinig steden, die zich zoo over de grillen van het weer te beklagen hebben als New-York. In de wintermaanden hebben wij her haalde malen de vreeselijkste tafereelen moeten ophangen van de ijzige koude, die dood en ellende over de stad verspreidde. Pas is nu de zomer in het land, of New- York klaagt over de tropische-hitte er zijn reeds vele menschen op straat doodgebleven, de hospitalen zijn vol en de liefdadige menschen hebben geen genoeg voor ijs uit te deelen. COMPAGNIE BELGE CONTRE LES ACCIDENTS DE TOÜTE NATURE. Fonds de garantie 23,000,000 de francs Assurances individuelles contre les accidents corporels de toute nature, avec on sans garantie, de la responsa- bilité civile viagère contre les accidents de chemins de fer et de bateaux a vapeur de la responsabilité civile des pharmaciens de la responsabilité civile des Tramways de la responsabilité civile des chevaux, voitures. et automobi les avec dégats matériels spéciales des cochers spéciales des gardes-chasse maritimes pour le monde entier sport vélocipédique. N.B. La Cie renonce expressément en faveur de l'assuré ou de ses ayants- droit, a tous recours contre les tiers (administrations ou autres) du chef de l'accident. Pour tous renseignements s'adresser a M. Arthur SaLOMÉ, Agent de la C10, a Ypres, rue de Dixmude! 49. vL- jh-\ v. i VOOR <e co p O Ph P CO co <1

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3