5 centiemen. Vijfde jaar. Nv 55. Zaterdag, 17" Juni 1899. Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Verzekering van werklieden tegen ongevallen. De Weerstand. Stadsnieuws. Tol wal dient onze policie? Verschijnende des Xaterdags. eendracht maakt macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hel Agenee Havas Magdalenastraat," Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar3 franks. v'de provincie, Een jaar fr. *2-50. ~Wanneer zal men ein delij k beginnen aan lxet verteeren der 364,000 franken die voor liet herstellen onzer X4ij- seliool bestemd zij n Naar het schijnt komt de kwestie van wettelijke verzekering van werk lieden tegen de ongevallen, hun in het uitoefenen van hun bedrijf overkomen, eerlang ter sprake in de Kamers.Zooals men weet heeft het Ministerie een wetsontwerp desaangaande neergelegd waarbij de werkgever, in geval een zijner werklieden een ongeluk over komt in zijnen dienst, verplicht is aan de weduwe van den verongelukte een jaarlijks pensioen nit te keeren in ver- houdrng met het loon dat de veronge lukte man in leven won. Alvorens dit wetsontwerp te bespre ken zal het niet van belang ontbloot wezen, vooraf de bestaande wetgeving op dit gebied nog eens na te gaan en te zien welk recht van schadeloosstel ling de werkman heeft wien nu een ongeluk overkomt m de uitoefening van zijn bedrijf. De bestaande wetsbepalingen zijn in dit opzicht allergebrekkeligst. Voor eerst omdat de wet niet zegt op duide lijke wijze, in welke gevallen do werk man thans recht op vergoeding heeft. Inderdaad ons burgerlijk wetboek be paalt dat ieder werkman, aan wien in de uitoefening van zijn bedrijf, een ongeval overkomt, recht heeft op schadevergoeding tegenover zijn werk gever, indien het ongeval te wijten is aan eene nalatigheid of verzuim van den werkgever. Verder is tegenover den werkman ook aansprakelijk voor' de daad of de nalatigheid van door hem aangestelde personen of bij 't werk gebruikte dieren. De werkman, wien een ongeluk over komt heeft dus, dat valt niet te onken- nen, een recht op schadeloosstelling, maar het is binnen al te enge grenzen recht, zoo het ongeval is ontstaan door zijn eigen schuld, al ware deze nog zoo gering, of door heirkracht of door onbekende oorzaken. Het dient dus bewezen dat de werkgever schuld heeft aan het ongeval. Waar nu heeft hij schuld Daarover bestaat oneindig verschil van gevoelen, ja zelfs verwar ring, zoodat de rechtbanken het in de meeste gevallen daarover niet eens zijn. Wanneer heeft de werkgever de noo- dige voorzorgen niet genomen Den ken we ook nog aan de overgroote moeilijkheid voor den werkman, om in rechte te bewijzen, dat het ongeval, hem overkomen, te wijten is aan eene daad, eene nalatigheid, van zijnen werkgever. Hoe zal de verantwoordelijkheid van den baas vastgesteld worden, wanneer de werkman die soms alleen de noodige ophelderingen geven kan, bij het on geval bezweken is Daarneven komt nog de ongunstige toestand waarin de werkman verkeert bij het voeren van een proces, terwijl bij daarenboven nog zeer dikwij Is stuit op het onvermogen zijner tegen partij, een geval dat zich bij kleine vijveraars en werkbazen, vooral bij kleine bouwondernemers, zeer dik wijls voordoet. Men ziet het, de bestaande wetge ving laat in dit opzicht veel te wen- schen over. Een ongeval kan voorkomen 1. Door opzet of schuld van den werkgever of van personen voor welke hij wettelijk aansprakelijk is. 2. Door opzet of schuld van den werkman. 3. Door heirkracht en toeval. 4. Door niet bekende oorzaken. De vraag is nu, welke van deze oor zaken den werkman recht geven op schadeloosstelling. De meeningen daarover zullen zeer uiteenloopend zijn, zooals de bespre king van het wetsontwerp bewijzen zal. Vervolgens Moet de werkgever heel en ai de schadeloosstelling dra gen Moet de Staat zich niet bepalen den werkgever te verplichten zijne werklieden te verzekeren (In dit ge val moeten bijzondere bepalingen, de behoorlijke uitvoering van den verze- keringspiicht waarborgen). Of moet de Staat, zooals het sommigen beweren of wenschen de verzekering tegen on gevallen geheel en al in eigen hand nemen, met uitsluiting van bijzondere maatschappijen Anderen nog vragen uitsiuiting.van alle aanspraak op vergoeding, wan neer het ongeval het gevolg is van dronkenschap, terwijl anderzijds be weerd wordt, dat onvrijwillige dron kenschap niet met vrijwillige op eene lijn kan gesteld worden. In alle geval, zeggen zijtreft de weigering van ver goeding alleen vrouw en kinderen van den werkman ofschoon deze aan zijn dronkenschap geen schuld hebben. Zooals men uit die eenige regelen opmaken kan, is de zaak niet zoo een voudig als men wel denken zou. Wat er ook van zij, eenieder zal er kennen dat het noodzakelijk is dat de Regeering handelend optreedt. Het is waar dat de meeste werkgevers hunne werklieden tegen de gevolgen van on gevallen verzekeren, maar ook zeer velen doen het niet. In vele gevallen toch worden de ge troffenen, vrouwen kinderen, aan hun lob overgelaten. Welnu, zonder wettelijke regeling is geene verbetering te verwachten en daarom zien wij met welgevallen eene wet op de ongevallen te gemoet, die en de belangen van den werkgever, en die van den werkman waarborgt. On der dit opzicht gaat het wetsontwerp van ons Ministerie heel mank, omdat het alle verantwoordelijkheid op den hals van den werkman doet vallen. Te St-Nikolaas. De manifestatie en meeting van Zondag zijn hier zeer wel gelukt. De stoet, voorafgegaan door den Vrede kring van Antwerpen, was 1500 mannen sterk. Er werden banderollen en opschrif ten ingedragen en men doorliep verscheidene straten, om voor de woning van een depute te gaan manifesteeren. De vrienden Bollen, De Smet en Borm voerden het woord in ons lokaal en bekwa men veel bijval met de rossing die zij de reactionnaire regeering toedienden. Zeker is het dat de 2000 aanwezigen op de meetingen zich gereed houden om tot het uiterste te strijden voor A. S. en E. V. en dat er bres geschoten is in het verkwezeld Vlaanderen. Te Lokeren. Zaterdag hadden wij door de zorgen van den Landelijken Bond eene meeting tegen het wetsontwerp der regeering. Eerst de heer De Jaeger, christene-demo- craat, zette op duidelijke wijze al het schan delijke van het wetsontwerp uiteen met eenige complimenten aan het adres van Woeste, waar de vergadering ten volle mede instemde. Daarna werd het woord gegeven aan ge zel Shaw. Hij ook hekelde de katholieke regeering, welke de eene schanddaad op de andere stapelde om het bewind in handen te kifunen houden. Daarna was het woord aan den heer Ber- ragan, progressist, die sprak over de hou ding der liberale partij in het Land van Waas en haar verzocht om een verbond te sluiten. Na dat de voorzitter nog eenige woorden gesproken had en hen allen opriep om Zon dag mede te gaan, sloot die welgelukte meeting. Te Hier is de meeting buiten alle verwach ting gelukt. De groote zaal van La Liberté was stampvol en de geestdrift was onbeschrijf lijk. De sprekers van het Verbond, Berragan en Van Schoor, hebben de aanwezigen waarlijk in verrukking gebracht met de afrossing die zij de regeering toediendtn en met hunnen oproep om te strijden tot het uiterste. Het is onbetwistbaar dat Vlaanderen aan het ontwaken is, zelfs in de achterhoeken als Hamme. Te Roesselaere. Zondag had alhier eene vergadering plaats van al de afgevaardigden der politieke korpsen onzer provincie, die vijandig zijn aan hei kiesontwerp van de regeering. De vergadering was belegd om eene pro vinciale betooging in te richten en een co- miteit tot stand te brengen. Vele onzer gezellen waren op post. Ook de christene democraten, liberalen en vooruitstrevers waren goed opgekomen. Andere steden hadden hunne bijtreding ge stuurd per brief. Na eene grondige bespreking werd Kor- tr ijk aangeduid als de geschikste plaats om üe betooging in te richten. Verder zal er een manifest aan de bevol king van West-Vlaanderen gestuurd wor den om de manifestatie aan te moedigen. Meetings zullen ingericht worden. De wensch werd uitgedrukt aan het Landelijk Comiteit te vragen zijne betooging eene maand te verschuiven, om zoo de onze vooraf te laten gaan. Dus, vrienden, handen uit de mouwen. Laat oris aan de reactionnaire regeerders toonen dat West-Vlaanderen ontwaakt en hier ook weldra hun rijk een einde zal ne men, om de ware democratie te zien zege pralen. Zaterdag, om 8 1/2 ure, groote Meeting in den Witten Hond t, Damberdstraat. Sprekers van alle partijen zullen het woord voeren. Te Ijeuven. De protestbetooging is zeer goed gelukt. Rond 8 ure was de 8t-JacobspIaats zwart van volk en verscheidene muziekkorpsen brengen geestdrift onder de massa Weldra staan onze groepen op de aange wezen plaats in volgorde. De bijzonder groote transparant van het Comiteit gaat vooraf, met het volgend op schrift Wij eischen A. S. en E. V. Daarna volgt het Comiteit, waartusschen wij den heer Decoster, schepen van onder wijs onzer stad bemerken. Daarna de Liberale Associatie, die zeer talrijk vertegenwoordigd is, met een trans parant, getiteld Weg met de oneerlijke knoeiwet. t> Volgen dan in de beste orde De liberale Voorwacht, met trompetterskorps de Volkslievende Bond de Vooruitstrevende kring de Bond der oud-leerlingen der gemeentescholen met muziek de Jonge Tooneelliefhebbers en tot slot de liberale Voorwacht vau Blauwput met muziek. Onmogelijk al de opschriften te geven. Zij hadden allen betrek op het nieuw kies- wetsontwerp en het A. S. en de E. V. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. De betooging was een der schoonste en indrukwekkendste die er tot hiertoe in Leuven reeds gehouden werden. Wij dagen de aanhangers der regeering uit dezelfde beweging op touw te zetten. Geen enkel incident viel er op den door tocht van den stoel voor. Bij de aankomst op de Volksplaats wer den er op vier plaatsen te gelijk toespraken gehouden, en de redenaars warm toege juicht. Dit schouwspel was indrukwekkend, onvergetelijk. Daarna trok iedereen rustig huiswaarts, zooals het aan zelfbewuste mannen betaamt. Voor de eerste maal dat de liberalen medemanifesteeren, zijn zij zeer talrijk op gekomen De socialistische partij toonde even als voorheen, dat zij eene ware macht in Leuven is. Nog nooit waren onze mannen zoo tal rijk opgekomen, zelfs waren er vele vrien den van den buiten. Aan die moedigen onzen dank, alsook aan de partijgenooten-trompatters en muzikan ten. Ons dunkens zou de regeering eene wijze daad begaan met rekening te houden van den eisch van de overgroote meerderheid der Belgen. Intusschen niet getalmd. Immer en ove ral geijverd voor A. S. eil E. V. Te Meenen. Het onthaal dat priester Daens zondag in Meenen te beurt is gevallen is zeker wel het schoonste dat hij in zijn leven ontmoet heeft. Niettegenstaande de klerikalen uitge strooid hadden dat hij niet zou komen, of schoon zij al de pompiers van het ronde had den uitgenoodigd met hunne geweren, toch was iedereen vroeg te been en verlangde naar den oogenblik waarop zij dien moedi gen priester mochten zien en groeten. Op de meeting 's morgens was er veel volk maar om Plancquaert en Daens te hoo- ren was den toeloop reusachtig. Wat hunne redevoeringen betreft, die waren christen democratisch. Ook hebben zij veel bijval genoten. Na de meeting heeft het volk met priester Daens eene wandeling in de stad gedaan, of beter gezegd gemanifesteerd. Ofschoon de stad in staat van beleg was en geen vijf personen samen mochten zijn, was de stoet wel 3J00 mannen sterk en had de policie niet veel goeste om hem uiteen te drijven. Wie het meest den neus opgesteken heb ben waren de pompiers, die gedwongen waren om naar Meenen te komen om de meeting te doen mislukken en die liever hadden komen luisteren. De dag van zondag zal lang op de maag van de meensche klerikalen liggen. Vooruit.) In den gemeenteraad van 311 dezer ia er gesproken geweest van maatregelen te nemen om te beletten dat de hovin gen rond de stad verwoest worden. Dit is meer dan noodig. De straatjongens trekken de graszoden uit, plooien en scheuren de jonge plantingen en klau teren tot op de toppen der boomen om er de vogelnestjes te rooven. De hh. Colaert en Boone, om aan dien betreurlij ken toestand een einde te brengen, hebben voorgesteld de ou derlingen van onze gestichten te belas ten met het bewaken onzer vesten en openbare wandelingen. Dit is, volgens ons, een ongelukkig gedacht en, moet het in werk gesteld worden, men zal er weldra van afzien. Het bewaken en toezien onzer wan delhoven is het feit niet van oude ver sleten menschen, die waggelend op hunne beenen staan en schier niet meer zien zij kunnen in die voor-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3