Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. De ontwaking Vlaanderen Stadsnieuws. Onze aanstaande gemeente kiezingen Zaterdag, 1" Juli 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. 55. Een brief van Leopold I. in Werschijnestde des ffiuleedat/s. EENDRACHT JIAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar Si franks. v'de provincie, Een jaar fr. 3-50. Wranneer «al men ein delij k beg-innen aan het verteeren der 364,000 franken die voor het herstellen onzer Hij - school bestemd zij n Op het oogenblik dat in gansch het land de gemoederen in gisting zijn en heinde en ver een krachtig verzet ont staat tegen de door de klerikale Regee ring ontworpen kieswet, zal het wel niet ongepast zijn een feit onzer parle mentaire geschiedenis te herinneren. Wij waren in 1857. De klerikalen beschikten in de Kamer over eene tamelijke sterke meerderheid en schit terden uit door hunne hatelijke reak- tionnaire strekkingen. Hunne aanlei- ders en hunne pers voerden eenen ver woeden strijd tegen het officieel onder wijs, waaraan, evenals in de laatste jaren, de bisschoppen en met hun heel de geestelijkheid een werkzaam deel namen. De liberale partij wa3 door verdeeld heid en verschil van meeningen als ontzenuwd en ontmoedigd, zoodanig dat het goevernement zich alles ver oorloofde en zelfs voor de schandigste partij wetten niet zou achteruit ge deinsd zijn. In die voor het land zoo nadeelige omstandigheden werd de fameuze kloosterwet voorgedragen, die op wei nige dagen heel de bevolking m op stand brengen zou. Die wet, welke aan de 800 kloosters, de burgerlijke verpersoonlijking schonk en hun toe liet zooveel rijkdommen op te slurpen als 't mogelijk was, verwekte de alge- meene verontwaardiging De bespre kingen in de Kamer gaven aanleiding tot hevige tooneelen. Al wat de libe rale partij aan begaafde sprekers en staatsmannen telde, traden op om het ontwerp uit alle kracht te bevechten wij noemen de heeren de Perceval, Anspach, Rogier, Vervoort, Delfosse, Gebeau, de Brouckere, Tesch, Ver- haegen, Frère-Orban, en andere. Buiten de muren van het Parlement stak de storm der volkswoede op. Alle dagen waren de straten van Brussel het tooneel van indrukwekkende en luid ruchtige betoogingen. Paters en non nen van alle kleur en geur ontvluchtten de hoofdstad en gingen te Brugge en elders eene schuilplaats zoeken. Weldra braken ook onlusten te Gent, Antwerpen, Duik, Namen en Bergen uit. Tegenover die machtige volksbe weging was de Regeering gedwongen het wetsontwerp terug te trekken. Toen Koning Leopold I van het ka binet bericht ontving dat de klooster wet verdaagd was, zond hij aan zijne ministers den volgenden brief, echt meesterstuk van doorzicht, gematig- heid en verzoenmgsgeest Heer minister, Ik ontvang van wege het kabinet het verslag van gisteren waaraan ik mijne goed keuring hecht. Door voor te stellen de be spreking te verdragen, hebt gij gehandeld zooals de omstandigheden het u voorschre ven en het land zal u begrijpen. Ik maax van deze gelegenheid gebruik om, door uwe tusschenkomst, eenige woor den te zeggen aan het land dat mij zooveel blijken van zijn verknochtgeid gegeven heeft. Er heeft in de Kamer van volksvertegen woordigers eene lange en levendige bespre king plaats gehad, gevolgd van incidenten die ik betreur, aangaande het door u voor gestelde wetsontwerp. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hel Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Voor de eerste maal sedert de 26 jaar dat ik mij aan België toewijd, hebben de parlementaire debatten moeilijkheden doen ontstaan, waarvan de oplossing niet dade lijk te voorzien is. Gij hebt met de grootste loyauteit en de meeste goede trouw gehandeld. Gij zijt diep overtuigd dat het wetsontwerp, in uitvoe ring gebracht, de betreurlijke gevolgen niet hebben zou welke men het toeschrijft. Over dit punt zal ik geen oordeel vellen nooit zou ik toegekend hebben in onze wetgeving plaats te verleenen aan een wet die de noodlottige uitwerksels zou kunnen hebben welke men vreest. Maar zonder de wet zelf te onderzoeken, houd ik zooals gij rekening van den indruk die zij bij een aanzienlijk gedeeite van de bevolking heeft teweeg ge bracht. Er ontstaan in de landen die zich zelf met hunne zaken bezig houden, soms plotselinge ontroeringen die zich uitbreiden met een snelheid die gemakkelijker te bs- statigen dan uit te leggen zijn, maar met dewelke het voorzichtiger is overeen te komen dan te redeneeren. De vrije instellingen van België hebben gedurende 26 jaren met een bewonderens waardige regelmatigheid hun toepassiug gekregen. Wat dient er gedaan om ze in de toekomst met de zelfde regelmatigheid en bijval te zien werken Ik aarzel niet het te zeggen de partijen moeten blijken geven van gematigheid. i Ik ben overtuigd dat België gelukkig en geëerbiedigd leven kan, wanneer op staatkundig gebied den weg der gematigheid gevolgd wordt, maar ni«t minder kan ik doordrongen van de meening, en ik verklaar het aan heel de wereld, dat elke maatregel, strekkende om de opper heerschappij van de een partij over de ander te bestendigen, EEN WEZENLIJK GE VAAR IS. Mijn rechtzinnige en diepgevoelde ver kleefdheid aan de lotsbestemming van het land, heeft bij mij zeer ernstige bedenkin gen doen ontstaan. Ik deel ze mede aan mijn landgenoten, aan u, aan de meerder heid der nationale vertegenwoordiging. In de omstandigheden waarin wij vork-eren heeft kamermeerderheid, wier wensehen mijn richtsnoer moeten zijn, een edele houding te nemen, waardig van een groote partij. Ik geef haar den raad af te zien van de verdere bespreking van het wetsontwerp. Aan haar die edel noedige rol te vervullen. Zoo doende zal zij aan de wereld het bewijs leveren van haar wijsheid en vaderlands liefde. Aanvaard, heer Minister, de verzekering der gevoelens van achting die ik u toedraag. LEOPOLD. Dien brief, vol verheven denkbeel den en wijze wenken, is toepasselijk op de hnidige toestanden. Evenals in 1857 beschikken de kleri kalen van eene sterke meerderheid, evenals in 1857 bereiden zij reaktion- naire wetten, evenals in 1857 is de anti-klerikale partij hard verdeeld. In 1857 was het de kloosterwet, nu is het eene wet welke aan het volk het recht ontneemt rechtvaardig vertegenwoor digd te zijn, eene wet die het art. der Grondwet verkracht, dat alle Bel gen gelijk voor de wet zijn. Zooals in 1857 is het volk tot opstand bereid. Onze iandregeerders en onzen Koning zouden wel handelen den brief van Leopold I te overwegen. Het zou oneindig beter zijn naar die taal der rede en rechtvaardigheid te luisteren, dan naar de slechte ingevingen van politieke hartstochten en politieken haat. Goliath. In Ze Messager de Bruxelles schrijft pastoor Daens een artikel over den erbarmelijken toestand van het werk volk in Vlaanderen en den vooruitgang der democratische gedachten die waar te nemen is. Daarin zegt het Langer loochenen dat de democratie veld wint in 't, Vlaamsche land, blijkt onmogelijk te zijn. Vooraleer tien jaar zijn verloopen, zal de democratie de laatste onzer dor pen hebben veroverd. In sommige plaatsen waar de boer nog meer onwetend is en nog dieper onder den hiel ligt, zal de vooruitgang wat langer onderweg blijven, doch eindelijk zal dit gedacht zich baan breken, want door de democratie ziet de boer, de vlaamsche werkman meer gelijkheid, meer rechtvaardigheid, meer vrijheid en meer welstand gebo ren worden. De Vlaming der kleine steden en dorpen, is een praktisch man, nog doordrongen van oude zeden, die vooral terughoudend is en zich niet paaien iaat met kasteelen in de lucht. Hij droomt niet van een luilekker land, noch van ideale gelijkheid, hij neemt aan dat er rijken zijn en pracht- voerende renteniers, en al wat hij vraagt is dat zijn werk hem late leven, dat men zijne vrijheid en zijn geloof eerbiedige. Gemiddeld wint hij geene 2 franken daags en in meenig huisgezin moet men 25 centiemen daags per kop om springen. Dit is in nooddruft, in eliende ver- keeren. En de werkman is die staat van zaken moede. Hij vraagt zijn deel van 't levensgenot, van den welstand. Het is dus maar natuurlijk dat hij de demokraten toejuicht die hem het goede nieuws komen aanbrengen, die hem een minder hard en somber leven voorhouden. Het is droef om zien hoe onze werk lieden en boeren zijn gehuisvesten worden gevoed. De slaven en leenroe- rigen der oudheid waren beter behan deld. De behoud8gezinden mogen nu be- broeven wat ze willen, zij hebben voor lang het vertrouwen van het volk ver beurd. Men ziet al te klaar dat het ondanks hen is dat zij toegevingen doen op economisch en staatkundig gebied, dat zij met de eene hand terugnemen, wat ze gedwongen waren te schenken met de andere. De behoudsgezinden zijn in de oogen van 't volk, de vijanden van zijne po litieke rechten en de vijanden van zijn welstand. Men heeft wel is waar, wel twee nieuwe ministeries in leven geroepen, van landbouw en van arbeid, maar boeren en werklieden vragen zich af welk voordeel die kostelijke inrichtin gen hebben bijgebracht. Al de maatregelen in de Kamer voorgesteld door de afgevaardigden der werklieden, zijn altijd verworpen geworden. Het is voldoende dat een ontwerp door een katholiek minister worde voorgedragen en door socialisten goed gekeurd, opdat de behoudsgezinden het zouden verwerpen. Ziedaar wat de goede behoudsge zinden dagelijks ten spektakel geven aan het volk. En dan zijn zij verwon derd dat het volk hun den rug toekeert en hen als vijanden aanziet. Het gansch Vlaamsche volk wordt democraat. Heeft het ongelijk Priester Daens. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Het artikel 1 der wet van 12 Septem ber 1895, betrekkelijk de gemeente verkiezingen, luidt als volgt De gewone vergaderinge der kie- n zers om over te gaan tot de vernieu- wing van de helft der gemeenteraden heeft van rechtswege plaats, alle vier jaar, op den derden Zondag van Oetoler. n De vergadering der kiezers kan ook buitengewoonlijk beroepen worden uit krachte van eene beslissing van den gemeenteraad of van een ko- n ninklijk besluit om te voorzien in het n vervullen der openstaande plaatsen. Zij heeft altijd plaats op een Zon- dag. Ingevolge de bepaling van dit arti kel zullen wij dus onze gemeente kie zingen hebben op den 15n October aan staande. De reeks uitgaande leden bevat MM Begerem. Berghman. Bouquet. Breyne-Devos. Fiers. Fraeys. Iweins d'Eeckhoutte. MM Bouquet en Breyne-Devos over leden zijnde, moeten dus vervangen worden. M. Decaestecker, die deel maakt van de uitgaande reeks in 1904.sedert zijne kiezing, benoemd zijnde geweest met bedieningen die onvereenbaar zijn met het mandaat van gemeente raadslid, moet insgelijks vervangen worden. Zoodanig dat op 15" October aan staande do meerderheid, van den ge meenteraad kan veranderen. De pogingen door onze vrienden te doen zijn met aauzienelijk indien men rekening houdt dat in 1895 de volstrek te meerderheid was van 2285, en dat de sterkte der wederzij dsche partiën in evenwicht stonden. Inderdaad. MM. Begerem Berghman Bouquet Breyne-Devos Fiers Fraeys bekwam 2402 st. n 2398 n i) 2383 n 2401 2386 n 2397 Iweins d'Eeckhoutte 2387 De liberale lijst, le reeks, bekwam MM. Bossaert, Onraet-Parret, Speybrouck, Van Eeckhout, Vermeulen, Verschaeve, Wydooghe, De klerikalen der 2e men MM. Boone, Colaert, Decaestecker, D'Hu vettere, Struye, 2185 st. 2151 2154 2170 2169 2180 2146 reeks bekwa- 2367 st. 2356 n 2355 2346 2361 Surmont de Volsberghe, 2351 Vaudenboogaerde, 2347 De men MM. Vanderghote, liberalen der Brunfaut, Dechièvre, Harteel, Iweins, Joos, Lapiere, Nolf, Vandevyver, 2347 reeks bekwa- 2174 st. 2186 2165 2186 2160 2179 2180 2168 Het verschil tusschen de twee lijsten was dus klein. "Onze vrienden kunnen dus met veel kans van te gelukken den strijd aan-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3