Vrijzinnig volksgezind weekblad van Xeperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. De toestand. Het klerikalism, ziedaar de vijand Zaterdag, 15» Juli 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. V1 57. Erge verantwoordelijkheid. De zegepraal van het volk. Verschijnende des Saierdtigs. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaar franks. v'de provincie, Een jaarfr. 3-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. De aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotariafe en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. lieklamen 25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken die voor liet herstellen onzer ïiij - school bestemd zij n Het hatelijk ontwerp van kieswet is dus door de Regeering, zoo niet daad zakelijk, dan toch feitelijk ingetrok ken. "Welk een zegepraal voor het Volk en in zouderheid voor de leden der linkerzij van het Parlement "Welk eene vernedering voor de kle rikale partij, alzoo druipneuzend voor het Volk te moeten aftrekken Ook, onze paapkens zijn razend en hunne pers lijdt aan delirium tremens In hanue dulle gramschap schreeuwen de papengazetten van Revolutieoproer makers, enz., enz..., en maken zij de Volksvertegenwoordigers der opposi tie uit voor schoeliën en andere aan de katholieken eigen scheldnamen. En dat alles wordt thans geroepen en geschreeuwd door rekels die nooit anders dan onze Nationale instellingen ondermijnd hebben. Blikken wij slechts een twintigtal jaren achteruit om die klerikale ban dieten aan 'twerk te zien. Het was in 1879 tot 1883. Noch Ko ning, noch Ministers, noch Grondwet werden gespaard. De papen van in hunne leugenkuip, de klerikale pen- nenslaven in hunne opneemvodden, ja, het klein en groot japgespuis in hunne krochten, sleurden niet alleen de hooi den van den Staat door slijk en mod der, noemden de Grondwet eene vuil niskar, maar predikte die bandieten bende openlijk de opstand aan tegen "Wet en Recht, vervolgde en brood roofde ze deftige wetsdienaars en per ste zij ten slotte mülioenen en millioenen af van arme dutsen en onwetende sukkelaars om zoogezegde katholieke scholen te bouwen in tegenstelling dergene van den Staat. En het is die bende Zwarte Rakkers, die alsdan opstand maakte, niet om eenig voordeel voor het Volk te beko men, maar om zooals altijd, geld af te persen van de onnoozele snullen ten einde hunne nooit verzadigde brand kasten nog meer aan te vullen, die thans de moedige strijders voor de rechten van het verdrukte volk, als revolutionnairs en schoeliën bestem pelen Achteruit, klerikaal gespuis, het deftige volk spuwt u in 't gelaat en walgt van de eerloosheden die uwe modderpers dagelijks uitbraakt tegen al wat eerbiedwaardig en volksgezind in België is Achteruit, klerikale uithongeraars, achteruit Achteruit, klerikale kindermoorde naars, achteruit Wat er ook gebeure, het Volk en zijne verdedigers zijn op hunne hoede, want het plegen van schurkerijen is in het klerikalism zoodanig ingeworteld dat het volstrekt noodzakelijk is bestendig een waakzaam oog in 't zeil te houden. Zuiver Algemeen Stemrecht en al- geheele Evenredige Vertegenwoordi- gnig zullen ondanks alles zegepralen Het Volk wil het en het Volk zal het bekomen Goliath. Het klerikalism, ziedaar de vijand Dat was de spreuk van Gambetta. Die spreuk was waarheid in zijnen tijd, die nog niet zoolang geleden is zij was waarheid honderden jaren geleden vooraleer hij ze sprak, zij is waarheid thans en zal waarheid blijven zoolang het klerikalism zal bestaan. Op dit oogenblik zien wij het overal het hoofd verheffen en pogen recht en reden onder den hiel te verpletteren. Op dit oogenblik zijn wij, vrijzinni gen, verplicht ons nauwer en nauwer aan te sluiten om paal en perk te stel len aan den voortdurende aangroei der overheersching van het klerikalism. Wat zien wij nu gebeuren Het hoofd van het tegenwoordig ministerie (O Vanden Peereboom) wil maar tegen heug en meug ons eene kieswet opdi- schen waardoor voorzeker de vrijzin nige partij nog een dertigtal jaren on der den hiel gebukt zou gaan en zeg gen dat die vrijzinnige partij de meer derheid uitmaakt in ons beschaafd België. Wij hebben ons reeds dikwijls afge vraagd, wil de klerikale partij dan eene revolutie zien uitbarsten, wij zouden het bijna gaan gelooven, want zeker is het dat zij het er naar aanlegt. De gemoederen zijn fel opgehist, de werk man is moede zijne rechten onder de voeten te laten treden, het volk wil Algemeen Stemrecht en Evenredige Verte genwoordiging en wat het volk wil is de wil Gods, geene aardsche macht kan zich daartegen verzetten. Wij weten wel dat het niet gemakke lijk is om het klerikalism het hoofd te bieden. De geschiedenis is daar om het te bewijzen, maar zeker is het dat wij, vrijzinnige bevolking, ons thans niet zullen laten wurgen zonder tegen stand, moge er van komen wat wil Goliath. Ofschoon onze politieke tegenstre vers tegenover de protestbeweging, te Brussel, te Luik, te Leuven, te Ant werpen, te Verviers, te Gent, in heel het land ontstaan, wel eene spottende zelfs uittardende houding aannemen, zijn ze in het binnenste van hun ge moed toch niet gerust. Inderdaad, als er niets op handen of te vreezen is, doet een goevernement de garnizoentroepeu rond de hoofdstad niet versterken, het ontbiedt geen af- deelingen gendarmen en denkt er niet aan, bijzondere instruktiën voor bur gerwacht en politiëmacht gereed te houden. Een ministerie dat gerust op de twee ooren slaapt hoeft zulke maatregelen niet te nemen. De waarheid is dat de ontworpen kieswet de verontwaardiging van alle weldenkende burgers heeft verwekt. Niet alleen liberalen en socialisten maar zelfs een aanzienlijk gedeelte van de katholieken komen met kracht op tegen een ontwerp dat te recht mag aanzien worden als den schaamteloos ten partijaanslag, als de vertrapping van rechtvaardigheid en billijkheid. Indien de meerderheid en vooral hare halstarigen, dwarshoofdigen aan- leider Vandenpeereboom, het land dat ze regeeren, lief hadden, indien de rust en de vrede van België hun nauw aan het hart lag, zouden ze reeds lang hun noodlottig ontwerp in de kartons be graven hebben. Maar de klerikale regeering rekent op het brutaal geweld. Zij heeft er reeds verleden week een voorbeeld van gegeven. Zij wil kop houden tegen over de volksverzuchtingen al moest er dan ook bloed stroomen. De gebeurtenissen van 1893 hebben dus aan de reaktionnairs niets geleerd? Toen wilden ze evenmin als nu een duim breed toegeven aan de demokra- tie. En wanneer er brave, eerlijke bur gers als slachtoffers hunner overtuiging onder het geweervuur der openbare macht gevallen waren, toen er alom een kreet van misnoegen en afkeuring opging waren de volkshaters met het mes op de keel gedwongen toe te ge ven. Gaat hetzelfde spelletje herbegin nen Worden er weer slachtoffers ge vergd Is er weer bloedbad noodig om een politieke schurkenstreek te be letten Heeft de werkende klas haar stemrecht dan nog niet duur genoeg betaald We laten aan sommige klerikale bladen de rol over een bedekt beroep te doen op de macht der bajonnetten om den volkswil te beteugelen en des noods te verpletten. Wij koesteren nog de innige hoop dat het krachtda dig verzet der parlementaire minder heid voldoende zal zij n om de politieke misdaad te verhinderen die in het mi nisterie werd beraamd. Reeds heeft die minderheid een wa penstilstand bekomen om haar toe te laten haar ontwerpen kenbaar te ma ken en aan de meerderheid den tijd te geven eenige wijzigingen aan het goe- veraementsontwerp te brengen Moest echter bovengemelde hoop verijdeld worden, moest de Koning eene wet bekrachtigen waardoor de oppositiepartijen schandelijk miskend woi den, dan zou er te vreezen zij u voor erge gebeurtenissen, voor een tijdperk vau onlusten en werkstakingen waar onder de nationale welvaart erg zou lijden. Er drukt dus op ouze regeering eene erge en schrikkelijke verantwoorde lijkheid. Goliath. Het gouvernement zal de schurken- wet niet intrekken Het zal er geene nota aan verbeteren, geen woord aan veranderen. Zoo zeide men verleden week. Maar het volk is machtiger dan het gouvernement, het volk is machtiger dan al de gouvernementen te zatnen eii wat het volk wil, zal en moet geschie den. Immers in de grondwet staat geschreven Alle macht komt uit het volk, en het spreekwoord zegt Vox populi, vox Dei, de stem van het volk is de stem van God 1 O ze zouden geen duim wijken, de nieuwe deugnieterij zou gepleegd wor den, de dompers gekten als men dreig de met de gramschap van het volk. Wij hebben reeds zoovele schelmerijen straffeloos gepleegd, dachten zij, dat wij ook dit er zullen doordrijven. Als het volk niet braaf is, we zullen er doen op schieten, we zullen er doen op slaan en kappen, en 't zal er mee uit zijn. En het gouvernement laf en ellen dig als altijd, deed gendarmen naar Brussel komen uit alle steden van het land. Maar niet alleen te Brussel stond het volk op, in alle steden en gemeenten barstte de Verontwaardiging tos, overal hadden groote betoogingm plaats en meetingen. Sedert 1830 heeft men zulke beweging in het land niet meer gezien. Het gouvernement wil niet toege ven Maar immer wast de vloed, immer bruischt de volkswoede heviger op. Slachtoffers vallen onder de slagen van wraakgierige gendarmen en politie agenten, slachtoffers vallen te Brussel en elders. Onschuldigen worden als dieven en moordenaars in 't gevang gesleurd en mishandeld. Het gouvernement zal niet toege ven Maar woedender bruischt de storm. Het is geen wanorde, geen opstand meer, 't is revolutie Te lang werd de volkswil getart, er is geen houden meer aan. Het gouvernement zal toege ven of als door een stortvloed zal het weggerukt en verbrijzeld worden. Wee wee die zich tegen de volks macht durft verzetten. Toen werden ze benauwd Ja, de zeveu ministers werden be nauwd. Tot in hunne paleizen klonken de wraakkreten van het volk, de vuur schoten der razende gendarmen, de klachten en hulpkreten der slachtof fers. En ze beefden, ze beefden van toorn en razernij, maar meer nog van schrik. Het volk wachtte Het wachtte naar het laatste sein. Het gouvernement moest zeggen wat 't wilde vrede door rechtvaardigheid, of strijd, bloedigen strijd tegen het volk. Het stormde in de gemoederen, angstig maar vastberaden wachtte men de nieuwstijdingen uit Brussel af: recht en vre'de of onrecht en oorlog. Do schurken wet werd ingetrokken Die kreet van verlossing galmde door geheel het land. Op ieders aanzicht stond vroolijk'neid en voldoening te lezen, 't was of iedereen een zwaar en knellend pak van het hart was geno men. Weet ge 't nieuws al Hebt ge gehoord welke verklaringen Pater Boom heeft afgelegd Hebt gij gezien welke blijdschap er heerscht onder 't volk. De schurkenwet is ingetrokken Omdat het volk gewild heeft, omdat het volk zijne rechten heeft geeischt, omdat het volk geene knoeiers en be driegers meer zal dulden Weg met de schurkenwet heeft het gezegd, en als bij tooverslag is de schurkenwet ver dwenen. Triomf Het volk zegepraalt De eerste slag is gewonnen. De eerste slag vau den strijd voor gelijkheid en eerlij kheid en 't is wel de voornaamste. Nu weet het volk wat het kan en tot welke groote dingen het in staat is. De invloed van die overwinning is ontza- gelijk, omdat zij aan het volk, het besef schenkt zijner eigenwaarde, het besef zijner ontembare macht. Maar de vrede is nog Diet geteekend. 't Is alleen wapenstilstand. Voor een luttel tel dagen zal de menigte wach ten, bedaard en kalm wachten maar de toegeving moet volledig zijn, of heftiger dan ooit zal de kamp herno men worden, zonder rust of duur. Recht moet geschieden, en dat kan alleen gebeuren door het in voege brengen eener rechtvaardige volks kieswet. Vrienden, jubelt en juicht over onze eerste zegepraal. Maar waakt en houdt u bereid omdat men ons niet verrasse. 't Is wapenstilstand. De vrede zal slechts worden gesloten als wij voor iedereen recht, vrijheid en gelijk heid zullen bekomen hebben. Een man een stem Elke partij hare vertegenwoordi ging- -ooC^OOo-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3