Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Nog over het Kartel. De toestand Zaterdag, 22» Juli 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nv 58. Verschijnende des Zaterdags. Het drie\oudig Verbond te Brussel. De politieke beweging in 't land. ütailiHieuwi. Eene jezuïeten streek Broeder Flamidien iu vrijheid. Wat geschiedenis. tÊËËm^* EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaar £2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer seal men ein delij k beginnen aan het verteeren dier 264,000 franken die voor het herstellen onzer IJij - school bestemd zij n Wij zien van dag tot dag dat het Kartel de gal onzer klerikalen ontsto ken heeft. Waarom Omdat zij overtuigd zijn dat het tij delijk samengaan van liberalen en so cialisten een einde stellen aan den gul den tijd van Pater Boom en konsoorten. Wanneer in vorige kiezingen libera len, socialisten en klerikalen tegenover eikaarstonden, dan vergaten de twee eersten doorgaans den gemeenzamen vijand aan te vallen en klopten liever malkaar den frank uit, dat het stof in de buurt vloogde domperskliek lachte in haar vuist en ging met het kiesprofijt loopen. Het Kartel gaat dit alles veranderen. Geen aanvallen meer van socialisten tegen liberalen en omgekeerd. Slechts één kiesplatform Evenredige verte genwoordiging en Algemeen stemrecht, twee punten waarover al de vrijzinni gen het, rechtvaardigheidshalve, vol komen eens zijn. Het Kartel heeft te Hoei en te Namen reeds de beste vruchten afgeworpen. Te Luik en te Charleroi geeft het sa mengaan van radikalen en socialisten niet minder goede uitslagen. Te Ant werpen is het verbond tusschen libe ralen en socialisten gesloten. Brussel en Gent volgen. Waarom zouden de andere arrondissementen ten achteren willen blij ven Een weinig geschiedenis, doorspekt met omstootbare cijfers, zal niet alleen het Kartel in de oogen der gematigde liberalen verrechtvaardigen, maar zonneklaar doen uitschijnen dat het zelve zoo iioodig is als brood in de schapraai. Blikken wij terug op de Kamerkie- zing van 1896. in het arrondissement Brussel be kwamen de liberalen in de eerste stem - ming 41,011, de radico-sociaüsten 74,452 stemmen, of te samen 115,463 stemmen. De katholieken behaalden er 90,210. En wat gebeurde er in de ballotte^ ring De bitterheid der polemiek vóór de kiezing gevoegd bij de herinnering dat de socialisten in de herstemming van 1894 de liberaal-radikale lijst in de steek hadden gelaten, had voor ge volg dat onze politieke tegenstrevers niet eene aanzienlijke meerderheid werden gekozen. Even leerrijk zijn de kiezingen van 1898. Nemen wij als voorbeeld de ar rondissementen Verviers en Doornijk. Had daar het Kartel bestaan, dan zouden de kartellisten te Verviers 9,900 en te Doornijk 4,000 stemmen meerderheid verkregen hebben. Wij herhalen het en drukken het op het geweten van al wie de klerikale heerschappij moede is, hadden in lbJb en in 1898 al de vrijzinnigen hand in hand gestreden, zooals te Hoei en te Namen gebeurd is, dan ware den toe stand in de Kamer als volgt gewijzigd geweest In het arrondissement Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te ïeperen. L)e aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotarialè en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Lie andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Brussel ld. Nijvel ld. Philippeville ld. Doornijk ld. Verviers 18 liberale zetels. 4 j 2 Te samen 32 zetels. 32 klerikale zetels ingenomen door 32 liberalen en socialisten maakt in de 64 stemmen. Zoodat de katholieke partij in stede van 72 stemmen meer derheid in de Kamer er nog over 8 stemmen meerderheid zon beschikken. Blijkt uit hetgeen voorgaat niet duidelijk dat liberalen en socialisten hoorende doof en ziende blind zouden moeten zijn, om niet met hart en ziel het Kartel aan te kleven Liberalen en socialisten zijn het moede nog langer beurtelings tot speel- kop te dienen van een schaamteloos klerikaal Staatsbestuur. Zij zijn het eens en zullen het blijven voor de verovering van rechtvaardige kieswet ten Geven de klerikalen ons een recht vaardig kiesstelsel, dan is het Kartel overbodig. Maar zij zullen zich wel wachten aan het volk toe te geven. Er moet eerst eene groote kuisch gebeuren en dat zal. Nog eenige maanden geduld. Goliath. Het hatelijk ontwerp van Kieswet is dus door de Regeering, zoo niet daad zakelijk, dau toch feitelijk ingetrok ken. Welk een zegepraal voor het volk en inzonderheid voor de leden der linker zij van het Parlement Welk eene vernedering voor de kle rikale partij, alzoo druipneuzend voor het volk te moeten aftrekken... Ook, onze klerikalen zijn razend en hunne pers lijdt als aan delirium tre mens In hunne dolle gramschap schreeu wen ze van revolutie, oproermakers enz., enz,, en maken zij de volksver tegenwoordigers der oppositie uit voor schoeliën en andere scheldnamen. En dat fdles wordt thans geroepen en geschreeuwd door mannen die nooit anders dan onze nationale instellingen ondermijnd hebben. Blikken wij slechts een twintigtal jaren achteruit om die klerikale ban dieten aan 't werk te zien. Het was 1879 tot 1883. Noch Koning, noch Ministers, noch Grondwet wer den gespaard. De klerikale pennensla- ven in hunne opneemvodden, sleurden niet alleen de hooiden van den Staat door slijk en modder, noemden de Grondwet eene vuilniskar, maar pre dikten openlijk den opstand aan tegen wet en rechten vervolgden en brood roofden deftige wetsdienaars. En het zijn diezelfde kerels die als dan opstand maakten niet om eenig voordeel voor het volk te bekomen, maar om zooals altijd, geld af te per sen van de onnoozele snullen ten einde hunne nooit verzadigde brandkasten nog meer aan te vullen, die thans de moedige strijders voor de rechten van het verdrukte volk, als.revolutionnairs en schoeliën bestempelen Achteruit, klerikale huichelaars, het deftige volk spuwt u in 't gelaat en walgt van de eerloosheden die uwe modderpers dagelijks uitbraakt tegen al wat eerbiedwaardig en volksgezind in België is... Wat er ook gebeure, het volk en zijne verdedigers zijn op hunne hoede, want het plegen van schurkerijen is in het klerikalism zoodanig ingewor teld dat het volstrekt noodzakelijk is bestendig een waakzaam oog in 't zeil te houden. Van Le Messager de Bruxelles Wij vernemen dat M. Baraeen der vurigste verdedigers geweest is van het drievoudig verbond voor de ge- meentekiezing te Brussel. De openbare opinie, zegde hij, zou tegen hen keeren die in dezen oogenblik stokken pogen te steken in de wielen van het drievou dig Verbond. n Men verzekert ons, dat de argu menten van M. Bara een diepen indruk gemaakt hebben op de chefs der Ligue libérale die tot hiertoe het drievoudig verbond vijandig waren. Zij beginnen de mogelijkheid in te zien van een verbond tusschen libera len, progressisten en socialisten, zij zouden nochtans als voorwaarde stel len, het behoud van een liberaal colle ge en het behoud voor dit college van de delegatie van zekere benoemingen in het onderwijzend personeel. »M. De Mot, van zijnen kant, schijnt na lange aarzelingen bereid te zijn het ambt van burgemeester te aanvaarden, ingeval M. Buis bij zijn besluit blijft van zieh terug te trekken. De Bond voor A. S. en E. V. verga derde Zaterdag avond te Gent. In deze bijeenkomst werden zeer gewichtige besluiten genomen. Om ze te verwezenlijken werd eene zitting aangevraagd aan het Midden- (Jomiteit van Brussel en drie afgevaar digden, de heeren Berragan, Logten- burg en Hardyns werden gelast de voorstellen der gentsche afdeeiing voor het Midden-Gomiteit van Brussel te gaau verdedigen. Voor Vrijdag aanstaande, om 3 ure, zijn de afgevaardigden van den buiten uitgenoodigd in Minard's Koffiehuis. Voor Zondag 23n Juli richt de Bond voor A. S. van Doornijk eene groote meeting in, die plaats zal grijpen in de Lakenhalle, met de medewerking van priester Daens en de Kamerleden Lo- rand en Vaudervelde. Na de meeting zal eene betooging worden gehouden, voor dewelke van nu af ijverige propaganda wordt ge maakt. Eertijds vonden onze eerlijke tegenstrevers geen scheldwoorden ge noeg om naar het hoofd te werpen van het muziek der Oud-Pompiers, maar nu, dat dank aan het goed bestuur dit muziek ver en naar bekend staat voor een uitstekend muziekkorps, trachten ze die welverdiende faam te exploi- teeren. Zoo lazen wij op het affiche van het festival van Brugge Harmonie commu nale d'Fpres (Anciens Pompiers). Verstaat ge den truk, lezers De Oud-Pompiers zijn overal goed onthaald en hebben altijd den meeste bijval, terwijl de andere overal onop gemerkt blijven en door hunnen je- zuieten truk denken ze het een muziek met het andere te verwarren en alzoo wat bijval te hebben. Maar 't en zal niet pakken, jongens, 't zal gaan zooals met den ezel die een beerenvel aanstroopte ge weet wel wat er hem verrade. En of het zal verdiend zijn. Broeder Flamidien, verdacht van de moord op den 12jarigen Gaston Foveau, is door beslissing der Kamer van Inbeschuldi- ging op vrije voet gezet. Zij bracht een ar rest van niet,vervolging uit tegen den aange klaagde. Het gevolg biervan was dat Flamidien Maandag avond uit de gevangenis ontslagen is. Aangezien wij de beschuldiging, die tegen broeder Fiamidien werd ingebracht, vermeld hebben, rekenen wij het ons als AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. eenen plicht ook zijne invrijheidstelling aan te kondigen. Wij doen niet gelijk vele klerikale gazet ten, die de processen, die tegen tegenstre vers worden ingespannen, met plezier be kend maken, maar zich wel wachten, als zij er niet toe verplicht worden, de vrij spraak aan te kondigen. De klerikalen huiveren als ze spre ken van de fransche omwenteling zij beschuldigen haar de kerk hare goe deren te hebben ontstolen, die gode waren toegewijd zij beschuldigen haar de hand aan 't wierookvat te heb ben geslagen en de geestelijke tucht te hebben gewijzigd zonder medehulp der godsdienstige macht, die alleen de zen ding had alles te regelen. Laat ons eens Dagaan welke de be trekkingen waren tusschen Kerk en Staat op het oogenblik dat de groote beweging van 89 ontstond. Met den toestand der geestelijkheid beider tijdstippen te vergelijken zullen wij tot de overtuiging komen dat de omwenteling minder verdrukte dan het de koningen en parlementen had- de^gedaan. De omwenteling heeft zich plichtig gemaakt, zegt men, zich de kerkgoe deren te hebben toegeëigend, die eene godsdienstige strekking hadden, welke de Staat het recht niet had te verande ren, maar welk gebruik maakte de geestelijkheid van die goederen voor 89. De omwenteling heeft de regeltucht der geestelijkheid veranderd, beweert men, laat ons zien welke rechten de Staat voor de omwenteling uitoefende op de kerk en zelfs op den godsdienst Uit dit dubbel onderzoek zal blijken dat de wetgevers hunne rechten niet te buiten gingen en dat de geestelijkheid zich plichtig maakte aan opstaüd, niet om haren geestelijken invloed te ver dedigen maar om hare goederen en voorrechten te behouden. De strijd der omwenteling tegen de geestelijkheid is altijd de kamp van den Staat, echt orgaan der opperheer schappij tegen de kerk, die van haren kant eene macht eischt, onvereenig- baar met de burgerlijke onafhankelijk heid. Nog duurt de oorlog voort, maar onder andere vormen. Altijd geldt het onze innigste belangen, onze meest geheiligde rechten, de gebeurtenissen alleen verschillen. Daarom hebben wij nuttig gehoor- deeld eenen blik in de geschiedenis te werpen om onze lezers te overtuigen dat de kerk steeds naar opperheer schappij heeft gedongen om hare geld zucht te bevredigen. Steeds was de godsdienst eene bij zaak voor haar. Dit zullen wij in eene volgende reeks artikelen trachten te bewijzen. Zondag nacht zijn te Opbrakel kwaad doeners langs een venster in het huis gedron gen, bewoond door de echtgenoote Vosttier en hare twee kinderen een ziekelijk jongentje van 7 jaar en een meisje van 5 jaar. De man werkt in Frankrijk. Om 6 uren namiddag klopten de geburen aan de deur omdat zij de vrouw en hare kinderen nog niet gezien hadden. Zij bemerkten dat een der vensters stuk was. Het is dan ook langs daar dat zij het huis binnendrongen, waar een ijselijk schouwspel hen wachtte. De vrouw en het ziek jongentje lagen levenloos op hun bed uitgestrekt, gansch bebloed, dekens, bedstede, vloer, muren, enz., alles was met bloed besmeurd. De vrouw moet wreede slagen op het hoofd gekregen hebben, want gansch haar hoofd en haar aangezicht waren ééne wonde, en hare oogen kwamen uit de oogholten. Wanneer men haar aanraakte om haar te 4 rt 4 ïj ■J 2 ■wvJXA/U ïJVUVUV---

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3