Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Stadsnieuws. Zaterdag, 29" Juli 1899. 5 centiemen. Vijfde jaar. l\Tl 59. Hoe geraken wij er uit Hoe wij geregeerd worden He vaart van IJperen naar Oomen. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. Wanneer zal men ein- tleli j k beginnen aan het verteeren der 264,000 franken die voor het herstellen onzer Rij school bestemd zij n Er is dus in den schoot der Kamer eene bijzondere kommissie benoemd, die uit vijftien leden bestaat en al de ontwerpen van kieshervorming zal te onderzoeken hebben, die haar worden voorgelegd. Tot heden toe heeft zij er niet minder dan zeven verschillende ontvangen. Morgen komen er mis schien nog bij. 't Is dus lang niet ge makkelijk om te voorspellen welk stelsel er de bovenhand zal halen. "Wanneer wij op de vroegere gedane verklaringen voortgaan van eiken der afgevaardigden die de kommissie der XV vormen, dan vinden wij als aan hangers der Evenredige Vertegenwoordi ging, de heeren de Smet de Naeyer, Bilaut, De Trooz, Hoyois, Van der Velde, Lorand alsook de heeren Furné- mont en Journez, doch deze stellen er het algemeen stemrecht als voorwaarde bij. De heer Léon Defuisseaux vraagt alleen het algemeen stemrecht en wil van geene evenredige vertegenwoordi ging hooren. Het eennamig stelsel wordt voorgestaan door de heeren Woeste, Helleputte en Ligy. De heeren Tack en De Lantsheere hebben nog hunne mee ning niet bepaald doen kennen, terwijl de heer Heuvelmans de zaken laten wil zooals zij zijn, wat ongetwijfeld nog het gemakkelijkst om vinden is. 't Zal dus geen beetje last lijden, eer er in die kommissie eene meerderheid gevonden wordt voor één en hetzelfde ontwerp. Wij voorzien dat elk der XV leden er, om te beginnen, aanhouden zal zijne ziel eens af te draaien voor 't, plan dat hem het dichtst aan 't hart ligt, al weet hij genoeg, dat zijne sier lijkste zinwendingen en meest spits wondige argumentatie geen enkelen zijner kollega's zullen overtuigen. Dat is voor de eerste zitting geweest. Bij de andere zullen er reeds een massa kleine argumenten en bij lapjes achter wege blijven. Alle man zal een beetje moeten toegeven, willen zij met hunne taak gedaan krijgen. En zoo is het moeilijk om voorzien, dat de laatste zift nog slechts twee princiepen door zal laten Evenredige Vertegenwoordiging en Eennamig stelsel. Aan welk dezer beide voorstellen nu de overwinning? In al de partijen heeft het een zoo wel als het ander zijne voorstanders en zijne bekampers Inderdaad, zien wij de Evenredige Vertegenwoordi ging niet openlijk verdedigd door den liberaal Goblet d'Alviella, den radi- kaal Janson, den katholiek Beernaert, den socialist Van der Velde en den kristen-demokraat Daens En treden langs den anderen kant niet te zamen als apostels van 't Eennamig stelsel op Bara en Woeste Deze plotselinge samenstemming moet iedereen getrofien hebben. Zij is een feit van beteekenis dat alle aan dacht verdient in de huidige omstan digheden. Dat zonderling dubbel pe terschap is alles behalve een aanbeve ling voor het Eennamig stelsel. Niet dat de heeren Bara en Woeste geene talentvolle mannen zijn, die in staats zaken hunne sporen hebben gewonnen, maar zij zijn niet met onzen tijd mêe- gegaan. Zij vertegenwoordigen nog de oude kleriko-liberale politiek van over een kwart-eeuw zij koesteren nog al de begrippen die, twintig, dertig jaren geleden, heel aanneembaar konden Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. schijnen, doch thans niet meer de minste reden hebben van bestaan. Ais twee mannen van die soort mal kaar de hand reiken over den afgrond heen die gaapt tusschen hen, ons één zelfde denkbeeld vooruit te zetten, dan kan dat denkbeeld niet anders zijn dan eng, klein en verouderd. En dat is het Eennamig stelsel ook. Het land verdeelen in 150 kiesom schrijvingen, 150 landjes op hun ei gen het kiesvuur aansteken in elk kanton, in elke wijk, in elk kwartier kan er een schooner voorbeeld dan kamer tjespolitiek gevonden worden. Er is zeker nog geen verbrokkeling, geen vijandschap, geen haat genoeg tusschen de menschen En dat zou nog erger worden, kregen Woeste en Bara hunnen zin. De kiesstrijd zou noodza kelijkheid rollen over kleinigheden, over de belangen van eene straat of van eene buurt, over eenen steenweg, over eene statie, over het persoonlijk leven vooral van eiken kandidaat. En de minderheid zou nog slechter verte genwoordigd zijn dan zij het nu is. Het ontwerp der kiesomschrijvingen is eene nog scherpere toepassing van het meerderheidsstelsel. De partij die 51 stemmen bekomt op 100 krijgt haar afgevaardigde, de vertegenwoordiger der tegenpartij, die er twee minder heeft, blijft buiten Welnu, neen. Dien verwoeden, ontzenuwden strijd om het volstrekt meesterschap zijn wij moede, dat kwijt of dobbel smijten, die tijran- nie van de eene partij over de andere hooren met meer thuis in onzen tijd. Wie het goed meent met de welvaart van het vaderland, moet ook wen- 'Schen, dat elke denkwijze, elke strek king aan het algemeen welzijn moge medewerken en in het Parlement hare woordvoerders hebbe, naar gelang hare sterkte. Zoo zijn in eens, alle bedrog, alle knoeierij, alle hatelijkheid de wereld uit en kan eenieder werken aan den vooruitgang zijner partij, aan de ver spreiding zijner denkbeelden, in de volle overtuiging, dat zijn streven aan allen ten goede komt. Leve dus de Evenredige Vertegenwoor diging Het ideaal is zij van elk verlicht en eerlijk man bij den dageraad der Twintigste Eeuw Goliath. Wanneer onze zonen de geschiedenis zullen lezen van het droevige tijdvak, hetwelk wij thans beleven, zullen zij er menige reden tot verwondering in vinden. Redenen van tweeërlei aard hoe het mogelijk is geweest dat België zich zoolang door zulk een verachte lijk klerikaal ministerie heeft laten plagen hoe het mogelijk is geweest dat het hoofd van den Staat die lieden niet heeft afgesteld. Want ons ministerie heeft zich niet alleen plichtig gemaakt aan de meest verregaande vergrijpen tegen de poli tieke belangen van het land en volk ook steeds heeft de stoffelijke belangen der natie met de voeten getreden. Toen het op eenen ongeluksdag door de wispelturigheid der cijnskiezers terug aan het bewind werd gebracht, beloofde het goude bergen de belas tingen gingen verminderen de krijgs lasten zouden niet worden verzwaard de stoffelijke belangen des lands mochten een tijdstip van voorspoed te gemoet zien. Vrede zou heerschen in de gemoederen. Gematigheid, eerlijk heid, onpartijdigheid zouden worden nagestreefd. Wij hebben gezien en ondervonden hoe de klerikale veelbelo'overs wanneer zij in de oppositie zijn, woordbrekers worden wanneer zij de regeering in handen hebben. Onze bedoeling is niet vandaag breed voerig te komen op de lange reeks aan slagen op de volksrechten door het jap ministerie gepleegd. Dit alles is ten overvloede gekend. Wie vernietigde het officiéél onder wijs, en vervolgde trouwe staatsonder- wijzers en verplaatste voorbeeldige staatsambtenaars, bedienden gekend om hunne getrouwheid aan de vrijzin nige princiepen Onze klerikale ministers Wie behield de lasten en vermeer derde de krijgslasten en de militie De klerikale ministers Wie benoemde, wie verdedigde, wie beloonde de mouchards die overal in de Staatsdiensten nestelen, om de vrij zinnige werklieden en bedienden te be spieden Alweer de klerikale ministers Doch genoeg En dat we kunnen melden dat gelukkiglijk de oogen der Belgen nu beginnen open te gaan, en we ons mogen verwachten binnen wei nige weken van het jap-ministerie ver lost te zijn en ook van nu af reeds mogen zingen 't oud gekend liedje In October van dees jaar, Ziet het naar, ziet het naar, In October van dees jaar, Vliegen de jappers naar de maan De Koophandelkring van IJper, die, zoo als men weet, samengesteld is uit liberalen en katholieken, vraagt sedert 1884 met eene aanhoudendheid weerdig van beteren uitslag, de voltrekking van de verbindings vaart van Yper naar de Leie, een werk waarvan al onze nij veraars de noodzake lijkheid herkennen. Deze vaart zou inderdaad veel bijdragen tot de ontwikkeling van onzen koophandel en onze nijverheid. Zij zou het bewerken, en in waarde brengen der sparre en andere bosscheti van Zillebeke en Hollebeke die zij doorsnijdt en voor welke den ijzereaweg heden van weinig of geen nut zijn kan, zeer vergemakkelijken; de zware koopbaren vervoeren, onze betrekkingen reeds zoo be langrijk, met het nijverig Noorden departe' ment doen aangroeien en den afstand van de belgische en fransche kool en steenmijnen merkelijk verkorten. Zoo als men er zich kan van overtuigen met een oogslag te wer pen op de landkaart van Westvlaanderen, dit eindeken vaart van nauwelijks drie uren lengte, is de onontbeerlijke voltrekking van onze inwendige en rechtstreeksche scheep vaart tusschen de Leie, den Ijzer en de stad Nieuwpoort. Zij zou eene gansche streek van Vlaanderen uit haar verval op beuren en bij ons,de fabrieken die de katho lieken vóór zij aan het bewind geraakten, beloofden, doen ontstaan. Alle jaren worden petitien onderteekend door onze nij veraars, zonder onderscheid van politieke denkwijze, naar de Kamers en naar de ministers gezonden, om de uit voering van dit werk dat over 35 jaar van algemeen nut is erkend geweest, te verkrij gen. Tot hiertoe hebben wij geene voldoening bekomen. De reden daarvan is dat M. Sur- mont, in menige omstandigheden, zich vijandig verklaard heeft aan de voltooiing van de vaart van IJper naar Comen. Hij heeft dit werk steeds bestreden. Aan hem is het dus te wijten dat den Staat zoo lang uitgesteld heeft er aan gevolg te geven. De hooge overheid, van haren kant, heeft sedert 15 jaar zich bepaalt aan enkele stu diën die tot niets strekken. Deze toestand, hoogst nadeelig voor onze belangen, moet niemand verwonderen in aanzien van den slechten wil van onzen Burgemeester-, die nog laatst in eene verga dering van den gemeenteraad en ten gevolge eener ondervraging, verklaard heeft dat het werk zonder nut was en dat indien de stad haren voorspoed moest afwachten van de voltooiing dhr vaart, het nog lang duren zal. Welk geluk toch, niet waar, een Burge meester te hebben die zoo genegen is voor de belangen der inwoners In alle andere gemeenten had de Burge meester hoogst voldaan geweest kooplieden en nijveraar.s te vinden die belang stellen in de toekomst en den voorspoed hunner stad en zou zich verhaast hebben hunne pogingen te ondersteunen. Maar hier, M. Surmont, koppig en alleen- heerscher gelijk hij is, is altijd van een tegenovergesteld advies van eenieder. Hij bestrijdt op de hevigste wijze alle voorstel len, hoe rechtmatig die mogen wezen, uit gaande van den Koophandelskring, en nog- tans deze maatschappij telt de bevoegste mannen die zich enkel met handelzaken bezighouden. Maar het vergenoegd dat hij ze niet moet hebben om alle gelegenheden waar te nemen en hunne verdiensten te verminderen. Hij veracht hunne adviezen en doorvoert zijnen eigen wil overal en in alles. Wat M. Surmont al gezegd heeft sedert eenige jaren nopens de vaart is belachelijk en onweerdig van een Burgemeester. Heeft hij zelf niet over tijd in zijn hoofd gesteken een statieoverste te raadplegen die durfde beweren dat geen een koopman van IJperen verteer genoeg had, voor of na het voltrekken der vaart, oin een magazijn te hebben, groot genoeg voor een schip kolen te ve.-bergen. Was dit niet gehjk men zegt aan den duivel te biechfe gaan. Die redens gehouden door een bedienden die er belang bij had alzoo te spreken, wa ren noch ernstig noch gegrond. Ook had M. Surmont heter gedaan die niet te herhalen in den gemeenteraad want zij waren on weerdig van de bediening van Burgemees ter. Het is waarachtig en onder alle opzichten te betreuren dat wij aan het hoofd der stad een vreemdeling hebben die, wij vreezen het, nooit de belangen der IJperlingen zal ter herte nemen en die zoo weing weet van hetgeen vóór zijnen tijd hier in gebruik was. Dit geeft ons de gelegenheid te herin neren dat, vóór 1854 wanneer wij nog geen ijzerenweg hadden, de IJpersche kooplieden hunne kolen per water deden komen. Te dien tijde de Savitskis, de Cardinaels, de Derae it en andere nog hadden ruime maga- zijnen kunnende meer dan een schip kolen verbergen. Zoude iemand durven beweren dat sommige onzer hedendaagsche kooplie den geen even ruime lokalen hebben. Zekerlijk van neen. Niettegenstaande de vijandschap van onzen burgervader en de dwalingen die hij bij het publiek en bij de hooge overheid nopens onzen onvoltooiden vaart tracht te doen aannemen, heeft echter de Staat zich met het oog op de naderende verkiezingen en ook op het aandringen van onze nij ve raars, een schijn van voldoening gegeven met op de begrooting der buitengewone uitgaven, een eerste krediet van 250,000 fr. in te schrijven voor de voltooiing van de vaart. Het Journal d: Ypres kondigt met vreugd dit nieuws af welk het toeschrijft aan onze vertegenwoordigers, en wilt doen gelooven dat het geen kiesmiddel is. Wat hier ook van weze verheugen wij ons daarin geen zins en dat met reden. Sedert dat de klerikalen, in 1884, aan het bewind gekomen zijn hebben wij niets kun nen verkrijgen van het Staatsbestuur dat ons altijd gefopt en bedrogen heeft. Het ingeschreven krediet is het ditmaal ernstig en zal het wezenlijk verteerd wor den. Wij twijfelen er grootelijks aan... Wat meer is wij moeten opentlijk en dit, bij ondervinding, bekennen, dat wij niet het minste vertrouwen kunnen hebben in de beloften van het Staatsbestuur dat ons te veel voor den gek gehouden heeft, Wij zul len alleenlijk er aan geloof hechten wanneer wij de werken ernstiglijk zullen zien aan vangen. Eerder niet. «aoeeODtlCOWW-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3