Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en hei, Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Zou het waar zijn? 5 centiemen De nieuwe kieswet. ëen- O OSTV L ETER EIV Oostvleteren-Kermis. Verschijnende des Zaterdags. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar£2 franks. vrDE provincie, Een jaar fr. 3-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Wanneer ssal men ein delij li beginnen aan liet verteeren dei* 364,000 franken dit; voor liet herstellen onzer JESij - soliool bestemd zij n Het vertoog der beweegredens, dat het ontwerp der nieuwe kieswet voor afgaan en dat door de zes ministers onderteekend is, is zeer kort. Het vertoog, zegt het ontwerp, heeft voor doel, ten opzichte van de stem ming, al de kiezers op een voet van volkomen gelijkheid te stellen en hun de volkomenste vrijheid te verzeke ren. Het past de Evenredige Vertegen woordigheid toe op gansch het land, en daarom zullen eenige arrondisse menten samengevoegd worden. Het voorgesteld ontwerp berust op drie grondbeginselen 1° een stem- brief'ken mag maar een stemming uit drukken en slechts invloed uitoefenen op de toekenning van een enkel man daat. 'tZiju niet de afzonderlijke kie zers, maar de kiesgroepen die zullen vertegenwoordigd worden. Er kan dus geen spraak meer zijn van panachee ring. 2° De voorstellers der kandidaten duiden de volgorde aan, waarin zij verlangen gekozen te zien, maar de kiezers mogen die orde wijzigen door een stemming van voorkeur uit te brengen. 3° Er worden plaatsvervan gers aangesteld. Het vertoog der beweegredens geeft verder uitleggingen over de toepassing van het stelsel en verklaart dat de re geering zich tegen alle quorum zal ver zetten, omdat dit eene wezenlijke be lemmering is voor de rechtmatige vertegen woordiging der kiezers. Het Parlement en de verschillende groepen, zoo besluit het vertoog, zul- leu zonder twijfel in het voorstel der regeering den rechtzinnigen wil zien van aan de kieskwestie eene volledige en billijke oplossing te geven. Ziehier den officieelen tekst van de voornaamste artikels van het ontwerp: De verkiezingen voor de Kamer der volksvertegenwoordigers en voor den Se naat geschieden bij bestuurlijk arrondisse ment. Evenwel kunnen twee of meer arron dissementen samengevoegd worden voor de verkiezing der volksvertegenwoordigers en der senatoren. Dit alles gelijkvormig de verdeelingstabel gevoegd bij de in werking zijnde wet, op het oogenblik der kiezing. Wanneer meer dan een lid te verkiezen is voor een der beide Kamers, gebeurt de verkiezing bij eene enkele stemming. Tijdens do voorstelling der kandidaten tot het ambt van volksvertegenwoordiger of van senator kunnen tegelijk met deze en in dezelve vormen de kandidaten voor de plaatsen van vervanger aangesteld worden. Het getal der kandidaten tot plaatsver vangers mag dat der kandidaten tot het Werkelijk ambt, noch het maximum van drij niet overtreffen. Dit maximum wordt echter op vier gebracht indien de lijst zeven, acht of negen kandidaten voor het werke lijk ambt bedraagt en op vijf zoo zij er meer bevat. De akte van voorstelling der kandidaten titdvoerders en plaatsvervangers, wijst de rangen aan waarin deze kandidaten voor gesteld zijn in elke der twee reeksen. Een kandidaat mag niet meer dan op een lijst gebracht zijn in dezelfde verkiezing, maar bij mag tegelijker tijd als titelvoerder en als plaatsvervanger op dezelfde lijst gesteld zijn. De kiezer mag maar een stem uitbrengen voor de toekenning der werkelijke tnanda- teu 't zij door zij n stem te geven aan een lijst zonder onderscheid harer kandidaten, 't zij .door ze te geven aan een kandidaat voor het werkelijk ambt. De kiezer die ge stemd heeft voor een lijst of voor een titel voerder mag daarenboven een stem uit brengen op den naam van een plaatsver vanger dier zelfde lijst. De stemming voor een lijst wordt ge merkt in het vakje dat bovenaan de lijst is de stemming op naam wordt gemerkt in het vakje dat tegenover den naam van den kandidaat, titelvoerder of plaatsvervan ger open is, voor wien de kiezer zijn stem zal geven. Het getal stemmen door een lijst en door hare kandidaten titelvoerders bekomen, maakt het kiescijfer dezer lijst. De afzon derlijke kandidaturen worden beschouwd als elk een onderscheidene iijst uit te ma ken. Het hoofdbureel bepaalt het kiesquotient door achtereenvolgens hunne belangrijk heid, tot beloop van een algeheel getal quo tiënten dat gelijk staat met de te verkiezen leden. Het laatste quotient is het kiesquo tient. De verdeeling der zetels onder de lijsten wordt bewerkt door toewijzing aan elke dezer van zooveel zetels als haar kiescijfer dit quotient bevat. De aan een lijst behoorende zetels wor den toegewezen aan hare kandidaten in de orde hunner inschrijving op het kiesbulle- tijn. Zij echter, die een getal stemmen be kwamen gelijk met het'kiesquotient, zijn de eerste gekozen. Indien eene lijst recht heeft op meer ze tels dan zij kandidaten behelst voor het werkelijk ambt, worden de niet toegewezen zetels begeven aan de kandidaten plaats vervangers die de eerste komen. Voor de toepassing der nieuwe kies wet, zullen de arrondissementen gere geld worden als volgt Provincie Antwerpen. Antwerpen 11 volksvertegenwoordigers, 5 senatoren. Mechelen 4 volksvertegenwoordigers. Turnhout: 3 volksvertegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te zu- men 4 senatoren verkiezen. Braband. Brussel 18 volksvertegen woordigers, 9 senatoren. Leuven 6 volks vertegenwoordigers, 3 senatoren. Nij vel 4 volksvertegenwoordigers, 2 senatoren. West-Vlaanderen. Brugge 3 volks vertegenwoordigers, 2 senatoren. Veuren- Diksmude-Oostende 4 volksvertegenwoor digers, 2 senatoren. Roeselare-Thielt 4 volksvertegenwoordigers, 3 senatoren Kor- trijk 4 volksvertegenwoordigers. Yperen 3 volksvertegenwoordigers. Deze twee laat ste arrondissementen zullen te zaïnen 3 se natoren verkiezen. Oost-Vlaanderen. Gent-Eeckloo 10 volksvertegenwoordigers, 5 senatoren. Sint- Niklaas 4 volksvertegenwoordigers. Den- dermonde3 volksvertegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te zamen 4 senatoren verkiezen. Aalst 4 volksvertegenwoordigers. Audenaarde 3 volksvertegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te zamen 3 senato ren verkiezen. Henegouwen. Bergen 6 volksverte genwoordigers. Zinnik 3 volksvertegen woordigers. Deze twee arrondissementen zullen te zamen 5 senatoren verkiezen. Doornik-Ath 6 volksvertegenwoordigers, 3 senatoren. Charleroi 8 volksvertegen woordigers. Thuin 3 volksvertegenwoor digers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te zamen 5 senatoren verkiezen. Luik. Luik 11 volksvertegenwoor digers, 5 senatoren. Hoei-Borgworm 4 volksvertegenwoordigers,~2 senatoren. Limburg. Hasselt, 3 volksvertegen woordigers. Tongeren-Maaseyck 3 volks vertegenwoordigers. De arrondissementen Hasselt en Tongeren-Maeseyck zullen te za men 3 senatoren verkiezen. Luxemburg. Aarlen-Marche-Bastena- ken 3 volksvertegenwoordigers. Neufoha- teau-Virton 2 volksvertegenwoordigers. De arrondissementen Aarlen-Marche-Baste- naken en Neufchateau-Virton zullen te za men 2 senatoren verkiezen. Namen. Namen 4 volksvertegen woordigers. Dinant-Philippeville 4 volks vertegenwoordigers. De arrondissementen Namen en Dinant-Philippeville zullen te zamen 4 senatoren verkiezen. Goliath. Wij hebben zooeven vernomen dal de heer Henri Iweins d'Eeckhoulte, gemeen te-raadslid, vermoeid van de d wingelandij van Burgemeester Sur- mont en vooral verwalgd van de on dankbaarheidzijner zoogezegde vrien den, zich uit het politiek leven zou terugtrekken en zich niet meer voor stellen zou in de aanstaande kiezin- Hoe komt het dat er overal gezorgd wordt voor verbeteringen aan straten en gravieren, waar M. Deboo eene tong land of een huis bezit. Men heeft onlangs de noordzijde van den proces sie-weg herschapen in gravier. 't En is met dat wij zulks beknibbelen of dat wij vijanden zijn van kerk en priesters, integendeel, wij zijn onzen godsdienst zeer verkleefd en wij zullen ons wel wachten van godsdienstige gevoelens in politiek te werpen, want wij zeggen met alle vrijzinnigen, godsdienst moet buiten en boven politiek blijven. Maar wat wij niet kannen begrijpen, is, dat onder voorwendsel van de straat in goeden staat te bewaren, er twee ar- duinsteenen met keting geplant wor den aan den zuidkant van gezegden processie-weg en alzoo de inwoners van die wijk hunnen vrijen uitweg be nemen. Waarom altijd twee maten en twee gewichten? Waarom ook niet eenen gravier leggen aan dien kant. Daarbij is het met verergend als men denkt dat een bestuur, die zoude moeten het voorbeeld zijn van gerechtigheid, dat mannen, die getrouwigheid gezworen hebben aan den grondwet, dezelfde wet met woeste razernij en bij klaren dag komen verbreken en onder de voe ten trappen, met staken te zetten en dat nog m het zicht van alle burgers Waarlijk, wij zijn te lijdzaam in dien wij wilden, wij zouden onze Wet- Heeren, die zooveel weten van wetten dat ze zich nog zouden kwetsen al wet ten, kunnen bij den kraag vatten en hun eens doen verschijnen voor het gerecht. Er is hier geene overdrijving, onze vrienden mogen ons gelooven watstakeu .zetten, er eene keting aanhangen en alzoo de menschen hunnen vrijen doorgang beletten, dat gaat alle palen te buiten. Wij hebben daarover de heeren De block en Pollentier gesproken, beide vrijzinnige raadsleden, die verklaren dat het reeds twaalf jaren is dat die staken daar staan, dat er reeds menige klachten er tegen ingebracht geweest zijn, dat het M. Deboo is die ze daar heeft doen plaatsen en dat die Manheer zeer zoude gekrenkt zijn in zijnen hoogmoed, indien men ze met kracht en geweld wilde doen verdwijnen, want, dien heer wil bestieren a la papa. Wat er ook van zij, wij hebben met onverschilligheid dat alles aanhoord, maar wij verklaren ook met onver schilligheid, dat wij besloten hebben ons tot het einde toe te verdedigen, met alle middelen, tot zelf met de uiterste. Onze Wet-mannen zullen mis schien nog verlichting hebben in hunne eigen zakken. Wij zijn verdraagzaam, maar de vrede met zulk bestier is onmogelijk, terwijl dat twist en tweedracht onver mijdelijk is. Ja, wij zijn verdraagzaam, alhoewel sommige hooveerdigaars, tegen recht en reden, onze rechten betwisten al hoewel ze niet anders kennen dan par tij genootschap. Ons geduld begint ten AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem, einde loopen, wij zullen ons nooit on dergeven noch laten slachten als lam meren neen, neen wij zeggen geen honderd maal neen, noch geen duizend maal neen, maar altijd. Wij zullen ge weld tegen geweld bieden, wij zijn niet alleen om alzoo te spreken, alle weldenkende burgers voeren dezelfde taal. Wij weten wat wij doen en kennen onzen plicht. Recht voor de vuist. Hij die geld heeft wordt te veel door de vingers gezien en mag ongelukkig lijk maar al te dikwijls veel overtre den, veel misdoen, zonder dat er ie mand een woord durft tegen inbren gen. Voor de fouten der rijken worden de oogen veelal toegedaan menschen uit de kleine burgerij verlagen zich dikwijls tot het punt van die fouten op eenen aanmoedigen glimlach te ont halen. Hebt gij goud, men eert en vleit en streelt u om uw goud, en wat meer is, men vraagt volstrekt niet hoe gij het gekregen hebt. Hebt gij het ge stolen, is het de vrucht van afpersin gen, is het verstold werkmansbloed, dat alles geeft niet, 't is goud en goud heeft geen reuk, zegt het spreekwoord, en al hadde uw geld den hatelijksten oorsprong, ras is het vergeten, men blaast het slechts elkaar in het oor. Is de bezitter daarbij eenigzins slim, hij wordt weldra een geheiligd per soontje. Hij laat zich voorstellen in broederschappen, hij vereert de Onbe vlekte Ontvangenis, geeft hier of daar geschilderde ruiten en vensters en al hadde hij ai zijne medeburgers jaren lang bedrogen, gefopt en gestroopt, al hadde hij honderd maal zijne kazak gekeerd, al zond hij ondertus- schen zijne Triene in verlof, hij wordt een groot man voor wie elkeen moet knielen en buigen. Integendeel, wauneer eenen werk man na eene geheele week neerstig ge slaafd en gezwoegd te hebben, des Zondags zijn pij pje rookt en een pintje drinkt, men zou hem reeds doen op merken dat er eene Loi-Wet bestaat, verzet hij zich daarbij met spelen, zingen of anders wat gerucht te ma ken, seffens zijn de beur mans gereed met de handboeien, er is een gevang om hem op te sluiten, er zijn recht banken en rechters om te veroordeelen. Slaafs gehoorzamen, roepen de fa natieke losbollen hem toe, zoo niet geen onderstand meer, gij zult in die herberg of in zulken winkel geenen voet zetten, uwen zoon of uwe doch ter zult gij bij die of die persoon doen verhmzeu, enz. en op elk bevel volgt onmiddellijk de bedreigde straf. Ik zal u van uwen boer doen wegjagen en ge krijgt nergens geenen dienst meer, ik zal u bij uwe medeburgers hatelijk makenen dan zijt ge op straat zonder geld, zonder broodwinning, ik zal het- brood uit uwen mond trekken, van mij persoonlijk krijgt ge nooit geenen cent meer en wat al nog, ja, indien ze kun nen ze zullen hem uithongeren, hem breken, hem verpletteren. Ziedaar, hoe het gesteld is met den werkman die toch even edel is als de rijke landbouwer, bij wie hij zijne dagelijksche almoes, met zuur en las tig werk verdient Zoo komt het dat het zedelijk ge voelen bij het volk verdwijnt, dat naastenliefde, rechtveerdigheid en waarheid schoone woorden zijn bij velen, doch die geene konkurrentie kunnen doen tegen rijkdom. Recht voor de vuist. Programma der feesten. Zaterdagavond, rond 6 uren, zal de kermis aangekondigd worden door het uitsteken van het vaantje op den toren en het geluid der klokken. <S~- .;-ïs3_ -~wwWVVVV\;

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3