Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. Twee maten en twee gewichten. D'ASSURANCES GÉNÉRALES Zaterdag, 9n September 1899 5 centiemen. Vijfde jaar. Nl' 45. De Evenredige Vertegenwoordiging. De gemeentekiezing. Verschijnende des Xaterfiags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarSi franks, v' de provincie, Een jaarfr. 3-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ta leperea. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen 1 fr. idem. "Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 364,000 franken die voor liet herstellen onzer seliool bestemd zij n De arrondissementen. De middenafdeeling der Kamer heeft het voorstel van evenredige vertegen woordiging, door het ministerie opge maakt, verledene week onderzocht en besproken. Zij heeft eenige verande ringen gebracht aan de voorgestelde arrondissementen. Ziehier, indien het voorstel door de Kamers gestemd wordt, zooals het nu is, hoe de arrondissementen in West- Vlaanderen geschikt zullen zijn Het arrondissement Brugge kiest nog drie volksvertegenwoordigers Rous- selaere, en Thielt vereenigd, met hoofdbureel te Rousselaere, kiezen 4 volksvertegenwoordigers het arron dissement Kortrijk kiest er 4, het ar rondissement Yperen 3, en de vereenigde arrondissementen Veurne-Dixmude- O sten- de Mezen er 4. Voor den Senaat zijn Brug ge, Rousselaere en Thielt vereenigd en kie zen samen 4 senateurs Kortrijk. Yperen, Veurne, Dixmude en Ostende morden ook vereenigden Mezen samen 5 senatetirs-. Voorstelling der Kandidaten. In de kiesdistrikten die voor den Se naat twee arrondissementen bevatten, moeten de kandidaten door ten minste 50 kiezers van elk arrondissement voorgesteld worden. Als er meer dan een lid voor de Ka mer of den Senaat te kiezen is, gebeurt de kiezing altijd in eenen keer, zonder balloteering. Bij het voorstellen der kandidaten mogen er ook plaatsver vangers voorgesteld worden, maar op eene afzonderlijke lijst. Er mogen niet meer plaatsvervangers voorgesteld worden dan werkelijke kandidaten, en nooit meer dan vier. Maar als er 7, 8 of 9 zulke kandida ten zijn, mogen er 5 plaatsvervangers voorgesteld worden, en 6 als er meer dan 9 werkelijke zijn. De lijst der wer kelijke kandidaten en plaatsvervan gers stelt de orde vast in de welke de kandidaten voorgedragen worden. Een zelfde kandidaat mag nooit op meer dan eene lijst staan dezelfde persoon kan ook geen werkelijke kandidaat en tevens plaatsvervanger zijn. Dezelfde kiezer mag niet meer dan op eene lijst van kandidaten teekenen, op straf van 26 tot 200 frank boet en 8 tot 15 dagen gevang, volgens art. 215 van het kies- wetboek (het wetsvoorstel zegt bij ver gissing het strafwetboek). Zijn er niet meer kandidaten voor gesteld dan er plaatsen te vervullen zijn, die kandidaten worden zonder kiezing als gekozen uitgeroepen. Zijn er min werkelijke kandidaten dan ze tels, men roept de eerste plaatsver vangers als gekozen uit, en de volgen den "blij ven dan plaatsvervangers. De kandidaten plaatsvervangers worden niet meegeteld om vast te tel len of eene kandidatenlijst volledig ot onvolledig is er wordt maar rekening gehouden van de werkelijke kandida ten. De plaatsvervangers worden op het stembriefje geplaats achter de werkelijke kandidaten, in dezelfde ko lom, en onder den titefPlaatsvervan gers. Manier van stemmen. De kiezer mag maar eene stem uit brengen voor de werkelijke kandida ten hij mag boven eene lijst stem men, en dan kiest hij voor geheel de lijst, volgens de orde in de welke de kandidaten voorgesteld zijn, of wel ne vens eenen enkelen kandidaat, en dan stemt hij ook voor de lijst, maar geeft eenen voorkeur aan dien kandidaat hij stelt hem, om zoo te zeggen, boven aan de lijst. Hij mag ook voor eenen plaatsvervanger stemmen, nevens den naam, maar voor niet meer dan eenen. Het is hem echter verboden voor een en plaatsvervanger te stemmen die el ders staat dan onder de werkelijke lijst waar hij zijne stem gegeven heeft. Hij moet in zijne kolom blijven. Kortom, de kiezer mag, om te stem men, maar een puntje zwart maken hetzij boven eene lijst, hetzij nevens eenen kandidaat. Maakt hij het puntje zwart boven de lijst, dan stemt hij voor de lijst en verklaart de orde aan te nemen in welke de kandidaten voor gesteld zijn, het is te zeggen liefst den eerste, dan den tweede, enz. Maakt hij het puntje zwart nevens eenen kandi daat, hij stemt ook voor de lijst waar die kandidaat, deel van maakt, maar voegt erbij dat, heeft die lijst recht aan eenen gekozene, hij verlangt dat de gekozene eerst en vooral deze zij voor wie hij stemt, daarna nummer 1 van de lijst, nummer 2, enz. De kiezer mag ook nevens eenen en kelen plaatsvervanger der zelfde lijst stemmen, en dat bediedt dat hij ver kiest dat de kandidaat voor wie hij stemt eerste plaats vervanger worde. Keurt hij de orde goed waarop de plaatsvervangers staau, hij moet voor geene plaatsvervangers stemmen, want elke lijst die gekozenen bekomt, doet tevens even veel plaatsvervangers kie zen, zonder dat de kiezer er nog in tus- schen kome, en dat te beginnen met de eersten der lijst. Hoe men uitrekent hoeveel stemmen iedere partij bekomen heeft. Na de kiezing telt men op koevele stemmen er gegeven zijn aan eene lijst of aan eenen barer kandidaten. De kandidaten die alleen voorgedragen zijn tellen als eene lijst. Het getal stemmen heet het kiescijfer der lijst. Alle die kiescijfers worden dan ver deeld door 1,2,3,4, enz. De uitkomsten der deeling worden op orde gezet, de grootste eerst. Als men er zoo velen heeft als er zetels zijn, houdt men op. Het laat ste dier cijfers heet het kies quotient. Nu ziet men hoe dikwils het kiesquotient bevat is in het kiescijfer van elke lijst, en die lijst bekomt zoo vele zetels. Heeft die lijst min kandi daten dan het getal harer zetels, de overschietende zetels worden onder de andere lijsten verdeeld. Iiomeri twee of meer lijsten met gelijke cijfers voor eenen zetel, dan wordt de zetel gegeven aan deze die het hoogste kiescijfer bekomen heeft is het kiescijfer hetzelfde, dan aan de lijst wier kandidaat het meeste stem men bekwam hebben beiden gelijk stemmen, dan wordt de oudste ais ge kozen uitgeroepen. Wie is gekozen Hoe worden de zetels van elke partij nu toegekend Men volgt de orde in welke de kandidaten voorgesteld zijn. Maar is er een die verder op de lijst staat, en die alleen zoo vele stemmen bekomen heeft als het kiesquotient bedraagt, deze wordt eerst als gekozen uitgeroepen. Heeft eene lijst, na het kiezen van al hare werkelijke kandi daten, noch recht aan zetels, men neemt de plaatsvervangers in de orde in welke zij voorgesteld zijn. Heeft de lijst alzoo nog kandidaten te kort, dan worden de overschietende zetels onder de andere partijen verdeeld, gelijk hierboven gezegd is. In elke lijst die kandidaten kan doen kiezen, worden de plaatsvervangers ook uitgeroepen als eerste, tweede, derde plaatsvervanger. Er kunnen echter nooit meer plaatsvervangers dan gekozenen zijn. De plaatsvervan gers worden uitgeroepen in de volg orde der lijstmaar dezen wier eigene stemmen het kiesquotient bereiken, bekomen de eerste plaats, al staan zij maar verder op de lijst. Deze die het meeste getal stemmen bekomen heeft, bekomt den eersten rang. Valt er tusschen twee kiezingen eene plaats open, de eerste plaatsvervanger neemt ze in, op voorwaarde dat hij nog kiesbaar gebleven zij. Zijn er geene plaatsvervangers meer als er eene plaats open valt, er moet eene nieuwe kiezing plaats grijpen. Laatste ophelderingen Is er slechts een lid voor eene van beide Kamers te kiezen, dan geschiedt de kiezmg in eene enkele stemming met betrekkelijke meerderheid. Als er maar voor eene plaats moet gekozen worden staan alle de kandida ten op eene kolom in de orde door het lot aangeduid. Dan kan de kiezer na tuurlijk anders niet stemmen dan ne vens den naam van zijnen kandidaat. Is er meer dan eene plaats open, krij gen de kandidaten die te zamen voor gesteld worden, en aldus eene lijst uitmaken eene kolom. De werkelijke kandidaten staan er eerst, en daarna de kandidatenplaatsvervangers. De lijsten die het grootste getal kandida ten teilen staan in de eerste kolom men van het stembriefje. Tusschen lijsten van gelijke lengte wordt er ge- lot. Op de laatste kolom staan de af zonderlijke kandidaten en hunne plaatsvervangers. Het is wel te verstaan dat een kiezer die voor eenen plaatsvervanger stemt zonder terzelfder tijde te stemmen voor de lijst der werkelijke kandidaten die erboven staat, oi voor eenen kandidaat dier lijst, een nietig briefje maakt. Het is ook een nietig briefje als men stemt voor eenen wekelijken kandi daat van eene lijst en eenen plaatsver vanger van eene andere of als men terzelfder tijde stemt boven eene lijst en voor eenen kandidaat zelfs van die lijst. Nog vijf weken en de gemeentekie- zing staat voor de deur Weet men wel dat vijf weken als den bliksem voorbijvliegen, en dat het dus hoog tijd, meer aan tijd is, om er ernstig aan te denken, om met de meeste krachtdadigheid de kieswerkzaamhe- den te beginnen Zijn onze volkskringen, onze strij dersbonden er op bereid om oogen- blikkelijk eene rustelooze en hard nekkige propaganda aan te vangen om geen uur, geene minuut meer laten verloren te gaan Zoo ja, goed dan maar zoo neen, opgepast en niet gelachen, want de vijand waakt en werkt in 't donker. Bij iedere kiezing te Ieporen is het zelfde puntje aan te stippen de kle- rikalen zwijgen van de kiezing en van alle kieswerking, alles gebeurt bij hen in 't geniept, achter-de gordijn, en hoe langer zij de liberalen in rust zien, hoe liever zij het hebben. Zoo ver gaat hunne deugnieterij zelfs uit te strooien dat de gemeentekiezingen in Oktober geen plaats zullen hebben, dat zij eerst toekomend jaar zullen ge schieden. Gelooven wij er niemendalle van dat is een van die listen waarin zij meesters zijn gepasseerd. Zij zoeken hierdoor de openbare opinie in slaap te wiegen om de auti-klerikalen zoo lang mogelijk in werkeloosheid te zien blij ven. En terwijl wij, goede en naïeve jongens, zachtjes ingedut blijven, ma ken zij alles gereed, stellen zij hunne batterijen en brengen alle materialen gereed om ons dan onverwachts met al hunne krachten te bespringen. Laten wij ons dus niet bedodden. Yau braven Hendrik te spelen komt niets goeds in 't huis. Waken en wak ker zijn, ziedaar het ordewoord dat ons moet geleiden. De kansen staan schoon genoeg voor ons, nooit zijn de klerikalen meer gehaat geworden dan thans in Ieperen. Door zijne willekeu rige wetten is Surmont door zijne par tij zelfs bevreesd en in stilte verfoeid. Als wij willen, ernstig willen, en da delijk teekenen van ons willen toon spreiden en al onze middelen tot strij den aanwenden, dan zullen de klerika len eene davering oploopen zooals zij er nog geene beleefd zullen hebben, dan zal onze meerderheid brutaal, ja verpletterd wezen. Maar, nog eens oppassen en waken is de leus. Vrijzinnige kringen op den qui vive Politieke leiders handen uit de mouwen Sprekers en meetinghou ders aan 't werk Vijf weken zijn al te spoedig vervlogen, er is geen oogen- blik meer te verliezen. De pers zal u duchtig ter zijde staan, en, voor wat ons blad betreft, beloven wij u zoo dapper mogelijk te strijden tot het zegepralen van het lepersch Liberalism Vooruit, vrienden, 't is méér dan tijd Goliath. Aan den lieer E. Decaesl-ecker. Ter gelegenheid der aanstaande kie zing, vragen wij nog eens aan den Heer Emiel Decaestecker, veearts-op ziener, wanneer hij er op denken zal zich in regel met de wet te stellen, het is te zeggen zijn ontslag nemen zal van gemeenteraadslid. Hij moet nochtans weten en indien hij het niet weet, wetgever Sur mont moet het weten dat de wet aan alle ambtenaren van den Staat verbiedt-, gemeenteraadslid te wezen en zelis zich met de politiek te be moeien. COMPAGNIE BELGE CONTRE LES ACCIDENTS DE TOUTE NATURE. Fonds de garantie 23,000,000 de francs Assurances individuelies contre les accidents corporels de toute nature, avec ou sans garantie, de la responsa- bilité civile viagère contre les accidents de chemins de fer et de bateaux a vapeur de la responsabilité civile des pharmaciens de la responsabilité civile des Tramways de la responsabilité civile des chevaux, voitures et automobi les avec dégats matériels spéciales des cochers spéciales des gardes-chasse maritimes pour le monde entier; sport vélocipédique. NB. - La Cie renonce expressémen- en faveur de l'assuré ou de ses ayantst droit, a tous recoura contre les tiers (administrations ou autres) du chef de l'accident. Pour tous renseignements s'adresser a M. Arthur Salomé, Agent de la C10, a Ypres, rue de Dixmude, 49.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3