un excellent VIÖLON oeeAsioR. A VENDUE Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement* De rijschool vertrekt naar Tervueren. Woeste. Wat geschiedenis. Zaterdag, 16n September 1899. 5 centiemen. Vijlde jaar. IV1 46. Waarom zulke haast IXederlandsch Feest. AVEC ÉTUI. Verschijnende des fflalerdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks, v' de provincie, Een jaarfr. 3-50. Wanneer zsal men ein delij k Tbeg-iimen ;i:viï ïxet verteeren der- 364,000 franken die voor liet herstellen onzer bij school bestemd zij n Waarom legt het ministerie zulke koortsige haast aan den dag om zijn voorstel van Evenredige Vertegen woordiging door de Kamer doen te stemmen Wij begrijpen dat onze honorabelen, na zoovele maanden slavelijken poli- tieken arbeid, na een beetje verlof snakken als een visch naar 't water. Het zeenat in Oostende en Blankenber- ghe is toch zoo frisch en spoelt met zijn bruissende golven voor eenige oogenblikken van den mensch heel het pak van dagelij ksche bekommeringen af. Maar onze wettenmakers zouden niet mogen vergeten dat al te haastig werk doorgaans slecht werk is. Het voorstel van Evenredige Verte genwoordiging, zooals het door De Smet-De Naeyer wordt voorgebracht is ver van volmaakt en ligt zelfs deer lijk overhoop met de rechtvaardigheid en de onpartijdigheid. Het grondbegin is er, wel is waar, maar de toepassing is een behendig goocheltoertje ten voordeele der klerikale partij en dus ten nadeele der oppositie. De minderheid, vermits zij de meer derheid door hare kranige en kracht dadige houding zoover gebracht heeft van met het oude kiesstelsel at te bre ken, mag geen kat in een zak koopen. Als het ministerie en zijn gevolg het zuiver Algemeen Stemrecht verwerpen en niets willen toestaan dan de Evenre dige Vertegenwoordiging, dan nog moet deze laatste volledig en eerlijk zijn, maar niet verminkt door de slechte verdeeling der kiesomschrij vingen en een aantal bespottelijke bepalingen. Eene kieswetverandering, zoo ge wichtig als deze, mag men in geen overhaasting afhandelen. Zij moet eene grondige bespreking ondergaan, met kalmen geest gewikt en gewogen wor den. Verricht de Kamer half werk, dan kan zij toekomend jaar over het zelfde kapittel herbeginnen. Wij blijven bij ons vroeger gedacht dat een gedeelte der oppositie, wanneer zij niét krachtdadig voor het zuiver Algemeen Stemrecht optreedt en zich schijnt te bevredigen met de Evenredi ge Vertegenwoordiging zonder méér, zwakheid aan den dag legt. Wij geven toe, dat de Evenredige Vertegenwoordiging aan de liberale partij hare rechtmatige plaats in het landbestuur zal teruggeven, dat het liberalism onder den heilzamen in vloed van die hervorming weer zal herleven en er genoeg kracht zal uit putten om zijne grondbeginsels te doen zegevieren. Maar het land zal in een rusteloozen staat blijven verkeeren. Wij zullen de gemoedskalmte blijven missen die zoo noodig is voor den goeden gang der openbare zaken en de welvaart van land en volk. De werkende klas, die nu eenmaal politiek ontvoogd is, is diep overtuigd dat Evenredige Vertegenwoordiging dan slechts eenvoudig, eerlij k en recht vaardig kan ziju, wanneer zij ge steund is op zuiver Algemeen Stem- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ts leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in hetAgence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. recht. De publieke opinie, ons aller rechter, eischtzulks. De weg, door haar aangewezen, is de eenige en ware demokratische richting en die moet gevolgd worden, wil men de kieskwestie voor goed eene beslis sende oplossing geven. Goliath. De geweldige uitval van Woeste te gen het nieuw kabinet, vóór eenige dagen, heeft heel het klerikaal kamp met verstomming geslagen. Zijne zon derlinge manier van doen in de laat ste dagen had reeds meer dan eenen zijner kollegas in de Kamer aan 't twijfelen gebracht, of 't nog wel hee- lemaal richtigis in de bovenkamer van den Groenen Paus er was nog slechts eene redevoering noodig als die van Dinsdag, Achtsten dezer, om te doen gelooven dat de Heer hem met volledi ge zinsverbijstering geslagen had, als straf voor zijne tallooze en wraakroe pende zonden. Hoe vreemd zijne handelwijze ook schijnen moge, toch gelooven wij niet dat het met den ouden Staatsman al zóó ver gekomen is. De houding die hij thans aangenomen heeft aanzien wij als het natuurlijk en logisch ge volg van den toestand waarin de laat ste gebeurtenissen hem hebben ge bracht. De grondslagen van Woeste 's karak ter zijn hoogmoed en heerschzucht, tot hunne verste uitdrukking gedre ven. Met eene flinke dosis talent be deeld, heeft hij, bij zijne eerste optre ding in de politiek en later in 't Parle ment al dadelijk indruk gemaakt en een bijval bekomen die hem wat al te snel naar 't hoofd gestegen is. Zoo is hij zich langzamerhand gaan inbeel den, dat de Staatswagen zonder hem niet meer voort kon, en geen goeverne- ment overeind kon blijven zonder zijn steun en zijne bescherming. Hij was er aan gewoon geraakt de blikken van heel de rechterzij gestadig op hem ge richt te zien om zijne minste wenken op te vangen. Hij voelde zich den meester, gewardeerd en bewonderd door de eenen, gevreesd en gehaat door de anderen, bemind door niemand doch erkend door allen. In zijne vijf-en-twintigjarige parle mentaire loopbaan heeft hij genoeg zedelijke overwinningen gekend en werd hij door zijne partijgenoten ge noeg gevierd en bewierookt om hen de gulden waarheid geheel te doen vergeten, dat niemand onmisbaar is en glorie vergankelijk in deze wereld. De omstandigheden hebben hem vroeger uit dien zonnigen droom tot de koude werkelijkheid teruggeroepen, dan hij het wel verwachtte. Niet voldoende was 't, dat priester Daens hem in 1894 bij den eersten aan val reeds bijna uit zijn Kamerzetel lichtte en hi j zich door duizenden zij - nevgeliefde kiezers van't Aalstersche be spot en uitgejouwd en vernederd zag hij moest eiken dag beleven dat zijne trouwste aanhangers, zijne dapperste soldaten hem, de ééne voor, de andere na, in den steek lieten op het oogen- blik zelf dat hij ze 't meest noodig had. Zijn jubilee, dat de schitterende, de verblindende bekroning zijn moest van een vijf-en-twintigjarigen strijd voor "de goede zaak en het heil zijner partij, leek integendeel meer aan eene veroordeeling, aan eene begrafenis. Geen enkel man van beteekenis noch hoogwaardigheidsbekleeder uit de kle rikale wereld was er bij tegenwoordig. Enkel eenige onbeduidende personaad- jes en een massa dronken gemaakte kinkels deden er en dan nog slechts tegen betaling in saucissen aan mede De slag was hard en wij begrijpen heel goed, dat al de gekrenkte hoog moed, al de zoolang ingehoudene ra zernij van dien zoo diep gegriefden en teleurgestelden man, vandaag of mor gen in wilden storm losbreken moest, boven de hoofden van hen, die hem in deze gewichtige omstandigheden, nog maals met zulke onverdoken minach ting op zij lieten liggen. Woeste 's rol is gespeeld. Heel de klerikale pers verloochent hem met eene eenstemmigheid die genoeg aan toont dat zijne partijgenoten hem overal om 't meest moede zijn en zijn aanstaande aftreden met vreugde en ontlasting tegemoet zien. Hij is er geweest Goliath. VIL Toen de geestelijkheid zoo mild om sprong met het goed der armen vergat zij toch haar eigenbelang nietze vroeg van alle belastingen ontslagen te wor den en hare vrijwillige gaven strekten om hare voorrechten tc staven. Reeds in de middeleeuwen waren de steden verplicht uigaven te doen voor hare veiligheid, en ze trachten de pries ters insgelijks te doen betalen. In volle achttiende eeuw hield de geestelijkheid staan dat ten gevolge der overeenkomsten met den koning gesloten, zij vrij was van alle lasten, en dat overigens het karakter van haar ambt haar van eiken tol onthief. Daar blonk de oude hoogmoed der priesters in zijn vollen glans. De ver koren-gods is verre bovenwereldlijken verheven, en het betaamt zijner waar digheid niet lasten te betalen op den wijn, dien hij drinkt, want die wijn is de vrucht van godgewijde goederen, en zoo wist hij eiken tol listig van den hals te schuiven. Alle vijfjaren vergaderde de geeste lijkheid en legde hare klachten voor den troon Als uwe macht ons be schermt en beveiligt, zegde zij in 1772 komt een verdoken macht gedurig ons ondermijnen en onzen steun breken. Die macht, sterker daD den koning, steviger dan de kerk was de openbare denkwijze, die de achttiende eeuw be roerde en in al hare vormen de gelijk heid betrachtte, en niets kwam hatelij ker voor dan de voorrechten der gees telijkheid. De kerk wilde strijden tegen den stortvloed der nieuwe gedachten, maar hare worstelingen waren haar nadee- lig, want zij getuigden dat de geeste lijkheid meer aan het geld hield dan aan den godsdienst. In 1750 klagen de priesters over de vrijheid en straffeloosheid waarmede men in Parijs en in het gansche konink rijk gevaarlijke boeken verspreidt, waarin de godsdienst bloedig gehoond wordt, zij jammert omdat de geest van ongeloof gedurig toeneemt, omdat de slechte werken zoo gretig gelezen wor den. Onder al die letterkundige voort brengselen worden de eene gevaarlij ker genoemd dan de andere. Is er misschien spraak van een hekelschrift van Vol taire Hoegenaamd niet, het geldt een boek dat te Londen is gedrukt en gericht is tegen de voorrechten der priesters. De brieven van den naamloozen schrijver werden te Parijs verspreid terwijl de geestelijkheid vergaderd washet volk kocht ze overvloedig, de hoofdstad en de provincie werden er van overstroomd. De gerokten benoemden eene com missie om de aanvallen af te weren, die tegen hunne voorrechten waren ge richt. Die weerlegging werd onder vorm van mandement aan de bisschoppen en aartsbisschoppen gericht. Zouden de priesters meer gedaan hebben zoo de staat in gevaar geweest ware Gedurende de gansche achttiende eeuw werden de stoutste aanvallen ge richt, niet alleen tegen de kerk maar tegen den kristen godsdienst, tegen al le godsdiensten, tegen alle zedeleer. De geestelijkheid zuchtte droevig; maar tegen Voltaire noch Rousseau, noch Hol bach, noch Helvetius had zij zooveel aangewend als tegen de brie ven, die hare rechten wilden inkorten. Zoo verblind waren degeleerde pries ters van dien tijd dat zij den godsdienst en zij ne bedienaars voor eene en dezelf de zaak aanzagen ze plaatsten het evangelie en het recht onbelasten wijn te drinken op dezelfde lijn. Was zulke handelwijze niet geschikt om de vrijdenkers aan te moedigen de religie aan te vallen, die onvereenig- baar scheen met de wereldlijke maat schappij Dit was dan ook het geval met de schrijvers en denkers van dien tijd de aanmatigingen,de trotschheid, de geld zucht der priesters waren de grootste oorzaak der omwenteling. Mocht de geestelijkheid der negen tiende eeuw voordeel trekken uit de les Provinciale Tenloonstlelliiig van Geilt. Op Zondag 17 September e. k. zal een groot Hollandsch feest gegeven worden, met de medewerking van het muziekkorps der Schutterij van Mid delburg. Bijzondere treinen en een bijzondere stoomvaardienst zijn aan gevraagd geworden. Allerhande vermakelijkheden zul len dien dag in de tuinen der tentoon stelling plaats grijpen. Het muziek der Schutterij van Mid delburg zal aan het station afgehaald worden door het muziek der jagers Verkenners van de burgerwacht van Gent, vergezeld van eene afvaardiging officieren en onderofficieren. BERICHT. De maatschappijen welke het programma hunner winter feesten of andere feestelijkheden ter drukkerij, Diksmuidestraat, 51, laten drukken, zullen de voordeelen genie ten, op verzoek, deze gratis in de Strijd n te laten bekend maken. Visietkaarten. Ter drukkerij van dit blad worden schoone visietkaarten gedrukt. Wendt u ter drukkerij, Diksmuidestraat, 51, waar zij met allen spoed en zorg gele verd worden. S'ad cesser au bureau du journal. Ten bureele dezes, Declaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3