Kiezerslijst. Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement VRIJZINNIGE EN GRONDWETTIGE VEREEXIGIXG der stad leperen. Een rooftocht. In 't strop. Wat geschiedenis. Zaterdag, 25" September 1899. o centiemen. algemeene Vergadering Voor den strijd. De gemeentekiezingen. Stadsnieuws» De kieskroiiiek. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar £5 franks, v' de provincie, Een jaar fr. S-50. Zondag, 24° Septem ber aanstaande, om G ure stipt's avonds, in het lokaal der Associatie, (Zaal der Oud-Pompiers), Seminariestraat, DAGORDE Gemeente kiezing. Voorstel der candidaten De kiezerslijst, opgemaakt voor 1900 1901 is te raadplegen in het lokaal der liberale associatie, herberg De Zalm n den Zondag van 10 tot 12 ure 's morgens. De kiezers, die vermeenen te recla meren, hebben nu den noodigen tijd om hunne bezwaren aan het kollegie van Burgemeester en Schepenen schrif telijk te laten kennen tot den 31 Oc tober aanstaande. De eerste noodzakelijkheid die zich voordoet wanneer een veldtocht op handen is, is wel degelijk de in oog- schouwneming der legerkorpsen wel ke tegenover elkander in den strijd zullen staan. De Octoberkiezingen staan voor de deur en de worstelende partijen ma ken zich gereed om den zege te beha len. Zonder te rekenen dat er mis schien onder den eene of anderen naam afzonderlijke kandidaten zou den kunnen opdagen, mogen wij hier te leperen verwachten dat er twee machtige legers zich op het kiesterrein zullen bevinden. De vereenigde liberalen, langs de eene en de klerikalen van alle kleur, langs de andere zijde. Hunne wederzijdsche wapens De vereenigde liberalen strijden in volle licht en met open vizier. Zij ste ken hun vaandel niet in den zak en hunne programma's blijven onge schonden. Zij zijn slechts vereenigd, degematigde met devooruitstrevende, om de klerikale partij in hel stofte doen bijteu onder den kreet van liever Turksch dan Paapsch I De wapens der zoogezegde klerika len kennen we allen van over lang Het is spreekwoordelijk geworden dat die partij altijd en immer in den don kere wroet. Zij is bang van het licht en zal zich wel wachten om met ont plooid vaandel en een vast program ma den strijd aan te gaan. Nogmaals zal zij veel beloven maar de lep.er- sche bevolking kent nu de waarde harer beloften. Haar eenigste bekom mering is op het stadhuis te blijven en daarvoor ontziet zij niet gebruik te maken van de oneerlijkste en walge lijkste middelen. En dat de klerikalen, ondersteund door papen en nobiljons er zich zullen weten van te bedienen nog voor den 15n Octoberhoeft geen betoog. Ah konden ze maar 'meester blijven, ge zoudt ze hooren jubelen, al ware het ten prijze van eenige honderd duizenden I Ze zou den immers maar die som op intrest Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, ta leperen. De aankondigingen van beideVlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in betAgence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. gezet hebben aangezien zij de stads kas wagen wijd zouden open zetten om hunne klerikale parochiale kroch ten... verschooning.... scholen recht te houden, om alzoo hun eigen geldkoffer te kunnen gesloten houden. Dat is de voornaamste inzet der kle rikale partij voor de aanstaande ge- meentekiezing. Wat beoogen nu de vereenigde liberalen Eenvoudig hun oud, welbekend, volksminnend programma voortzet ten Gelijkheid voor armen en rijken op alle gebieden en welvaart der stad ziedaar in een woord dat programma. Later zullen wij genoeg daarop terug komen. Daarom, burgers en werklieden, slaat een blik naar het verleden en naar het tegenwoordigeVergelijk de liberale aan de klerikale adminis tratie 1 En gij moet bij u zeiven bekennen dat al het grootsche, het prachtigste en het aangename dat gij in uwe moederstad nog onlwaardt, uitsluitelijk werk der liberalen is. Uw binnenste roept u toe eeuwigen dank aan die partij welke van onze stad eene der verhchtendste van Vlaande ren gemaakt had en verachting voor die partij die onze stad in een klooster, een kerkhof veranderd heeft Wilt ge dus leperen doen herleven, herbloeien, doet dan al het mogelijke om de vereenigde liberalen met ver pletterende meerderheid zegepralend uit de stembus te doen komen op Zondag, 15n October. Goliath. Terwijl in Vrankrijk het schreeuwend- ste onrecht dezer eeuw wordt gepleegd en heel de beschaafde wereld zich met Dreyfus bezig houdt, is men langzamerhand in Zuid-Afrika een schandalige, wraakroepen de aanslag aan voorbereiden tegen de vrijheid en eigendomtnelijkheid van een klein, maar schrander en werkzaam solk, tegen Transvaal. Onze lezers zullen zich misschien nog herinneren hoe over ettelijke jaren de Bel gische bevolking de Transvalere vierde in de personen van Voorzitter Krueger en den Minister van Onderwijs der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, de Heer Dutoit. Het machtige Engeland, in wiens staten de zon nooit ondergaat, heeft reeds van over langen tijd een begeerig oog geslagen op Transvaal dat, onder den invloed van onzen Nederlandschen aard, zeden en taal, zich snel ontwikkelt en belooft een der bloeien- ste Republieken van de wereld te worden. Transvaal is rijk aan delfstoffen. Men vindt er op zijn bodem diamant- en goudvel den van onnoembare waarde. Sedert deze ontdekkingen dagteekenen de moeilijkheden tusschen het jonge gemeenebest en het alop- slurpende Albion, dat alle mogelijke en onmogelijke voorwendsels aanvoert om op een gegeven oogenblik Transvaal te onder drukken en hun vaderland tot een Engel- sche kolonie te maken. Ouder het bespottelijk voorwendsel dat de Uitlanders, meerendeel Engelschen, in Transvaal op gebied van politieke rechten niet gelijkstaan met de Inlanders, zoekt Engeland tot een oorlog te komen. Reeds sedert maanden worden aanzienlijke leger machten aan de grenzen der Zuid-Afrikaan- sche Republiek samengetrokken en de toe stand is zoodanig gespannen geworden dat elk oogenblik de vijandlijkheden kunnen losbreken. Het is de eerste maal niet dat Engeland gewapender hand de Transvalers zou aan vallen. Twee maal reeds werden de krijgs benden van Koningin Victoria in Transvaal vernietigd. Want de Boeren zijn dappere soldaten, goede schutters, niet aangeireven door blinde regeltucht, maar door vader landsliefde en de innige waardeering hun ner lieve vrijheid. Zij zijn mannen, gereed de handschoen op te rapen die een overmachtigen vijand hun toewerpt. Zij hebben het goede recht aan hunne zijde en zullen desnoods weten voor te sterven. Maar wij vragen ons af of Europa die euveldaad, die rooftocht goedsmoeds gaat laten plegen Gaan de vrije volken de stern niet verheffen om luide protest aan te tee kenen tegen een natie die, uit overdreven eigenbaat en steeds meer en meer aan- groeienderr zucht naar rijkdommen en over- heersching over heel den aardbol vrije en beschaafde volksstammen onderdrukt Wij hopen het Transvaal hebben wij leeren liefhebben en hoogschatten, niet alleen omdat de fa miliebanden van taal en zeden ons de jonge Republiek hebben doen aanschouwen als een deel van het groot Nederlandseh huisgezin, maar omdat wij de werkzucht, de zucht naar vooruitgang en de snelle ontwikkeling der Boeren welverdiend bewonderen. Goliath. De katholieke partij, schrijft terecht een christen democraat, zit in 't strop. Hoe meer zij spartelt, kronkelt, wen telt en di'aait om los te geraken, hoe nauwer de koord om den hals wordt toegesnoerd. Zij vaart als een haas die bedwelmd en zot van grenzelooze ruimte, blijde vrijheid, geungen thijm en sappig eten de breede kouters door loopt, achtervolgd door onvermoeiba re jagers In 't nauw gebracht springt hij in een bosch, meenende aldus te ontsnappen aan den dreigenden dood, maar komt eilaas! ellendig in een strop terecht. De katholieke partij, de reuzin met leemen voeten, verkeert inderdaad in den volgenden toestand Verwerpt zij de E. V,, zij verwekt hetkartei of verbond der oppositie par tijen en wordt uitgeklopt als een kaf- zak. Neemt zij integendeel de E. V. aan, volledig en eerlijk, dan verloochent zij haar wezen en haar bestaan. Zij wordt de gevangene ofwel van de liberalen ofwel van de chnstene demokraten. Immers, zonder eene dezer partijen is alle regeering onmogelijk. De E. V. zal overigens het uitzicht der partijen volkomen veranderen. Die verandering zal nog grooter zijn dan na de kiezingen van 1894. Het is van nu af amen en uit met de heerschappij der bourgogne-ridders en met de kleine kapellen, die dank aan de schul dige toegevingen en meeplichtigheid van geestelijkheid zich aan 't volk op gedrongen hebben als de kerk zelf, waar men .alleen kan zalig worden. 't Zal niet lang meer duren of de volgende voorspelling zal bewaarheid worden fleeren conservatieven en katholieken,nu zit gij in een strop ver- nesteld, in 't Btrop van 't evenredig stelsel... Gij gevoelt u gevangen en gepraamd te doen wat de oppositie partijen begeeren. Tracht gij u los te wringen, dan krijgt gij de volle lading van den vierloop in het lijf. Na het eerste komt het tweede strop of het zuiver algemeen stemrecht, 't Is onver mijdelijk en hoe gij schart en bijt wij houden u bij de lange lepels. Wat zult gij dan nog zijn in een land van alge meen stemrecht Niets. De minister van binnenlandsche za ken heeft in de Kamer verklaard, in antwoord op eene vraag van M. Ber- trand, dat het wetsontwerp, van de Regeering voor het toepassen yan de evenredige vertegenwoordiging enkel de verkiezingen betreft voor de Ka mers. Dus, voegde hij erbij, moest de Regeering niet onderzoeken, of de da tum der gemeenteverkiezingen uitge steld moet worden. Zooals men ziet, zullen de gemeen teverkiezingen vast en zeker den 15 October plaats hebben. Zondag avond, ten 6 uren, verga dert dé Vrijzinnige Vereeniging, in haar lokaal, huis der Oud-PompiersSe minariestraat, n° 1, om de gemeente- kiezing te bespreken en den strijd te openen. De katholieke kring heeft alreeds vergaderd en hare nieuwe kandidaten aan hare leden bekend gemaakt. Deze zijn MM. Remi Bouquet, koop man, Alphonse Debandt, industriel en Joseph Moreau, muziekant. M. den inspecteur-veearts Decaestecker, be diende van den Staat, is niet meer her kiesbaar en trekt zich terug. Men zegt dat er eene katholieke on afhankelijke lijst zal zijn van een werkman en een aannemer. Er is ook gezegd dat de socialisten Zondag vergaderen en zullen trachten met een afzonderlijk lijst te strijden. Dus misschien vier lijsten en men zegt dat Ieperen dood is dat den kle rikalen domper alle vrijheidsgeest uit gedoofd heeft. 't Is misschien nog maar eene in sluimering. - VIII. Laat ons eens nagaan tot welke rede twisten de schriften aanleiding gaven, die voorstelden de voorrechten der geestelijken te muiken. Een naamlooze schrijver beweert dat geen goddelijk recht de burgers ontheffen kan van persoonlijke belas tingen te betalen ten voordeele der maatschappij. Ziedaar de goddeloosheid op heeter- daad betrapt, roepen de priesters. Met een woord heeft God hemel en aarde kunnen scheppen en hij zou de macht niet hebben er zich een klein deel van voor te behouden Zoo hij zich een domein heeft willen verschaf fen om zijnen dienst en zijne ministers te onderhouden komt men er hem het bezit van betwisten De rede staat op tegen de roekeloos heid zulker grondbeginselen, waaruit zulke stellingen afgeleid worden, en de godsdienst klaagt de goddeloosheid aan, die er het gevolg van is. De geestelijkheid besefte niet dat zij het goddelijk recht inroepende om hare voorrechten te handhaven, zij be wees dat dit zelfde recht een louter uitvindsel was om de klerikale geld zucht te verachoonen. Ze slaagde niet beter toen zij de koninklijke macht verdedigde tegen den naamloozen schrijver. De koningen, zegde de naamlooze schrijver, hebben het recht niet vxij- stellingen te verleenen, ze zijn enkel de dienaars van het volk, waarvan alle macht uitgaatwaaruit hij afleidt dat demonark zijnen staat niet berooven mag van de hulp, die iedereen naar gelang van zijn vermogen hem ver strekken moet, noch een deel zijner leden ontheffen van die verplichting, ten nadeele van anderen. •'WVAAAAAA/Ï/VVV

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3