Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en het Arrondissement Liberale Associatie. OPENBARE VERGADERING Gemeente kiezingen van 15n October 1899. Zaterdag, 50" September 1899. Vijfde jaar. Nr 48. Verschijnende des Zaterdags. OPHOEP aao de Kiezers van leper. 1dagordeT~ Gcmecnlekieziiig. Kiezers, LIBERALE EN GRONDWETTELIJKE Vereeniging der stad leperen. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar£2 franks, v* de provincie, Een jaarfr. S-5JO. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in hetAgence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. op Zondag-, 1 October, om 7 uren 's avonds, in het Huis der Oud-Pompiers. INGANG EN WOORD VRU. KANDIDATEN der Liberale en Grondwettelijke Associatie MM. Brunfaut Auguste, Nijveraar. Dedeystere Sera- pliyii, Brouwer. Deweerdt Karei, Drukker, werkliedenkandidaat NolfErnest, Advokaat. Onraet Jules, Zaak waarnemer. Speybroiick Emiel, Landbouwer. Vermeulen X*oli- dooi', Brouwer. Wij geven hieronder de verklaring toegezonden aan de Iepersche kiezers door de liberale kandidaten voor de gemeentekiezing van 15n October aan staande De katholieke regeering, aan den wensch van het Belgische volk vol doende, heeft aan de wetgevende Ka mers de herziening van ons tegenwoor dig kiesstelsel en de invoering der evenredige vertegenwoordiging voor gesteld. De gewichtigheid dezer hervorming, hare noodzakelijkheid voor den goe den gang der openbare zaken en hare onbetwiste rechtvaardigheid worden thans door de meest klaarziende poli tieke mannen van het land, herkend. Altijd heeft de evenredige vertegen woordiging op het programma der vooruitstrevende partij gestaan, de gematigde liberalen hebben ze met geestdrift aangenomen en, onder hare eerste aanhangers telde zij de HH. Eugène Struye, senator en gemeente raadslid, en Baron Surmont de Vols- berghe, senator en Burgemeester van Ieperen. Kort geleden sloot zich de H. Iweins d'Eeckhoutte, kamerlid en ge meenteraadslid onzer stad, bij hare aanhangers aan. Redenen van rechtvaardigheid en het algemeen welzijn spreken ten voordeele van de vertegenwoordiging aller partijen in de besturende licha men. Om deze reden, en daarenboven ons steunende op de meening onzer tegenstrevers, komen wij uwe stem men vragen, opdat de liberale gedach ten in de gemeenteraad vertegenwoor digd wezen. De lijst, die wij voorstellen, bevat maar zeven namen, daar Blechts de minderheid van de raad te herkiezen valt. Wat dus ook de uitslag der kie zing weze, de katholieke partij zal aan het bewind blijven. De kiezing van 15" October kan daarom niet voor gevolg hebben van de liberale partij, waartoe wij behooren, de overhand te geven. Maar, met uwe stemmen aan ons te geven, zult gij alleenlijk den wensch uitdrukken dat alle burgers mogen medehelpen aan den goeden gang der gemeentezaken en aldus, zult gij gehol pen hebben tot het invoeren eener politiek van bedaardheid, waarvan wij ook voorstanders zijn. Het voorbeeld der groote steden, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik, waarin de besturen onzer verscheidene politieke partijen vertegenwoordigd zijn, is daar om te bewijzen dat, op bestuurlijk oogpunt, de evenredige vertegenwoordiging onbetwistbare voordeelen bezit, boven het oude stel sel. Dank aan de overeenkomst onder de partijen hebben de gemeenteraden dezer steden in geldelijke zaken zoo veel als in die van openbare werken, maatregelen durven nemen, die een raad, uit eene partij bestaande, niet zou gewaagd hebben. De evenredige vertegenwoordiging geeft aan de minderheden een nood wendig overzicht, of kontrool. Wij vragen UE. ons dat overzicht te geven, zooals gij het eens aan den H. Colaert, die het toen tegenover onze partij vroeg, geschonken hebtdie zelfde heer üolaert die nu met de min derheid zijner eigene partij, de even redige vertegenwoordiging bestrijdt. Eindelijk zal het kiezen der liberale kandidaten een paal stellen aan de vriendjes politiek of favoritismus, die in ona stadsbestuur maar al te veel bestaat. KIEZERS Wij steunen ons op de tegenwoordi ge openbare gedachte, op de redenen, die thans de katholieke regeering de evenredige vertegenwoordiging doet voorstellennemende zelf in acht de schijnlijke, toch bedriegelijke sterkte der partijen in onze stad. Om deze re den hebben wij de eer UE. te verzoe ken op 15n October voor ons te stem men UE. terzelvertijd verzekerende dat wij wel het vertrouwen zullen waardig blijven, die gij in ons zult ge steld hebben. BRUNFAUT Auguste, nijveraar. DEDEYSTERE Seraphyn, brouwer. DEWEERDT Karel,drukker, werk liedenkandidaat. NOLF Ernest, advokaat. ONRAET Jules, zaakwaarnemer. SPEYBROUUK Emiel, landbouwer. VERMEULEN Polidoor, brouwer. Zondag laatst was er eene talrijke menigte in de vergadering der liberale Vereeniging. Aan het bureel zetelden de heeren Brunfaut, Boseaert, Verschaeve, Male- veys, Dedeystere, Onraet en Harteel. De zitting werd ten 6 ure 15 m. ge opend, onder het voorzitterschap van M. August Brunfaut. M. Dedeysterein vervanging van den Secretaris, die zich ontschuldigd heeft, geeft lezing van het verslag der laatste zitting. Het geldt hier de protestatie der liberale Vereeniging tegen den hatelijkenpartijaanslag gepoogd door M. Vandenpeereboom, tijdens het nieuw voorstel van kieswet. Daar er geene bemerkingen gemaakt worden over dit verslag, wordt het goedgekeurd. M. de Voorzitter, na uitgelegd te heb ben om welke reden het Comiteit der liberale Vereeniging vertoefd heeft zijne leden te vergaderen,schandvlekt, in eene krachtdadige taal, het hatelijk gedrag onzer meesters, die al hunne beloften te kort gebleven zijn. {Toe juichingen). Spreker maakt aan de ver gadering het besluit van het Comiteit kenbaar geene persoonlijke beleedi- gingen te doen gedurende den kiestijd, maar, indien de klenkalen het durfden bestaan er te doen, zij zullen weten met wien zij te doen hebben. Ah zegt M. de Voorzitter, de kaloten beloofden de gelijkheid en de vrijheid voor allen spreken wij eens over deze gelijkheid en deze vrij heid GFeli j kheid en vrij - lieidL voor* allen.op voor waarde geen deel te maken noch van de Oud-Pompiers, noch van de Libe rale Vereeniging, noch van 't is gelijk welke liberale maatschappij De brave en eerlijke werklieden, die niet willen buigen onder het juk onzer meesters, zien zich alle werk weigeren en zijn verplicht naar Frankrijk te gaan om er het bestaan van hun huis gezin te vinden de liberale kooplie den zijn beschadigd in hunne belangen en zijn uitgesloten uit de leveringen te doen aan de stad en aan de Godshui zen Ten ware hunne slaven te zijn, ten ware te kunnen buigen, ten ware de ootmoedige dienaars te zijn van Kou, he douallen in het algemeen, wij zijn behandeld als verstootelingen Ziedaar de gelijkheid en de vrijheid voor allen! Onze leeuwen geven 600 franken aan de Blauwe Kousenen de Oud-Pom- piers bekomen niets alsof zij hunne ingezetene en hunne medeburgers niet waren zoowel als de Blauwe Kousen. (Van alle kanten we zullen de haloten buiten kegelen Altijd de gelijkheid en de vrijheid voor allen De herbergiers, in dien zij een weinig muziek willen ma ken, om eenige franken te winnen, zijn verplicht eene belasting te betalen van 10 franken daags, alsof het op kermis tijd verboden ware zich te vermaken, 't Is een waar schandaal! [Zeer wel, bravo!) Nog eens, ziedaar de gelijkheid en de vrijheid voor allen {Luidruchtige toejuichingen). Geene verdrukking1 meer van den arme En de ongelukkigen worden beroofd van allen onderstand indien zij hunne kinderen naar de katholieke scholen met zenden. M. de Voorzitter legt uit op welke wijze de heeren bestuurders der Gods huizen de fondsen gebruiken die voort komen van de liberale familiën. Hij haalt het geval aan van een ouden en gebrekkelijken werkman, en de dwin- gelandsche handelwijze ten zijnen op zichte gebruikt. De achtbare Voorzitter zou verder kunnen uitweiden over de verdrukkende maatregelen genomen door die in devotie gekonfijte bestuur ders, maar hij vindt het overbodig voor het oogenblik in verdere uitleg gingen te treden. Desnoods, de slacht offers zijn daar om al zijne aanhalin gen te bevestigen. Welnu, kiezers, wat denkt gij er over Niet waar de zachtmoedige lammeren verdrukken den arme niet meer 't Is jammer! [Toejui chingen). GJ-eene g-eldverkwis- ting-en meer Wij zullen u in eene naaste vergadering bewijzen dat zij, op dit punt van hun programma, nog te kort gebleven zijn aan al hunne verbintenissen en dat zij niet anders gedaan hebben dan de lastenbetalers bedriegen. (Van alle kanten ze moeten weg Green seliooloorlog meerHelaas hij wordt slechts met meer hevigheid voortgezet Niet tevreden met het stadscollegie te heb ben afgeschaft, dat gesticht welk zoo vele uitmuntende mannen voortge bracht heeft en waarover alle ware leperling fier was, gaan onze meesters voort met een heimelijken oorlog te voeren tegen hetgeen ons van onder wijsgestichten overblijft en zij maken misbruik van hun gezag om de offi- ciëele scholen te doen ontruimen door al de middelen die in hunnen macht zijn. Kiezers wij moeten die staat van zaken doen eindigen en gij zult met ons medehelpen om die mannen van het stadhuis te jagen, die aan het bewind gekomen zijn door al die valsche be loften, door het bedrog en de schaam- teloosste omkoopingen. Langdurige toe juichingen). Min politiek: en beter bestuur En onze meesters ma ken in alles en voor alles politiek. Laatstmaal nog, jaloers over den bij val door de muziek der Oud-Pompiers behaald, heeft onze Burgemeester hen eene laatste verklaring gezonden, hen bevelende zich niet meer te laten hoo- ren in de straten en zich rechtstreeks naar hun lokaal te begeven bij hunne terugkomst in stad. Het zal dus aan de duizende liberalen niet meer toegelaten worden het genot te hebben de' Oud- Pompiers te begeleiden, onze dappere muzikanten te hooren en ze door hunne tegenwoordigheid aan te moedigen. Kiezers gij zult die daad van klein geestige wraak schandvlekken en gij zult ons uit al uwe krachten helpen om het Stadhuis te heroveren [Hevige toejuichingen). Eertijds, wanneer de liberalen aan het bewind waren en dat zij, ter gele genheid van Tuindag, openbare feeste lijkheden gaven voor de werkende klas, de klerikalen waren er over ver ontwaardigd en hunne gazetten braak ten niets dan beleedigiugen uit tegen de lieden van het Zaalhof, van die vlooienvangersenz., enz.! De liberalen, zeiden zij, trachtten ze te vleien met het. dool hen voor de kiezing te winnen. En wat zien wij nn Acht of veertien dagen vóór de gemeente kiezing rich ten onze meesters feesten in op S' Pie- terswijk, verteeren eene aanzienlijke som ten voordeele van diezelfde v looie tl vang<irsover eeni ge jaren door onze zachtmoedige voor vechters versmaad en door de modder gesleept. Oh dit alles is niet gedaan uit politiek belang, met het doel voor de kiezing 't Is 't katje Gaat dat niet over zijn houd (van alle kanten Ze moeten de deur uit Nijverheid, koophan del en openbare wer ken Onze meesters hadden de schaamteloosheid zeer luid af te kondi gen dat, onder hun bestuur, de nijver heid en de koophandel gingen herleven te Yperen, dat de fabrieken gingen uit den grond rijzen Welnu, ze zijn aan het bewind sedert negen jaren, en niet ééne fabriek is opgericht geweestHet getal werklieden die naar Frankrijk gaan werken groeit immer aan en, wat meer is,onze Burgemeester is verplicht geweest de machteloosheid van het bestuur in die kwestie te bekennen (1). Een zinnebeeldig feit dat dient aange merkt te worden een nijveraar, uit zijn eigen initiatief, richt eene fabriek op en onze leeuwen weigeren hem het stads water 't Is proper {Toejuichin- gen). Gelijk gij ziet, Kiezers, de mannen van den nacht van ln Februari 1891, zijn te kort gebleven aan al hunne be loften zij hebben volstrekt niets ge daan in het belang hunner medebur gers. Integendeel, onze stad, eertijds zoo vroolijk, zoo voorspoedig, is een ruim kapucienenklooster geworden en in plaats der beloofde fabrieken, ziet men niets dan kloosters en zothuizen bouweu. [Bravogeroep). Welnu, Heeren, in tegenwoordigheid dezer feiten, de eene hatelijker dan de andere, is het onze plicht te strijden en 't is met dat inzicht dat uw Comiteit u bijeengeroepen heeft om u de zeven (1) Om zich er van te overtuigen, dat de kiezers de verslagen lezen der zittingen Yan den Gemeenteraad.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3