Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en het Arrondissement Liberale Associatie. OPROEP OPENBARE VERGADERING De rijschool vertrekt naar Tervueren. Onze propaganda en de hunne. Kiesprogramma der klerikalen Aan de herbergiers. Zaterdag, 7n October 1899. 5 centiemen. aan de Kiezers van leper. HET VUILBLAD VAN 1EPEKEN Woeste, Colaert en de Socialisten. Arme praat. Waar is de policie Werscftij tiende des Zaterdags. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarS3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. S3-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. op Zondag, 8 October, om *7 uren 's avonds, in het Huis der Oud-Pompiers. DAGORDE Gemeen lekiezing. INGANG EN WOORD VRU. Warnieer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken die voor liet herstellen onzer Jüij- sclxool bestemd zij n Eigen lof slinkt, zegt het spreek woord, en dat is de waarheid. Maar zulks belet toch niet, dat wel eens de aandacht mag geroepen worden op het verschil dat er bestaat tusschen Libe rale en Klerikale propaganda, tusschen den kiesstrijd der Vriizinnigen en die der Roomsche, tusschen onze pers en de hunne. Wij spreken hier van Ieperen niet alleen, wij klappen van gansch het land. Óveral, van in de kleinste dor pen tot indegrootste centrums,strijden onze tegenstrevers met loensche mid delen en lage knepen, overal nemen zij toevlucht tot leugen, laster, bedrog en omkooperij .Waar bedreigingof' schrik aanjaging niet helpen kan, daar ge bruiken zij het laffe werk van loonaf- trek, afdanking of broodroof. En, het is droevig om te bestatigen, maar toch is het ongelukkiglijk zoo,, de geeste lijkheid helpt een handje om met eer ste kommunie, biechtstoel, bediening, hel en vagevuuren banbliksems op den hoop toe de klerikalen krachtig te steunen in hun verachtelijk werk De onbeschaamde vervalsching van kie zerslijsten komt die propere praktij ken heel lievekens bekronen. Wat stellen wij, Liberalen, daar te genover Over geld beschikken wij niet in ónze rangen zijn geen zwarte kassen, nestelen geen ërfdeèlroovers. Wij heb ben geene onafzetbare politieke pries ters wij kunnen met schermen met sakrameuten en eeuwige belooning of verdoemenis. Wij hebben niets anders dan ons woord en de pen. Wij verdedi gen onze princiepen in maatschappijen en meetingen en wij behartigen de op voeding en het onderwijs der kinde ren, omdat wij weten dat knappe, ver standige koppen in overgroote meer derheid anti-klerikalen zullen worden. Wij bezitten ook nog onze boeken,tijd schriften en gazetten en dat is al. En hier precies is het onderscheid buitengewoon verbazend. Leest de kle rikale bladen bij kiezingtijd Is het rechtuit gesproken letterlijk niet om te walgen Als men een katholiek blad, 't Nieuwsblad van Ieperen, bij voorbeeld, leest, een blad door groote deftige klerikalen bestuurd en onder steund en door de geestelijkheid warm aanbevolen, en men ziet dat schimp- blad dag aan dag in den modder wroe ten, nummer voor nummer zich mot de groofste personaliteiten bezig hou den, zijne kolommen met laster en leugen vullen, de eerbaarste personen van onze stad bezwadderen en ze in hun privaat leven op de gemeenste wijze aanranden, en dat alles met de naam van God en zijne heiligen op de lippen. Mag men dan niet zeggen dat de klerikale pers laag gezonken is, dat ze door en door gemeen werk verricht Wie zou het betwisten durven Onze pers daarentegen is deftig en gematigd. Wij strijden voor princie pen. Wij bevechten de politiek onzer tegenstrevers, maar laten hun intiem leven met rust. Wij schelden en laste ren niet, en gedragen ons nooit als re kels of lafaards. Wij kunnen wel vin nig en bijtend zijn, wij durven poli tieke hansworsten wel uitkleeden tot op het hemd wij draaien kazak draaiers ook wel ongenadig op den rooster rond kortom wij noemen eene kat eene kat, maar daarbij bepaalt zich onze taak, zoo verstaan wij den rol der pers. Dat lag ons op het hart, lezers, en dat moest er dan ook af Goliath. afgekondigd door hun officieel orgaan Beloften en Rotte Appelen 1. Afschaffing der belasting op deu ren en vensters 2 Afschaffing der andere personeele lasten 3. Afschaffing der belasting op de werkpaarden en de honden. 4. Afschaffing der patenten. 5. Afschaffing der belasting op de meiden en dienstknechten. 6. Afschaffing der grondlasten. 7. Kosteloos onderwijs voor alle hin ders. 8. Ontwikkeling der kooperatieven voor het werkvolk. 9. Algeheele heropbeuring van den kleinen handel. 10. Bouwen van vijftig nieuwe fabrie ken. 11. Afschaffing der faillieten. 12. Afschaffing van het vergunnings recht en van de loi-wet. 13. Onmiddelijke inrichting van ban ken van krediet waar ieder, te gen eenvoudig handteeken, de noodige gelden kan bekomen. 14. Verhooging der jaarwedden voor al de stadsbeambten en stads- werklieden. 15. Invoering van een jaarlijkschen verloftijd van minstens één maand voor ieder 16. Vermeerdering van dagloon van minstens 100 per 100 voor alle werklieden. 17. Werken van zonsopgang tot zons ondergang, uitgenomen in de lente en den zomer. 18. Kosteloos vervoer op de ijzeren wegen voor ai de werklieden die zich buiten de stad verlangen te vestigen. 19. Verplichte stichting van pensioen kassen in alle werkhuizen en fa brieken, gewaarborgd door stad, provincie en Staat. 20. Inrichting van Bals populaires in de benedenzalen der Halle. 21. Intrekking der wet op de orgels. 22. Kostelo.oze toegang voor 't werk volk tot de schouwburg en al andere lokalen van vermaak. 23. Toelage aan de maatschappij Be Vlaamsche Sier, voor het invoe ren van theaterstukken. 24. Onmiddelijke plaatsing van al de personen die werkeloos zijn of het zouden worden. 25. Vergrooting der Rijschool. 26. Voltooing van den vaart Ieperen- Komen alsook uitdieping en baggering van die van leperen- Diksmuide. 27. Toelating aan de Oud-Pompiers con certen te geven op de kiosk der Groote Markt. 28. Inrichting van drankhuizen en keukens waar 't werkvolk kos teloos wordt gediend. 29. Onmiddelijke overname der kleri kale scholen en terugbetaling der gelden aan hen die tot hun onderstand hebben bijgedragen. 30. Opheffing van alle straffen en boe ten wegens onzedelijke feiten, laster of eerroof opgeloopen. 31. Onmiddelijke overeenkomst met de kerkfabrieken en de kloos terorden om in de uitgaven te voorzien door al die hervormin gen vereischt. 32. Opbouwing van een derde en laat ste zothuis zoo groot als heel leperen. Er gebeurt tegenwoordig iets in de Kamer dat de oogen van vele men- schen zal doen opengaan. Woeste en Helleputte, twee voorname katholie ken, en onze Colaert werken te za- men met de socialisten om de even redige vertegenwoordiging te doen verwerpen en om het ministerie De Smet-De Naeyer te doen vallen. Men heeft aan vrijzinnigen van sommige streken meer dan eens ver weten, omdat zij nu en dan eens te zamen streden met de socialisten om de eene of andere onrechtvaardigheid te doen verdwijnen. De vrijzinnigen die dat deden werden door die kleri kale gazetten uitgescholden voor al wat gemeen was. En nu gaan klerikalen gelijk Woe ste Helleputte en Colaert, hand in hand met die zelfde socialisten, niet om een onrechtvaardig voorstel te be vechten, maar wel om de zegepraal te beletten der evenredige vertegen woordiging, 't is te zeggen een der rechtvaardigste wetten die ooit in de Kamer ter bespreking kwamen. Aan alle rechtzinnige menschen laten wij de zorg over die handelwijze te beoordeelen. lepersche herbergiers, wij gaan uwe stem niet afbedelen voor de kiezing van 15 Octoberwij zullen ook geen leugens gebruiken om u te willen be wijzen voor welke lijst gij stemmen moet. Gij zijt slim en verstandig ge noeg om te weten wat u te doen staat. Wij willen enkel aan het groote pu bliek, het machtige kiezers korps too- nen, wie de vrienden zijn der herber giers en waar hunne vijanden nestelen. Wie heeft er de wet op de openbare dronkenschap gestemd De klerikalen Wie verplicht u dat schandig plak kaat van Loi-Wet, op straf van boet en gevang, in uwe herbergen te pronken hangen Be klerikalen I Wie dreef er de onrechtvaardige wet door, die in leperen, 115 fr. belasting doet betalen voor het schenken van sterken drank De klerikalen I AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. Wie is er zinnens die belasting op den rug von alle herbergiers te schui ven Be klerikalen Wie heeft u verboden bals te geven, orgels te draaien en ander muziek te maken buiten de feest- en karnaval- dagen De klerikalen Wie doet er u op die dagen nog eene taks van 10 franken betalen De klerikalen I Wie doet de herbergen 's avonds om 11 ure sluiten De klerikale burgemeesters der fanatieke dorpen I Wie betitelde u met den spotsnaam van vergiftigers van 't volk De klerikale Palriote van Brussel En wie zou u paloeteren dat uwe oo gen loopen, zoo de katholieke lijst binnen acht dagen moest zegepralen De klerikalen Niemand anders dan de klerikalen Denkt daar aan, herbergiers, denkt er gedurig aan gaat dan naar de stembus, en kiest naar uwe goesting Goliath. Na de redevoering door M. Sur- mont in het Volkshuis uitgesproken en die eene aneenschakeling van on waarheden is, heelt M. Iweins d'Eeck- houite de noodwendigheid gevoeld ook het woord le voeren Zoo als M. de Voorzitter het zeide, sprak hij. de stad vermeerdert in bevolking, en, 10 )0 inwoners zijn meer weerd dan twee regimenten soldaten, want de bewoners dier gestichten blijven terwijl de regi- menlen kunnen veranderen. Had M Iweins niet beter gedaan van te zwijgen in plaats van zulke dwaasheid uit te doen De krankzinnigen verpleegd in de twee Zothuizen en de jonge veroor deelde vagebonden opgesloten in de verbetering school die het Staatsbe stuur in onze stad zal doen maken, hoe geestig zal dit niet zijn en hoe zal de stad daar door herleven niet waar Yperlingen, wat zegt gij daarvan? In de laatste zitting van den Ge meenteraad klaagde M. Begerem dat de watering van 't Zaalhof zoodanig vuilgemaakt wordt door de jongens die er van alles in smijten, en dat daar nooit geen policie omtrent is om de kwaperterij van de jongens te be letten. De voorzitter antwoordde 'k zal zorgen dat de policie aldaar wat meer waakt. Zijt gij le vreden M. Begerem. Ja M. de voorzitterik dank u, sprak het raadslid. Waarachtig M. Begerem dat was geene bedanking weerd. Sedert uwe klacht is het nog altijd hetzelfde. Onze Burgervader heeft nog geen tijd gehad om zijne bevelen te geven. Noch op deze plaats noch op de stadswandelin gen ontmoet men nooit geen policie— man, en destraatbengels blijven voort durend de hovingen verwoesten en het water vervullen. Zoo als men ziet depolicie zoo als ze M. Surmont gekozen heeft laat veel le wenschen over. Nu is hetM. Begerem, vroeger was het M. Iweins die er over klaagde. Katholieken en liberalen vra gen even gelijk waar onze acht poli— cieagenten geheele dagen zitten en wat zij, verrichten

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3