V De stemming is geheim Niemand kan weten voor wien gij stemt Vrees dus niets en stemt vrij Rede van M. de advokaat ftïoli. Geen schooloorlog meer Minder politiek en meer bestuur. Dixmuide-Nieuw- Waarom doet het stadsbestuur de noodige voetstappen om van het bestuur der Waterstaat de belofte te bekomen dat ten alle tijde het water van de vaart van leperen op Nieuwpoort beneden het be- vaarbaarpeil geleegd worde. De vaart van Ieperen op Nieuwpoort is in de winter met de eerste goede vorst vervrozen daar het een slapende water is smelt het ijs langzaam en voor aleer de vaart vrij is van ijs vriest het op nieuw, dit spel kan verscheidene maanden duren. In den zomer is er gebrek aan water de schippers moeten meer tijd gebruiken, vragen meer vrachtprijs, zijn blootgesteld lichters te nemen, zien hunne schepen beschadigen door het varen in leeg water en door modder mogen zich verwachten ledig terug te moeten keeren Vele weigeren vracht te aanveerden Indien de vaart van Komen op Ieperen opgemaakt wierde, zoude men van Antwerpen op Ieperen afvaren langs Gent en Kortrijk binnen de acht dagen naar het lossen zoude de schipper op een dag varen terug zijn tot Komen, waar hij in korten tijd langs de Leie eene nieuwe reis zoude kunnen aannemen De vaart van Kortrijk op Rousselaere heeft in den zelfden tijd opgemaakt geweest. Hij is ook gespijsd door het water der Leie. Nu leveren de buurtschepen van Antwerpen, Gent de koopwa ren van 0-25 tot 0-30 centiemen per honderd kilos, volgens hoe veelheid. Door de opschorsing der scheepvaart op leperen doen de koop lieden en nijveraars van Rousselaere een hevige concurrentie aan deze van Ieperen. Met vijf en twintig centiemen daarbij te voegen voor vervoer recht, te zamen vijftig centiemen, terwijl het voor ons 73 centiemen per honderd kost van Antwerpen op leperen statie, doorkruissen zij de twee arrondissementen van Ieperen en poort. Hunne groote concurrentie bestaat in specerijen, petrol-olie, granen en hloeme. Het verschil doel zich ook grootelijks gevoelen voor de bouw stoffen, van Zonnebeke voorts op Rousselaere, Komen en Wervick, van die koopwaren lijdt Ieperen nog eens door de scheepvaart Menigvuldige smeekschriften, petitiën geteekend door kooplieden en nijveraars, zoowel van leperen als van al de gemeenten van het arrondissement, hebben gezonden geweest naar het stadsbestiei nn de Kamers Men zoude zeggen dat onze bestierders zich niet bezighouden met koophandel en nijveraars, mits dat zonder water de groote nijver heid onmogelijk is tot leperen. Honderd millioenen zijn gestemd voor waterwerken tot Antwer pen, Brussel, Gent, Brugge en Oostende, onzen ongelukkigen .'aait van Komen op Ieperen, in opmaking sedert 1863, bekomt ~UU,(JUU franken. Is dit den spot houden met koophandel en nijverheid van 'ePe~ ren, ofwel onze bestierders hebben zij niets te zeggen in de Ka mers Brugge zeehaven is in volle opmaking, men zegt dat hij zal be vaarbaar zijn tegen 1905. Indien men intusschentijd de vaart van Komen op leperen niet opmaakt, zullen wij alle medehulp van Kortrijk en het Walenland verliezen. Want Rousselaere gelijk Kortrijken het Walenland zullen de verbinding vragen van de Rousselaersche vaart, met dezen van Brugge zeehaven. De vaartvrecht zal vallen op vijftien centiemen per honderd kilogrammen en de koophandel en nijverheid Ieperen en omstreken, zal nog meer beproefd zijn. Deïst ei heeren bestierders. Door het verwaarloozen van het opmaken der derde sectie van den ijzerweg Oostende-leperen-Armentiers hebben wij de coires- pondentie verloren der sneltreinen tusschen Oostende-leperen-Ai- mentiers-Parijs, die nu geschied langs Rousselaere-Meenen door de aanknooping dezer lijn aan deze van Rousselaere-üostende en Meenen-Roubaix-Rijssel. Er ware middel deze fout te verlichten door het verbinden van den ijzerweg van leperen naar Dixmude langs Boesinghe-Lange- mark. Door deze aanbinding zoude men Nieuwpoort verbinden aan leperen-Komen-Rijssel-Parijs, die den internationalen trein zoude verdubbelen. Deze reizigers zouden kunnen tot Rijssel deze ver voegen van Oostende-Rijssel langs Meenen. In geval van verbetering aan de zeehave van Nieupoort^zoudt dezen ijzerweg het vervoer vergemakkelijken tusschen Belgie en het Noorden van Vrankrijk. De kooplieden hebben den bnurtspoorweg van Ieper-Veurne di- rekt gevraagd om rechtslreeksche cori espondentien te hebben door een of twee dagelijksche sneltreinen tusschen Veurne, Rijssel en Kortrijk langs leper, maar zij vroegen terzeivertijde een buurt spoorweg die dezen van leper op Veurne doorkruiste, Dixmuue verbindende aan Poperinghe langs Loo, Polinckhove, Ghijverinck- hove, Beveren, Rousbrugge, Proven, Watou, of van Dixmude, Loo vooztskomende langs Polinckhove, Oostvleteren, Westvleteren, Poperinghe. Reklagenwaardig is de legging van den buurtspoorweg van leper, Kemmel, Waasten en Kemmel, Westnieuwkerke. Aangeleid tot Meessen waarom niet de kalseheide vervolgt langs de Vier Koningen waar er eene bevolking is van '1300 inwoners, belasting betaaldersmen had tot Waasten de suikerfabriek kun nen verbinden met eene tramlijn aan voornoemde statie. Nu moeten de inwoners van de Garde de Dieu s,der Wambeke en Vier Koning gehuchten te voet gaan. Men dwaast de schoonste akkers om zonder stilstand, mits aan bevolking, tot de suikei labriek aan te komen. Een enkel koninklijk besluit op de suikerfabrieken en deze valt stil, terwijl een gedeelte der bevolking dezer streek, geoordeelt blijft voer altijd te voet te gaan. (Fait alle kanten, t is belachelijk.) Ploegsteert en de Bizet, met alle hunne frontiersvvinkels, zijn niet bediend door eenen buurtspoorweg langs Meessen en Armen tiers. En noglhans is het de voornaamste handelsstreek vooi den koophandel van leper. De provinciale Staten van Westvlaanderen stemmen 200,000 fi. zonder terug gaaf nog intresten te keeren zoohaast de vaart Brugge zeehaven zal gedaan zijn waarvan wij later de gebroken polten zul len betalen en in afwachting stemmen zij tien bijgevoegende cen- limen op het principaal der rechtslreeksche belastingen fr. 166,267 Zes bijvoegende centimen op het principaal van het patentrecht 26,000 Drie nieuwe opcentimen op de persooneele belasting 50,000 Zes en twintig opcentimen aan het principaal der patent op de winsten der naamlooze maatschappijen 7,500 Tien franken op de twee dienstige peerden. Deze belastingen dienende om aan de rekeningen van het bud get te kunnen aanvullen, zijn, alseok de twee verteerde millioenen, vnor ntet begrepen in deze belastingen. Met meer lever te leggen aan het verdedigen der belangen van koophandel en nijverheid zoude men teizelvertijde grooler werk en meer werk verschaffen aan de werkende klas. Maar integendeel wat hebben deze provinciale raadsheeren reeds gedaan voor de belangen der twee kantons van leper Ik besluit eu ik zeg dat er in kwestie van stadswerken er veel geld, nutteloos geld verteerd geweest is en dat nogeens onze be stuurders in het algemeen aan de belangen der stad leper en het arrondissement te kort zijn gebleven. (Toejuichingen.) Wij waren nog aan het overdenken aan de belang rijke zaken waarover M. Onraet sprak, ais de hevigste toejuichingen ons aankondigden, dat een ander door iedereen beminde kandidaat, het woord ging voeren. Het was de heer Advokaat JSoif. noch Zij moet toegankelijk zijn aan alle kinders, welke ook hunne religie kan zijn. De school moet noch katholiek, noch protestant, doordronkem zijn van andere godsdienstige gedachten. In de school moet het kind alleenlijk zijne wetenschap pelijke opvoeding ontvangen het mag er niet gekwetst wor den in do godsdienstige of philosophische gedachten, die het in zijn huis of elders zou ontvangen hel ben. Dit gezegd, kom ik aan het bespreken van het programma der katholieken in 1890, die nog heden dit is der katholieke kandidaten, zooals M. Surmont het Zondag laatst verklaarde. In 1890, beloofden de katholieken van op, Mijne Heeren, Ik bedank de leden der Vrijzinnige Vereeniging voor de eer, die zij mij aangedaan hebben, met mij als kandidaat van de Vrijzinnige partij voor te dragen. Over acht dagen, in eene vergadering van het Volkshuisdie niet zooals deze publiek en tegensprekend was, nam M. Sur mont de Volsberghe, onze Burgemeester, het woord om de katholieke kandidaten voor te stellen. Ter dier gelegenheid verklaarde hij De katholieken hebben eene goede en sterke lijst. Verre van de katholieke kandidaten aan te vallen en te belee- digen, zooals het Nieuwsblad het ons verwijt, zal ik Mijnheer Surmont in zijn goed gedacht laten. Maar sprekende van onze kandidaten, zeg ik ook, de libera len hebben eene goede en sterke lijst. Indien de katholieken op hunne lijst eene groote plaats overgelaten hebben aan groote eigenaars, wij, integendeel, hebben op onze lijst nijveraars. handelaars en stieldoeners, en de belangen, die zij vertegenwoordigen, zijn zeker deze der groote eigenaars waard. Toejuichingen Het is de eenigste opmerking, die ik op beide lijsten wil doen, want, al wie mij kent, weet dat ik de grootste vijand ben van personnaliteiten in politiek. Hetgeen wij hier moeten bespreken, het zijn de program mas van beide partijen. Hetgeen wij moeten onderzoeken het zijn de daden der katholieken genurend de jaren, die zij aan het bewind zijn gebleven. Wij moeten de beloften door de katholieken in 1890 ge daan hernemen, en zien of zij aan die beloften niet te kort zijn gebleven. GJ-odLsdienst. In 1890, strooiden de katholieke kandidaten eene procla matie rond, waarin zij namentlijk vermeten aan het libera lism van den oorlog te doen aan hun godsdienstig geloof en aan hunne dierbaarste gedachten. Dat was eene onwaarheid. Liberalism beteekent geenszins oorlog tegen godsdienst Liberalism beteekent integendeel eerbied voor alle denk wijzen. Wij vragen niet aan deze, die zich rond onze blauwe vlag- ge komen scharren, indien zij katholiek zijn van religie, of protestant, ofjode, of van een ander godsdienst. Dit gaat ons niet aan. vragen alleenlijk aan deze, die zich bij ons aanslui- ndien zij met ons meenen, dat samenleving alleen moge lijk kan zijn, door de eerbied van alle denkwijzen. Het klerikalism, integendeel, beweert alleen in bezit te zijn van de waarheid, en daarom wilt het alle andere denk- wjizen vernietigen. Wij, integendeel, buiten de wetenschappelijke opgaven aan dewelke eenieder zich moet onderwerpen, wij verstaan alle gelooven, en wij geven het ons als eene plicht van ze alle te doen eerbiedigen. Daarom hebben wij als eerste punt van ons programma de onafhankelijkheid van de openbare besturen ingeschreven. Dit is de grondsteen van onze partij. Wij willen dat d'open bare besturen buiten alle sectairen geest blijven. De openbare besturen moeten alleen burgers kennen. En daarom zeggen wij De pastoor in zijne kerk, de burg meester abeen op het stadhuis. Toejuichingen 'T is ook om rede dat wij alle denkwijzen willen eer biedigen dat wij, vrijzinnigen, voorstanders zijn van het onzijdig onderwijs. Voor ons, is het eene plicht voor de Staat en voor de gemeen tebesturen van het volk te onderrichten. Welnu wat moet de school, ingericht door Staat of gemeen te, zijn ten, Welnu, Den 17n October 1891 schaften zij de kosteloozo be waarschool uit de Hondstraat af. Was het uit spaarzaamheid Neen. De'4000 franken toelaag werden verleend aan de katholieke bewaarscholen welke daarbij de lokalen (Hotel Hynderick) ontvingen. Den 1" Juli 1893 schaften zij de meisjesschool voor volwas senen af De dagorde van de gemeenteraad luidde als volgt Drinkwater geldelijke maatregelen (afschaffing van 't Collegie en van zekere scholen). Het Collegie kostte aan stad rond de 26,000 franken. De Staat gaf daarin eene toelaag van 12,850 franken. De onkost voor de stad was ongeveer van 13,500 franken. Het Collegie werd afgeschaft Was het uit spaarzaamheid Geenszins. Daar M. Ferdinand Merghelynck, als eere-voorzitter der maatschappij der oud leerlingen van ons gemeente Collegie, in eenen brief, overge drukt in het Journal d'Ypres van 22n Juli 1893, zich aanbood, om borge te zijn van de betaling van de toelage van stad, gedu rende de jaren 1893-1894 en 1894-1895. Niettegenstaande dit voorstel, dat al voorwendsel van spaar zaamheid deed vallen, het Collegie wierd afgeschaft. Was dat geen politieke maatregel, M. Surmont, gij die op het stadhuis geen politieke man beweert te zijn? (Ja, ja, bravo!) Gij zult ons niet doen gelooven, dat het een maatregel van goed bestuur was Aangezien, gij een Collegie afschafte, die aan stad niefs meer moestte kosten en die eene bron van inko men voor de inwoners van stad was, daar de leeraars van ons Collegie, die meestal vaders van familie waren, hun jaarloon in stad verteerden. Toejuichingen Nogthans in 1890, verklaarden de katholieke kandidaten dat zij wilden dat iedereen, de arme zooals de rijke, een passend onderwijs in private en officiëele scholen ontvingen. Nogthans beloofden zij geen schooloorlog meer. Welnu, het zijn zij die de schooloorlog in Ieperen hebben doen ontstaan, door hunne politieke afschaffingen van scholen, door de druk middels, die zij bij d'ouders gebruiken, om hunne kinders uit de officiëele scholen te doen trekken. Dit was ook een punt van het programma onzer katholieke kandidaten in 1890. In de Burgerlijke Godshuizen en het Bureel van Weldadigheid. In 1890, het 'Weldadigheidsbureel was samengesteld als volgt In 1899 HH. Liebaert. Vandaele Engène. Poupart Oscar. Tack Leon. Gravet Francois. HH. Vanden Berghe Philippe. Rabau Emile. Vandenpeereboom Leon, Beesau Jules. Tack Leon. Het Bureel der Burgerlijke Godshuizen 1890. HH Iweins Jules. Rabau Louis. Merghelynck Ferdinand. Vandaele Ferdinand. Cardinael César. 1899. HH. Lambin Aug., voorzitter. Iweins Henri. Biebuyck Louis. Meersseman Napoleon. Fraeys Ernest. Dus, buiten M. Leon Tack, werden al de oude raadsheeren van het Bureel van Weldadigheid afgezet. Gansch het Bureel der Burgerlijke Godshuizen werd vervan gen Welnu, was dat politiek of beter bestuur, M. Surmont Toejuichingen De vraag stellen is de antwoord geven. Want niemand in Ieperen, zal beweren dat de nieuwe be stuurders beter zijn dan de voorafgaande. Indien de katholieken tenminste eene minderheid liberalen in beide besturen gelaten hadden, wij zouden heden de talrijke fouten en onvoorzienigheden niet te betreuren hebben, die de nieuwe bestuurleden begaan hebben. Een control of oppositie in een bestuur boezemt de vrees van ruchtbaarheid in en bijgevolge meer zorg en meer oplettendheid. Een oogslag gegeven op het bestuur der katholieken in de Burgerlijke Godshuizen zal u dit bewijzen. Zaak Gr-odtsclialck. Den1 Februari 1892, stierf M. Godtschalck, een liberaal, een vrijdenker, die door zijn testament van 20 November 1885 de Burgerlijke Godshuizen aanstelde voor zijn algemeens be giftigen. STKHVV OiDIR i

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 7