Publieke aanbestedingen voor de leveringen. Het legaat beliep tot ongeveer de 6 mill'oenen. Dank de tusschenkomst van M. Colaert, schepen van lepe ren, wierd het legaat verminderd van een miliioen zeven hon derd duizend franken waarvan een miliioen voor de familie 700,000 franken voor de Staat. De Burgerlijke Godshuizen hadden de erfenisrechten betaald op al de goederen en weerden. Die rechten voor de Hoi-picen, even als voor alle persoon die, geen bloedverwant zijnde, erft van een inwoner des lands beliepen tot 13-80 Daar de Hospicen, hun legaat van 700,000 franken hadden zien verminderen ten profijte van de Staat, kwamen de erfnis rechten op die som betaald, hun weer toe want moeilijk kan men aannemen dat de Hospicen konden gehouden zijn aan de Staat erfnisrechten te betalen op eene som door den Staat ont vangen. De Hospicen hadden daarom onmiddellijk tegen de Staat rechterlijke dwangmiddelen moeten inspannen, om de wette lijke prescriptie te zwichten. Welnu ze deden het niet. Ten was maar 15 maanden nadien dat zij er op dachten. Hunne beraadslaging bij dewelke zij aan het gemeentebe stuur de bemachtiging vroegen om tegen den Staat een proces in te spannen, wierd maar den 7 Maart 1806 genomen. Die beraadslaging wierd goedgekeurd den 12 Maart 1896. De Staat wierd betrokken voor de Rechtbank ran Ieperen maar met eene dagvaarding, die niet in regel was. Het bestuur der financiën trok daar voordeel uit en de Rechtbank van Ieperen keurde het middel goed bij vonnis van 25 Maart 1898. De tijd was voorbij om een nieuwe dagvaarding aan de Staat te zenden. En zoo kwam het dat de Hospicen een verlies onderstonden van 57,400 franken. Welnu is dat beter bestuur Van alle kanten: 't is eene schande.) De wet zegt dat de leveringen bij onze Weldadigheidsge stichten moeten gedaan worden bij openbare aanbesteding. Welnu op zekeren dag zien wij onze gemeenteraad eene be taling van d'Hospicen goedkeuren van 28,000 franken voor een miliioen brijken. Geen enkel raadslid nam het op hem van te vragen hoe het kwam dat er voor zulke aanzienlijke levering geene publieke aanbesteding gedaan wier t Welnu, bevoegde mannen hebben ons gezegd dat Te Veurne men dezelfde brijken gemakkelijk aan 17 franken konden koopen hetgeen maakt fr. 17,000 Het vervoer per schip kost 3-00 fr. dat maakt Lossen van 't schip 0-80 Vervoer ter plaats 1-00 Lossen ter plaats 0-50 Te zamen fr 22,300 van 28,000 franken maakt 5,700 franken. Dus nieuw verlies voor de Hospicen van 5,700 franken. Is dat beter bestuur Ahoe Alioe Toejuichingen 3,000 800 1,000 500 22,300 De Hospicen plaatsen een verwarmingstelsel in het nieuw Zothuis aan de Thouroutstraat, dat ongeveer 50,000 fr. kost. Welnu dit verwarmingstelsel wordt, volgens het schijnt, gekocht aan een huis van Hanover weer zonder aanbesteding Is dat nog eens beter bestuur Van alle kanten t is bela chelijk Voor de werken van d'Hospicen, namentlijk voor de wer ken van het nieuw Zothuis in de Thouroutstraat, de huizen zijn aangeduid waar de ondernemers verplicht zijn van hun brijken, ijzers, vloersteenen, enz., te koopen. Daardoor is de concurrentie afgesloten en de ondernemers kunnen den prijs niet afdingelsn. Is dat altijd beter bestuur Bravo Bravo En dan leest men in het Journal d'Ypres dat de Hospicen zich in eene situation précaire 't is te zeggen in eenen slechten geldelijken toestand bevinden Wat is er daarvan wonderbaar Wanneer men ook denkt Dat de Hospicen 4000 franken verkwisten voor het herstel len der kapel van het Nazareth, die er niet noodig is. Dat de Hospicen 4000 franken weg smijten om eene brug te leggen aan de D xmudspoort, toen de stad aan alle andere aan palende eigenaars het recht miskend van vensters en deuren op de wandeling te steken Dat men nu verplicht is van de pavemeriten en de plafonnee- ring uit te breken in het nieuw Zothuis van de Thouroutstraat om het verwarmingstelsel te plaatsen Is het dan wonderbaar dat de Hospicen geen geld meer heb ben en den Lombard, die hunnen eigendom is, in puin moeten laten vallen Ik vraag het u, is dat al beter bestuur Vergelijkt dien toestand, met den toestand der Hospicen ten tijde van de liberalen Dank aan de voorzienigheid der mannen die toen aan het be stuur waren vermeerderde jaarlijks het inkomen jaarlijks waren er verbeteringen aan de gestichten gedaan en jaarlijks sloten de rekeningen meteen boni. De katholieken hebben in de Hospicen min bestuur bijge bracht zij hebben integendeel meer poli riek gedaan, want hanne partijdigheid, eenieder weet het, is onbetwistbaar, voor al wat de leveringen betreft. Van alle kantenze moeten meg Toejuichingen Financiën Ik heb u de katholieken te werke-getoond in de Hospicen laat ons nu hun bestuur nazien op het stadhuis. Wanneer, zegde M. Surmont de Volsberghe in het Volks huisik burgemeester wierd genoemd van leperen vond ik 417 franken in kas. Nu verbeteren de financiën van jaar tot jaar. In 1891 was er 25,400 fr. boni in de stadskas. 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 43,000 59,700 72,100 119,100 115,000 100,000 83,000 M. Surmont vond 417 franken in kas nu zijn er bij duizen- de franken boni. Welnu, indien M. Surmont de Volsberghe, daardoor heeft willen doen gelooveti aan zijne aanhoorders, dat den geldelijken toestand door de liberalen, nagelaten, slecht was, moet ik b& treuren van zoo een kleingeestig middel te vinden in de mond van onzen achtbaren burgmeester, uie een verstandig man is en een der hoofdstukken der katholieke partij in Belgie. 41 7 fi-aixkeu in kas, maar dat beteekent niets ten opzichte van den financieelen toestand van stad. M. Surmont weet het zoo wel als ik. Nu dat er iti 1898, volgens het gezegde van M. Surmont zelf, een boni van 83,000 franken is, wilt dat zeggen dat er 83,000 franken in de kas van stad zijn Geenszins dat wil zeggen dat naar mate de betalingen en ontvangsten van 1898 zullen gedaan worden, de rekening van 1898 zal mogen gesloten worden met een boni van 83,000 fr Hadde M. Surmont burgmeester van Ieperen genaamd ge weest een dag van ontvangsten, hij had kunnen duizend en duizende franken in kas vinden. Is hij genaamd geweest een dag van betalingen, hij heeft natuurlijk weinig in kas moeten vinden. Gaat bij een handelaar daags naar eenen vervaldag, en negen keeren op tien zult gij niets in zijne kas vinden. Zult gij daaruit besluiten dat zijnen geldelijken toestand slecht is Dat is niet redelijk. Bravo Bravo De waarheid is dat de liberalen, wanneer zij van het Stad huis vertrokken zijn,een boni hadden van fr. 53,104-13 Hunne rekening werd goedgekeurd door de tegenwoordige administratie. M. Surmont weet het, en indien hij het verge ten heeft kan hij er het bewijs van vinden in de officieele akten van stad. 1890, bladzijden 563, 571 en 573. M. Surmont beroemt zich met de bonis, die hij bekomen heeft gedurend de jaren 1891 tot 1898. Welnu, laat ons het middelgetal nemen van die verschillige sommen en we bekomen 77,163 fr., hetgeen zeer wei nig is, wanneer men denkt 1° dat de katholieken jaarlijks eigendommen van stad ver- koopen zonder wederbelegging 2° dat de katholieke administratie jaarlijks ongeveer 80,000 franken meer trekt als de liberalen van het ge meentekrediet 3° dat de katholieke administratie jaarlijks eene som van 16,505 franken trekt van de fonds spécial t, hetgeen niet bestond ten tijde van de liberalen. M, Surmont heeft gesproken in het Volkskuis van de bonis van stad, hij heeft vergeten te spreken van de SOllll.1 den. Het is het geval van iemand, die honderd duizend franken schulden zou hebben en vijf franken in zijnen porte-monnaie en die, zijnen porte-monnaie beziende, zou zeggen, ik heb vijf franken boni. {Gelach.) Welnu, kiezers wilt ge den geldelijken toestand van Iepe ren kennen, beziet de officieele akten van stad zij zijn ge drukt tot in 1897 ge kunt ze vinden in onze stadsbiblioteek Bravo Bravo Maar ze wisten het inkomen van stad niet buiten teloopen Nevens desehuid hadden zij eigendommen. De katholieken doen werken, 't is waar, maar niettegen staande dat zij jaarlijks 36,305 franken meer ontvangen heb ben dan de liberalen (20,000 fr. van het Gemeentekrediet en 16,505 fr. van den Fonds spécial j>) hetgeen in zeven iaren de som van 255,535 franken uitmaakt, hebben zij door hunne werken de schuld van stad van fr. 205,258-62 vermeerderd en het inkomen der eigendommen van stad van fr. 4,309-6$ verminderd. Weluu waar gaan wij heen {Langdurige toejuichingen). M. Surmont verklaart dat hij de belastingen niet zal ver meerderen en belooft nog altijd werken. Zeer wel Maar, ik vraag het hem, wanneer de laatste ei gendommen van stad zullen verkocht zijn en dat de laatste hon derd duizend franken van de leening zullen verteerd zijn, met wat zal hij doen werken Met het gewoon inkomen van stad Maar dit zal grootelijks verminderd zijn, daar jaarlijks de stad de kroozen van hare ing zal moeten betalen en dat langs eenen anderen kant zij geen inkomen van de eigendommen meer zal hebben. M. Surmont zal moeten of te wel nieuwe schulden maken of te wel lasten voorstellen, of te wel staken van werken! {Bravo Bravo Sprekende van zijne werken, noemde de heer Surmont het Zot huis langs de kalsijde van Vlamertinghe, dit der Thorhoutstrate en der Weldadigheidsschole buiten de Meenenpoort. Welnu, die werken zijn niet verricht door de stad het eerste is door een vreemd gesticht uitgevoerd de twee laatste zijn te danken aan de groothartigheid van eenen vrijzinnige, de heer Godtschalck. Voor hetgeen de werken betreft aan het waterstelsel, M. Ver meulen heeft u op schitterende wijze gezegd wat wij er over moe ten denken. Er blijft dus in 't geheele ten voordeele van ons gemeente be stuur het leggen van suatiën, dat een goed werk is. Integendeel, wij verwachten nog altijd het maken van een nieuw kerkhof, werk, dat zoo dringend is. De vaart van leperen naar Komen, waar millioenen in begraven zijn, blijft altijd in den zelfden staat. Wij hebben een vaart van leperen naar den Uzer voor het ver maak van de visschers. Onze Rijschool zal vertrekken naar Tervueren, want tot nu toe heeft men nog niet begonnen aan hel verteeren der 264,000 fran ken, die voor'het herstellen der gebouwen gestemd wierden. ldii>eiid( >111 me 11 In zeven jaren tijds, van 1891 tot 1897, hebben de katho lieken een goed gedeelte van de goederen van stad verkocht. Ten tijde van de liberalen was het inkomen der goederen van stad van fr. 16,748-91 In 1897 valt dit inkomen op 155,439-39 In 1893 stemde onze gemeenteraad eene leening aan de Hos picen van fr. 850,000-00 Daarbij bestaat er eene leening aan het Gemeentekrediet van 75,000-00 Te zamen fr. 925,000-00 Van de leening van d'Hospicen bleef er nog over in 1897 100,646-00 Voegt daarbij het overschot der rekening van 1897 100,199-50 200,845-50 200,845-50 Zoodat de schuld van stad in 1897 beloopt tot 724,154-50 De schuld der liberalen in 1890 beliep tot de som van fr. 518,895-88 Maar ten tijde van de liberalen bezat de stad om die schuld te dekken eigendommen, die een iukomen van fr. 16,748-91 pdroegen. In 1897, is de schuld van stad van fr. 205,258-6^ vermeerderd en het inkomen der eigendommen van stad is van 4,309-62 fr. verminderd. Daar is het beter bestuur onzer regeering! Van alle kan ten ze moeten weg Werken. En het is in die omstandigheden dat M. Surmont de Vols berghe u komt spreken van de werken, die hij in stad doet verrichten. Welnu, de liberalen wisten ook werken te verrichten. Zij gaven ons bewaarscholen, avondscholen, eene kostelooze meisjesschool, eene huishoudschool, een gemeente Coilegie, enz. Zij herstelden onze Halle, openden markten, schonken ons prachtige muurschilderijen, richten eene Academie in, maak ten onze zwemkom, legden trottoirs, aan hun hebben wij onze waterleiding te danken, de verbetering der arme kwartiers, het overdekken van het Ieperlei, de uitbreiding der riolen, het eggen van gasbuizen, het stichten van eene AkaJ mie, eene Museum, eene Bibliotheek, het opmaken van de vischmarkt, het stichten van een slachthuis, enz. Greldverkwisting-en Langs eenen anderen kant, moeten wij talrijke geldverkwistingen betreuren. M. Surmont heeft u gesproken van het festival der liberalen, maar weet ge hoeveel het onthaal van den gouverneur in 1892 ge kost heeft Fr. 8,645-46. Weet ge hoeveel het huis gekocht wierd op het Klein Plein, bij de oude l'empelpoort 4,500 lranken. Welnu, dit huis werd gekocht voor de schuifschieting der bur gerwacht te verlangen men deed er voor 999 fr. 72 werken. Dus eene totale uitgave van fr. 5,499-72, en dit alles om heden de schuifschieting te verlaten, want zij zou te gevaarlijk zijn. Weet ge hoeveel het opvullen van de vesten bij de Statie gekost heeft Ik ook niet, en ik geloof dat wij het nooit zullen weten. Weet ge dat men de Janseniusstraat heeft doen paveeren, en dat het werk nauwelijks gedaan was, dat men de straat open legde om er eene suatie of riool te leggen Weet ge wat onze Pompiers ons gekost hebben van 1891 tot 1897 Fr. 100,278-06, en dit voor het grootste voordeel der maatschappijen van verzekering tegen brand, aan wie de stad nog jaarlijks eene goede premie betaald Welnu, Mijnheeren, ik heb u, geloof ik, genoegzaam bewezen door feiten en daden, wat wij van het beter bestuur der katholieken moeten denken. Ik kan u niet zeggen wat de jaren 1898, 1899 ons zullen doen onldekken, uit rede dat de officieele akten van stad maar tot in 1897 gedrukt zijn. Maar de jaren 1891 tot 1897 zijn voldoende om ons te laten oordeelen van het bestuur der katholieken. Dat een jongeling op zulke wijze zijne fortuin moestte bestieren, men zou hem weldra onder curateele stellen. Welnu, het is ook tijd van onze katholieke besturen onder cura teele te stellen en het beste middel daartoe zal zijn van met de aanstaande kiezing voor de vrijzinnige kandidaten te stemmen. Toejuichingen). Op die wijze zult gij in onze besturen een control verzekeren, dat er zoo noodzakelijk is. Met te stemmen voor onze kandidaten zult gij ook uwe genegen heid tooneo voor die rechtvaardige hervorming van de Evenredige Vertegenwoordiging, die onze katholieke Staatsregeering komt voor te stellen en waarvan de Heeren Surmont de Volsberghe, Struye en Iweins d'Ëeckhoutte aanhangers zijn. Gij zult door uw stemmen de Evenredige Vertegenwoordiging in feite doen zegepralen in afwachting dat zij in wet doorga want, Mijnheeren, ik ben er van overtuigd, de E. V. zal nu of later in ons Parlement zegepralen, dit, niettegenstaande de samenwerking van den katholieken Heer Colaert met den revolutionnair Smeets Daarom mag er geen moed verloren gaan. De toekomst mag voor onze gedachten met trouw aanzien wor den. Het liberalism zal wederom in het land de plaats bekleeden die hem in rechte toekomt. Vooruit, dus, Vrienden, vooruil met eenen nieuwen moed. De mannen verdwijnen alleen, onze gedachten zijn onsterfbaar, want de vrijheid is voor de samenleving wat dat bet licht is voor de bloem, wat dat de moeder is voor het kind. Vooruit Wij strijden vandaag voor de vrede, het welzijn en den bloei van onze moederstad (Donderende toejuichingen M. de Voorzitter, vooraleer de zitting te sluiten, heeft nog twee mededeelingen te doen. Ten eerste, hij maakt de vergadering kenbaar dat rijtuigen zullen ter beschikking gesteld worden van de zieke of gebrekelij ke kiezers. Alsdan noodigt M. de advokaat Bossaert al dezen uit die het recht hebben kiezers te zijn, de nieuwe lijsten te komen raadplegen die berustende zijn in het lokaal der Vereeniging, om te zien of zij ingeschreven zijn; zij hebben het recht zich bij het Gollegie van Burgemees ter en Schepenen te beroepen tot den 31 October aan staande. Onmiddelijk daarna verklaart M. de Voorzitter de zitting geheven, ten 9 ure, te midden der grootste geestdrift. Ieperen, drukkerij LAMBIN-MATHEE, Diksmuidestraat, 51.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 8