Bijvoegsel aan LA LUTTE-DE STRIJD van 14n October 1899. Voorzitter der Liberale Yereeniging, Liberale en Grondwettelijke VEREENIGING Rede van M. Brunfaut. Rede van M. Vermeulen. Rede van M. Harteel. TülaSMElDE 1DIE 1DEIR HEERE^ der stad Ieperen. VERGADERING VAN 8 OCTOBER 1899. Zetelen aan het bureel MM. Brunfaut, Voor zitter Bossaert, Verschaeve, Emiel Iweins, Nolf, Dedeystere, Maleveys, Harteel en Onraet. Al de liberale kandidaten zijn tegenwoordig. De zitting wordt ten 7 ure 15 m. geopend. M. de Voorzitter bestatigt met voldoening dat de toeloop grooter is dan ooithij ziet er eene zekere waarborg in van den toekomenden goe den uitslag. Hij doet een dringenden oproep aan de ver kleefdheid en aan de werkzaamheid van al de leden. Niettegenstaande de bevestigingen der klerikalen, houdt de heer Voorzitter staan al wat hij in eene vorige vergadering gezegd heeft. Onze leeuwen zijn aan al hunne verbintenissen te kort gebleven niet één punt van hun pro gramma is verwezentlijkt geweest. M. Surmont heeft de schaamteloosheid in het Volkshuis te houden staan dat er geen schooloorlog meer is, en wat zien wij Van den eenen kant, de hulp gelden die aan de officiëele scholen onttrokken zijn, worden aan de katholieke scholen gegeven; van eenen anderen kant, het schoolgeld der be talende meisjesschool is merkelijk verhoogd. Indien de kiezers er geen einde aan stellen, zal deze school, die wij verschuldigd zijn aan de mildheid van M. Alfons Vandenpeereboom, ge heel verdwijnen en onze meesters zullen er een nieuw klooster van maken. [Bravo Bravo Eertijds vereerden onze burgemeester en sche penen, alsook de gemeenteraadsleden, onze prijsdeelingen met hunne tegenwoordigheid en nu geeft niet een dezer heeren zich de moeite dezelve bij te wonen, uitgenomen M. Colaert, omdat hij er toe verplicht is in de hoedanigheid van Schepen van het openbaar onderwijs. Ziedaar hunne groote verkleefdheid aan onze officiëele scholen [Langdurige toejuichingen). De jaarlijksche toelage van 5,000 franken, be stemd voor onze bewaarscholen, is naar de non nen overgegaan. In tegenwoordigheid der altijd aangroeiende schaamteloosheid onzer meesters, is het eene plicht voor al de kiezers te stemmen voor de li berale kandidaten, die eene ernstige kontrol zullen uitoefenen over de gemeentezaken. Gij weet het, Mijnheeren, de liberalen hebben het Paleis van Justicie verkocht voor 50,000 franken. De liberalen hadden die som in het budjet der stad gebracht. M. Surmont heeft ciets beter gevonden dan die som van het bud jet te doen verdwijnen zonder wederbelegging. Ten gevolge van dezen maatregel hebben de in komsten der stad verminderd. En men noemt dat goed bestuur. Toejuichin gen M. Surmont schrijft aan de stad de werken toe die gedaan worden aan het zothuis, op den weg van Vlamertinghe, deze die gedaan wor den aan het zinneloozen gesticht in de Lange Thouroutstraat en de werken derWeldadigheids- school. De stad heeft volstrekt Diets te zien in de oprichting dezer werken. 't ls eene geeste lijke gemeente van Brugge die het zothuis doet bouwen op den steenweg van Vlamertinghe het zijn de Hospicen die dat der Lange Thou routstraat doen bouwen met het geld van eenen vrijdenker, en het is de Staat die de Liefdadig- heidsschool doet bouwen, dank nog aan de mild heid van eenen liberaal. M. Surmont zou dus veel beter gedaan heb ben de waarheid te zeggen in het Volkshuis en deze reeks werken niet aan zijn beheer toe te schrijven. [Zeer welZeer wel Wat zien wij in het Bureel van Weldadigheid? M. Capron heeft aan dit liefdadigheidsbestuur eene aanzienlijke fortuin van een jaarlijksch in komen van 60,000 fr. bij testament gegeven on der de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze in komsten moesten dienen om de ongelukkigen, zonder onderscheid van denkwijze, te helpen Denkt gij dat de wil van den gever geëerbiedigd is geweest? Verre van daar. Do personen die piet willen buigen onder de roede van die be stuurders worden onmeedoogend van alle hulp beroofd. Is het niet schandalig? [Van alle kanten', ja ja.) De katholieken zijn voor den werkman, zeg genzij. En om hen poeier in de oogen te wer pen, komen zij, zoouiet officiëelijk, ten minste dienstvaardiglijk, tusschen in de kosten der kiesfeesten gegeven op Sl Pieterswijk. Om de stemmen der kiezers van dien wijk te bekomen, zijn de katholieken verplicht te kruipen voor dezen die zij onlangs nog Vlooienvangers, enz., enz., noemden. [Toejuichingen). Bemerkt nog, Mijnheereu, dat de katholieken hardnekkige tegenstrevers zijn van'i het alge meen stemrecht en dat, zoolang zij aan het be stuur zullen blijven, zullen de rechten van den werkman miskend zijn. Het A. S. en de E. V. zijn in het programma der liberale Vereeniging geschreven, en mdien de liberale kandidaten zegepralen in de kiezing van Zondag toekomende, zullen zij krachtdadig werken tot hét bekomen dezer hervormingen. [Bravo Bravo Vooruit dus voor de verovering van het Stad huis, wij zullen onze zegepraal begroeten met den zang van het nationaal lied, dat onze vade ren gezongen hebben na de strijden die zij ge wonnen hebben voor de zaak der vrijheid De geestdrift der vergadering drukt zich uit door menigvuldige salvo's van toejuichingen en toont genoegzaam dat de liberale lijst haar ge heel sympathiek is. Onmiddelijk nadien, neemt M. Vermeulen het woord en drukt zich uit in dezer voegen. De klerikalen beweren in hunne gazetten dat de godsdienst onontbeerlijk is aan alle goed be stuur. Zij bedienen zich van den godsdienst om de zegepraal hunner politiek van zelfzucht en te genwerking te verzekeren. Het klerikalism 't Is de godsdienst gesteld ten dienste van het kapitalism om den voort brenger uit te buiten. Het klerikalism is noodlottig in politiek. Het heeft Italië, Spanje, de Vlaanderen ten onder gebracht. Het komt aan Frankrijk, door de zaak Dreyfus, eene nederlaag op te leggen, die veei rampspoediger is dan deze van Sedan. Het klerikalism misvormt den geest en het karakter. De klerikalen hebben eene instinktmatige voorliefde voor den laster, de verklikking, de leugentaal en het bedrog. Volgens den godsdienst, welken die nieuwer- wetsche Pharieëers beweeren te belijden, zi;n dit hoofdzonden. Met dagelijks deze zonden te bedrijven, bewij zen zij dat zij met dien godsdienst spotten en dat zij er zelf niet aan gelooven. De doortraptste leugenaars, de trouwloosste lasteraars, de ieverigste spioenen, de stoutmoe digste zeuraars zijn door onze klerikalen de meesten geëerd en de besten beloond. Het belgische klerikalism, niettegenstaande zijne groote meerderheid, is onbekwaam om een belangrijk wetkrachtig vraagstuk op te lossen. De belastingen verhoogen gedurig ondanks de krisis en niettegenstaande zij het bewind ver langd hebben om dezelve te verminderen. De nationale verdediging is ontoereikend, niettegenstaande de vermeerdering van het effectief en de overgroote verhooging van het oorlogsbudjet, niettegenstaande de herinrich ting der burgerwacht. De gendarmerie is onophoudelijk vermeerderd en de veiligheid vermindert op eene onrustwek kende wijze. De werkerskwestiën, verzekeringen tegen de ongelukken, pensioenen voor den ouderdom, enz., blijven zonder oplossing. In zake van gemeentebestuur, zijn zij onbe kwaam om wel te besturen. Hunne dweepzucht, hunne gunstelingerijhunne onderwerping aan de geestelijkheid, hunne onverdraagzaamheid maken er partijdige en onbekwame bestuur ders van. Alwie niet schittert door zijne kwezelarij, door zijne slaafschheid, is slecht gezien. Het openbaar onderwijs is ondermijnd en ten onder gebracht. De politie is ontredderd en dient dikwijls maar om de inwoners te plagen, getuige de zaak der rupsen, de orgelspelen, enz., en de dieven hebben vrij spel, bij zoo verre dat de inwoners nachtwakers hebben moeten aanstellen. De finantiën zijn ten gronde geholpen gelijk in al de andere klerikale steden die ons omringen. Men verteert het geld zonder tellen, om de werklieden iu het Volkshuis te lokken, ten einde hun eenen blinddoek te kunnen voor de oogen binden bij middel van loterijen, bier en slempe rijen, om hen te doen vergeten dat de klerikale hoofdmannen vier stemmen hebben en de werk lieden maar ééne. Ze weten dat de gemeente kieswet, genoemd de wet der vier eerloosheden, op de klerikale partij weegt als een kleed van Nessus en hen hatelijk maakt aan het volk. Ziet den kiestoestand te Yperen 1094 kiezers met 2, 3 en 4 stemmen hebben 3129 stemmen. 1668 kiezers met 1 stem hebben 1668 stemmen. Verschil 1561 stemmen. Zouden die 1668 kiezers, zoo schandelijk mis kend in hunne rechten, niet moeten geweten- loozen, onwetenden of verraders zijn van hunne eigene belangeu om voor de klerikalen te stem men. Het is om hunne onrechtvaardige antidemo- kratische politiek te verbergen, dat zij zoeken door feesten, door vuurwerken, enz., de wer kersbevolking van Sl Pieters parochie te bedrie gen. Gelukkiglijk, de ijpersche werkman is ver standig en scherpzinnig en hij zal stemmen voor de volkslij st, die éénen man ééne stem wil en al de partijen op het Stadhuis vertegenwoordigd. [Toejui chingen). Wanneer wij de schilderijen onzer doorluch tige vlaamsche schilders beschouwen, zooals deze van Teniers, wat zien| wij Onze dappere voorvaderen zien wij zingen, dansen, lachen en drinken. De lepersche klerikalen willen onze gewoonten, onze overgeleverde zeden verande ren dansen is voor hen eene zonde, de muziek kwetst hunne kwezelaars ooreu, zij willen van al de Ieperlingen capucinen maken. [Gelach. Toejuichingen). Zult gij dat verdragen Neenneen [Gedonder van toejuichingen). Er mag geene bruiloft, geen maatschappij of vriendenfeest meer zijn met een weinig muziek en gezang Men mag niet meer dansen dan op kermis of karnavaltijd, en mits eene betaling van 10 franks Indien de klerikalen zegepraalden, zij zouden een politiereglement maken dat de Ieperlingen zou verplichten slapen te gaan op het uur door de geestelijkheid aangewezen. [Langdurige toejui chingenl. Zondag toekomende zal eene schitterende zegepraal zijn van het volk door gansch België. Alles wijst het aan. Wij hebben allen, liberale kiezers die mij aan hoort, voor plicht te maken dat Ieperen begre pen zij in deze zegepraal en aan zijn zeiven overgeleverd zij. [Langdurige toejuichingen). M. Brunfaut begeert twee woorden bij te voegen, M. Henri Iweins heeft gezegd dat onze rij school zou behouden zijn. Dit is eene onge gronde bevestiging. Het (Jomiteit der generalen heeft zich in een anderen zin uitgedrukt. Onze Rijschool zal binnen twee of driejaar vertrek ken. M. Iweins weet het zoo goed als wij. Maar M. Iweins heeft het tegenstrijdige van de waar heid gezeid, om de kiezers te verblinden. Onze meesters hebben niets gedaan voor haar behoud en ten gevolge hunner houding, is de school, die eene bron van inkomen was voor de stad, ver oordeeld om te verdwijnen. Het zal een groot verlies zijn voor het meerendeel onzer koffie huizen, kooplieden en neringdoéners. Wat zijne historie van 1000 zotten en landloopers aangaat, zij is fijn belachelijk. Heeren, Met voldoening, bemerken wij dat ons getal aanhoorders en ;ons leger niettegenstaande de nederlaag welke wij reeds onderstaan hebben, dagelijks aangroeien. Het is een bewijs, Kiezers, dat de zaak welke wij verdedigen rechtvaardig isen dat gij met ons onder het liberaal vaandel onze burgerlijke rechten wilt verdedigen. VERMEULEN, DEWEERDT

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 5