Kiezers Kiezers van Ieperen Afschaffers Schanddaden van 't meervoudig stemrecht. [Herbergiers. Kiezers, NIET PANACHEEREN. Stemt onder nr 1. Teil tijde der liberalen was er in leperen weelde, vermaak en voorspoed. Kiezers wilt gij die weelde, vermaak en voorspoed zien her nemen. Stemt voor de LIBERALEN, ONDER Nr 1. Indien de klerikalen de zege praal bekomen in de kiezing van 15 October aanstaande, de officiëele scholen voor de volks klas zullen afgeschaft worden. Die schoone gestichten van on derwijs die zoovele groote man nen gevormd hebben, zullen bet prooi zijn der geestelijkheid en de liberalen zullen verplicht zijn hunne kinderen uit de stad te zenden voor hun onderwijs. Wilt gij de scholen redden Stemt voor de LIBERALEN Alle Belgen zijn g-elijk voor «Ie wet. Bon burmont, grondeigenaar, 4 H. Iweins d'Éeckhoutte., vader, id. 4 Iyeins d'Éeckhoutte, zoon, id. 4 Fraeys, bankier en grondeigenaar, 4 Berghman, av' en id. 4 Lambin Aug.id. 4 Vande Peereboom Hec., id. 4 Vanden Berghe Ph., brouwer en grondeige. 4 StruyeEu., id. 4 Biebuyck L., rechter en id. 4 Begerem R., kanten fabrikant, 4 Boone C., brouwer en grondeigenaar, 4 J. Baus, koopman en grondeigenaar, 4 Sefs Ern., fabrikant, 4 R. Colaert, av' en schepenen, 4 Buschaert Th., pastoor, 4 Ryckeboer Fr., pastoor, 4 Deruytter H., kaplaan, 4 Houtman J., kaplaan, 4 Zoete V., priester, 4 80 Stemt onder nummer l, dan kiestjgij voor de liberalen 1 Vrienden van wee zen en ouderlingen 1 Wilt gij verbetering in 't lot dier ongelukki- gen, stemt dan voor de liberalen Neringdoeners 1 Wilt|gij meer leven en verteer in leperen, stemt dan voor de liberalen Herbergiers en drankslijters I Wilt (gij het reglement over de orgels en openbare bals zien intrekken, stemt dan voor de liberalen I Belastingsbetalers l fJWilt gij konlrol in de gemeentezaken? Wilt gij weten waar uwe centen verbrast worden, stemt dan voor de liberalen Aanhangers van A. S. en E. V.l Wilt gij partijgangers van dit princiep in den Raad, stemt dan voor de liberalen Eigenaars 1 2Wilt gij dat uwe belangen beter waargeno men worden, stemt dan voor de liberalen I Vrienden van onderwijs Wiltgij de heropeningvan het Sladskollegie, der avondschool en andere scholen door de ka- dodders afgeschaft,stemt dan voor de liberalen! leperlingen Wilt gij dat de stad herleve en herbloie, stemt dan voor de liberalen Stemt dan onder nummer 1, voor de kandi daten van de vrijheid in alles en de gelijkheid voor iedereen Goliath. De katholieke regeering, aan den wensch van het Belgische volk voldoende, heeft aan de wetgevende Kamers de herziening van ons tegenwoordig kies stelsel en de invoering der evenredige vertegenwoor diging voorgesteld. r De gewichtigheid dezer hervorming, hare noodzake lijkheid voor den goeden gang der openbare zaken en hare onbetwiste rechtvaardigheid worden thans door de meest klaarziende politieke mannen van het land, herkend. Altijd heeft de evenredige vertegenwoordiging op het programma der vooruitrevende partij gestaan, de gematigde liberalen hebben ze met geestdrift aangeno men en, onder hare eerste aanhangers telde zij de HH. Eugène Struye, senator en gemeenteraadslid, en Ba ron Surmont de Volsberghe, senator en Burgemeester van Ieperen. Kort geleden sloot zich de H. Iweins d'Eeckhoutte, kamerlid en gemeenteraadslid onzer stad bij hare aanhangers aan. Redenen van rechtvaardigheid en het algemeen wel zijn spreken ten voordeele van de vertegenwoordiging aller partijen in de besturende lichamen. Om deze reden, en daarenboven ons steunende op de meening onzer tegenstrevers, komen wij uwe stemmen vragen, opdat de liberale gedachten in de gemeenteraad ver tegenwoordigd wezen. De lijst, die wij voorstellen, bevat maar zeven na men, daar slechts de minderheid van de raad te her kiezen valt. Wat dus ook de uitslag der kiezing weze, de katholieke partij zal aan het bewind blijven. De kiezing van 15a October kan daarom niet voor gevolg Maes J., wever, 1 Aelbrecht H., meubelmaker, 1 Mallet Aug., klakkemaker, 1 Matthieu Ed., wever, 1 Bartier Ch.-L., daglooner, 1 Meadom J., boerendaglooner, 1 Mesure C., kleermaker, 1 Mesure L., schilder, 1 Missy H., klakkemaker, 1 Moermau H., wever, 1 Philips A., landbouwer, 1 Riquière A., aardewerker, 1 Lam F., daglooner, 1 Rosseel P., schrijnwerker, 1 Rifflet E., daglooner, 1 Sambaere H., schilder, 1 Santy Prosp., steenhouwer, 1 Slosse Henn, daglooner, 1 Struy6 P., timmerman, 1 Talon E. blikslager, 1 20 hebben van de liberale partij, waartoe wij behooren, de overhand te geven. Maar, met uwe stemmen aan ons te geven, zult gij alleenlijk den wensch uitdrukken dat alle burgers mo gen medehelpen aan den goeden gang der gemeente zaken en aldus, zult gij geholpen hebben tot het invoe ren eener politiek van bedaardheid, waarvan wij ook voorstanders zijn. Het voorbeeld der groote steden, Antwerpen, Brus sel, Gent en Luik, waarin de besturen onzer verschei dene politieke partijen vertegenwoordigd zijn, is daar om te bewijzen dat, op bestuurlijk oogpunt, de evenre dige vertegenwoordiging onbetwistbare voordeelen be zit, boven het oude stelsel.Dank aan deovereenkomston- der de partijen hebben de gemeenteraden dezer steden in geldelijke zaken zooveel als in die van openbare werken, maatregelen durven nemen, die een raadt uiteene partij bestaande, niet zou gewaagd hebben. De evenredige vertegenwoordiging geeft aan de minderheden een noodwendig overzicht, of kontrool. Wij vragen UK. ons dat over/.icht te geven, zooals gij het eens aan den H Colaert, die het toen tegenover onze partij vroeg, geschonken hebt; diezelfde heer Co laert die nu met de minderheid zijner eigene partij, de evenredige vertegenwoordiging bestrijdt. Eindelijk zal het kiezen der liberale kandidaten een paal stellen aan de vriendjes politiek of favoritism us, die in ons stadsbestuur maar al te veel bestaat. KIEZERS Wij steunen ons op de tegenwoordige openbare ge dachte, op de redenen, die thans de katholieke regeering de evenredige vertegenwoordiging doet voorstellen ne mende zelf in acht de schij nlijke, toch bedriegelijke sterkte der partijen onzer stad. Om deze reden hebben wij de eer UE. te verzoeken op 15" October voor ons te stemmen UE. terzei vertij d verzekerende dat wij wel het vertrouwen zullen waardig bbjven, die in ons zult gesteld hebben. BRUNFAUT Auguste, nijveraar. DEDEYSTERE Seraphyn, brouwe r. DEWEERDT Karel, drukker, werkliedenkandi daat. NOLF Ernest, advokaat. QNRAET Jules, zaakwaarnemer. SPEYBROUCK Emiel, landbouwer. VERMEULEN Polidoor, brouwer. De klerikalen zoeken stemmen. Wanhopig steken ze de armen op, zelfs tot u, die ze veracht en vervolgd hebben en sedert jaren uitpersen als citroenen. üet herbergier zijn hebben de klerikalen tot een schande gemaakt, zij hebben u buiten de wet gesloten. Volstaat het voor u, gelijk voor ieder han deldrijvend burger patent te betalen Neen als een soort lieden dat uit de maatschappij moet worden geweerd, zijt gijgij alleen in heel het gild der neringdoeners, door de kleri kalen als onwaardigen behandeld. Op u, op u alleen drukt een bijzonder ver gunningsrecht, een diefstal gepleegd op uwen handel, een schandelijken roof op de nalaten schap uwer kinderen. i^Op vijftien jaar tijd ibeaaltgij, de intresten er, bij gerekend, een buitengewone belasting van vier duizend frank, die gij aan de opvoe ding en de plaatsing uwer kinderen hadt kun nen besteden. Bovendien is de bescherming der wetten u ontzegd uw rechten tegenover uw schulde naars zijn verbeurd. Dit onrecht maakt inbreuk op de gelijkheid van allen Belgische burgers voor de wett Is een onredelijkheid u te doen boeten voor de zwakheden van antieren I Ja, wij ook bestrijden het misbruik van den alkool. Maar wij verzetten er ons tegen dat die bestrijding een huichelachtig voorwendsel wordt om miljoenen in de Staatskas te brengen die aan de toogladen worden ontfutselt. 't Is kiezing. Gelijk de valsche tijger, die de karwats van den dierentemmer vreest, komen de klerikalen geslepen tot u, sluipend en glui pend, om u de handen, de voeten te likken. De schoonste beloften zijn de hunne. Maar gedenkt hoe zij u hebben vernederd en on rechtvaardig belast. Gedenkt dat vijftien jaar lang reeds de klerikale vervolging loodzwaar op u drukt. Nu is het oogenblik daar om u te wreken Toont nu dat ge mannen zijt die hoon en smaad niet ongestraft laat Werpt de vleiende klerikalen aan de deur en stemt voor de volksgezinde liberale kandi daten Toen in 1884 de klerikalen het bestuur des lands in handen kregen, omdat zij beloofd had den de belastingen af te schaffen, waren in de meeste gemeenten, door de zorgen van het li beraal ministerie, kindertuinen gesticht. Drie maanden naar den val der liberalen be stond er in geen enkel klerikale gemeente van België nog éen kindertuin onder de bescher ming der katholieke regeering hebben de ka tholieke gemeentebesturen ze als nutteloos afgeschaft. Na de kindertuinen zijn de avondscholen verdwenen, niet éen voor één, maar met hon derd te gelijk. In stede de jongelingschap in de school te houden, onder den beschavenden in vloed van den onderwijzer; in stede ze te leeren lezen en denken, werd ze door de zoogezegde bestrijders van de dronkenschap en de apostels der zedelijkheid de straat opgeworpen, om te groeien in ledigheid en onwetendheid. leperlingen, wee uwe kinderen moeten de klerikalen aan het bewind blijven Zij hebben u reeds een staaltje van hunne afschaffingen en moeten ze nog eens overwinnen, blijft er niets meer over van onze scholen. Zij zouden de wet vernietigen ten voordeele van de bewaarscholen der nonnen en de strijdscholen der broêrkens Goliath. Ieperen, druk. Lambin-Mathée, Diksmuidestraat, 51. Laagst den eenen kant twintig mannen die geheel te vreden zijn over den gang der zaken en die geen moeite hebben om door de wereld te geraken alles is ten hunnen voordeel. Zij bezitten te samen tachentig stemmen. Langst den anderen kant twintig werklieden die moeten hun best doen om door de wereld te gera ken. Deze reglementen en wetten zijn ten hunnen nadeele gemaakt. Zij hebben elk maar een stem metje, te samen 20 stemmen tegen 80. Is dat rechtveerdig Is dat geen schande Die mannen willen dien schandelijken toestand behouden. Zij zijn dan noch schaamteloos genoeg om aan de zoo verongelijkte werklieden hunne stem te durven vragen Getal r> c stemme Getal stemmen.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 8