Kiezers Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en het Arrondissement Onze nederlaag. De afstelling van priester Daens. XJltramontaansche zedeleer. ^tatlsiaieuws. Zaterdag, 21" October 1899. o centiemen. Vijfde jaar. IV 51. De weezen in de kloosters Nog weerklangen der kiezingen. Nog een weergalm der kiezingen. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaar fr 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, t9 leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Op nieuw zijn wij geslagen Zooals over vier jaar zegevieren be drog en omkooperij Dank aan al de oneerlijke middelen door de klerikalen gebezigd kraait de reactie nog eens victorie Surmont en zijne bende blijven op het stadhuis Wee onze scholen, wee onze ouder lingen en weezen De Iepersche bevolking heeft zich laten verblinden door beloften en rotte appelen Zij zal het duur ondervin den Maar nogtans, vrienden, geenen moed verloren Want, indien wij in leperen vallen, halen de liberalen de zege in de voor naamste steden 'van het land Brussel, Luik, Antwerpen, Gent, Namen, Ton geren, Leuven, Oostende, enz.... zijn liberaal gebleven of geworden Zelfs in Brugge, de citadel van het klenka- lismus m West-Vlaanderen, zijn er nu 5 liberalen gekozen Laat ons het voorbeeld onzer vrien den van Brugge volgen Sedert 30 jaren waren zij in den raad niét meer vertegenwoordigd Zij schenen verpletterd,vernietigd te zijn! Maar zij wanhoopten niet Op iedere kiezing gingen zij moedig ten strijde op, niettegenstaande hunne herhaalde nederlagen, verloren zij nooit geenen moed Daags na de kiezingen hervat ten zij den f-trijd en zonder rust vol hardden zij in dien kamp tot zij einde lijk verleden Zondag zegevierden Eere aan onze Brugsche vrienden Hulde aan die onvermoeibare strij ders Wij, Iepersche Vrijzinnigen, moeten ze tot voorbeeld nemen Wat in Brugge mogelijk is moet in leperen kunnen geschieden Wat zij konden moeten wij kunnen Daarom, vrienden, geen enkelen dag, geen enkele uur verloren Van morgen aan 't werk, wij moe ten eindigen met te zegepralen Eer lijkheid overwint immer Omkooperij en Bedrog Nog eens, moedig aan 't werk en geenen moed verloren Leve de Liberalen Goliath. Wij bedanken Ued. voor het groot getal stemmen, dat gij ons, ongedwon gen en alleenlijk uit eigen overtuiging, gegeven hebt, en dat, zonder dat wij daarvoor onze toevlucht namen tot tal- rij ke en dringende bezoeken, zooals onze tegenstrevers het deden. Onze partij heeft, ongetwijfeld, eene nederlaag onderstaan; deze schijnt echter veel grooter als zij wezentlijk .is. De klerikale lijst heeft gezegepraalt, maar deze overwinning is uitsluitend te danken aan een dwaas en onrecht vaardig stelsel, dat de kiezers ongelij ke rechten geeft en dat, bovendien, aan diegene, die meester 2ijn, alle be drog en misbruiken toelaat. Dit onbillijk stelsel moet en zal bin nen kort verandert worden. Trots onze nederlaag, blijft een groot gedeelte onzer bevolking bezield met onze vrijzinnige geest en het ver licht gedeelte van ons volk, de kleine kiezers, die ongedwongen handelen, blijven ons meest al getrouw. Het is onder de bevoorrechten, on der de kiezers met 3 en 4 stemmen, dat onze tegenstrevers hunne voor naamste aanhangers vinden Maar, wij herhalen het, dat stelsel en die voordeelen moeten binnen kort verdwijnen. Daarom moet gij voort de toekomst hoopvol inzien. De algemeene uitslag der kiezingen van Zondag moet, daarenboven, ons aanmoedigen zij is voor de klerikale partij eene ware nederlaag geweest. Wij zullen dus de strijd met nieu wen moed voortzetten, ons vertrou wende op de macht onzer partijwier deelen thans voor altijd vereenigd zijn, en overtuigd van de onvermijdelijke zegepraal onzer gedachten. Ued. nogmaals dankende. BRUNFAUT August. DEDEYSTERE Seraphyn. DEWEERDT Karel. NOLF Ernest. ONRAET Jules. SPEYBROUOK Emiel. VERMEULEN Polydoor. Nergens is de strijd zoo hevig ge weest als te Aalst, nergens ook heeft men zulke schandelijke middelen door de klerikalen zien gebruiken om hunne tegenstrevers te bevechten Nergens zijn omkooperijan gebeurt als alhier die der Iepersche klerikalen zijn er maar klem bier tegen Het schandelijkste, wraakroepend- ste kiesmanceuver der klerikalen is zonder twijfel de laatste maatregel door den bisschop van Gent op last der konservatieve bazen genomen tegen den volkspriester, M. Daens. Stillemans heeft het nuttig geoordeeld priester Daens te dwingen zijn kleed af te leggen Wij staan hier voor het schande lijkste feit nog gepleegd,tegenover niet alleen den volkspriester, tegenover niet alleen de Vlaamsche kristene volkspartij, maar tegenover gansch het volk De maatregel door Stille mans op den laatsten oogenbiik geno men is niet anders dan een kiesmanceu ver, want het, is niet alleen om den per soon van M. Daens te benadeeleri maar ook om het Kartel te doen vallen, want de klerikale haat tegen al wat vrijzinnig is, vergeeft niet Priester Daens was kandidaat van het Kartel en daarvóór moest hij nogmaals getroffen worden, en met hem de vrijzinnige be volking Doch die bijzonder schandelijke streek zal slechts slechte gevolgen hebben voor de klerikalen zelf. Im mers M. Daens ondervraagd, heeft ver klaard dat hij nooit of nooit zijn kleed zal afleggen zooals hem bevolen wordt door zijn geestelijken overste. Meer en meer zal hij strijden voor de rech ten van het volk. De klerikalen hadden gedacht op den laatsten oogenbiik de massa werk lieden in Vlaanderen van priester Daens af te trekken, want niet zoohaast was de beslissing van Stillemans bekend of in alle steden en in vele dorpen van de beide Vlaanderen zijn er door de zor gen der Kristene Demokraten plak brieven aangeplakt, hevig protest aan- teekende tegen die ongehoorde handel wijze van den fanatieken bisschop. De sympathie voor den edelen man is er nog te grooter geworden en zeker is het dat dit feit nog meer graan op den kristen demokratischen molen zal brengen en alzoo de partij der Daen- sisten die nu alreeds zoo sterk begint te worden, eene overgroote kracht ge ven die stil aan de klerikale partij zal verpletteren Goliath. Er zijn ongelukkiglijk nog veel ver blindende ouders, die meenen, dat wat hunne kinderen in de klerikale scho len leeren, loutere zedelijkheid is, en dan zeer gerust zijn en denken hunnen plicht als goede kristenen volbracht te hebben. Wanneer zij later de waarheid ont dekken door het zedeloos gedrag hun ner kinderen, dan weenen zij de oogen rood en wijten dit droevig zedenbederf aan de bedorvene wereld, niet aan de slechte lessen die zij ontvangen heb ben. Om de oogen te openen dier onge lukkige verblinde ouders halen wij hieraan wat M. Deru, gemeenteraads lid van de stad Verviers, daarover aan het licht heeft gebracht. In de middelbare meisjes-school al daar wordt het godsdienstig onderwijs door eenen onderpastoor gegeven. De heer Deru heeft een onderzoek gedaan over dit onderwijs en gevonden dat die herder aan zijne leerlingen de volgen de princiepen als geloofspunten aan leerde Er is geen vuiler theater dan dat der stad Verviers De duivel verschijnt een maal per jaar aan de vrijmetselaars. Een priester trad eens een vrijmet selaars tempel in met een kruis en de duivel ging op de vlucht. Ik raad den leerlingen aan niet om te gaan met vrien linnen, wier vader gekend is als godsgoochelaar of vrijmetselaar. De joden vieren hun Paaschdag met het eten van koeken uit menschen- bloed gemaakt. «Te Luik zijn de joden veroordeeld om kinderen gedood te hebben ten einde zich menschenbloed te verschaf fen. De joden zijn dieven. Eindelijk Tusschen eenen hervormde die zich goed gedraagt en een katholiek die zich slecht gedraagt, geeft God de voorkeur aan den katholiek Ziedaar, verblindende ouders, eenige geringe staaltjes van de godsdienstles sen, welke fanatieke kerels, onder de bescherming van ons fameus Gouver nement, aan uwe kinderen geven. Wat bittere vruchten zullen zij later van zulke misdadige opvoeding plukken De oogen open, verblinde ouders, de oogen open, gij hebt ze om te zien Goliath. Erge beschuldigingen van Mgr Tunnazbisschop van Nancy Vrankrijk In de Analecta officieel orgaan van het Vatikaan, verscheen, eenige dagen geleden, eenen brief van Mgr Turinaz,bisschop van Nancy in Vrank rijk. Dit merkwaardig schrijven laat ons toe een blik te werpen achter de mu ren der kloosters waar de ouderlooze kinderen worden opgenomen. Mgr Turinaz begint met te verkla ren dat de zusters der weezenkloosters in alles de regels van het recht en de eerlijkheid met de voeten treden en hij verwijt hun voortdurend miljoenen te verkwisten aan grootendeels totaal nuttelooze werken Hoe komen ze aan al dat geld Mgr Turinaz zal ons dat uitleggen De zusters, zegt hij, die maar al tijd naar geld vragen, weigeren niet alleen een almoes aan de armen, die steeds van de poort hunner woning worden weggejaagd, zij krenken ten opzichte der kinderen, die hun toever trouwd zijn, al de princiepen der lief dadigheid en nog veel andere daarbij Mgr Turinaz vertelt ons daarna hoe de arme weezen dag en nacht worden afgebeuld en gaat dan voort AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. Voor al hun werk ontvangen zij niemendal. Zij worden, zonder de minste hulpmiddelen, buiten de deur van het klooster geworpen, zonder dat er ie mand zich om bekommert of zij eene betrekking kunnen vinden. Zoo vallen zij meestal in de armen der ontucht Zóó is 't gemakkelijk miljoenen bij een te krijgen, zegt de bisschop van Nancy Al dat geld wordt gewonnen door de arme weezen. Zij moeten wroeten tot hunne vingers de kramp krijgen, veel langer dan de burgerlijke wetten het toelaten. Wanneer een werktoe- zichter het gesticht komt bezoeken worden de kinderen beneden de 12 jaar met de gauwte uit dn werkplaat sen weggemoffeld. n Aan oudere kinderen vraagt men een gedeelte hunner rusturen en va kanties op te offeren, onder voorwend sel dat er veel en haastig werk is, en dan belooft men hun belooningen, waar natuurlijk nooit iets terecht komt In alle kloosters is het hetzelfde zegt bisschop Turinaz. De brief van den moedigen prelaat is leerrijk langs twee kanten Ten eerste bewijst hij nogmaals hoe pleizierig het voor de neringdoeners is te moeten konkurreeren met kloosters die echte fabrieken zijn en een leger van werklieden aan hunne beschikking hebben, dat hen geene knop kost Ten tweede laat hij geen twijfel meer toe over hetgeen de vrijzinnige bladen reeds zoo dikwijls hebben ge schreven. Namelijk, dat de weezen die het ongeluk hebben, in handen van kloosterzusters te vallen, er erger aan toe zijn dan dieven en moordenaars,tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld Tusschen de bedelaarskolonies van tloogstraeten en Merxplas en een kle rikaal weezengesticht is geen haar ver schil Mgr Turinaz, bisschop van Nancy, schrijft het in het Staatsblad van 't Vatikaan Goliath. In een grooten werkwinkel, niet ver van de statie, en die veel te leveren heeft aan Disch en Hospicen, arbeiden dagelijks van veertien tot zestien jonge werklieden waaronder verscheide libe rale bekwaamheidskiezers die een en twee stemmen hebben. Al deze hebben zich door de katholieke makelaars la ten uitkoopen aan vijftig franks ieder: de eene helft op de hand betaald en de andere na den uitslag der kiezing. Is dit geene schande Een kleine winkelier van kleeder- en beddegoed, nabij de Rijsselpoort, die over vijf jaar beroofd is geweest van zijn aandeel in de leveringen voor de Hospicen, omdat hij verdacht was van liberaal te zijn, heeft daags vóór de verkiezing het bezoek ontvangen van een der uitzendelingen van het gulden kalf die hem met geld en onder de be lofte dat hij op nieuw ging mogen le veren aan het armbestuur omgekocht heeft. Maandag, in eene herberg in de Rijs- selstraat, een onzer klerikale kopstuk ken ontvangt de gelukwenschen over den zegepraal zijner partij, en in plaats van er mede gediend te zijn, antwoordt hij op een zonderlingen toon 7t is wel de moeite weerd, deze ST

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3