Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De rijschool vertrekt naar Tervueren. De nieuwe kieswet. Wat geschiedenis. Zaterdag, 2" December 1899. Zesde jaar. !Vr 5. o een hemen. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 2 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. Verschijnende des j&wlerdugs. EENDRACHT MAART MACHT. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken cl ie voor liet herstellen onzer Hij - school bestemd zij n De Kamer van volksvertegenwoordi gers heeft in hare zitting van verleden Dinsdag de laatste artikelen gestemd der nieuwe kieswet. Op het oogenblik dat deze regelen zullen verschijnen, zal de tweede stem ming op de gewijzigde artikelen reeds plaats gegrepen hebben en zal de wet geheel en al door de Kamer aangeno men zijn. Ziehier in 't kort den inhoud der wet. Om alle verwarring te vermijden zul len wij niet spreken over de kandida ten-plaatsvervangers, die, overigens op dezelfde wijze als de werkelijke kan didaten verkozen worden en die niet talrijker mogen zijn dan de werkelijke kandidaten. Voorstelling der lijsten. De voorstelling der lijsten moet ge- teekend zijn door 100 kiezers. De voorstellingslij st moet de orde aanduiden, waarop de onderteekenaars willen dat de kandidaten op het stem briefje voorkomen. Niemand mag kandidaat zijn in twee of meer arrondissementen Het is verboden meer dan eene voorstellings- lijst te teekenen. De naam van den zelfden kandidaat mag op geene ver schillende lijsten voorkomen. Het kiesbriefje. De kiesbriefjes (bulletijns) blijven zooals zij vroeger waren. De orde waarop de lijsten op het kiesbriefje gesteld worden, wordt door het lot aangeduid. De lijsten waarop maar een naam staat, krijgen de laatste plaats op het kiesbriefje. De kandidaten komen op het kies briefje in dezelfde orde als zij op do voorstellingslijst zijn aangeduid. Manier van stemmen. De kiezer mag op elk stembriefje maar één puntje zwart maken. Hij mag stemmen bovenaan de lijst of nevens den naam van den eenen of anderen kandidaat. Als men het puntje zwart maakt bovenaan de lijst, dan stemt men voor geheel de lijst en men keurt de orde goed waarop de kandidaten zijn voor gesteld, dat wil zeggen, dat men als gekozen wil, den eerste, als de lijst maar eenen gekozenen heeft, dat men de twee eersten wil zien zegepralen, ais de lijst twee gekozenen heeft, enz. Als men nevens eenen naam stemt, dan stemt men ook voor geheel de lijs, maar men geeft den voorkeur aan den kandidaat nevens den naam voor dewelke men gestemd heeft, 't is te zeggen, dat men wil dat die kandidaat gekozen verklaard worde vóór al de an dere kandidaten. Al de bulletijns waarop meer dan één puntje zwart gemaakt zijn, zijn nietig Getal stemmen van iedere lijst. Men telt eerst de geldige stembrief jes. Daarna telt men 1° de stembrief jes waarop de puntjes bovenaan de lijst zijn zwart gemaakt2° de briefjes waarop een puntje zwart gemaakt is, nevens den eenen of anderen naam. Om te weten hoeveel stemmen eene lijst bekomen heeft, telt men de brief jes te zamen, waarop de puntjes boven aan de lijst zijn zwart gemaakt en de briefjes, waarop een puntje nevens eenen naam is zwart gemaakt. Getal gekozenen van iedere lijst. Om te weten aan hoeveel gekozenen iedere lijst recht heeft, past men het stelsel D'Hondt toe, hetzelfde dat reeds voor de gemeentekiezingen in voege is. Ziehier een voorbeeld Veronderstel dat twee lijsten eene liberale en eene katholieke tegen malkander strijden, voor vier plaatsen van volksveategen- woordiger. De liberale lijst heeft 16,500 stemmen bekomen, de klerikale 23,000. Men deelt die twee cijfers achter vol gens door 1, 2, 3, 4, enz. Men bekomt de volgende uitslagen of kwotiënten. Liberale stemmen 16,500 gedeeld door 1 16,500 2 8,250 3 5,550. Klerikale stemmen 23,000 gedeeld door 1 23,000 2 11,500 i) n 3 7,666. Nu rangschikt men de vier grootste uitslagen of kwotiënten, de eene na de andere, in de volgorde hunner belang rijkheid Eerste kwotient 23,000, klerikaal Tweede 16,500, liberaal Derde n 11,500, klerikaal Vierde 8,250, liberaal. De klerikaien hebben twee gekoze nen, de liberalen hebben er ook twee. Gekozenen. Om te weten wie de twee gekozenen zijn bij de klerikaien en de twee geko zenen bij de liberalen, gaat men te werk als volgt Veronderstel dat de klerikale kiezers gestemd hebben op de volgende ma nier Bovenaan de lijst 10,000 stemmen Naam A, le kandid. 2,000 B, 2® 1,000 n O, 3e 6,000 n D, 4« 4,000 Om zeker gekozen te zijn moet men ten minste 8,250 stemmen bekomen hebben, 't is te zeggen, het kwotiënt dat wij hierboven gerangschikt heb ben. Dat kwotient heet het Mes kwotiënt Welnu van de 10,000 stemmen, die bovenaan de lijst staan, neemt men het getal stemmen dat noodig is, om met de 2,000 stemmen die nevens B staan, 8,250 te maken, het overschot voegt men bij B en zoo voorts. A bekomt 2,000x6,250—8,250 st., gekozen B bekomt 1,000x3,750=4,750 stem. Om te weten wie van de drie laatste kandidaten gekozen is, neemt men den- gene die het meeste stemmen heeft het is bij gevolg O. De twee gekozenen van de klerika ien zijn dus A en O. Laat ons nu zien welke de twee ge kozenen zijn van de liberalen. Laat ons veronderstellen dat de libe rale kiezers gestemd hebben als volgt Bovenaan de lijst 9,000 stemmen Naam A, le kandid. 000 j> B, 2e 500 j) O, 3e r> 50 n i) D, 4e n 3,950 Om zeker gekozen te zijn moet men ten minste 8,250 stemmen of het kies kwotiënt bekomen hebben. Om aan den eerste dit getal stemmen te geven, nemen wij van de 9,000 stem men die bovenaan de lijst staan, wat noodig is om hem 8,250 stemmen toe te kennen, het overschot voegt men bij het getal voorkeurstemmen van den tweeden kandidaat, en zoo voorts, als 't noodig is. A bekomt dus 000 8,250 8,250 st. hij is gekozen. Er blijven van de 9,000 stemmen, die bovenaan de lijst staan, nog 750 stem men, men voegt ze bij de 500 van den tweeden kandidaat. B bekomt dus 500 750 1,250 st. Om te weten wie van de drie laatste kandidaten de tweede gekozene is, ziet men wie het meeste stemmen be komen heefthet is D, dus is hij ge kozen. Het zou kannen gebeuren als de kan didaten, die aan het hoofd van de lijst staan, maar slechte kandidaten zijn, dat weinig kiezers boven de lijst, maar meestal achter de namen stemmen, zoodanig dat geen enkele kandidaat, bij het overdragen van de stemmen van boven, het kieskwotiënt van 8,25Q stemmen behaalt. Laat ons veronderstellen dat de 23 duizend klerikale stemmen uitgebracht zijn als volgt Bovenaan de lijst 3,000 stemmen. Nevens A, 1° kandid. 3,000 ld. B, 2" 6,000 ld. 0,3e 8,000 ld. D, 4e 4,000 Als men de stemmen bovenaan de lijst overbrengt op den eersten kandi daat, bekomt men A. 2,000 x 3,000 5,000 B. 6,000 0 6,000 O. 8,000 x 0 8,000 D, 4,000 0 4,000 Om te weten wie gekozen is neemt men de kandidaten die het meest stem men bekomen hebben, 't is te' zeggen B en O. Daarom zegt de wet nagenoeg het volgende De zetels die aan elke lijst toekomen wor den gegeven aan de kandidaten-titelv oer der s die het grootste getal stemmen bekomen heb ben. Bij staking of gelijkheid van stemmen, wordt de voorkeur gegeven aan de orde van voorstelling Alvorens de verkozenen aan te duiden, kent het hoofdbureel aan eiken kandidaat- litelvoerder de stemmen toe die bovenaan de lijst staan en die bijgevolg de voorstellings orde gunstig zijn. Deze toekenning geschiedt op overdragen de wijze. De stemmen bovenaan de lijst wordentot het noodig bedrag om het kieskwotiënt aan te vullen, gevoegd bij de stemmen op naam be komen door den eersten kandidaat van de lijstis er overschot, dan wordt het, in gelijke mate, toegekend aan den tweeden kan didaat en zoo voort tot dat al de stemmen van bovenaan de lijst toegekend zijn. Een laatste voorbeeld zal dat ophel deren. Neemt eene lijst die 26,000 stemmen bekomen heeft en recht heeft op 3 gekozenen. Veronderstelt dat het kieskwotiënt 8,000 stemmen zij. De stemmen zijn verdeeld als volgt Bovenaan de lijst 10,000 stemmen Nevens A, le kandid. 0 ld. B,2* 6,000 ld. 0,3® 5,000 Id. D, 4e 5,000 Laat ons de stemmen di bovenaan de lijst staan overbrengen op de kan didaten A. bekomt 0 x8,00 =8,000 stem. B. 6,000 x 2,000 8,000 O. 5,000-/- 0 5,000 D. 5,000-/- 0 - 5,000 De drie gekozenen zijn A, B en O. De nieuwe kiesarrondissementen. Art. 7. De indeelingstabel der volksvertegenwoordigers en senatoren, vastgesteld bij de wet van 12" Mei 1892, is vervangen door de bij deze wet ge voegde tabel. Ziehier deze tabel voor de provinciën West- en Oost-Vlaand eren Provincie West-Vlaanderen. 18 volksvertegenwoordigers, 9 senatoren, Arrondissement Brugge 3 volksverte- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. genwoordigers, 2 senatoren arrondis sement Veurne-Diksmuide-Oostende 4 volksvertegenwoordigers, 2 senato ren. (Het hoofdbureel is te Veurne ge vestigd). Arrondissement Roeselaere- Thielt4 volksvertegenwoordigers, 3 senatoren. (Het hoofdbureel is te Roe- selaere gevestigd). Arrondissement Kortrijk 4 volksvertegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te samen 3 senatoren verkiezen. (Het hoofdbureel is te Kortrijk geves tigd). Provincie Oost- Vlaanderen. 24 volks vertegenwoordigers, 12 senatoren. Ar rondissement Gent-Eecloo 10 volks vertegenwoordigers, 5 senatoren. (Het hoofdbureel is te Gent gevestigd): Ar rondissement Sint-Niklaas 4 volksver tegenwoordigers. Arrondissement Den- dermonde3 volksvertegenwoordi gers. Deze twee laatste arrondissemen ten zullen t6 zamen 4 senatoren ver kiezen. (Het hoofd bureel is te Den- dermonde gevestigd). Arrondissement Aalst4 volksvertegenwoordigers. Ar rondissement Audenaarde 3 volksver tegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen zullen te zamen 3 senatoren verkiezen. (Het hoofdbureel is te Aalst gevestigd). [Ons Blad). XIV. 't Wordt op de daken verkondigd dat de kerk aan den tiendenpenning niet meer houdt. Wel betreurt zij hem maar tusschen betreuren en verlangen ligt een heele afstand, men vergeet immers dat de geestelijkheid afstand deed van den tiendenpenning in den heuglijken nacht van 4 Augustus 1789: En met reden Die belasting, geheven op den arbeid der bevolking, was zoo hatelijk gewor den dat zij in den schoot der vergade ring geenen enkelen verdediger vond. Men besprak dus maar het punt of de tiendenpenning eenvoudig moest worden afgeschaft of zoo hij kon afge kocht worden. De bespreking bood nog eene andere bijzonderheid aan. Tot dan had de kerk den tiendenpenning als eene god delijke instelling aanzien, het concilie van Trente had er zoo over geoordeeld. Zeker was er meer dan eeu geestelijke afgevaardigde, die overtuigd was dat het eene heiligschennis was aan den tiendenpenning te raken, om hem weg te cijferen zou men dus den paus heb ben moeten raadplegen. Toch werden de woorden goddelijk recht niet uitge sproken en er werd van paus noch concilie gerept. Het recht der nationale vergadering was onbetwistbaar. Het goddelijk recht der kerk aan den tiendenpenning was een klerikaal verzinselde kerk was die inkomsten aan eene wet verschul digd eu kan dus door eene wet vernie tigd worden. De priesters van Mozes hadden den tiendenpenning door de wet der vero penbaring het goddelijk recht is on vergankelijk als de waarheid, ten ware eene nieuwe veropenbaring de oude kwame te niet doen, en waar zijn de teksten van het evangelie, die den tiendenpenning verwerpen Mo9t men dus voortgaan de rabbis te betalen Ziehier hoe Mirabeau zich over de zaak uitliet De tiendepenning is eene belasting beschikt voor dit deel van de openbare diensten,dat de bedienaars der autaren aangaathet is de toelage waarmede de natie de officieren van zedeieer en onderwijs betaalt. Het woord betalen verwekte eenen storm in de rangen der geestelijkheid.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3