Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Wisiet kaarten De nieuwe kieswet. Razernij Zaterdag', 911 December 1899. 5 centiemen. Zesde jaar. lVr. 6. Handelsdrukkerij E. LAMBIN-MATHÉE, Verschijnende des 'J&aterdags. eendracht maakt macht. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. v' de provincie, Een jaar fr. 3-50. De aankondigingen Men schrijlt in bij den Uitgever Dixmudestraat, n' 51, te leperen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas IVIagdalenastraaL Brussal. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechtreiijke aankondigen 1 fr. idem. 51, Dixmuidestraat, leperen. op VelijnBristol en Ivoor. Matige prijzen onberispelijke uit voeringspoedige bediening. Vele onzer lezers vroegen ons hoe de wet op de Evenredige Vertegenwoor diging, die door de Kamers gestemd is, ineenzit. De kwestie is wel waard be sproken te worden en wij laten hier dan ook eenige uitleggingen volgen. De lijsten voor de wetgevende kie zingen want geen andere kiezingeD worden door de wet bedoeld zuilen werkelijke en bijgevoegde kandidaten bevatten. Het getal der bijgevoegden zal dit der werkelijken noch het getal van 4 mogen overtreffen. Er zijn nog- tans uitzonderingen. Wanneer de lijst 7, 8 of 9 werkelijke kandidaten bevat zal het getal bijgevoegden op 5 mogen gebracht worden. Telt de lijst meer dan 9 werkelijke kandidaten, dan mag de lijst 6 bijgevoegden voorsteilen. Er zullen voortaan 100 peters of voorstellers vooreene lijst noodig zijn. Vroeger waren 50 voldoende in een arrondissement van minder dan 4 ver tegenwoordigers. Als voor de Senaat 2 arrondissementen samen kiezen, zullen de helft van de peters tot het eerste, de andere helft tot het tweede arron dissement moeten behooren. De voorgestelde lijst duidt, zooals hij is, de rangschikking der kandidaten aan, dat is te zeggen, n' 1 heeft het meeste kans en zoo vervolgens. Meervoudige kandidaturen zijn niet toegelaten. De persoon die zijn naam laat voorkomen op twee verschillende lijsten geplaatst op een kiesbulletijn zal uitgeschrabt worden. Het kiesbul letij u zal onder de nieu we kieswet het zelfde opzicht hebben als vroeger. De plaatsing der lijsten zal geschieden volgens trekking. De onvolledige lijsten komen in de laatste vakken De namen der kandidaten zullen niet meer gerangschikt worden volgens alphabetische orde, maar zooals de peters ze geplaatst hebben. De kiezer, gelijk van welk arrondis sement, kan slechts voor één kandidaat stemmen, hetzij hij stemt in het vak boven de lijst, hetzij in een der vak ken nevens de namen der kandidaten. Stemt hij in het vak boven de lijst dan heeft zijn uitgebrachte wil eene dubbele beteekenis 1° hij heeft ge stemd voor de partij 2° hij heeft zich volkomen goedkeurig gehecht aan de rangschikking der namen op de lijst voorkomende. Stemt de kiezer inte gendeel in het vak nevens de naam van een der kandidaten,dan heeft zijne stemming eveneens eene dubbele be teekenis 1° hij kiest voor eene partij 2° hij geeft zijn voorkeur aan den door aangewezen persoon. In de huidige kiesomstandigheden kan men voor een of meer kandidaten kiezen, zonder dat die stemming telt voor heel de lijst. Met het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging is dit niet meer mogelijk. Elke uitgebrachte stem is eene parlijstem. De verdeeling der candidaten of ze tels gebeurt volgens het getal behaalde stemmen. Dus geen stelselmatige uit sluiting meer gelijk onder het meer derheidsregiem. Voor ieder plaats on der de zon. Eike partij wordt verte genwoordigd, wel te verstaan wanneer haar kiescijfer niet te onbeduidend is. Wij laten hier de veranderingen aan de verdeeling der arrondissementen gebracht volgen Mechelen en Turnhout kiezen samen 4 senateura. Veurne, Dixmude en Oostende, te samen 4 volksvertegenwoordigers en 2 senateura. Roeselaere en Thielt, te samen 4 volksvertegenwoordigers en 2 sena teura. Kortrijken Ieperen, B senateura. Gent en Eekloo, 10 volksvertegen woordigers en 5 senateura. S' Niklaas en Dendermonde, 3 sena teura. Aalst en Audenaarde, B senateura. Bergen en Zenniken, 5 senateura. Doornijk en Ath, 6 volksvertegen woordigers en 3 senateura. Charleroi en Thuin, 5 senateura. Hoei en Borgworm, 4 volksvertegen woordigers en 2 senateura. Tongeren en Maesijck, 3 volksverte genwoordigers. Heel de provintie Limburg 3 sena teura. Arlon, Marche,Baste.naeken, 3 volks vertegenwoordigers. Neufchateau en Virton, 2 volksverte genwoordigers. Dinaut en Philipstad, 4 volksverte genwoordigers. Heel de provintie Namen, 4 sena teura. De andere kiesomschrijvingen blij ven behouden zooals ze thans zijn. Goliath. Examen. Met genoegen hebben wij vernomen dat de heeren 1 "Van Elslandeen Josef Olinc- liOiiia11io, beiden oud leerlingen van het Collége Moderne bun uitgangs- exaam uit de militaire schooi afgelegd en officier benoemd zijn. Wij wenschen hen veel geluk en snellen vooruitgang in hunne loop baan. Zooveel gevallen van razernij heb ben zich in deze laatste weken in gansch het land voorgedaan dat onze lezers het misschien wel niet overbodig zullen achten enkele nadere bijzonder heden over deze akelijke ziekte te ver nemen. Laat ons voor eerst bestatigen dat schier alle viervoetige huisdieren de kwaal kunnen krijgen en verder geven. Deze dieren zijn hoofdzakelijk hond, kat, paard, os, schaap, konijn, varken en, tusschen de wilde beesten met de welke de mensch wel eens kan in aan raking komen vos en wolf. Het vergif der razernij vind men bijzonder in het speeksel en bestaat in een specialen mikroob die met het speeksel van het bijtende dier de won de, dus in het bloed vermenigvuldigt en alzoo al de verschijnsels der razernij verwekt. Wanneer deze mikroob op zeker wijze behandeld wordt, wanneer men, om eene wetenschappelijke uit drukking te gebruiken, eene kuituur van hem maakt, dan komt men tot het voorbereid van het eenigste middel dat tot den dag van heden de macht heeft, indien het niet te laat gebruikt wordt, de verschijnselen der razernij voor te komen (serum Pasteur). Tusschen den dag dat een ongeluk kige door een razend dier gebeten wordt en het oogenblikdat de ziekte uitbreekt verloopen doorgaans 20 tot 60 dagen. Bij kinderen is deze tijd ruimte korter van duur maar zij kan bij volwassenen ook langer wezen, ja, soms een keel jaar en zelfs onderhal/ jaar Het is gedurende dit tijdstip dat de ziekte moet behandeld worden, bij middel der inspuitingen vat: het serum waarover wij even spraken. Wordt dat met gedaan, dan breken de ijselijke kenteekens der razernij uit, en de mensch heeft hoogstens nog 5 a 6 da gen te leven. Van genezing kan er dan geene spraak meer zijn. Over de verschijnselen der ziekte bij den mensch zuilen wij niets zeggen. Het zou met van het geringste nut zijn, ten eerste omdat bij het uitbreken der voorteekens alle hoop op redding verdwijnt en ten tweede omdat het alleen aan de geneesheeren kan gege ven worden eenen razenden bij te staan en zijn lijden pogen te verzachten. Nuttiger is het te weten welk uitwerk sel deze ijselijke plaag op de dieren maakt en wel bijzonder op dat dier welk het naast bij de menschen leeft en daarom juist voor hen het gevaar lijkst is, wij zeggen de hond. In het begin is het beest droevig, onrustig het verandert dikwijls van plaats. Zijn meester merkt dat er iets aan scheelt doeh geeft er niet v.eel acht op. Het vlucht de menschen, nadert wei ais zijn meester roept, maar uit louter gewoonte, want het blikt hem tfeung en vreemd aan en gaat dan wederom weg. Het legt zich in eenen hoek en knabbelt aan alle dingen die in ziju bereik zijn het kwauwt aan steenen, aan hout, aan stoffen, aan leder en hapt ook somtij ds in de ruimte alsof het vliegen wilde vangen. Komen vreemde menschen of een andere hond of de kat des huizes in zijue nabijheid, dau bijt het zonder reden, en het is meest zoo dat de kindereu die gewoon zijn met den huisvriend te spelen, on- noozel, ja dikwijls onwetend het kiem der razernij ontvangen. Weidra wei gert de arme hond zijn eten en zijn muil komt vol van een kleerig, lijm achtig zeever dat draderig langs de lippen opvloeit. En dan verandert ook zijn stem de hond blaft niet meer, hij huilt op eene bijzondere wijze en dat geheel kan met mets vergeleken wor den dan misschien met het gekraai van den haan. Wanneer de ziekte zoover gekomen is, krijgt hij hevige aanval len van razernij gedurende dewelke hij alles aan stukken bijt waar hij mede in aanraking komt. In zulke oogen- blikken is hij aan den smart ongevoe lig: hij bijt tot zelfs in gloeiende ijze ren stangen zonder dat de pijn hem schijnt af te schikken. Van het water of ander nat is hij niet bang, zooals het algemeen geloofd wordt, doch hij kan het niet inzwel- geu hij wil drinken maar op het oogenblik dat hij ziju muil in het wa ter brengt, komt er eene stuipachtige samentrekking der zwelgspieren welk hem niet toelaat het vocht door te halen. En dat gaat zoover dat het zicht alléén van water of ander nat dezelfde verschijnselen teweeg brengt. Is het arme dier nu niet gebonden of opgesloten, dan verlaat het zijn inees- ter's huis en loopt, of beter gezegd, wankelt recht voor zich heen, de staart tusschen de billen, de tong uit de muil. En zoo zwerft het zeeverend verder om ergens in eenen hoek of gracht neder te zmken en na 5 of 6 dagen verlamd te sterven. In zekere gevallen is het tafereel der verschijningen zooals het wij afschil deren ontrouw De aanvallen van ra zernij blijven weg de hond legt zich in eenen hoek en komt er niet meer uit de verlamming treedt voor van in 't begin en neemt snel toe om haastig door den dood gevolgd te worden. Het is voorwaar niet noodig dat de dolle hond om de razernij over te ge ven zijn slachtoffer bijt midden in het tijdstip van woedende aanvallen. Zelfs 2-3 4 dagen vooraleer dat als buiten gewoons aan hst dier bemerkt wordt kan het door zijn speeksel de ziekte overplanten, en dat wel door eenen zeer lichten beet, een eenvoudig schrabbeken zoo komt het dat men schen aan razernij overleden, die zich niet herinnerden ooit gebeten geweest te zijn. Zij werden bepaald gebeten, doch hadden er niet de geringste acht op gegeven. Laat ons nu veronderstellen dat men gebeten worde Wat dient er onmidde- lijk gedaan te worden in afwachting dat de hulp der kunst opdage Wij spreken natuurlijk slechts van de mid delen die eenieder kan gebruiken en die men overal kan vinden. Eerst en vooral het gewond gedeelte afscheiden van het overige van het li chaam om zooveel mogelijk het gift- stof te beletten in den bloedioop te dringen. Dit kan natuurlijk alleen gebeuren wanneer de wonde zich op de ledematen, armen en beenen, bevindt. Daarvoor gebruikt men eene koord, een lint, een stuk in streng gerold lin nen, zakdoek, enz., waarmede men zoohaast mogelijk arm of been om bindt boven de wonde, dit is, meer naar het lichaam toe. Kan men dan eenen zuiger op de wonde plaatsen (een een voudige borrel of wijnglas waar men een stukje papier in verbrand heeft), dan is het geraadzaam zulks te doen om zooveel mogelijk het besmet bloed uit te zuigen. Kan men dat echter niet, zoo wassche men dadelijk het gebeten gedeelte met iets wat men m alle huis houdens tot in de kleinste dorpen kan vinden,namelijk terpentijn. Is de wonde nu goed zuiver g iwasschèn, dan wordt ze nog opgestopt met een stuk van ter pentijn doordrongen lijnwaad of watte, opdat zij niet zonder uttering zou hee- len. Van het uitbranden met gloeiend ijzer, duivelsteen, ammoniak, potas, enz., heeft de wetenschap niet ten onrechte sedert jaren afgezien. Worden deze eenvoudige middelen tijdig aangewend, dan heeft de gebe- tene bepaald reeds veel kans om het gevaar te ontwijken. Niettegenstaande mag hij zich door deze troostende ver zekering niet te zeer laten geruststellen en het echt reddingsmiddel verwaar- loozan om zoo minder dat dit middel dat wij aan den grooten Franschman, den onsterfelijken Pasteur te danken hebben, den roemrijksten weldoener van het menschdom, reddingsmiddel dat ter beschikking gesteld wordt van eenieder wie het ook zij Immers de rijken of weihebbenden kunnen zich van zulke zware reden wel een reis en een verblijf van 2 of 3 weken te Parijs of Rijssel getroosten en de armen wor den ter verpleging in de wetenschappe lijke Pasteur's gestichten op de kosten van provintie of gemeente gestuurd. Is het noodig hierbij te voegen dat het niet geraadzaam is, vooraleer zich aan eene rechte wetenschappelijkever- zorgingover te leveren, den kostelijken tijd in S' Hubortus of andere bede vaartsoorden tu gaan veriantenfanten. In zulke belangwekkende gevallen, komt het engelsch spreekwoordTime is money wel degelijk te pas. Het dient slechts een weinig verminderd te zijn Time is life Vele lieden beelden zich in dat het door de warmte is dat de razernij zich verspreid. Welnu de warmte doet aan de razernij weinig of niets. Gedurende onzen langen heeten zomer kwamen minder razenden ter verpleging in het Institut Pasteur dan tegenwoordig. Het getal gebetenen is inevenredigheid met het getal dolle honden, en dolle hon den loopen er zooveel omdat de bepa lingen der overheid nopeDS de muil banden en het afmaken van zwervende diereu minder nagekomen worden. Als grondbeginsel kan men bevestigen dat een razende hond gebe ten geweest is van een anderen hond. Indien gij dit feit, dat door de weten-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3