Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en bet Arrondissement Wat men denkt in den vreemde Iets over de steenwegen. De rijschool vertrekt naar Tervueren. 5 centiemen Zesde jaar. Nr 7. Handelsdrukkerij E. LAMBIN-MATHÉE, Wisfetlkiiart©!! Engelsche wreedheden. Verschijnende des ffiaterdatgs. eendracht maart macht. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaar 3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. £2-5 O. Men schrijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. 51Dixmuidestraat, leper en. op Velijn, Bristol en Ivoor. Matige prijzen onberispelijke uit voering, spoedige bediening. De Evenredige Vertegenwoordiging gaat in ons politiek leven een radikale verandering brengen. En wij mogen er bijvoegen verbetering. Het meerder- heidsteisa! gaf grond tot vele kritie ken, tot bittere misnoegdheid, tot haat en nijd tusschen de burgers, tot de totale ontmoediging van velen. Zoo zagen wij sinds jaren in menig VJaamsch gewest, waar de invloed van geestelijkheid en kasteelheer opper machtig is, den strijd opgeven door onze liberale vrienden. De invoering der Evenredige Vertegenwoordiging, die dan toch eerlijk en rechtzinnig is, zal de gemoederen in onze Vlaamsche gemeenten weer opbeuren, onze partij genoten weer in de bres doen treden, de staatkundige beweging doen herle ven. De bijzonderste dagbladen uit den vreemde spreken rnet lof over de gestemde kieswetsverandering. Le Temps n van Parijs, een der meest ge waardeerde fransehe dagbladen, drukt zich over de stemming onzer Kamer aldus uit Dus Belgie wordt verrijkt met de Evenredige Vertegenwoordiging. De proef die men er gaat nemen is van het hoogste gewicht voor allen die geloo- ven dat het meerderheidstelsel een valsch stelsel is, geschikt om aan een hersenschimmige meerderheid heei het bewmd in handen te geven. Aan elke partij haar rechtmatig deel toekennen in het maken der wet ten en in het nazicht der openbare zaken, ziedaar een verleidelijk ideaal. Er kan niet anders uit voortspruiten dan voordeel voor het algemeen en kalmte in den openbaren geest. Wij hebben er aan gehouden dit oor deel van eenen vreemden konfrater te doen kennen. En dien koufrater staat niet alleen. De bijzonderste dagbladen van Nederland, Duitschiand en Enge land keuren het stelsel der Evenredige Ver!egenwoordiging goed. Het Fransehe blad drukt zijn spijt uit over het behouden van het meer voudig stemrecht. Dit behoud zal kortstondig zijn. De meerderheid van de bevolking is bepaald tegen die onrechtvaardigheid. Zelfs in het klerikaal kamp zijn er vele overtuigde partijgangers van het een voudig algemeen stemrecht. Eens de Evenredige Vertegenwoor diging in toepassing, kunnen zelfs de meest g matigde behouders zich onbe schermd aansluiten bij het stelsel één man één slem Immers de Evenredige Vertegenwoordiging is een waarborg tegen elke mogelijke buiteuspoorig- heid van de groote massa. De afschaffing van het meervoudig stemrecht is, wij zijn er zeker van, nog slechts een kwestie van ettelijke maanden. In het toekomstig Parle ment, gekozen onder het regiem van de nieuwe wet, zullen liberalen, socialis ten, Kristen-demokraten en weliicht leden der rechterzijde 't akkoord zijn om, met vereende krachten, deze laat ste onzinnigheid uit onze kieswetten te doen verdwijnen. Goliath. Indien er nog tegenstrevers der besteende wegen of MaaoadLams overblijven, dat zij het volgende gelieven in acht te nemen Brussel, den 3a November 1897. Mijnheer de Gouverneur, Ik heb de eer u te melden dat er eertijds op den steenweg van Clabecq naar Braine l'AUeud eene schoone besteende kalsijde (macadam) bestond. Over eenige jaren deed het provinciaal bestuur er eeu deel van in plaveisteen (pavage) veranderen. Het gedeelte dat niet veranderd is geweest is op dit oogenblik in opperbesten staat, en dat welk in plaveisteen herscha pen wierd wordt dagelijks oneffender en ruwer. Eenige landbouwers, nijveraars en voerlieden welke ik heb Ondervraagd nopens het beste slag van kalsijde voor zwaar vervoer, hebben schier eenpariglijk de voorkeur gegeven aan den macadam waarvan zij dagelijks de voordeeien kunnen waardeeren. Dat men dan nog kome houden staan dat de macadam, in Brabant, aan het zwaar vervoer niet zou kunnen wederstaan bovengemelde raadpleging der bijzonderste genieters der steenwegen is ongetwijfeld hierover klaar bewijzend. De Provinciale Hoofd-Ingenieur, PIERET. NAAM, BEDRIJF EN ADRES DES ONDERTEEKENAARS. GETAL paarden of ossen door den on dertekenaar gebruikt. AANDUIDING der soort van kalsijde welke de onder teekenaar de voordeeligste oordeelt voor zwaar vervoer. 1 Bonnewijn, F., Tubize. 2 Spiecaert, Auguste, iubize 3 Derbaix, Vincent, voerman, Tubize. 4 Poliart, Hubert, voerman, Tubize. 5 Gilbert, J., en zuster, voerlieden, te Tubize. 6 Becq. Isidore, nijveraar, Ittre. 7 Gabriel, L nijveraar, Glabecq. 8 Hannicq, weduwe, brouwerij den Molen, Glabecq. 9 Delcorde, Zénon, landbouwer, Braine-le-Chateau. 10 Vanham, Omer, en Cie, Braine-le-Chateau. 11 Decock, Gonzalès, brouwer, Braine-le-Chateau. 12 Devreux, Arthur, ondernemer, Braine-le-Chateau. 13 Werner Spiécart, landbouwer, Braine-le-Chateau. 14 Cornélis, Séverin, brouwer, Braine-le-Chateau. 15 10 17 18 19 20 21 22 23 24 23 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Parmentier, A., molenaar, Braine-le-Chateau. Decock, Sélim, beenhouwer, Braine-le-Chateau. Herman, Alfred, molenaar, Braine-le-Chateau. Marin, Oscar, landbouwer, Braine-le-Chateau. Lissens, J.-B beenhouwer, Wauthier-Braine. De Baecker, broeders en zuster, molenaars, Braine-le-Ch. Delcorde, Adrien, landbouwer, Braine-le-Chateau. Voussure, Alfred, nijveraar, Braine-le-Chateau. Devillé, Jules, bakker, Brame.-le-Chateau. Van Gulsetn, Guillaume, landbouwer, Braine-le-Chateau. Lisart, M.-H weduwe, landbouwster, Braine-le-Chateau. Rosy, Arthur, ondernemer, Braine-le-Chateau. Eechtgenoote Gellens, nijveraarster, Braine-le-Chateau. Luycx, Fr., landbouwer, Braine-le-Chateau. Dubrulle, N., landbouwer, Braine-le-Chateau. Mouremans, Fideel, landbouwer, Clabecq. Lebacq, broeders, landbouwers, Clabecq. Van Achter, Charles, landbouwer, Clabecq. Dumasy, J., landbouwer. Clabecq. Van Cutsem, broeders en zusters, landbouwers, Clabecq. A. Herman, landbouwer, Clabecq. Clément, Alphonse, landbouwer, Tubize. 3 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 5 paarden. Plaveisteen. 2 paarden. Macadam. 2 paarden. Macadam. 4 paarden. Macadam, met den wenscli dat de steenen slechts op het oogenhlik van hun gebruik 2 paarden. zouden op den steenweg gevoerd worden, Macadam. 1 paard. Macadam. 7 paarden. Madadam. 2 paarden. Macadam, met den wensch bij n" 10 aan 2 paarden. geduid. Macadam. 1 paard. Macadam. 8 paarden. Macadam. 2 paarden. Macadam. 1 paard. Macadam. 4 paarden. Macadam. 10 paarden. Macadam. 1 paard. Macadam. 4 paard. Macadam. 2 paarden. Macadam. 2 paarden. Macadam. 1 paard. Macadam, mei den wenscli bij n» 10 aan geduid. 1 paard. Macadam. 6 paarden. Plaveisteen. 4 paarden. Macadam. 4 paarden. Macadam. 6 paarden. Macadam. 7 paarden. Macadam. 7 paarden. Macadam. 10 paarden. Macadam. 3 paarden. Macadam. 2 paarden. Macadam. Wanneer zal men ein delij k beginnen aan liet verteeren der 264,000 franken die voor liet herstellen onzer JEftij- seliool bestemd zij n Met verontwaardiging hebben voor zeker onze lezers vernomen 1. dat de Engelschen op het Roode Kruis geschoten hebben 2. dat zij met dum-dum kogels en lijddietbommen schieten 3. dat zij barbaarsche en bloeddor stige Kaffers en Basutos tegen de Boers gebruiken 4. en dat zij met lanssteken de ge wonde Boeren en Burgers afmaken. Zullen de afgrijselijke moorderijen en Engelsche wreedheden nog langer door de mogendheden geduld worden Men denke nu niet, dat het afmaken van gewonde of gevangen Boeren een alleenstaand feit is. Er zijn honderden voorbeelden van de barbaarsche han deling der Engelsche soldaten, dia dan toch maar onder 't uitschot der bevol king werden aangeworven. Meest al de bijzondere briefwisselingen, deze week in Holland ontvangen, maken melding van een of andere onmenschelijke be handeling der Boeren door de Britten. Monsters zijn ze. Uiteen bijzonder schrijven aan de Haarlemmer CourantBehalve dat de Engelschen op het Roode Kruis hebben geschoten, hebben zij getoond mon sters van wreedheid te zijn. Een onzer werd door twee lanciers achterhaald, waarvan de ééne hem een lanssteek in het dijbeen toebracht, terwijl de ande re een stoot richtte op zijn borst, wel ken hij met den arm afweerde en daarin drong. Toen liet hij zich van zijn.paard glijden en in een sloot val len, onder den uitroep Kill Mm! (dood hem) sprongen de twee Engel- scheu van hun paard en staken nog naar hem, gelukkig zonder hem meer te treffen, waarna zij weder wegreden, zeggende Hi is dead,(hij is dood). Een ander geval. Een tweede werd ook achterhaald. Denkende gevangen genomen te wor den, gaf hij zijn geweer over. Daarop brachten de Engelschen hem een lans steek in den hals toe en een in het been, en also! dat nog niet voldoende was, nog een revolverschot in den arm, zoo dat hij voor dood op den grond bleef liggen, waar hij door een viertal Boe ren werd gevonden, die hem in het Roode Kruis hospitaal te Newcastle brachten. Een derde feit. Van een derde vernam ik, zoo gaat de briefschrij ver voort, dat hij met een vriend vluchten wilde en door drie lan ciers werd aangevallen. Zijn vriend die reeds gewond was, bleef wat ach ter. Deze gaf zijn geweer over en werd daarna op de plaats doodgeschoten. Dat ging te ver, zoodat de eerste, twee schoten op de barbaren vuurde, die beiden in het zand beten. De derde dit ziende maakte rechts omkeert en vluchtte lafhartig weg. Nog een ander brutaal feit. Een andere briefschrijver spreekt met dezelfde verontwaardiging over de wreedheden der Engelsche lanciers. Zoo werd een Boer verplicht zich over te geven. Zich inbeeldende dat men

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3