Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Vergrooting der Hel. Engelsche gruwelen. Zaterdag, 30" December 1899. 5 centiemen. Zesde jaar. Nr 9. Het klerikalism en de werkende klas. De E. V. Verschijnende des Xaterdags* eendracht maakt macht. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenais deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelnk in het Agence flavas Magdalenastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarQ franks, v' de provincie, Een jaarfr. S5-I50. Het kan niet genoeg voor oogen ge houden en breed uitgelegd worden, dat het klerikalism de grootste vijand is van de werkende klas, zoowel op zedelijk als op stoffelijk gebied. In verband met het onderwijs roemen de klérikalen er op, dat zij vele scholen gesticht hebben en met hun eigen geld onderhouden. Maar die scho len papenkrochten ware beter ge zegd dienen slechts om het uitge breid en degelijk onderwijs in den weg te staan, en gaan niet mede met den tijd. Konden de klerikalen ooit meester wezen van de stadhuizen der groote Belgische steden, hun eerste werk zou gelijk zij hier sedert 90 gedaan heb ben de verpaapschmg van de be roemde gemeentescholen wezen, dus de verdelging van het edel en vrij officieel onderwijs. Welke partij is het die steeds in den weg stond om de hervormingen ten voordeele van de werkende klas te beletten De klerikale partij Inderdaad, in dien men 't liberalism beschuldigd va" niet alles gedaan te hebben wat het wilde doen, dan is de klerikale partij daar de groote schuld van, daar elke volksgezinde hervorming die men wil de invoeren, 't bestaan der liberale partij op 't spel stond, dank aan de afgunstige klerikalen. Heriuner u maar de volksgezinde schoolhervorming van 1879, nogtans zoo gematigd, zoo toegevend en toch heeft, zij de val van de liberale partij medegesleept. Ieder weet nog welke schandelijke dwangmiddelen er toen door de klerikale partij in 't werk zijn gesteld geworden. Men heeft dan voornamelijk kunnen oordeelen over de liefde van de klerikalen voor den werkman. Want waren die honderden onderwijzers en onderwijzeressen die gebroodroofd werden, enkel en alleen omdat zij ge trouw waren gebleven aan hunnen eed en aan de wet, geen werkmanskinde ren Komt men alle dagen nog geene tast bare bewijzen genoeg tegen die de vijandschap of liever de minachting der klerikale partij tegenover de wer kende klas in zijn geheel doen uitko men Wij hebben het. immers gezegd de daarnevens gezegdens gestaafd dat het klerikalismus de grootste vijand is der werkende klas, en dit kan ook nooit gen oegherhaald worden. Goliath. De invoering der nieuwe kieswet gesteund op EvenredigeVertegenwoor- diging gaat eenen ganschen ommekeer te weeg brengen in ons land. Ook heb ben alle mogendheden de oogen op België gericht ten einde de uitwerksels te zien dezer nieuwe invoering. Dank dus aan de onverpoosde en vereenigde krachten der anti-klerika- len hebben de klerikalen verplicht geweest toe te geven aan den wil des volks. Zooals de regeering nu bestaat was dit onuithoudbaar. Vroeg of laat moest door de krachtige wil des volks de reaktie buigen en toestaan wat het verlangde. Inderdaad, was het geene ongehoor de schande te moeten bestatigen dat in België de minderheid regeert. Wij heb ben 110 klerikale volksvertegenwoor digers voor 900,000 klerikale stemmen volgens de laatste wetge vende kiezing - 32 socialistische re presentanten voor 400,000 en de libe ralen hebben voor 600,000 stemmen maar 42 volksvertegenwoordigers, dus dat het millioen anti-klerikale stem men maar 44 representanten heeft, terwijl de klerikalen met 100,000 stem men minder 66 vertegenwoordigers meer hebben. Die staat gaat dus veranderd worden dank aan de Evenredige Vertegenwoor diging. Is het meer als billijk dan dat elke partij vertegenwoordigd wordt volgens hare getalsterkte. Reeds zijn wij zoover gekomen dat wij een der twee grootste hervormin gen bemachtigd hebben, welnu dan op de bres ten voordeele van het daaraan zoo innig verbonden punt namelijk het Zuiver Alqemeen StemrechtGoliath. De vergrooting der hel dringt zich heftig op. De belangrijkste godsdiensten tellen de volgende aanhangers Katholieken 209 miljoen Protestanten 131 miljoen Oostersche kerk 88 miljoen Joden 88 miljoen Boedhisten 446 miljoen 100 overige sekten 318 miljoen Mahomedanen 171 miljoen. Er bestaan dus op de wereld 1451 miljoen menaehen en dus 1242 miljoen die een anderen godsdienst aankleven dan de 209 miljoen katholieken heb ben, die allen zonder eenig onderscheid verdoemd zijn en bepaald aangewezen zijn om naar de hel te gaan. Sterft nu dit geslacht 3 maal per eeuw uit. dan zijn er op 6000 jaar: 1242 x 6000 100 x 3 223.560 mil joen uienschen welke de hel in moeten. Welnu, volgens den abt de Jeller is er maar plaats voor 200,000 miljoen in de hel. Er staan al zoo voor de poort van de Lucifer 23,560 miljoen te wach ten die er niet in kunnen, aan gebrek van plaats. Dus moeten de papen absoluut de hel vergrooten of ergens anders er eene sukkursaal bij maken. Eene ziel die te wachten staat. De dood van generaal Jan Koek Gestorven bij gebrek aan zorgen. In de gasthuizen van Ladysmitli. Dieven en moordenaars. Aan verschillende partikuliere brie ven, hier en in Holland met de laatste mail uit Pretoria ontvangen, ontleenen wij de volgende zeer interessante bij zonderheden Het lijk van Koele te Pretoria. De slag bij Elandslaagte. Pretoria, 4 Nov. u Met den trein, die het stoffelijk overschot van generaal Koek naar hier voerde., kwamen ook Mevrouw Koek en drij leden der familie, van wie twee gewond, te Pretoria aan De voorwaar den van de invrijheidstelling zijn de uitwisseling van drij Britsche gevan genen van gelijken rang (officier). Zij zullen de Regeering gewichtige mede- deelingen kunnen doen omtrent de oorzaak van het Elandslaagte onheil. Zij verklaren, dat, nadat generaal Koek zijn zending door het opbreken der spoorstaven tusschen GJencoe en Ladysmith te Waschbank had vol bracht, kolonel Schiel van het Duit- seüe kommando en kommandanc Ben Viljoen van de Afrikaners hun man nen tot Elandslaagte voorwaarts aan spoorden daar naman zij den trein met sterken drank, waarvan ik, meen ik, reeds schreef, en welke gevaarlij ken inhoud zij geheel vernielden. Daar op zonden zij een boodschap aan gene raal Koek terug met het verzoek hen te volgen, aangezien zij een prachtige stelling hadden ingenomen, en geen vijand in gezicht was. Tegen beter weten ia, ging generaal Koek. In den ongelijken strijd tegen een ontzettende overmacht hield de generaal met slechts zeven makkers tot het laatste stand, toen allen of gesneuveld, gewond ol gevlucht waren. Afschuwelijke wreedheden. Daarop begonnen de gruwelen der Engelsche soldaten, met de lanciers voorop. De officieren onzer ambulancie zijn bereid bezworen inlichtingen te geven van de barbaarsche wreedheden der lanciers op onze troepen gepleegd. Een Hollander, die zich overgegeven had, werd als gevangene vooruit gestuwd, toen hij door een officier van achteren door een revolverkogel werd omver geschoten. De heer De Jonge, van wieu ik boven 8prak,lag gewond op den grond, strek te zijn handen uit en smeekte om par don, toen hij door een lancier werd doorregen, niet ééns, maar meermalen. Een Duitscher werd, na zich over gegeven te hebben, eenvoudig afge maakt. Generaal Koch werd geheel van zijn kleederen ontdaan en men liet den meer dan 60 jarigen man naakt in den kouden nacht liggen. Dit verhaastte, indien niet veroorzaakte, volgens den dokter, zijn dood. Bovendien ontnamen de soldaten hem zijn horloge en geld. In de gasthuizen aan Ladysmith. Eerst den volgende morgen werden de gewonden naar Ladij smith getrans porteerd. Een dame die daar de ge- kwesten bezocht, verhaalde met tra nen in de oogen, hoe onmenschelijk ze behandeld werden. De gewone hospi talen waren gereserveerd voor de Brit sche soldaten en onze gewonden wer den op den grond gegooid op harde matrassen, zonder lakens en met pe luws van strooi. Zieken den dood na bij, werden op dieet gesteld. Al onze gekwetste gevangenen zouden te La dysmith gestorven zijn als niet de Afri kaners aldaar als reddende engelen hun vriendenlijke hulp hadden gebo den doch de Engelsche dokter, een zekere Anderson, vroeger geneesheer te Utrecht in de Transvaal, verbood la ter den bezoekers de zieken eenigeriei zaken mede te brengen. De Boereu zijn van afschuw vervuld bij een behan deling zoo geheel ongelijk aan die wel ke de Engelschen van hen ondervin den. De heeren Koek hebben evenwel niets dan lof voor generaal White niet hij maar de soldaten van lageren rang dan officier dragen de schuld van de onmenschelijke behandeling. Geen wonder, 't is meestal 't schuim van Londen en andere groote steden van 't Bristsche Rijk. Cecil Rhodes en zijn Dynamiethinderlagen. Die aartsverrader is nog altijd in de stad der Diamanten. Al wist men dit niet uit de buitgemaakte brieven en kouranten, dan zou men het weten aan de helsche plannen die alleen in een brein als dat van Rhodes kunnen gesmeed worden. Op eenigen afstand buiten Kimberiey vond onze vecht-ge- neraal Koos de la Rey op de helling van een kopje twee zinken huisjes beide gevuld met dynamiet. EeD er van be vatte niet minder dan twee duizend kisten van dit gevaarlijk goedje en nog zestig kisten gevuld met nitroglyce rine, genoeg om het heele Boerenlaa- ger in de lucht te laten vliegen. Ge lukkig dat de toeleg ontdekt werd en de onzen voor totalen ondergang be- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 n Rechtrelijke aankondigen 1 fr. idem. hoed werden, door onmiddellijk de draden, waardoor de gemeenschap tusschen deze reusachtige helsche ma- chienen en Kimberiey werd onderhou den, af te snijden en het ontplofbaar materieel te doen springen. Misbruik van macht op zee. De Engelsche kruiser Philomel heeft in de Portugee3che wateren ge schoten op een Noordsche bark, die geen vlag wilde hijschen, toen de En- gelschman het gebood. De Goeverneur van Mozambique heeft den komman- dant vande kruiser aangezegd onmidde- lijk Delagoa-Baai te verlaten, wat hij gedaan heeft. Wat zat John Buil daarmee doen De Engelschen hebben ook een lading meel, in konsignatie aan onze Regeering, aangehouden. Toen wisten zij nog met, dat wij een dikke twee duizend Engelschen krijgers gevangen hielden. Onmiddelijk telegrafeerde on ze president aan de betrokken autori teiten, dat dit voedingsmiddel met be doeld was voor het gebruik van de Transvaalsche burgers, maar van de krijsgevangen. Deze diplomatieke taal beteekent in gewone spreektaal zoo veel als stuur je nu het meel niet, dan laat ik de gevangen soldaten ver hongeren. We zuilen zien wat de heeren tegen dit schaakmat kunnen doen. Dieven en Beulen. Andere gewichtige onthullingen. Adjudant Koek vertelt echter nog van andere dingen, die hij op het slag veld te Elandslaagte gezien heeft Op het slagveld zal ik het lijk van assistent kommandant Bodenstein (landdrost van Krugersdorp). Hij had den kogel op de linker borst, door het hart gekregen. Zijn verrekijker was gestolen. Zijn ringen waren van zijn vingers genomen, en al zijn geld was weg. Ik zag ook het lijk van Piet Bli- gnaut Sr.; zijn schoenen, zijn horloge, geld en snuifdoos waren weg. Van het lijk van Willie Pretorius (belastinggaarder te Johannesburg) werd genomen al zijn geld en zijn ring van zijnen vinger. Van Servaas de Wet, die slechts gewond was in het linkerbeen werd ge nomen zijn riug en geld. Ik hoor dat hij thans omgeruild is en hij zal het zelfde kunnen verklaren. J. A. Lepeltakkeeft, (Lepeltak Kieft, een Hollander) werd dooreen lansier gewond, hij wierp daarop zijn geweer neder en stak zijne handen op en gaf zich over ais gevangene. Zijn revolver en patronen-band gaf hij toen al. Hem werd bevolen voorwaarts te marcheeren en naar links te draaien. Hij deed dit naar oordeel van den En gelschen officier niet vlug genoeg, en werd toen door den officier van achte ren een revolver geschoten, en kreeg den kogel tusschen de schouders en in de longen, alwaar de kogel bleef zit ten. Ik werd later in het hospital ge roepen om het verhaal van J. A. Le- peltakkeelt te vertalen voor een En- gelsch officier, en dit in het kort was het verhaal dat hij zelf gaf. Dienzelf den avond is hij gestorven. Met al die verhalen over de onge hoorde wreedheden der Engelsche schurken zouden wij heele kolommen kunnen vullen. De ongelooflijkste beschuldigingen tegenover het Engelsche leger werden door de meest eerbied- en geloofwaar dige personen onder eed en voor het ge recht afgelegd. De kerels die de overmacht van Groot-Britanje moeten gaan bevesti gen in Zuid-Afrika gedragen zich alsof zij het nog tegen Hindoes of negers te doen hadden. Terwijl de Engelsche krijgsgevan genen te Pretoria met een bijna over-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1899 | | pagina 3