Nieuws DOOD t H HULPGELD voor de weduwen eis weezen van den zeeramp van 89. van NIEUWPOORT KANTON. r 1 1 M. de T R O OjZ. KT O 11 De dooden bestolen, De levenden bedreigd. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. pl JL Zesde Jaargang Nr Zaterdag 4 Januari 1908. IJZERENWEGEN I De visschersvloot op de Belgische kust. WesfenVlaandetfen. 1. W. op da spoorbanen W, die io.oo UIT NIHIU^OORT. Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o- DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. mmister van bmnenlandsche zaken, hoofd van het ministerie. ’t Jaar 1907 sluit met eene zoo treu rige als onverwachte gebeurtenis. Diiis- dag avond, tien minuten voor 8 urej is te Brussel overleden, M. de Troöz, minister van binnenlandsche zak^n, hoofd van het kabinet. Niets deed dit pijnlijk nieuws voorzien. Well’ wist men dat de achtbare minister lijdehd was, maar dat zijn leven in onmiddél- lijk gevaar verkeerde, voorzag nie mand. De dood van M. de Trooz is, voor het land en voor de katholieke partij, een aanzienlijk verlies. Volgens de gej- tuigenis zijner politieke tegenstever^ zelven, was M. de Trooz de eerste de gereedste niet ’t was een man vari herte en een man van groot talent. Tegen de lasteraars der priesters. Een blauw blad van Arlon 1’Echo du Luxembourg, wordt vervolgd door al de jonge priesters der dekenij van Ar lon, omdat in dit liberaal blad geschre ven werd dat een jong priester in den omtrek dor stad zich phchtig gemaakt had aan onzedelijke feiten. Het libe raal blad, daarin het laf voorbeed der andere liberale bladen volgende, noemt den priester niet dien het bedoelt; daar om doen al de jonge priesters het een proces aan. Ziehier volgens officieele inlichtin gen, den staat der Visschersvloot op de Belgische kust, op einde December Haven van Oostende 147 sloepen 23 sloepen hebben een getuigschrift van nationaliteit bekomen 5 zijn ver gaan 4 hebben opgehouden onder bel- gische vlag te varen 7 zijn afgebro ken 4 zijn in opbouw 173 booten M. de Trooz was nog geen 51 jaar, aangezien hij geboren werd den 21 E H E E R OPSTEL Hoogstraat, 83, N T E U W P O O R T gewijzigd worden. De prijzen der 3 klas zijn dezelfde De inwoners van de stad doen waarlijks hun uiterste best, om de overblijvende slachtoffers van de zee ramp, mildadig ter hulpe t« komen, en slzoo eenen blijk te geven van hunne genegenheid voor tde moedige visschersbevolking, die sedert ©enige jaren meer^ en meer alhier toe- vl oeit. De feest gegeven door de Koor- maatschappij Willen is Kunnen en waarvan een verslag in dit Num mer wordt mede gedeeld, hoeft niters wel gelukt. Zij heeft ook een schoon sommetjen opgebracht dat door den voorzitter Mr. Huygbebaert in de kas is gestort van het bestendig be stendig berek. Het bedrag beloopt tot 325 fr 60. Hulde en dank aan da edelmoedi ge inrichters aan de moedige heeren die zooveel kaarten hebben weten te verkoopen alsook aan al de toe schouwers die door hunne bijdragen dit liefdadigwerk hebben willen on dersteunen. Hulde en dank. Inschrijving van ’t Nieuwsblad. Vervolg.) Heer A. Delaere, bestuurder der Nijverheidsschool te Gent, Te rekenen van Nieuwjaar, wor de de ijzerenwegen der vroegere spoor •wegmaatschappij van West Vlaande ren uitgebaat door den Staat, Op deze spoorwegen waren de prij zen der 1 en 2 klasrijtuigen minder dan op da spoorbanen van den Staat. Voörloopig zullen deze prijzen niet moeder van uwen oom of uwe tante geerfd Wat geeft ons dat De ker- 1 ken hadden ook het goed geërfd, 1 Februari 1857. Het land en de katho- zulk gebruik van uw vader, hebt, volksvertegenwoordigers, dat testamenten en moeten geëerbiedigd voor katholieke in we zijn L. is grooter dan 1 ke partij mochten nog, menschelijk ge sproken, veel en groote diensten van j hem verwachten, vooral in de moei lijke omstandigheden waartoe de over name van Congoland kan aanleiding geven. M. de Trooz immers was man om voor de ingewikkeldste vraagstuk ken eenen uitweg te vinden. Eilaas! Ons Heere, in zijne ondoorgrondelijke raadsbesluiten, heeft er anders over beslist Zijn wil geschiede 1 Het dankbare katholieke land zal M. deTrooz, den aanvoerder der katholieke regeering, in zijne gebeden niet verge ten. B Verkooper JULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT. staan vermeld als varende in belgisch® wateren Haven van Nieuwpoort 44 sloepen 2 hebben een bewijsschrift van nationa liteit verkregen 2 hebben opgehou den onder belgische vlag te varen 1 is vergaan. Haven van Coxyde 6 sloepen, waar van 1 het getuigschrift van nationaliteit verkregen heeft. Haven van De Panne 79 sloepen 10 hebben het getuigschrift van natio naliteit bekomen 5 hebben opgehou den onder belgische vlag te varen. Haven van Oostduinkerke 11 sloe pen 1 afgebroken. Haven van Blankenberghe 44 sloe pen 5 hebben het getuigschrift van nationaliteit bekomen, 1 is vergaan 5 zijn afgebroken 26 booten zijn opge geven als visschende in belgische wate ren. Haven van Heyst 66 sloepen 2 hebben het getuigschrift van nationali teit bekomen. als voor den Staat. Men meldt dat het bestuur der Staatsspoorwegen beslist heeft een dubbel spoor te leggen op den ijzer- weg Brugge Thourout- Rousselaere Kortrijk. Dat zou eene merkelijke verbete ring ziju, die zou toelaten den dienst merkelijk te bespoedigen en te ver menigvuldigen met last er zulk en te maken. Gij, of door uwe doen stemmen erfenissen niet worden als ze stellingen golden, -ehwel, t’ akkoord maar uw erfenisrecht is toch niet meerder eu grooter dan dit der kerken ge hebt het erfgoed der kerken ingepalmd wij, we ne men het uwe afalzoo is de gelijk heid hersteld. Zoo redeneeren de socialisten. Als men den diefstal goedkeurt dien de Fransche Kamer komt te plegen, moet men getuigen tegen de gevolg trekking, die de socialisten er uit nemen, kan niets ingebracht worden De 'diefstal tcir-wkde©!© der - döö- den gepleegd, bedreigt dus het recht der levenden. De godsdiensthaat der liberalen moet toch groot zijn, om hen op zulken gevaarlijken weg te drijven. Onze liberalen betreuren, opentlijk, in hunne gazetten, dat zij het voor beeld hunner vrienden uit Frankrijk niet kunnen navolgen. De liberalen uit Frankrijk en Bel gië gelijken aan den man, die ver blind door de gramschap op het punt staat een ongelukkigen slag te geven. Men zagt het hem. Door den haat opgehist, roept hij Dat het ’t Is gelijk Er koine van wat wil I En hij geeft den slag die hem in het gevang kweekt. Even uitzinnig handelen de anti katholieken. Ge maakt uw testament. Daarin zet ge zooveel moet er aan dien persoon gegeven worden met dit bezet moet hij dit en dat doen. Bedoelde persoon1 aanveerdt de gift in die voorwaarden. Maar in plaats van geld en goed te gebruiken volgens den wil en de inzich ten van den overledene, houdt hij bet al voor hem en doet niets vah hetgeen hem door het testament opgelegd is. Hoe zoudt ge zulken persoon noe men Een oneerlijke kerel, een dief. Hij zou zijnen naam niet gestolen heb ben. Ehwel, de Fransche Kamer is juist in het geval van zulken kerel. Overtijd heeft de Fransche Kamer, met groote meerderheid, en voor goed, de wet aangenomen waarbij ds fondaliën. vpor missen aan de kerken gedaan, aanga slagen worden. In Frankrijk, gelijk in alle ande re landen zijn er geloovigen die den ken op hunne ziellaafnis en daarvoor een bezet doen. De Kamer heeft eenvoudiglijk de hand op het goed van al die fonda- tiën geleid, en heeft het ingepalmd zonder den last, die er aan is, te aanveerden, zonder de missen te wil len laten doen waarvoor de stichtin gen ingesteld waren. De erfgenamen van de erflaters verstonden het alzoo niet. Ze span den processen in tegen den Staat Ze zegden Aangezien de Staat de missen niet wil laten opdragen die voorzien waren, dat do Staat dan het geld en het goed teruggeve aan de familien wij zelveri .zullen het ge bruiken volgens de inzichten van on ze afgestorvene familieleden. De fransche rechtbanken, ofschoon ze juist uit geen katholieken samenge steld zijn, vonden den eisch gegrond en beslisten dat het goed moest te ruggegeven worden. ’t Is dan dat M. Briand, minister der eerediensten, een wetsontwerp aan de Kamer voordroeg om vonnissen'dei rechtbanken te vernie tigen en om dén beganen diefstal wettig te verklaren I! Die wet vernietigt allen eerbied voor den laatsten wil zij ondermijnt alle recht van eigendom ’t is een diefstal. De socialisten, die allen persoon lijken eigendom willen afschaffen, hebben het aanstonds verstaan. Ze hadden de rechtzinnigheid het te ver klaren, in volle Kamer. De regee ring, zegden ze, geeft ons daar een goede Jesse we zullen ze niet ver geten, den dag dat we onze plan nen uitvoeren. Gewapend met de wet die ge nu voordraagt en die we vol- geern met u stemmen, zullen we aan alle erfgenamen zeggen Gij hebt dit goed van uwen vader, van uwen IL R A.» VAN .1 ■;<V M' S. As»; VAN M - TEE®. ESiHsiKj A Al

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1