30 ïoog BERICHT. H sm en groots hoeveelheid bouwspar- ren, stoppersen en hagepersen. Kleuren Vernis&n HUICHELAAR Lijst der lotelingen voor 1908. BERICHT. BERICHT. Geuzenpolitiek Liefdadigheid. 7 Buitenland. Uit de Gouwe. AANKONDIGINGEN. Burgerstand van St-Jooris 1907 REMÈ BRYS, DEURWAARDER tl ZAAHfflïLAAR It KIEUPOORT. Liefdadigheidsfeest gegeven door de Koo rzangersmaatschappij Widen is kunnen Op 29 December 1907. VEILING Visscherij. NOTARISSEN BAERT te Dixmude en LE CORBISIER, te Iseghem. Meester Hector PERL AU Openbare Verkooping Ch. Wybo-Baffel, Adolf Vandamme, iQiiiiü Exh Openbare Verkooping 100 koopen suikerboon persen. 50 idem stop- en hagepersen, 20 idem vlakepersen. Aug. Lombaert-Rathe. Nieuwpoort in 1907. men- 3-oo 32.OO I3I- L' 5.00 5o.oo eersten keer stampvol ge- STUDIE ter trouwe uit- 80 naar Waar. MENGELWERK alle weldenken- van W&rdt Vtortfaeti. SS De Schrijver. Th. Dobbelaere, 5.00 5.00 te Antwerpen Onbekende uit Meenen Heer J. D. V. uit Nieuwpoort E. H. VanBaeckel-, pastor te Isenberghe E. H. Lefebvre, pastor te Ramscappelle Mevrouw Huet uit Ryssel Heer Fr. Bourgoiny uit Laeken E. H. C. Pavot, pastor te Lombartsijde Onbekend uit Thourout Eerw. Heeren Leèraars aan ’t klein seminarie te Rousselare Eerw. Heer Cam. Lootens, onderpastor te Ingelmunster Z. E. H Kanonik Desmet, te Brugge E. H. Edm. Denijs, pastor der vlaamsche uitwijkelingen Weledele Heer Markgraaf de Radigues uit Luik Weledele Heer H. Claeyssens, nijveraar, Wambrechies Voor goed en welbezorgd druk werk, komt naar de drukkerij van DIT blad. 55 76 10 doopen. 3 huwelijken. van Notaris te Nieuport. offers gij KANTOOR van HANDEL IN te zamen. De oporengst OORSPRONKELIJK DRAMATISCHE GESCHIEDENIS, op de lijfstraffelijke rechtspleging gesteund HENDRIK Mejv. E.M. Belpair letterkundige 7.00 3- 4- 5- 6. 7. 8. 9- 13- 14. r5- 16. 17- 18. 19. 23- 24. »5- 26. 27. 28. 29. 3°" 31- 32. 33- 34- 35- 36. 37. 38. 39- STUDIËN VAN DE NOTARISSEN STROOI 83 PERLAU TE NI EU POORT. VRIJDAG 10 JANUARI 1908, om 2 uren stipt, namiddag, te Nieuport, ter gehoorzaal van het vredegerecht. van MAANDAG 13 JANUARI 1908, om i ure stipt namiddag, ten sterfhuize en hoeve van August DE- NECKER-MORTIER, in leven landbouwer te Sint-Jooris. Wij zijn 'gelukkig dige vrienden die Aanneming van allerhande Schilder werk. Goede en -- voering. Nabootsing van Hout en Marber. Huis en Sieraadschilder Langestraat NIEUWPOORT. DE ZEINE om wel te doen -- En gij, mijne geliefde, mijne aangebe dene beminde Liesbeth, o goede, o edele vriendin mijns herten, voor altoos en immer zijt ge van mij heen. Voor eeuwig van elkan der zijn wij beiden gescheiden. Oh, ’k voel mijn bloed versterven in tranen en wee. Mijn lijden is wreed en niet te verdragen. Oh God, U bid en smeek ik in mijnen akeligen nood weleer versmaadde ik uwen dienst onverschillig weleer was ik koud en liefde- k-us oor U. Gij hebt mij vreesehjk ter neder geslagen I... Oh ja, hier lig ik te krimpen van droefheid en leed. Kom mij toch helpen en geef mij to'ch hope en geef mij toch troost, veileen mij Uwe berm her tige hulp, opdat ik niet denken moet, noch kunne zeggen en staven dat ®r geen God in den Hoog© be staat!... Gij hebt mij geslagen en mij diep vef’- nederd Houd op, Heer, want ik ben de vertwijfeling nabijs Wanneer ik herdeak al wat ik k'kjf b.-ii en gemis, al wat ik liet en niet meer bezit, oh, dan, dan gloeien mijne Ik heb de eer aan mijne Kalanten en het publiek kenbaar te maken dat mijn zoon Arseen zich bij mij komt te vestigen als peerdesmid alsook voor al wat ander smids- werk betreft. Door de belieften onzer kalan ten te voldoen, hopen wij de gunst van een ieder te bekomen. Marktstraat, Nieupoort. FRANKRIJK. De,hoofdman der fransche socialisten, zit in ’t zweet. Zijne dochter, een lieftallig en zeer verstandig meisje, waarvan iedereen de ga ven roemt, wil kloosterzuster worden Haar vader heeft hemel en aarde bewogen öm zijn kind van gedacht te doen veramie- len. Op zijn verzoek heeft jufvrouw Jaurés hare beslissing vooi een tijdeke uitgesteld. Maar nu de tijd van wachten, door haren vader zelf gesteld, voorbij is, is er geen hou - den aan zij voelt zich onweerstaanbaar tot het kloosterleven geroepen. Jaurès vervolgtde kloosterlingen. Met zijne medehulp worden die arme schapen als misdadigers uit het land gedreven, onder de toejuichingen van al wat niet en deugt. En ziet de eigene dochter van den rooden Combist treedt in het klooster, te midden der vei volging. Wat zijn Gods wegen toch wonderbaar Geen God, geen Vaderland 1 Hervé, een der voornaamste kopstukken van het fransch socialisme, heeft weer voor het assisenhof moeten verschijnen omdat hij kwaad gesproken had van het fransch leger. Hij werd daarvoor veroordeelt tot I jaar ge vang en 3000 frank boete. De uitgever der gazette die Hervé’s artikel drukte, kreeg 5 jaar en 3000 frank; ©en andere schrijver der zelfde gazet kreeg ook zooveel. Hervé, die advokaat is, droeg zelf zijne verdediging voor. Hij trok niets in en zei dat hij, met ’t gedacht van ’t vaderland te be kampen en af te breken, niet anders deed dan de zuivere leering van het socialisme aanpreken. 1--- M spreekt van het leger. Maar lasteren en allen, die in Hem gelooven en Hem openbaar door den godsdienst huldi- 1 Godlooche- leidt tot verloochening van het Vader- 9 begravingen. Waaronder meederjarigen te weten. Sophia-VanHoutto We van Karel-Jonc- keere oud 74 jaar. Amelie Lust echtgenoote van Karel-Ver- meersch 47 jaar. Karei-VandeVelde echtgenoot van Amelie Feys 63 jaar. Auguste-Denecker We van Francisca-Maes en echtgenoot van Emme- rence-Mortier. oud 64 jaar. Joseph-Tavernier echtgenoot van Mathilde Declercq 73 jaar. Marie-Loones dochter van Victor en Justina-Toreele oud 16 jaar. 238.00 van veleden week beliep tot de som van 289 frank zoodat wij nu 289 en 238 is 527 frs. ingeza- meld hebben. er ootmoedig, vernietigd voor zijnen Go4, ter néér, Hem dankende en lovende voor Zijne goedheid en Zijn mededoogen. Dan verzonk hij in stil en innig gebed. TE NIEUPOORT. I EEN SCHOON RENTENTERSHUIS te Nieupoort, ter westzijde der Slachthuis straat, groot P 45, Gebruikt door d® medekoopster We Van- deputte-Dierendonck tot 3 maanden na den overslag. II EEN WOONHUIS, dienstig voor bak kerij, te Nieuport tar noord zij L der Potter straat, groot 1 5-8, Verpacht mits ïo fr. te maande, aan Henri Doschacht-V and eputte Deze verkooping geschiedt zonder kosten voor de koopers vonnis en koopvoorwaarden berusten bij genoemden Notaris Stroom. De opbrengst van den verkoop van kaarten is schitterend 325,60 ’t is wel gevrocht mannen Wij bedanken in name van de onge lukkige slachtoffers al deze die hun met deze lastige taak gelast hebben maar eene bijzondere eervolle melding dient gemaakt te worden, voor de ver dienstelijke en bereidveerdige Heeren Franz en Hendrik de Rudder, die met zoovele behendigheid, en on verpoos den ijver, op ronde zijn gegaan, om kaarten te verkoopen en wier pogingen met zoo goeden uitslag wierden be kroond. Bravo voor die feeste 1 In onze haven is er ook leven en be weging met de talrijke visschersslqepan die in- en uitvaren, of aan de kaai aan ’t lossen zijn. De vischmijn doet goede zaken en het moedige visschersvolk brengt teer en neringjnede voor onze neringdoeners. Maar niets is welsprekender als on betwistbare cijfers daaiom laten wij hier,bij de maande, het bedrag volgen, van den verschen visch die hier in de mijne verkocht wierd, binst den loop van ’t verleden jaar in Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. Oogstmaand. September. October. November. December. X. Man waarheen Toen de veldwachter Teunis Marteel, schijnbaar bedronken de herberg ’t Bonte Kalf, nu ’t gemeentehuis geworden, verliet en hij de deur even uit was, hadden bei de pachters eveneens de gelagkamer ver laten en waren de dorpsplaats zeer inge togen opgestapt. Daar vonden zij den veldwachter te rug. De man was wel bleek en sidderde hevig maar dat moest geenszins als een uitwerksel des drank worden aanzien. Neen want de man was nuchter en geenszins, hoe weinig ook, bedronken maar de onroering, die 't gebeurde hem veroorzaakte, was te hevig, te sterk, dat hij niet zou rillen als riet. Hebt gij 't gehoord lispelde hij, toen de twee boeren bij kwamen. Hemel wie zou dat hebben gedacht 't Is Afschuwelijk 1 Die booswicht Die ellendeling I Hield ik mij niet in...! Ja, hij zou ook door mijn handen proeven. KANTOOR VAN DE stad nog steeds in uitge- en belangerijkheid mocht willen om hunne hand te drukken en te zeggen: God zal ’t u loon en ,maar de tijd ontbreekt en de afstand is te ver wijderd en daarom zeggen wij hen door de mond van het Nieuwsblad, hebt dank vrienden, hertelijk dank. Namens het bestendig berek De Voorzitter P. Rybens. was reeds lang voor het vol dat men op de hoofden had kunnen loopen. Alle weldenken de en liefdadige personen hielden er aan de inrichters door hunne tegen woordigheid te vereeren, en dat lief dadig werk te ondersteunen. De man nen van het loodswezen, van den tuiboot en hunnen vrouwen, met tal rijke visschers waren aanwezig. Jam mer dat de zale niet nog zoo groot was, want ten minste 150 menschcn hebben geene plaats kunnen vinden. Hadde de groote zale van bet Da- vidsfonds voltrokken geweest, ze ware van den we est. Om 7 uur werd het openingstuk op een j geschreven had verdedigde dit gedacht voor den rechtbank. Geheel da gehoor zaal was met arnarchisten gevuld, die den beschuldige toejuichten. Toen de ke rel tot 3 jaar gevang verwezen werd, be gonnen de arnachisten deiy voorzitter der rechtbank uit te schelden. Schoone zeden die eenen kanker aantoonen, welke aan Italie’s bestaan knaagt. Nog God, noch meester I is een leuze die meer en meer patijgangers wint onder degenen, aan wie men het geloof ontnomen heeft, gaan te lang matiek, kens kroon. ’k Hoore nog gejuich van klinken, en tegenwoordig Men vervolgt Hervé omdat hij kwaad spreekt van het leger. Maar men mag God lasteren en allen, die in Hem gelooven r- 1 1 3 1 -x i___ gen als boosdoener» verbolgen I Godlooche- ning leidt tot verloochening van het Vader land. In de Kamer werd minister Clemence au ondervraagd over het’volgende Hij had, uit de kas van den Staat, veischillige duizen den genomen, om ze aan eenen afgevallen priester te schenken. Deze ongelukkige, die naderhand door de rechtbanken voor aftrog- gelarij gestraft werd, moest daarmeê trach ten de geloovigen aan den eerbied voor het geestelijk gezag te onttrekken !1 M. Clemenceau heeft het met een lacher tje willen afslaan Maar hij heeft zich niet wit gewasschen. Men ziet daaraan wat men van zekere verdwaalden moet donken. IN ITALIË te Rome, zijn de Combiston aan 't hoofd. M. Nathan, de engelsche jood, vroeger grootmeester der vrijmetselarij, is nu bur gemeester der Eeuwige Stad. Het framas- sonsbestuur had als gifte van «blijde intrede» de kruisbeelden in al de openbare scholen doen afrukken. De regeering, die nogthans verre is van katholiek te zijn, heeft de kruisbeelden doen terughangen. De italiaansche regeering heeft eene andere slechte zake op den hals door de schuld van het nieuw gemeentebestuur van Rome. Men heeft, te Rome, eene hulde- betooging ingericht ter eere vau eenen student die over een goed 25 jaar, te Triest de hoofst^d der italiaansche provincie van Ostenrijk opgehangen werd omdat hij eenen ^anslag op het levon van den Keizer van Oostenrijk had willen plegen. Oberdan, 200 heette die student, was naar Oostenrijk gereisd met bommen in zijn reiszak. Hij werd verraden en aan de grens gevat door de oostenrij ksche gendarmen op wie hij zijnen revolver af schoot, Op voorstel der republiekeinsche leden van den gemeenteraad van Rome, heeft het gemeentebestuur zich bij die betooging ter eere van eenen koningsmoor- der aangesloten 1 De liberale gazetten van den antikatho lieken blok die in de gemeentekie- zing van Rome triomfeerden, staan maar beteuterd te zien ze gelijken niet slecht aan eene klokhen die waterhaanden zou bebroed hebben en verstelt als de klein tjes het water induikelen. Zoolang het maar den Paus gold, von den die gazetten daar geen erg in integen deel ze deden mee. Maar nu het aan hun kantje komt zouden ze willen roepen halt 1 A Te Milanen had, verleden weke, het proces plaats van eenen arnachist die geschreven had Bresci die den vader van den tegenwoordigen koning vermoorde verrichtte een goed werk men zou aan den tegenwoordigen koning het zelfde lot moeten doen ondergaan. De kerel die dat Mijn zoon, lispelde hij, mijn zoon, loof, en dank God, want eene gruote genade wil Hij u zenden. Daar is de gekerkerde met eenen schreeuw rechtgesprongen. Wat zegt gij Oh wat nieuws brengt gij, vader Stil, bedaar u. Loof «u God. Ontroer u niet, want de vreugde... De vreugde Kan doodelijk zijn. Maar vader, spreek, spreek Zie mij aan, spreek, of wilt gij mij voor uwe voeten doen stérVèn Zie hoe ik sidder en beef van angst Gij brengt mij vreugde, zegt gijIs misschien mijne moeder. Neen, matig uwe vervoering, mijn kind. Ik, oh God, hoe kan ik 't hem zeggen Mijn zoon, ik, och ik kan niet. Zie mij toch zoo waanzinnig niet aan. Ach, pas op dat u het brein niet verdole Oh, 't brandt mij op de lippen. Mijn kind, mijn zoon, gij zijt vrij I... Vrij III Zoo scheurde een kreet, als een noodge- schuifel des loeienden storms, door de borst en de keel van den rampzaligen gevangene, en hij strekte de has den voorwaarts, bevend krampachtig en stoitte dan plots, zwaar af lood, in de opengespreide armen d ,Is sters in zwijm. ®s p^g- Snikkend en jagend van boezem, zoo nok te en weende de man en plengde die tranen al» eene vreugdofferande, den goedertieren- den Meester des Heelals gewijd... Hij liet den bedwelmden jongeling op zijne ruststede zakken, waar hij eenen be darenden slaap wedervond en danknielde hij bene en brandend en v ri dan welt uit mijne ziel slechts gal en haat en ’k zie den stond naderen; ik rampzalige lijder dat mijn wee zal sterker wezen dan ik en dat jk, ten einde krachten, het hoofd vol »torm en het hert vol smaad, mijn schedel tegen de muur zal vei pletteren. God, wil mij helpen of 'k loochen uw bestaan 1... Helaas, zoo huilde de rampzalig onschul dig veroordeelde, lijdende als eenen gedoem de uit de hel. Ha, de overmaat van lijden, van foltering wreed, deed hem 't brein ver dwalen en zijne zinnen veidolen. Doch bermhertig is God en meedoogend behoedend. Van h«og uit der hemelsferen, waar Hij, op den troon, van engelen omge ven gezeten, den blik over de aarde zijner handen heenwerpt, vandaar had Hij mede lijden gevoeld met den biddenden en razen den verlatene en Hij, die hem tot beproe ving, door zijne broeders deed kastijden en tergen, Hij zond hem een zijner afgezanten, eveneens 's gevangenen medemensch en deze kwam heelend in den kerker binnen getreden. ’t Was de aalmoezenier des gevang». Een edele grijsaard, dat was hij, met den schedel vol van ’t sneeuwwitte haar en de wangen, bij 't lijden der gevangenis uitge mergeld, verdroogd. Reeds vele jaren, hij telde ze niet meer, was hij de behoeder, de raadsman van velen. Reeds zoolang was hij der lijdenden vriend en de trouwe gezel en aan menigeen, toen hij rouwmoedig stierf, had de edele priester liefderlijk en zorgvol de oogen gesloten. Hij kwam stil binnen en naderde 't leger, waarop ’s gevangenen wringende leden la gen uitgestrekt. te zamen En aangezien op 21 December 1906, de bevolking van Nieuwpoort 3-935 inwoners was, zoo hebben wij er 4066 op 31 December 1907. Bravo de 4 duizend zij bereikt Met ongeduld weid dat getal door vele in woners te gemoet gezien, en daar, het jaar 7 heeft het ons eindelijk gebracht. Terwijl men steden en dorpen van de streke in inwoners ziet achteruit gaan, klimmen wij maar gestadig. Mocht die bloei voort duren, onder het wijs be- stuur van onze katholieke vrienden van den gemeenteraad. mochten wij er nog vele zulke ge nieten, hoe eerder hoe liever. De Heer bestierder, de inrichters, de spelers ontvangen hier onze her telijke dankbetuigingen. Al wie iets gedaan heeft om deze liefdadigheids feest wel te doen gelukken verdient de genegenheid van - de lieden. De opbrengst 28 huwelijken werden gesloten Uit de vergelijking van de geboorten blijkt dat uit dien hoofde Nieuwpoort is aangegroeid van 55 zielen. Maar ’t valt nog te zien of het getal inwoners niet verminderd of vermeer derd is door ’t spel van uitwijking en inwijking. Hier ook kunnen wij zegepralend den proef doorstaan want al zijn er 237 menschen uitgeweken, er zijn er ook 313 ingekomen, hetgeen eene bijwinst geeft van 76 zielen. Zoodat wij in 1907 bijgewonnen heb ben. 1) door geboorten 2) door inwijkeling. het gelach en het de zale in mijn ooien met mij zal al wie er was besluiten prachtige feest, alleraangenaamste avondstond, mochten wij Handeljn/tr.groot en klei» bij JANSSEÜME Gebroeders, Brugsche Vaart, Nieuwpoort. dagelijks .te bekomen Mais, duiveboonen, alle soorten van gran** Bloem, en Sucrema gewaarborgde op ont leding zuiver lijnkoek, lijnmeel, en mestof- fen, alsook Inlandsche, Engelsche e» an thracites kolen. Bijzondere voordeelige voorwaarden voor Inlandsche Kolen geleverd op wagon tet Nieuwpoort statie. 187.238 fr. 35 Dat getal oewijst dat '3de vischmijn eene instelling is die op haren tijd ge komen is en dat lij goede’» vruchten 1 raagt. Vergeleken bij de opbrengst van t voorgaande jaar is deze van I9°7 om" trent 7000 frank hooger. Mocht zij meer en meer in belang- aan al de milda- ons hulp zonden onze dankbetuigingen aan te bieden. Wij zjeuci willen persoonlijk tot hen gaan Dinsdag, 7 Januari 1908, om 1 ure namiddag, zeer stipt, ter herberg De Palingbrug te WESTEN DE, nabij de stad Nieupoort, zal voornoemden Deur waarder BRYS over gaan tot de van eene groote hoeveelheid Sparren en lariexè persen, verdeeld in koopen zooals volgt Bijzonder dienstig en geschikt voor land bouwers, hoveniers, steenbakkers en strooi- dekkers. De verkooping geschiedt op gewone voor waarden met tijd van betaling voor de koopen boven de tien frank. Betaalbaar ten kantore van gezegden Deurwaarder BR YS. rijkheid toenemen, en bewijzen dat de visschers steeds meer geld winnen en beter en beter aan hun brood geraken. Het getal schuiten en booten die de haven-letter van Nieuwpoort dragen en alhier ingeschreven zijn bedraagt 44. Van eenen anderen kant lien wij dat dehoeveelheid schuiten die hier goeden verkoop en veilige schuilplaats komen zoeken gedurig toeneemt. ’tWare te wenschen dat de visscherij, die eene bron van welvaart is voor in woners en strakheid groeien. Al die moedige visschers zijn hier wel gekomen en de hulp van de bestu ren en de inwoners zal hun altijd in alle gevallen ruimschoots verleend worden. 9.787 fr. 05 11.518 30 17.115 <50 10.377 60 18.660 80 18.788 18.281 o :-4X m ■ui— 30’l 701 De ondergeteekende heeft de eer U ter kennis te brengen dat hij hem gs last met het vervoer van meubelen ea huisraad. Hij heeft te zijner beschikking gro© te gekapitoneerde verhuiswagens en kloeke peerden. Het inpakken, het laden, verv©eren en ontladen van de meubelen zullen met de grootste zorg en de meeste op lettendheid geschieden. Onder goede geleide en vaste Waar borg zullen de verhuizingen gedaan worden in al de streken van het land aan genadige prijzen en onder streng toezicht. Ik hoop, Mijnheer, door mijne spoe dige en trouwe bediening de gunst van uwe bevelen te ontvangen, die ik zal trachten uit te voeren tot uwe volle be vrediging. Nleupart. Al wie, van verre of van bij, een be zoek doet aan Nieuwpoort staat ver stomd over den rassen vooruitgang die onze moederstad sedert eenige jaren gedaan heeft. De Visscherij keert weder, de han del neemt toe de nieuwe huizen rij zen ten allenkante uit den grond, het get 1 inwoners vermeerdert en ons stadiën gaat öinks vooruit. Gedurende net verleden jaar mogen wij den zelfde gang naar hooger-op bestatigen. Im mers in 1907. Zijn er. 133 Geboorten't zij 13 meer als verleden jaar. 78 Over lij dens ’t zij n min als ver- leden jaar. 46 van Huisraad, landsalaam, vruchten, beestialen, en pluimgedierte. Op gewon» voorwaarden Met comptant geld en 10 ü]o verhoog. Ballieul Alfons Beschuyt Juliaan Billiet Hendrik Boels Honoré Bogaert Camiel Bogaert Hendrik Borghart Leopold Braecke August Cocquyt Henri Coppens René Decorte Romeo Decroos Frans Decrop Lodewijk Degryse Arthur Deplanter Adelson Devry Pieter Dewaele Felix Debbout Eugeen Dugardein Jan Dumon Joseph Filliaert Frans Filliaert Karei. Geryl Eugeen Gesquière Hendrik Hillebrant Arthur Labyt Renaat Lissnyder Gaston Maertens Arthur Neudt Adolf Ncudt Hendrik Renty Hectoor ’t Jaeckx René VandeCasteele Louis Vandenabeele Emiel Vanlandschoote Karei V antroyen Augustyn Vergracht Ernest Wittevrongel Augrtst Zonnekein Hendrik Op Dinsdag 7 Januari 1908, om 1 ure namiddag te Vladsloo, in het bosch genaamd Tistennest ten behoeve van M. Joseph Van Nae- men, grondeigenaar te Iseghem. j KOOPDAG 9.980 24.674 17-398 20,244 10 Verleden week gaven wij den spel wijzer van de feest door de Koorzan- gersmaatschappij Willen is Kunnen op touw gezet. Gelijk wij het voor speld hebben was de bijval buitenge woon groot. De zaal begin zoo op een meesterlijke wijze gespeeld door onze knappe Fanfaren. Ze mo gen van verre eh van bij naar onze muziekanten komen luisteren. De Koorzang la Mouette werd met vele kunst uitgevoérd en «trekt groo telijks ter eere vah de leden van den kring. De bijval dien Minneke Poes en Naar den Congo verwierven was uit der mate wel verdiend. De spelers ja al de spelers halen er eere van, zij hebben de knepe weg om iets lustigs en luimigs voor te dragen en de lachtspieren in be weging te brengen, ze gestadig erin te houden. Onze beste gelukwenschen aan al die heeren Ongetwijfeld heeft de liefdadige medehulp van den Heer Arthur Sheerer van Dixmude ook vele bij gedragen om de aangenaamheid van den avond nog te doen stijgen. De stem, het gezang, het wezen en ’t ge barenspel zoowel als de zin en de woorden alles in den kluchtzanger speelt mee om de toeschouwers te verlustigen. Hoe zal ik al die luimige dingen noemen de opsomming ware maar Weg met den Arith- en Twee korte Woorde- spannen naar mijnen zin de E N Als er iets op de wereld is dat voor alle rechtschapen mensch zoude heilig moeten zijn, dan is het het ongeluk en de dood. En waarom dan moeten er men schen gevonden worden die op het nog onbegraven lijk van hunnen even- mensch en op de heete tranen van weduwen en weezen politiek willen maken Neptunus n de schrijvelaar uit Nieuwpoort aan het hondsblad van Oostende, beweert dat de hulpkas van Brussel een pensioen verleend heeft door de tusschenkomst van M. Buyl. Dat is mis, geheel de wereld weet dat Buyl over dé zaak heeft willen politiek maken, en dat hij is gaan para- deeren in de Kamer met eene zaak die daar niet moest behandeld worden. De Kamer heeft niets te zien in het beheer van de hulpkas, en wie wilde hulp verkrijgen moest hem niet wenden tot de Kamer, maar wel tot het beheer van die instelling. Het is ten anderen hetgeen de heeren Pil, d Aribe en andere beschermers der visschers gedaan hebben, en ’t is zij die het pensioen waarvan Neptunus schrijft bekomen hebben, en niet M. Buyl die door zijn onbehendig optre den de saken eer zoude benadeeligd dan vooruit geholpen helpen. En gij Neptunus als ge de slacht- .2 zoo genegen zijt waarom moet aan het klokzeel hangen dat zij een jaarlijksch pensioen bekomen heb ben. Wij wisten dat van 8 dagen te voren, en wij hebben het niet willen vermel den om de liefdadigheid van onze me deburgers niet te verkoelen, of waart ge bevreesd dat de liefdadige feest die in bereiding was te veel zoude opgebracht hebben. Waarom die politiek Waarom Neptunus moet gij moedwillig liegen en het toegestaan pensioen van 400 frank verhoogen Is het nogmaals niet om er dwaze polietiek mede te maken En ziet ge niet dat ge daardoor de weduwen en weezen zult benadeeligen. Luister me'man. Elk were hem al zijnen kant en brenge zoo veel moge lijk bij een, tot het lenigen van zulk eene bittere ramp. Hoe meer er bijeen gebracht wordt hoe beter. Maar de geuzen van Nieuwpoort zijn haatdra gende menschen, en toch zouden zij van de mildadigheid van de katholie ken willen gebruik maken, om een pluimken Op hunnen liberalen hoed te zetten, Ja maar de geschiedenis van de lief dadige feest voor de schipbreukelingen van den eersten schroever is nog niet vergeten. 10.00 20.00 10.00 20.00 20.00 10.00 DOOR 20.00 1.00 1. 2. 10. 11. 12. 20. 21. 22. J-T-x w 10.412 00 20

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 2