Sparen. van NIEUWPOORT KANTON. El KAMER H H I t - Zaterdag 18 Januari 1908. Nr Zesde Jaargang “W eeltblad God voor bake Recht voor stake Vlaaznsch voor sprake. ■vex’scls-ijxiexiicS.'e eiken ÏZa/tercl.»®'- Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. te O. ;-i al uwe sprak Ar 4 j de verzen- het onderzoek van het de commissie der XVII, hot onderzoek der ge VcrkoopcrJULES DANGEZ, IJ perstraat, nieuwpoort. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 83, NIEUWPOORT. Hoe komt ge aan dat geld vroeg ik aan ecnen schrijnwerker die mij een spaarboekjen toonde waarop er boven de i7oo frank stond. Dat is gemakkelijk genoeg Mijn heer. Ik ben 15 jaar getrouwd. De vijf eerste jaren kochten wij alles ten borgte, en -wij kwamen niet toe, ja het laatste jaar hadden wij zelfs schulden. Dan hoorde ik op nieuwjaardag eene onderwijzing op het sparen. De laatste 10 jaar betalen we alles con tant, en kunnen iederen werkedag, 50 centiemen wegleggen, en dat geeft met de kroozen erbij boven de i7oo frank na tien jaar. Doch zelfs deze die maar 10 maar 5 maar 2 cent per dag kan wegleggen, moet moe dig beginnen. Alwie eens heelt beginnen sparen al ware de inleg nog zoo klein, zal het sparen leeren beminnen en be schouwen als een noodwendige ge woonte, welke verstandig toegepast, niemand ooit schade, maar duizenden voordeel gedaan heeft. van ons niet dat oplossing in eens uit men mag niet verge- j eene overeen- heeft die de ver beide partijen ver- De Kamer is Dinsdag bijeengeko men. Zij was uiterst talrijk. Het open baar deel was gansch bezet. In de koninklijke tribuun bemerkte men de generaals Jungbluth en Cousebant, vleugelofficieren des Konings, en baron Goffinet, beheeder der burgelijke lijst. Het afsterven van PS. de Trooz. Een brief van M. Renkin, minister van rechtswezen, bracht officieel het overlijden van M. de I rooz ter kennis der Kamer. M. Nerincx, ondervoor zitter, die den zetel van het voorzitter schap bekleedde, bracht hulde aan de nagedachtenis van den eersten minister. M. Woeste sloot zich bij de lofrede aan, namens de katholieke partij. De Staatsminister zei, onder ander M. de Trooz leefde niet voor zijn eigen, maar voor het land. Op het laatste zijner ziekte zei hij Indien ik aan de dood ontsnap, zal ik trach- ten nog eenig goed aan ’t land te doen. Indien ik bezwijk, dat Gods wille geschiede 1 Deze woorden vatten gansch het leven samen van M. de Trooz Inni ge verkleefdheid aan zijne godsdien stige overtuiging, verkleefdheid ook aan het vaderland. Namens de liberalen sloot M. Jan son zich insgelijks aan bij die lofrede. Hij zei Zijne eigene gezondheid te kort doende is M. de Trooz tot in de armen der dood verkleefd gebleven aan de moeilijke en kiessche taak, hem doorliet vertrouwen zijner par- tij opgedragen. Gedenxweerdig voor- beeld van burgermoed 1 Zijne belang- loosheid en zijne bijzondere deugden kwamen nog de weerde zijner pon- tieke verdiensten vermeerderen. M. Schollaert, namens de regeering, bekrachtigt deze hulde aan de nage dachtenis van zijnen boezemvriend. de Trooz’ opvolger. M. Poullet, leeraar der katholieke hoogeschool van Leuven, bijgevoegd Kamerlid, heeft daarna 111 het vlaam- sch zijnen eed als opvolger van M. de Trooz afgelegd. Verklaring der regeering. M. Schollaert, minister van binnen- landsche zaken, heeft daarna lezing ge geven van de volgende verklaring De droevige gebeurtenis, welke eene wijziging in de samenstelling van het kabinet heeft noodzakelijk gemaakt, heeft in niets het programma der rege ring gewijzigd. Wij verwijzen dus naar de meêdee- ling aan de Kamers door den zeer be treurden minister de Trooz gedaan, op het oogenblik dar hij het bewind in handen nam. Sedert dan, nochtans, heeft er zich een gewichtig feit voorgedaan, waar over eene verklaring ons noodzakelijk Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. o- j Drukker LOUIS L A O E H Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. Wij moeten eindelijk bestatigen, en wij doen het met eene volkomene recht zinnigheid,dat het verdrag in vele gee sten eene zekere vrees verwekt heeft, zelfs bij burgers die de koloniale po litiek genegen zijn, en het werk van den Vorst van Congoland bewonde ren. De zandachtige studie der kwestie zal toonen toe hoe verre de ingebiach- te tegenwerpingen gegrond zijn, en of er geen voldoening kan aangege ven worden door zekere nieuwe be- palingen. Gij verwacht wij hier eene vinden. Want, ten dat de bespreking komst voor doel 1 standhouding van eischt. Ons vurigst verlangen is, dat in het onderzoek dier grootsche en vaderlandsche kwestie men geen an der gedacht koesterde dan dat van het welzijn en voorspoed van het moederland van de inlandsche bevol king en van de kolonie. Laat ons, op dit plechtig uur, onze geschillen van denkwijze ver beten laat ons samen werken zon der onderscheid van partien. Wij doen een beroep op de medewerking van allen, opdat dit grootsch werk dat wij gaan ondernemen voor de uitbrei ding en de toekomst van ons land, hot werk van gansch de natie zij. De tegenpartij. M. Hymans, liberaal van Brussel, heeft daarop verklaard dat de katho lieke politiek blijvende wat ze is, de de liberalen ook, al hunne eischen staande honden. Wat de Congokwe stie aangaat M. Hymans beloofde de zaak zonder vooringenomenheid te onderzoeken. M. Vandervelde sprak namens de -socialisten en verklaarde dat d© voorengestelde voorwaarden voor de overname van Congoland niet kon den aanveerd worden, ’t Is insgelijks ons gedacht. Maar wat men ook voorstelle, de socialisten zullen er altijd tegen stemmen, omdat Congo land het werk is van koning Leo pold. M. Janson sprak eene veroordee- ling uit van het Domein der Kroon in °de voorstellenovername begre pen. Daarmee was de bespreking voor- loopig gesloten. Veryunmngswet M. Liebaert, minister van geldwe zen, heeft eene verandering aan den wet’ op het vergunningsrecht der herbergen neergelegd. Dit voorstel werd verzonden naar een bijzonder berek van to leden. ----- schijnt. De regeering had de neerlegging aangekondigd van een voorstel tot overname der afrikaansche kolome door België. Zij vertrouwde aanstonds aan ge volmachtigden de zending toe, van sa men met de gevolmachtigden van den Congo-Vrijstaat,de overeenkomst voor te bereiden, dia. de overdracht var Congo aan België moest verwezenlij ken en de uitvoeringsmaatregelen be palen. De onderrichtingen aan die onder handelaars gegeven, luidden dat zij die overeenkomst moesten opmaken, naai het voorbeeld van deze vaij 1895,waar van de tekst en de bijlagen zouden overeengebracht worden met de tegen woordige toestanden. De onderhandelaars verrichtten him werk met evenveel plichtbesef als iever en waren weldra in staat de re geering een volledig verslag-over don tegenwoordigen toestand onzer toe komstige kolonie aan te bieden. Een verdrag van overname, werd toen onder dagteekening van 28 novem ber 1907, gesloten tusschen den Belgi schen Staat, vertegenwoordigd door al de leden der regeering, en den Congo Vrijstaat vertegenwoordigd door zijne algemeene sekretarissen. In de zitting van 3 december werd u een wetsont werp tot goedkeuring van dit verdrag van overname voorgelegd. Overeenkomstig eene vroeger ge nomen beslissing, hebt gij d_ - ding bevolen van k- ontwerp naar reeds gelast met koloniale grondwet. Zonder in iets den uitslag van de werkzaamheden dier commissie te wil len vooruitloopen, mogen wij toch be statigen dat de aandachtige studie der documenten en bijlagen, bij het wets ontwerp gevoegd, de vooruitzichten over den staat van stoflelijken voor spoed onzer toekomstige kolonie en over hare toekomst, bevestigd en mis schien overtrofien heeft. Zekere punten kunnen nog opge- helderd worden, doch het ware niet oillijk, de verdiensten te betwisten van een werk, dat te nauwernood een kwarts eeuws bestaan telt en dat zich tusschen de soortgelijke ondernemin gen op den eersten rang bevindt. Wij moeten ook bestatigen, en wij doen zulks met eene vaderlandsche her heid, dat in hare overgroote meerder heid de belgische natie de overname van den Gongo Staat verlangt. Zij ge voelt dat het uur gekomen is om eene eindbeslissing te nemen, ’t Is thans dat er moet uitspraak gedaan worden. Nu de opening van den Congo voor de be schaving, is het werk van haren koning. ’t Is voor haar en met de medewerking der Belgen, dat -hij hem bezet heeft. Het gedacht dat de Congo aan ons moet zijn, is zoo vast, dat tusschen liet volk de groote airikaansche kolonie geen anderen naam heeft dan dien van Belgisch-Congo. Wilt ge sparen Betaal aankcopen contant Alle man, hij zij rijke, burger of werkmensch, die vroeger alles liet opschrijven bij den winkelier, zal als hij contant betaalt, ten minste een achtste minder uitgeven zonder het schier te bemerken. Want plak ken is een onkruid dat geern groeit. Hoe komt het dat er zoo velen, ongemerkt en ongewild in schulden komen, die zij later niet meer kun nen betalen Dat komt omdat zij alles op den plak haalden bij den bakker, den beenhouwer, den melkboer, den krui denier. Als men te borgte haalt, dan gaat men er maar vlotwag door, zon der na te rekenen en daar het geld in de beurs niet zeere mindert, ge looft men dat men nog rijke is, en me?i gaat er maar breed door... maar, komt de rekening, dan is het ge kochte verbruikt, maar ook dan is er geen geld 1 Is het niet waar dat er hun velen op die wijze tot over hun hoofd in de schulden steken, tot armoede komen, en bij al hunne leveranciers eenen plak laten die na jaren nog niet uitgevaagd is Beproeft het eens ieder brood, ieder pond vleesch, ieder elle goed, ieder glas drank contant te betalen, dan zult ge van schulden bevrijd blijven vele nuttelooze uitgaven achterlaten en betere waar bekomen, teHjT dat deze die borgt dikwijls slechtere en duurdere waar ontvangt, want Verreweg ’t goedkoopste is Boter geven bij den visch 1 Slechts op die wijze zal het aan het meeste getal mogelijk zijn iets te be sparen. SOEfc'ö D I DER volksvertegenwoordigers.

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1