van NIEUWPOORT KANTON. Weektolad verschij nende eiken Zaterdag. Logen Laster KAMER Zaterdag 25 Januari 1908. Zesde Jaargang 4- God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Te Antwerpen en te Brugge. Het gebed m de school. Vó er heeft wel iemand die gedwon- mede doen een den moet de van van verboden de klas VerkooperJULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUW POORT gen 3. Kerk, kristen persoon en als als men in de en heerschzucht had en na KL Vander Heyde Verleden week Donderdag heeft M. de voorzitter aan de Kamer meêgedeeld dat M Vander Heyde zijn ontslag geeft als volks vertegenwoordiger van het arrondisement Oostende. Het ontslag van M. Vander Heyde is een gevoelig verlies voor de katholieke partij in dit arrondissement. M. Vander Heyde ver vulde sedert 32 jaar een openbaar mandaat. In 1886 werd hij, door het kanton Ghistel, als provinciaal raadslid gekozen. In Juli 1896 daartegen op ne penningen dezen dien zij vader en 1 nen g le recht En zonden mogen Daarop werd ging ingericht en vroeger er 1540 behouden blijven, De gemeenteraad heeft daaro ver eene stemming uitgebracht en met zo stemmen (liberalen en socia listen) tegen 3 beslist dat het geoed afgeschaft blijft. Van die 1540 huisvaders hebben er velen, voorzeker het grootste deel voor liberalen en socialisten gestemd men ziet hoe de (gekozenen rekening houden van het verlangen hunner kiezers 1 BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 83, NIEUW POORT. DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. Te Brugge liggen de liberalen lee- lijk in stokke, omdat ze geklopt wer den. Ze steken de schuld hunner ver plettering op malkander. Te Antwerpen kijven de liberalen slag om slinger. Ze trekken malkander het haar uit het hoofd. Daar is ’t niet omdat ze het onderspit moesten del ven. Ze vechten er om de brokken. De liberalen der Scheldestad hadden in October, de hulp der socialisten ge vraagd. Zonder u zijn we op voorhand geklopt, zuchten zij. De socialisten omdat ze eerst en vooral antikatho liek zijn staken een handje toe maar op voorwaarde dat een hunner man nen er wel zou mee varen en zou de wereld verspreid, veroorzaakt schepene worden, aan 8000 frank De geuzen-gazetten leven van logen, en laster. Liegt, liegt maar altijd voort, zal toch iets van over blijven dat is hunne leuze. En zeggen dat er nog sommige nuchtere lezers zijn die ge- looven wat die leugenaars vertellen I Nieuwpoortenaars van alle denkwij ze wilt gij een tastbaar bewijs van de onbeschaamheid en de hatelijkheid van die vervalschers van de waarheid. Hieronder geven wij in kleinen tekst woord voor woord zonder eenige verandering een schrijven dat verle den zondag in het liberaal Ons Blad van Oostende te lezen stond. Wij voegen er terLops eenige aanmerkin gen tusschen om de dwaasheden en de ezelarijen met de handen te doen tasten, aan al wie iets van onzen toe stand kent, en nog eenigszins voor de waarheid vatbaar is. Luistert nu naar de leugens en de lasteringen van Nep- tunus die hem uicgeeft als een nieuw- poortsche briefwisselaar van dat..., blad. De schepene van onderwijs Zoningen (Soignies) nog te bidden voor in de gemeentescholen. eene volksraadple- op 1578 huisvaders dat het gebed zou wordt door de katholieken is dat wel eene reden voor de geuzen om daarop te schreeuwen Het leven verduurt, de strenge winter berooft talrijke werklied en van hun ka rig gewin, honger en armoe, koude en ge brek dringen in de schamele woningen van boer, werkman en visscher, en juist op dit tijdstip ziet men de geestelijkheid en de katholiek® gazetten een veldtocht inrichten om geld te verzamelen veel geld voor den Paus van Rome die reeds milliar dair is I Dat het winter is en er veel ge brek is, dat weten de katholieken van Nieuwpoort, en daarom geven zij mildelijk, en ondersteunen zij geern allen nood. En de arme men schen weten zoowel waar zij zullen getroost worden en zij bekennen het, zelfs deze die aan de liberale denk- ’s jaars. Als ’t zooverre kwam, namen de liberalen al de schepenzetels voor hen alleene. De socialisten waren verwoed. De liberalen stelden ze in 't cas Zijt brave mannetjes zegden ze tot de socialisten. De eerste schepenzetel die openkomt, zal voor u zijn. De socialisten legden daarop het hoofd in de schoot. Maar de liberale volkspartij aan wie ook eenen schepenzetel beloofd was, en die hem natuurlijk niet kreeg die partij en gaf zich zoo gemak kelijk niet. Twee van hare gekoze nen, MM. Brandt en Colbert, stem den met de doctrinaire liberalen in den gemeenteraad die al de sche penzetels voor hen hielden. Daarom werden die twee gemeenteraadsleden omwille van dit verraad voor de algemeene vergadering hunner partij gedagveerd en ze werden ten slotte, onder de algemeen© uitjouwingen, als onweerdig uit de partij gebannen. In die vergadering miek men de liberale aanleiders uit voor al wat slecht was. Wat komen de liberalen toch goed overeen 1 Dat komt ervan, politiek eigenbelang in plaats stelt van verdediging der grondbeginselen en opofferring aan zijne partij. Als de katholieken mildadig hun willen schenken aan beschouwen als den hef opperhoofd van hun godsdienst is dat niet hun vol- Z-. 1 zij omdat te _o:n doen eerst ootmoedig de toe lating moeten gaan vragen aan Nep tunus of aan gelijk welken vrijmet selaar van Nieuwpoort Is er is Is er wel een liberaal die te gen zijnen zin moet geven En als 't gejonde goedhertig gegeven NIEUWPOORT. Alles voor den Paus,niets voor den armen. De katholieken komen nomraals af met in- schrijvingslijóten voor den Paus. De schaam- telooze schooierij der katholieken midden van den geuren winter gaan wederom hun nen gang. Als geuzen en liberalen inschrij vingen openen voor de logien en de vrijmetselarij komen de katholieken veel onkosten. De rang en deAveer- digheid van den dienst van het geloof vraagt vele opofferingen. De zende lingen, zoo mannen als vrouwen, die bij duizenden vol edelmoedigheid ar beiden in de heidensche streken, de kloosters die er moeten gesticht wor den, de gasthuizen, de scholen, de toevluchtsoorden, de kerken en hon derden andere zaken die moeten op gericht worden, vragen groot geld. En al hetgeen aan den Paus geschonken wordt, is gebruikt tot den laaste cen tiem aan het behoud en de voorzetting van het geloof. Welnu als de kristene menschen van hier en van elders, dankbaar aan de Kerk voor de weldaad van het geloof dat wij hier over duizend ja- ren ontvangen hebben, nu een wei nig willen medewerken, om het ge loof te ondersteunen en het in de wilde streken te verspreiden, wat hebben geuzen daartegen in te bren gen, en wat hebber, zij, boosaardig, de giften die aan de Kerk gedaan worden, voor te stellen als moesten zij dienen om de persoonlijke for tuin van den Paus te vergrooten dat is een schijnheilige leugen. Als iemand een huis schenkt aan den heer burgemeester van Nieuw poort, voor de Stad, is de persoon lijke fortuin van den Heer burge meester daarmede vermeerderd. Als iemand een gifte doet aan den Eerw. Pastor van Nieuport voor Kerk, is het persoonlijk bezit dien Heerdaarmede vergroot Zoo is het met de giften van Paus en wie zulks niet weet lange ezelooren hebben. Het is opmerkelijk hoe die schooiers van gezindheid en theorie veranderen vol gens de omstandigheden? Spreekt men van de armoe en de el lende der armen en ongelukkige^, dan prediken die geestelijke schooiers van berusting van hoop in den heven God die toch geen vogelken onbeschermd laat, ’t Kan zijn, dat zij dat doen,maar te zel- vertijd geven zij mildadigen onderstand en daarin verschillen zij mei de li beralen die van oudsher gekend staan als tous Pingres groote gierigaards. ('t vervolgt) wijze toebehooren, dat zij tienmaal meer krijgen van de katholieken als van de geuzen. Ik doe een beroep op de algemeen heid van al de noodlijdenden van geheel de stad en ik vrage hun arme menschen is het van de kristene fami- liën, van de geestelijkheid, van de katholieke gestichten als het College en de Damen, van de genootschappen den H. Vincentius en van de en andere katholieken niet, dat ge hulp en onderstand krijgt, en dat niet enkel in het putjen van den winter, maar geheel het jaar door 1 Wie is er altijd gereed om eene red dende hand toe te steken, wie komt er u troosten in ziekten en kwellin gen, u helpen in lijden en dood Ja wij weten het wel dat de katho lieken niet uitbazuinen, noch groot lawijd maken met hetgeen zij geven, maar hetgeen dat in ’t stille onder de oogen van God en van u alleen in uwe handen valt, is het daaroyi. min wel gekomen Of zouden de katho lieken moeten doen gelijk sommige geuzenkoppen die er aan houden om hunne karige giften uit te bazuinen om lof en eere te bekomen, en u te vernederen bij uwe medemenschen Ja de mindere man weet het best, waarmede hij zijnen honger kan stillen of hot is met het lawaai van eenen laren liberalen vogel die eens met veel beslag eene kleine caritate geeft of met de deugdelijke giften die hem door de katholieken in 't geheim in de hand gedogen worden. De katho lieken boffen en stoffen niet met hun ne almoesen maar zij geven en dat is duizendmaal beter. En ware het niet van de al te verre gaande verwaandheid van den lasterende Neptunus maar nooit zou den wij hierover gesproken hebben. Maar de mate ie tens vol, en de waarheid eischt haar recht. Óf is het misschien bij de kopstukken onzer liberale partie dat onderstand te krij gen is O de vrijgevigheid van die mannen is algemeen gekend. Zij is spreekwoordelijk de liefdadigheid van den vrijmetselaar en van zijnen bevalligen jongen niet enkel bij de armen, maar ook bij de pachters en tot bij de liberale vrienden toe 1 En de andere kopstukken I Zij zijn al van het jaar elf. 't is al voor hen zelf 1 voor den Paus van Rome die reeds milliardair is. Neptunus, een kind van 7 jaar weet dat er onderscheid te maken is tusschen den Paus als bijzondere, en den Paus als hoofd der als opperherder vanden godsdienst. Als bijzon 'ere heeft de Paus niets noodig, dusdanig ontvangt hij niets. Maar de' behoeften van de Kerk als godsdienstige instelling zijn me nigvuldig. Het bestier van 315.000.000 kriste nen over gansch de uitgestrektheid van van Bermhertigheid dat niet enkel in het putjen a 2. AD DER volksvertegenwoordigers. I. Mg- -|W|—ll Ill I II NI miiwiww-uiiinrhwiiwm—i iiw iwmi miiirr iin.11 Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o- H» ■■rTMeaMPMflgaMaMI

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1