van NIEUWPOORT KANTON. Sparen. Logen Laster (VERVOLG.) w K o if Zaterdag i Februari 1908. Nr Zesde Jaargang 5- voz^olxij xi ende ollxozn. "W eekblad. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. S B h schandalige leugenaar lafaard Driedubbele lafaard Door de werking van die twee :T Reusje. e«n Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o Drukker LOUIS L A S K E H Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. De Heer P. Rybens is voorzitter, de Heer Th. Dobbelae- de E. H. Delaere, voor groot Verkooper JULES DANGEZ, Uperstraat, NIEUW POORT. van Nieuw- de slacht- i en wee niet enkel met met geldelijken aan- eene voor slacht- zoo LEUGENAAR. 5°] In de Panne bestaat ook een bestendig berek uit katholieken en waarvan E. H. De Brabandere, pastor te Adinkerke, E. H. De Quidt, pastor Ter Panne «n E. H. Vanneste, onder pastor aldaar, deelmakcn en dit be rek heeft hem aanstonds aan 't werk gezet, en de noodige bewerkingen ge daan om hulpgeld te vragen aan Jong- vorst Albrecht, en een pensioen aan de hulpkas van Brussel. Dat zijn openbare feiten die door iedere Nieuwpoortenaar gekend en BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 83, NIEUWPOORT. N 5 Beste lezers wilt gij in het sparen ge lukken MATIG UWE BEHOEFTEN. Den 20 Januari 1893 had er te Zurich in Zwitserland eene vergadering plaats van mannen zonder werk. Er waren 700 menschen bijeen- Na eene heftige rede van eenen socia list, stond een oude man op, en hij hield aan de werkeloozen staan dat velen zelf de schuld waren van hunne armoede dat zij op die vergadering niet hadden moeten komen, als zij vroeger wat meer voor de toekomst gezorgd had den als zij wat minder aan Genever bier en sigaren verteerd hadden. Op do spaarpenningen van den arme verzekerde hij, rustte de zegen van God, en daar was veel goeds in de woorden werkt en bidt Maar inschrijvingslijsten openen en onder steunen ten voordsole van den schatrijken Paus., oh lala dat is wat anders. Dan storten de hoogedele damen en Heeren, de bisschop pen en de kanuniken, pastoors en kapelanen dat het een pleizer is om zien, de eene 5000 fr. do andere 1000, nog andere 500 fr. 100 fr. 50 fr. enz... En in min dan acht dagen tijd kloppen die menheeren aldus over 30.000 franken, Elk jaar wordt aldus minstens 100.000 fis naar Rome gedragen. Dit jaar zijn zij van gedacht er 200.000 naartoe te dragen. ’t Is immers duren tijd en de Paus heeft het lastig. Is ’t niet te verwonderen dat gods diensthaters, en geloofsverzakers die weinig houden van de kerk, het schij nen best te weten welke de nood wendigheden van Paus en Kerk zijn. De goedjonstigheid van ons christen volk moet hen wel straf op het herte liggen, om gedurig hetzelde te herha len, en dat moet ook een prikkel zijn voor de katholieken om steeds toe te nemen in milddadigheid, tot spijt van ’t geuzenras. Die som van 100.000 frank Belgenland is dat waarlijks zoo dan Enwel moest elke Belg jaarlijks eenen cent geven voor den Paus, dan zoude men over 140.000 fr. beschik ken. Ziet ge, één cent 's jaars voor elke Belg En nochtans het is geweten dat deze die meest geven voor den Paus, ook meest geven aan de armen en gebrek- lijdenden, en het genootschap van S. Vincentius alleen, geeft alle jare, in Belgie 1.300.000 fr. aan onze armen. En de geuzen wat geven zij van hun ne penningen Ja wij weten het wel hier en elders zijn er somtijds geuzen die door het een of ander bezet, door het een of ander erfdeel, uit recht- veerdigheid gehouden zijn,eenen brood deel of eene kolendeeling te doen, te wintertijde, maar wat geven zij uit hunnen zak Hebt gij de fameuze klerikale gazetjes die nu ook meedoen aan het opscharrelen van geld voor den pauzelijken stoel, al ooit met zooveel vuur en ijver lijsten weten aanbie den voor de weduwen en waezen van veron gelukte visschers Wat doen zij voor de ongelukkige slacht offers der sloep Nr 89 Hebt gij al een letter van medelijden of het minste oproepje tot de openbare weldadigheid in hunne gazetten gevond Allo dan, ’t zou van verre moeten komen. Kan men schandaliger liegen Kan men onbeschaamder de waarheid in het aangezicht slaan Wat het Nieuwsblad poort gedaan heeft voor offers van N 89 Maar lezers gij weet het allen. In onzen eersten nummer na het ongeluk, hebben wij eenen warmen oproep gedaan aan al wie een hand- jen kon bijsteken. Wij hebben hon derden nummers uitgedeeld onder de visschersbevolking en rond gestuurd om onderstand te bekomen. Alle weke tet nu toe, hebben wij inteekeningen en bedankingen medegedeeld. Wij hebben niet opgehouden belangstel lingen, hulpbetoon op te wekken, en dan durft een eerlooze leugenaar nog vragen, wat wij gedaan hebben. Neptunus ik daag u uit mij eene geuzeugazet te noemen die de helft gedaan heeft van wat het Nieuwsblad deed. Ik daag u uit een enkel geuzen- bladjen te toonen dat zooveel verza meld heeft, als wij bijeengebracht heb ben. Maar ja, een verstompte ezel kan dit niet begrijpen. De monseigneurs, dekens en andere geestelijke verdedigers en vrienden der ongelukkigs weduwen on weezen.... hebben nog geen tinnen knop over voor die scha mele dutsen. Aangezien onze fameuze tegenstrevers er toch zoo zeer op gesteld zijn om door liefda digheid alia wonden te genezen,hadden wij ze nu eens willen aan T werk zien. Water na de zee dragen is toch dom werk, en bij die schamele weduwen en weezen der slachtoffers van de sloep N° 89 is nu zooveel zoo oneindig veel te kort Maar ja bij de katholieken gaat de paus voor weduwen en weezen van verongelukte visschers. Daarom ook moet iedere cent uit Nieuw poort en omliggende geschonken, hem een gat door de handen branden 1! Oef, de hatelijke lastertaal en de lange reke peerdeleugens van den ezel- dommen Neptunus is teneinde, met eene armzalige verwénsching om te sluiten En zeggen dat de lezers van geuze- bladen, alle weken, jaar-uit jaar-in hun nen pap moet koelen met zulk ellen dig geschrijfsel 1 Arme sukkels, die hun blindelings bij den neus laten leiden als nuchtere poetjes 1 Schamele dompelaars besproken wierden. Nu willen wij niet spreken van al hetgeen de katholieken en de geestelijken van stad in 't geheim nog gedaan hebben in het belang der overgeblevene slachtoffers. Maar het openbaar gekende, is genoeg om te bewijzen dat de schrijver van Ons Blad moest weten, dat hij loog toen hij schreef, dat die klerikale en gees telijke schooiers geen oogenbliksken tijd hadden om zich om het lot der on gelukkige schepselkens te bekommeren' en dat hij met recht een mag geheeten worden. Ten ware nochtans dat, hij alleen, zou beweren zoo nuchter te zijn dat hij niets kent van alles wat geheel Nieuwpoort weet, en dan zoude ik zeggen dat hij, die regelmatig in Ons Blad over de politiek van Nieuw poort schrijft, en hem uitgeeft als de vertegenwoordiger der liberale parti? van Nieuwpoort een GROOTE ON- NOOZELAAR moet zijn. En ik doe bovendien een beroep óp hem en al zijne liberale lastge vers om zijne lasterlijke beweringen te wederroepen, en zoolang dat niet gedaan wordt,brand ik hem het schand merk op het voorhoofd 2° ken bijeengebracht. Dat maakt het rond sommeken van 2400 frank, dat bij jaarlijksche stortingen, volgens de beslissing van het berek, aan de weduwen en wee zen van N. 89 zal uiigedeeld wor den. 30 Door de werking van die twee bestendige berekken en hunne katho lieke vrienden, hebben de slachto ffers bekomen 400 franks, en jaar lijks een gemiddeld pensioen van gewillig 300 franks voor ieder huis gezin. Dat zijn geen ijdele woorden maar klinkende munt, en dat zal wel van pas komen bij slachtoffers waar nu zóo veel zoo oneidig veel te kort is. Dat hebben de katholieken gedaan alhoewel zij daarenboven nog den Paus, en ook de armen en alle liefdadige werken van hunne streek geern ondersteunen en eenen milden penning junnen. Gij Neptunus of gelijk wie van uw volk, laat mij weten of ik mis ben voeg erbij wat de geuzen, de de moortelbroeders en de liberalen van de stad, van de streek en van geheel Belgenland al gedaan hebben voor die ongelukkige slachtoffers van van N. 89 en wij zullen dan de twee uitslagen vergelijken en zien wie er de kroone spant. Schoone ge legenheid, om de mildheid van de geuzen, eens voor onze oogen te la ten schitteren. En wordt dat niet gedaan, dan zal ik zeggen dat hetgeen gij geschre ven hebt, een uitb"aaksel is van logen en laster en dat gij verdient, gelijk een katte die haar misgaat, ge- vreven te worden, met uwe neus, in uw eigen vuil. Is er eene visscherssloep fzoo gaat N ep- tunus de leugenaar voort in het schrijven van Ons Blad) die in zee met hare be manning vergaat, en de slachtoffers, wedu wen en weesjes achterlaten, vinden die zelfde klerikale en geestelijke schooiers geen oogenblikjen tijd om zich om het lot der ongelukkige schepseltjes te bekomme ren. ’t Is wel van het vergaan van N 89 dat Neptunus wilt spreken zooals blijkt uit hetgeen volgt. Enwel Neptunus, uit uw bovenstaan de schrijven blijkt dat gij een schan dalige leugenaar, of een groote onnooze- laar zijt 1 Immers, bij het vernemen van de schrikkelijke ramp van N 89 1') is de geestelijkheid van Nieuw poort aanstonds, de weduwen zen gaan troosten, woorden maar ook onderstand En als ge dat loochent zijt ge een LEUGENAAR. 2") 's Anderdaags heeft het katho liek Schepencollege besloten eene om haling te laten doen in stad, en die omhaling is begonnen eer dat er hun gelijk welk liberaal kopstuk erover gesproken had Zoo gij dat loochent zijt gij een LEUGENAAR. 30) De katholieken en de geeste lijkheid van Nieuwpoort hebben voor de slacntoffers van zeerampen een bestendig berek gesticht waarvan de Heer Burgemeester De Roo en E. H. Pastor Vermeulen de eerevoor zitters zijn, er re schrijver, en onderpastor, schatbewaarder van. Dat is door geheel Nieuwpoort ge kend, en heeft in het Nieuwsblad afgekondigd geweest Zoo gij dat loochent zijt gij LEUGENAAR. 40) De katholieken hebben stonds aangekondigd dat «ij liefdadigheidsfeest zouden geven de weduwen en weezen der tl. offers lang voor dat de geuzen iets afgekondigd hadden. Zoo Neptunus dat loochent is hij een Neptunus, spijts al uwe beweringen 1° hebben de geestelijken en de katholieken van de Panne, persoon lijk 800 fr. ingezameld. de geestelijken en Katholie- van Nieuwpoort hebben 1600 fr WW H3E» r**- fwjgggy -■ X)

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1