van NIEUWPOORT KANTON. SPORT en SPEL Zullen de katholieken aan het bestuur blij ven Nieuws Viert Zondag I Zaterdag 5 September 1908. Nr 36. Zesde Jaargang WeeRblad elfcen Gemeenteraad. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. den Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. 1 of bedrog in de peerden- Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. den drukr. -o- DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. UIT ^lEUE^OORT. Sport en spel ’t Is heel goed als lichaamsoefening en geestontspanning. Maar sport en spel als dagelijksche bezigheid, als levensdoel, als middel van geldwinning Neen I Duizendmaal neen I Daar heb ik eenen afkeer van. 't Ontaardt meest altijd in menschen of dierenafbeuling, in menschen- en dierenmoorderij Op geener wijze kon ik, over eenige jaren, den peerdenloopstrijd tusschen Brussel en Oostende bewonderen waar zooveel peerden onderwege bezweken en waar andere aankwamen oebloed en uitgeput, maar goed om af te maken, of voor altijd onbruikbaar. Nog min bewondering voel ik voor de groote velokoersen, gelijk Parijs- Roubaix, Parijs-Bordeaux, de ronde van Frankrijk, de ronde van België, waar de rijders niets zwichten langs hunnen weg en, gelijk het in de ronde van België gebeurde, maar iemand »- -»- Ah mocht de oude mode terug kee- ren, hoe zouden wij, in onze eeuw van uitvindingen en lotsverbetering, onze werkersgezinnen in geluk en welstand zien leven I Wat baat het immers dat men wetten en inrichtingen ter hand stelt, om 's werkman toestand te ver zachten,indien hij voortdurend aan den drank verslaafd blijft, en hij zich daar bij laat ophitsen door alle slach van ongeluksvogels en bedriegers, die hem wijsmaken dat de verbetering van zelfs moet komen, ’t is te zeggen zonder medewerking van den arbeider 1 Welaan ouders, keert terug tot het leven uwer jonkheid, toen men u nog de ooren niet had volgebazen. Gedu rende de week, werkt en zijt neerstig, ’t is immers voor uw kinders dat gij slaaft. Maar den zondag, laat werktuig en alaam varen, kwijt uw plichten je gens God, bewaakt uw kinders, leidt ze van hun prilste jaren op den weg van eer, deugd en plichtbesef, en de Heer, dien gij gediend bebt, zal uwen huis- kring zegenen, vooral in den persoon van die duurbare kleinen, wier lichaam, wier toekomst, wier ziel vooral u zijn toevertrouwd Maar wee de huisgezinnen waar men dien dag durft onteeren vroeg of laat komen de straffen des hemels 1 Onderhoudt dan den Zondag. Hij be hoort God toe 1 BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 83, N I E UW POORT Duitscbland hunnen vooruitgang te danken hebben. 2°) De katholieke volksdrukpers laat nog veel te wenschen. Meent gij misschien dat het genoeg is, eenige weken vóór de kiezing, de kiezers met allerhande gazetjes en papiertjes te overstroomen Gij zijt grootelijks mis. Men maakt de overtuiging van ’t volk, stillekens aan, met een katholiek dag- of weekblad, 'tjaar door, en niet veer tien dagen vóór de kiezing. Onder dat opzicht blijft er veel te doen, bijzen derlijk te lande, waar vele menschen gazetten lezen van moorden en branden en vechten en daarmeê uit. Verkoopt op den buiten 't jaar door, een weke- lijksche katholiek centenblad, opgesteld in den trant, die op ’t volk past, en ’t zal meer bijbrengen dan alle meetin- gen acht dagen vóór de kiezing. 3) De volksvertegenwoordigers moe ten zooveel mogelijk in* betrekking komen en blijven met de kiezers. De menschen stemmen geern voor eenen man, dien zij kennen, zien en hooren die het wroord voert en hunne belangen bespreekt in hunne vergaderingen, gilden en bonden. 40) De katholieke meerderheid, in de Kamers, is van acht stemmen. Maar met een weinig goede schikking, zon der meer moeite of er in de twee laatste kiezingen gedaan werd, zij was van 16. Waren de katholieken eens geweest te Luik en Tongeren, zij hadden twee plaatsen meer. Hadden de katholieken te Gent, in plaats van zeven mannen, er 22 gesteld, zooals de wet hun toe liet, zij hadden gemakkelijk de 250 stemmen bijgewonnen, die zij noodig hadden om den 7 man er door te halen; want ieder kandidaat heeft zijne vrien den, en alle hagen beschutten wind. En hadden de katholieken te Kortrijk, over 2 jaar, 10 mannen gesteld in plaats van 5, zij zouden op bun eeuwig gemak de 45 stemmen bijgehaald heb ben die zij te kort hadden om socialist Debunne buiten te wippen. Daar kom ik slechts te wijzen op éénen slechten kant van het overdreven sport en spel. Een andere kant is niet beter. Groote menschen en vooral jonge lieden worden er oprecht door ver draaid en genoopt tot allerhande zottig heden. Zij verspelen hunnen tijd in het lezen van allerhande sportbladen, zij weten welke peerden van gansch de wereld best loopen, welke duiven van geheel Belgie best vliegen, hoe dikwijls een wielrijder viel in zulken loopstrijd, welke kleedij hij droeg, enz., enz. Alle ernstige zaken, alle nuttig werk wordt op zij geschoven duiven, peerden, wielrijders, koersen, enz., zijn alleen het bewonderen weerd. Geleerdheid, kunst, zelfopoffering, volksverheffing, dit alles is voor hen de moeite niet meer weerd om ervan te spreken of zelfs erop te denken. Daar zit reeds veel kwaad in. ’t Is nochtans het eenige niet. Bezie die jongelingen die zot zijn van Petit-Breton, VanHouwaert, Lau- wers, Coeckelberg, enz.. Ze moeten eenen velo hebben en ze rijden of ze willen rijden lijk die groote beroemd heden. En wat doen ze Misschien gelijk wij deze week in onze gazetten lazen ze rijden om ter zeerst, zot, botsen op een anderen wiel rijder en rollen doodelijk gewond ten gronde. Ofwel gelijk wij dikwijls hoorden en zagen, zij overvoeren hunne krachten, ze krijgen verhitheden en bekoopen hunne zottigheid met hun leven of met hunne gezondheid. Bezie die mannen die zot zijn van duiven Hoeveel ’werklieden kent gij niet die 't noodige voor hun gezin verspelen in de duiven Hoe dikwijls gebeurt het niet dat dood rijden, zonder ooit om te zien omzien zou hun tijd doen verliezen waar die rijders hunne krachten uitput ten zoodanig dat zij na korte jaren ver- sletene menschen zijn, waar zij aankomen vuil en besmeurd, gewond en bebloed van vallen, afgebeuld en zwak bij zoo verre dat zij op hunne beenen niet meer kunnen staan en soms van hun rijwiel moeten afgenomen en weggedragen worden. Nog min bewonder ik de koersen met automobielen, ware doodrijders- koersen, doodrijderskoersen voor den voetganger die langs de baan verplet terd wordt, doodrijdersKoersen voor de rijders zelf die elk oogenblik een onge luk moeten vreezen. Niet veel meer houd ik aan groote peerdenkoersen zooals te Oostende en elders, waar peerden en Jockeys soms deerlijk gehavend uit den slag komen. De groote prijsvluchten van duiven waarin jaarlijks duizende beestjes hun leven verliezen, kan ik ook niet verdra gen. Zitting van 26 Juni 1908, om g 1I2 ure namiddag. Voorzitterschap van den heer Sche pen Snauwaert. Afwezig de heer De Roo(wegens ziekte) en de heer Vandenabeele. De Secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der zitting van 5 Juni 1908. De heer Schepen-Voorzitter vraagt of iemand bemerkingen te maken heeft tegen den opstel van ’t proces-verbaal. jonge lieden stelen, bij hunne ouders of elders, om hunne duivenliefhebberij te voldoen Hoeveel ruzie prijskampen En dan de groote velo- en koersen 1 Rijken, die hunnen tijd en hun geld zoo nuttig hadden kunnen bezigen voor het welzijn van het volk... verliezen er 't een en ’t ander. Kleine bedienden, burgers, werklie den zelf... ho 1 daarvan zagen wij een schrikkelijk voorbeeld, verleden week, in Kortrijk... Een statiebediende, die altijd een eerlijke jongen was, was ook bezeten door den duivel van de peerde- koersen. Hij wilde naar Oostende gaan en wedden. Maar hij had geen geld genoeg. Weerstaan nochtans aan de bekoring van te wedden kon hij niet. Hij ontnam geld uit de kas, in de statie, eene som van 1400 frank, met Lét vast gedacht ze weer te geven. Maar hij speelt alles kwijt... ’t Is ont dekt dat hij geld nam... Zijn eer is verloren. Het gevang wacht hem I Wat moet hij doen In zijne wanhoop, na sport en koer sen en spel verwenscht te hebben, doet hij het slechtste dat hij doen kan hij snijdt zijne keel af en laat zijne vrouw en zesjarig kind met den last van het leven en de schande 1 Zijn er ook geene van onze medebur gers die hun geld gaan verspelen in de koersen van Oostende- Wedden en kamspelen zijn af te keuren. Zwicht u mannen van de passie van het spel, dat sleept menigeen tot onder gang Wat tijd, wat geld zou er ge spaard zijn voor nuttig werk 1 Hoeveel rampen zouden er vermeden worden 1 Hoeveel gezinnen zouden vrede en geluk wTeder vinden Ja, als zij krachtdadig willen werken, en hen schikken volgens de tijdsom standigheden neen, als zij dat niet doen. Het springt in de ooge dat de Bel gische katholieken werkzaam zijn, en dat onze katholieke partij van langs om meer veel volksgezind wordt. Dat geeft hope voor de toekomst. Maar blijft er geen vooruitgang meer te doen ja, en vele i°) De kristene maatschappelijke in richting moet op vele plaatsen eene grootere uitbreiding nemen en doelma tiger ingericht worden, ’t Is aan hunne inrichtingen, dat de socialisten hunne sterkte verschuldigd zijn in de nijver- heidsstreken dat de katholieken in VerkooperJULES DANGEZ, Uperstraat, NIEUWPOORT.

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1