Nieuws van NIEUWPOORT KANTON. fa ijl Vrijdag 25 December 1908. Nr 52. Zesde Jaargang Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nTimmer 5 centiemen. VVe&kMad 'vex’scïxijxiexxcïe eiken ^Ea.tercistè- Gemeenteraad. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake, NIEUWSBLAD Een verjaardag. DrukkerLOUIS LAMMEN, Hoogstraat, 83, Nieuwpoort. een- VerkooperJULES DANGEZ, IJperstraat, NIEUWPOORT is. er am- UIT NÏEUPOORT. gelijk Uig .11. putten die hun bestaan veredelt, en alleen bekwaam is werken te stichten die bewondering van de aarde en den hemel afdwingen. Kristene broeders komt den God van liefde aanbidden in zijne kribbe en dat deze Kerstdag de bronne zij van eene heilige liefde die u door den tocht van uw leven omstrale en u in de eeuwigheid verblijde. Kersten. Op verzoek van den heer Voorzitter geeft de Secretaris opvolgentlijk lezing van de voorstellen der grafmakers .en van het o nt- werp van het College. Het lid «de heer Stroom vraagt wanneer het loon voor toezicht verschuldigd is. Het College antwoordt zoolang bachtslieden werken. Het lid de heer Vandenabeele vraagt wat er zou gebeuren moest een ambachtsman die bezig is aan een grafkelder of een graf zerk achterwege blijven zonder de grafma kers te verwittigen, of niet komen na gezegd te hebben dat hij zou komen. Het college vindt dat de uren die de graf makers aldus zouden verliezen, buiten zijne schuld, hem moeten betaald werden. Nog- tans om alle misbruik te voorkomen zal er een artikel bij de verordening gevoegd wor den vaststellende dat in alle onvoorzien ge val het College zal beslissen. De noodige beraadslaging -wordt met parigheid van stemmen genomen. IV. Verkoopsn van grond. Het cellege deelt mede dat de volgende vragen tot aankoop van grond toegekomen zijn. ie van wege den heer Temperville Aloise- August, telbeambte te Brugge, voor eer» perceel van 5 meiers voorkant op de volle diepte, ten zuiden van den eigendom van den heer Th. Brendonck in de Pelikaanstraat, aan 2,50 fr, den vierkanten meter en voor het bouwen van een huis. 2° van wege den heer Billiet Jules, voor een perceel van 5 meters voorkant op de volle diepte te nemen nevens het perceel aangevraagd door Temperville Aloise in de Pelikaanstraat, aan 2,50 fr. den vierkanten meter en voor het bouwen van een huis. Beide vragen worden met eenparigheid van stemmen toegestaen en de volgende beraadslagingen worden genomen. V. Mededcelingen en vragen. De heer Voorzitter vraagt of iemand vra gen te stellen heeft aan het Cellege. Do heer schepen Pattyn spreekt nagenoeg als volgt Mijnheeren, de melk speelt een groote rolle in de voeding der kinders. Iedereen weet dat er hier te Nieuport veel koeien zijn die van tering aangedaan zijn. De plaatselijke gezondheids commissie is deze week, Woensdag 11. vergaderd en heeft haar bezig gehouden met die zake. Al de tegenwoordige ledende heeren Snauwaert, Voorzitter, Maertens en Pattyn, doktors, Cool, apotheker, Vanhautte, vee arts, Ertel, politiecommissaris en Dobbelaere Secretaris, waren eenparig van gedacht dat er plaats greep aan den Raad voor te stellen wat ik u zal uiteendoen. Men zou de boeren der stad, zij zijn een 25 tal hebbende een goê loo melkkoeien, bij een roepen ten itadhuize en hen aanzetten om hunne beesten te laten inspuiten met tuberculine om te weten ot zij aangetast zijn van tering. Als zij door de inspuiting terende bevonden worden, ze zouden kunnen gevet en verkocht worden voor de dood 0111 aldus geene slechte of besmette melk meer voort te brengen. De inspuiting zou jaarlijks moeten vernieuwd worden. Bovendien zou de commissie de stallen bezoeken want er zijn veel stallen die niet beantwoorden aan al de regel» der gezond heid. Er zijn veel stallen waar het te donker is, waar lucht en licht ontbreken hetgeen eene groote oorzaak is van tering. Zulks zou geschieden in't belang der verbruikers en ook der boeren want een ziek dier dat aangetast is komt in korten tijd op niets, het besmet de andere dieren die in het zelve stal staan, de melk wordt gebruikt voor de voeding van de andere dieren der hofstede die ook de tering krijgen. De Commissie begeert .van den staat de tuberculine onvergeld te ontvangen en vraagt Zitting van 27 November 1908, om 5 f2 ure ’s avonds. Voorzitterschap van den Heer Snauwaert dd. Burgemeeiter. Afwezig de heeren Dewaele en Dejaegher. De heer Voorzitter verklaart de zitting ge opend. De Secretaris geeft lezing van het proces- ■- verbaat dor vorige zitting hetwelk met een parigheid van stemmen en zonder opmer kingen goedgekeurd wordt. I Gemeente-Ontvanger. Kantoor uren. De heer Voorzitter deelt mede aan den Raad dat de Gemeente-Ontvanger eerst een bezwaar gemaakt had tegen do kantooruren ze door den Raad in de vorige zit- vaitgesteld werden daarom had het College de zaak opnieuw aan de dagorde gebracht. Doch zooeven is een brief toegekomen' van den Ontvanger waarbij hij laat weten dat hij het besluit van 1/ dezer aanveerdt. Daze zake mag dus voorloopig beschouwd worden als afgedaan. II Openbare Stapelplaats. Benoe ming van een lid. De heer Voorzitter brengt ter kennis van den Raad dat er bij geheime stemming zal overgegaan worden tot de vorming eener lijst van drie candidaten voor de benoeming van een lid der openbare stapelplaats in ver vanging van den heer Em. Vandenabeele, wiens mandaat eindigt op 3: December naait. Er worden drie afzonderlijke geheime stemmingen gehouden. Bij de eerste stemming bekomt de heer Vandenabeele 7 stemmen en 1 wit briefje. Bij de tweede stemming bekomt do heei Cool 7 stemmen en de heer Dumon 1 st. Bij de derde stemming bekomt de heer Huyghebaert 7 stemmen en de heer Dumon I stemme. Bij gevolge verklaart de heer Voorzitter de heeren Vandenabeele, Cool en Huyghe baert wederzijds tot eersten, tweedon en derden candidaat voor het te begeven ambt. Zij zullen als dusdanig gebracht worden op de lijste te zenden aan de Hoogere Overheid. III Verordening betrekkelijk het kerkhof. De heer Voorzitter deelt mede aan den Raad dat er dikwijls klachten bij het Col lege zijn toegekomen wegens hetgeen door de grafmakers gerekend werd aan het pu bliek voor hunne diensten en hun toezicht op het kerkhof. Het College heeft aan de grafmakers ge vraagd hun tarief te wullen schriftelijk op maken en indienen. Het College heeft dit tarief onderzocht en stelt voor hetzelve na wijziging, tot eene vaste verordening uit te veerdigen. Van al de feestdagen die de H. Kerk viert in den loop van het jaar is er wel een die zoo veel en zoo zoet van liefde fluistert als de hoogdag van Kerstdag Spreken zij niet van de liefde onzer aardsche moeder, die zeisels en vertel lingen die wij in onzen gulden kinder tijd met onuitsprekelijk genoegen aan hoorden, en waarvan de blijde gedach tenis ons door de tijden heen is bijgebleven. Spreekt zij niet van liefde die nieuwe blinkende ster aan den hemeltrans door Gods hand ontstoken om het pad van den Koning der liefde voor te lichten en nu nog die wandelende •ter die in 's Heerennaam het kristen godsdeel aan de liefde dar mildadige huisgezinnen gaat afsmeeken Spreken zij niet van de liefde, die bekoorlijke engelgezichten die den nacht doen glanzen, die verrukkende hemelgezangen die weergalmen over bergen en dalen Eere aan God in den Hoogen en vrede op de aarde aan de menschen van goeden wil Het arme en koude kribbeken is het geen troon van waar liefdeuitstraalt over het schuldig menschdom Dat bibberende hemelschoon kinde ken is het de Zoon des eeuwigenVaders niet Is het niet uit liefde dat Hij de heerlijkheid des hemels verliet om kind en klein te worden en zijne schatten van liefde over de kinderen der men schen uit te strooien Is het uit zijne liefde niet dat God mat de menschen zal verzoend, de hel zal gesloten en de hemel geopend wor den Getuigen zij niet van liefde,die arme herders die met hunne blanke lamme ren den Zaligmaker komen erkennen en veieeren, en Ham de brandende ge voelens van hun herte aanbieden Getuigen zij niet van een drang van liefde die lange tochten die de drie koningen door bergen en woestijnen op hunne machtige kemeldieren heb ben ondernomen. En de rijke offeran den die zij aanboden om de weerdig- heid van het goddelijk te aanbidden laten zij het vuur der liefde niet ken nen dat in hunne herten brandt Liefde, zuivere, heilige, goddelijke liefde is het die het stalleken van Bet hlehem als met eenen gulden wazem omgeeft I Valt het dan te verwonderen dat de apostels, de kerkleeraars, de heiligen ende kristenen van alle eeuwen naardie schatkamer gegaan zijn om er aan die weldaad des Heeren overvloedig te gaan putten. Is het daar niet dat de zusterkens der armen; de verpleegsters van de scbroo- melijkite ziekten de zendelingen der woeste en wilde streken, de priesters en kloosterlingen die werken voor het heil der zielen de kristene strijders die kampen voor God, ja alle geloo- vigen die leven en streven naar het goed, is het daar niet dat zij die liefde hunnen plicht in die zake geven, ’t Ware een perel te meer aan zijne krone. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 83, N I E U W P O O R;T Maandag laatst, 21 December, was het 25 jaar geleden dat, te Brussel, het eerste nummer van het katholiek dag blad Le Patriote verscheen. Dit blad heeft te groote diensten aan de katholieke partij bewezen, op dat wij dezen verjaardag zouden laten voorbijgaan ócudci CF CCD WOOld OVCr to zeggen. Over 25 jaar I.. Dat doet denken op het liberaal ministerie dat dan aan het bestuur was. 't Waren slechte tijden. Die ze beleefde, zal ze niet licht ver geten. De Patriote heeft machtig en moedig bijgedragen tot den val van dit ministerie. Sedert dien heeft hij den goeden strijd voortgezet. Voorzeker hebben wij niet altijd met hem 't ak koord geweest over de maniere waarop hij zekere katholieke staatsmannen te keere ging, die met hem in onverschil van gedachten gekomen waren. Maar dat en is zooals de Bien Public het zei daarom geen reden om de aanzienlijke diensten te vergeten die de Patriote aan de goede zaak be wezen heeft en nog bewijst. Maandag smeet de Patriote eenen oogslag op den weg dien hij afgelegd heeft. Een der punten die hij in dit over zicht aanroerde, stond ons bijzonderlijk aan. De Patriote, wee» op den strijd dien hij levert tegen eene soort van zoogezeide onpartijdige of onzijdige gazette. Die bladen, zegt de Patriote zijn dikwijls gevaarlijker dan gazetten die openlijk antikatholiek zijn. En dat is waar. Sommige onpartijdige ga zetten geven steken onder 't water, en ondermijnen alzoo de grondbeginselen waarop een katholiek land steunt. Het minste kwaad dat zij doen, 't is van de menschen onverschillig te maken aan het belangrijkste wat bestaat goed of slecht bestuur van het land, vrijheid of dwang voor godsdienst, scholen, enz— al dingen waarover de politiek te be slissen heeft. In Duitschland was men ook ge kweld door de plage van onpartij dige gazetten van dit slach. Zij dron gen binnen tot in de katholieke huisge zinnen. Maar de Duitschers hebben het gevaar gezien en zulke bedekte tegenstrevers overal buitengezet. Elke katholieke Duitscher heeft zijne katho lieke gazette. Mocht de Patriote in ons land ook hetzefde doel bereiken en de katholieken nog beter het besef van tini ftcjIIII1 r -1 Tr Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 30 ct. d«n drukr.

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1908 | | pagina 1