van II Juli. NIEUWPOORT KANTON. De Kermis. Elfde Jaargang Nr 27. Zaterdag 5 Juli 1913. God voor bake Recht voor stake Vlaamsch voor sprake. Weekblad verschijnende eiken Z^vtojrclcLgr. Inschrijvingsprijs op voorhand te betalen 3 fr. per jaar voor België. Prijs per nummer 5 centiemen. Hoogstraat, 97, Nieuwpoort. luister en 't een hoogdag De Aankondigingen 15 ct. den drukregel. Rechterlijke bekendmakingen 50 ct. den drukr. jVerkooper KAMIEL HILLEBRANDT, Oostduinkerkscben Steenweg, 38, NIEUWPOORT. we m i over- Eereteekens. Fanfaren van 't Davidsfonds De Zeewijding had buitenmate vele volk aangelokt. Hoe plechtig die stonde. Op de booten wapperen wimpels en een haag van j groen, doorvlochten met pauselijke kleuren, geeft een feestlijk uitzicht aan de kaaie. En ’t wordt al stille binst de priester d« zee zegent met een weidsch gebaar en voor de visschers en allen die hun leven aan het verraderlijke wa ter toevertrouwen, den zegen van hier boven afsmeekt waarin alles is gelegen, 't Is deugddoend aan 't herte te besta- tigen, dat die jaarlijksche plechtigheid meer en meer toeneemt in luister en ingetogene instemming. Niet vele zal ik zeggen van de Concerts, gegeven door ons ka tholiek Stadsmuziek, in de bovenzaal van Stads-Halle. We zouden immers in herhalingen vallen. Toch mogen wij erop drukken dat, volgens getuigenis van vreemden, de uitvoering prachtig, welgelukt en onberispelijk mag ge noemd worden. Dit heeft ten andere het overvloedig publiek ten volle be wezen met luide toe te juichen hun muziek, dat niet alleenlijk lieve wijs jes speelt, maar ook ons vergast op waarlijk hoog muziek van gekende meesters. Dat strekt tot eer van den bestuurder M. J. Huyghebaert, die im mer zijne mannen weet te brengen naar beter en hooger. BEHEER OPSTEL Hoogstraat, 97, NIEUWPOORT. tig zal herdacht worden. Een Concert, gegeven door de Fan faren van ’t Davidsfonds, zal plaats hebben op dien dag, om 8 1/2 uur 's avonds, in de bovenzaal van Stads- Halle. Na het concert, voordracht door de vermaarde spreker Dx G. Lefevre, voorzitter van 't Davidsfonds en leeraar aan ’t Atheneum, te Oostende. Een fakkeltocht zal de feeste slui ten. We wenschen nu maar een dingen Dat de bovenzaal van de Halle zou brobbelen van 't volk, vrijdag toeko mende, 't volk dat toonen zou alzoo zijne gehechtheid aan de zaak van 't edele en zijne warme instemming met de herboring van zijn eigea wezen. We rekenen daarop. Iedereen helpe een handje en 't zal schoon zijn en heerlijk en verheffend en 't zal een uiting daarstellen van trotsche fierheid en macht. x We verzoeken .ook alle medebur gers die over een vaandel beschikken, dit te willen laten wapperen dien dag. Geen onthouding, allen meê. Dan zal men mogen zeggen dat 't Nieuwpoort- sche volk zich weerdig weet te too nen van 't volk dat gegeven heeft nu, 't huidige uitzicht van ons Vlaanderen. En 't Vuurwerk was nog al wel, maar ’t kon beter zijn. Er zouden minstens nog zooveel mo lens moeten zijn en een veel zwaarder vuurwerk. Welk een menschenzee stond er dien zondagavond dit spel van tintelend licht in donkere lucht te beschouwen. Een dingen alleen hebben we betreurd, en ’t is dien eeuwigen Bon Soir als afscheid te moeten zien prijken. Kan de vuurwerkmaker er niet voor zorgen dat er in plaats van dat Bon Soir een vlaamsche Goeden avond of nacht komt Dat ware nog maar re delijk. Den Maandag was voor de boeren. De Prijskampen van Peerden en Hoornvee zijn uitstekend gelukt. Wat een rumoer in de Westlaan. Wat pracht van die ren 1 Hondeide en hondeide hoorn beesten en peerden stonden er gereekt als een tastelijk zinnebeeld van waren rijkdom. Stieren stonden er ontzaglijk. Der tien honderd en twaalf honderd kilos per hoofd voor dieren van drie-vier jaar oud. Koeibeesten bij de vrecht en een machtig schoon lot peerden. De oefeningen liepen vlot van sta pel en strekken ter eere van het inrich tende Cornice. Zoo droei de kermis met den dinsdag naar 't verleden, 's Morgens had om elf uur de plechtige overhandiging plaats van de Vrijdag toekomende vieren we dus de herdenking van den Gulden Sporen slag. Het is een bewezen feit,dat door die overwinning, Vlaanderen en meteen geheel België zijne onafhankelijkheid heeft weten te bewaren, die nu nog voortduurt, als de heerlijke getuigenis- se van den heldenmoed, de ware vrij heid en het wilskrachtige karakter van onze voorouders. Alle geschiedschrij vers zijn het eens om te bekennen dat deze overwinning een. beslissende slag is geweest voor 't behoud van Vlaan- derland, voor 't behoud ook van de ze den en de tale van 't volk, voor ’t be houd ook van de stoere werkkracht en manhaftigheid, en den diepgevoelden godsdienstzin van ons Vlaamsche volk. 't En is dus ook maar met recht en reden dat wij, zonen van die dapperen, huldigen degenen die ons dit alles, ten koste van hun bloed, geschonken heb ben. 't Zijn maar bastaards of onweer- digen die hunne weldoeners verschop pen, en 't Vlaamsche volk en mag of en wil daarbij niet gerekend worden. ’t En is dus maar met recht en reden dat wij de dagen herdenken, die ge schitterd hebben als eene onverganke lijke glorie in de geschiedenis van onze grootheid, en daardoor te toonen dat het leven van voorheen tot ons is over gekomen en bijgebleven gelijk het al tijd is geweest vlaamsch en vrij. De dag van Groeninghe moet voor ons een hoogdag worden, 't Staat vast en zeker dat wij ertoe komen zullen als elkendeen zijn plicht verstaat en doet. 11* Juli moet meer en meer als een dag van hulde en herdenking binnen dringen in ’t hart van ons, die zoo zul len beseffen, wat hij eigenlijk te be duiden heeft gehad die reusachtige strijd van onze vrije zonen tegen ver drukkers. De dagen van de groote woorden zijn voorbij. De vlamme en de gloed zijn gelaaid sedert een tijd over Vlaan deren en nu moeten de daden komen. De herboring heeft vele tijd gevergd, heeft vele tegenkanting moeten verdra gen maar de stroom heeft de dijken doorgespoeld en is gespoeld als een zege over de gouwen. Over jaren mochten we schaars smeeken om een beetje recht, en om een beetje viering nu mogen we eiscben wat ons toekomt en vragen we met fiere overtuiging en weerdigheid het meedoen van alle man. Vooroordeelen kunnen niet meer be staan voor menschen die denken willen omdat iedereen in den huidigen tijd kan gadeslaan den heerlijken heropbloei van alles wat ons dierbaar aan ’t herte ligt, bestraald met het zonnelicht van de macht van een durvend, zich ont wikkelend, Vlaamsche volk. Ons stedelijke Davidsfonds heeft dit alles begrepen en daarom heeft het ge wild dat de tl’ Juli, dees jaar, plech- Als de menschen zaterdag rond den noene, den beiaard hoorden, kwam een vroolijke glimp hun wezen verlevendi gen en zong er een liedje in mm hertje dat alle jare ’t zelfde is, maar dat ieder een altijd geerne weer hoort't is morgen kermis ’’.Immers alleman voelt daarbij eene groote ontlasting. Drie dagen dolce far niente dat is nooit te versmaden, bijzonderlijk nu een schrikkelijken tijd le^en van spanning en gejaagdheid. En van met dat den zondag morgend, de zonne haar vroolijk gezichte had la ten zien, was iedereen op zijn pas. De gewoonlijke kermisvlage bleef achter wege en Jt heerlijke weder zou duren de drie dagen lang. Uit hoeken en kan ten komen vrienden en kennissen afge zakt en dien zondags voormiddag leek de Langestraat een bedrijvig kwar tiertje van een groote stad, waarin de trein eene talrijke menigte weerkeeren- de Nieuwpoortnaars zou hebben afge zet. De vlaggen hangen reeds lustig te wapperen voor de zegetocht van 's ach- ternoens en op de kaaie wil men de za ken eens wel doen om nog meer plech tigheid aan de Zeewijding bij te zetten. Een goe bloempje voor M. Vanden- abeele en zijn volk, die met een goeie intentie en met dispensatie een beet je slavelijk werk te dier gelegenheid hebben verricht Op de Markt is de foor ten volle aan den gang. De kramen en tenten en speelkoten staan er opeengetast en 't volk in heen en wederstroom wandelt de markt rond, in deugdelijke voldaan heid. ’t Rumoer zingt en schettert en tuit en lacht in de lucht, en iedereen heeft leute. De kleintjes die op 't Pietje... met zTi peerd hun centjes verteeren, wijl ze draaen op 't eeuwig afgezaagd vooiske van een versleten orgeltje dat met schokjes altijd maar ratelt van O wee m'n broek valt af. Moeder 't is me slip of iets dergelijks. De grooteren hebben pret in een groot kot waar een eendelijk wiel da vert en schijvert en de menschen lijk zakken langs de planken doet vliegen, of ze doen een oorverdoovend toertje op 'nen velodroom eerste klas, de ronde van Frankrijk is immers aan den gang, of ze schieten in ’t schietekot dat ’t al aan stukken vliegt en eendelijk buischt. Een stoomfluitedoorklieft binstwijlen de lucht, maar als ze daar- meê 't volk moeten binnenhouden,God bewaar-je 1 Ginds aan een hoek hangen vöör een kot, groote schilderijen waar op stieren te vechten staan, die veel gelijkenisse hebben op geiten, en een man en eene vrouwe in schetterende kleederdracht om den best uitgedorsten indiaan te beschamen, tieren en roepen en slaan op een blekken pulle dat 't klettert. En omdat 't maar een kluite kost, hebben ze nog al neering, die la ter deerlijk verslappen zal. Daar recht over doet eene heele familie kunsten in openlucht.Beeldschoone jufvrouwen in turco-bulgaren kleuren, krinkelen zich als slangen, en hoog op een trape ze slingert een slak mensch zijn plooi baar lichaam in de lucht. Dit alles voor de globale somme van twee frank, hun door de toeschouwers toegeworpen. Verders zien we nog puppekramen, wafelkramen en een schoon cinema theater, enz. Zoo komt de achternoene en meteen het vrome en het ernstig schoone. De processie gaat uit, dat is de roep van duizenden die toege stroomd,langs de voetpaden te bewon deren staan. Vreemdelingen bij de macht die voor de processie naar stad zijn gekomen. En 't loont de moeite ook We zeggen niet zonder reden dat ze de schoonste is van oen omtrek tot verre in 't ronde. Immers, hoe wel ge- orderd die ontelbare groepen. Hoe juist gekozen die prachtige kleedijen die er altijd even frisch en blij uitzien. Hoe vroom de houding der deelnemers en hoe statig-grootsch de ommegang van Ons Heer door de straten van stad. Een goê half uur duurt de optocht, geopend door ons flink katholiek mu ziek, voortgezet door de groepen der Eerweerde Damen, der Zusters Arme Klaren, om te eindigen met God zelf, begeleid door de gewapende en ge meentelijke macht. Hoe schoon zei een braaf boer tje, ge zoudt daarvoor vier uur te voete gaan -o- Drukksr LOUIS LAMME?! ’'.aiiiiiiiiBüSj NIEUWSBLAD

Nieuwsblad van Nieuwpoort & Kanton (1902-1914) | 1913 | | pagina 1