NIEUWJAERGIFTEN PROYINTIALEN WEGWYZER 1872; CARTES DE VISITES AI.HANAK YAS HET BlSJOï, KANTOOR VAN PIMIHE FONDSEN, zich mei hen vervoegt en de kalholiéken in 't algemeen en de vaderlandsminnende- volksvertegenwoordigers in 't byzonder HUNNE en ZYNE tegenstrevers noemt. God betere 't! Bara 's ojiciilmre zeilclyklrcld. Wanneer M. Bara aen Leopold II in I860 bet koninglyk besluit had afgcpersd, krach tens welk M. Metdepenningen officier van het Leopold's orde benoemd werd, er on stond eene algemeene vaderlandsche veronl- weerdiging. Immers, de gedecoreerde was een opstandeling tegen Belgie, hy had zich zyne openbare vyand verklaerd, hy was in opstand geweest met de wet, met het koninglyk stamhuis met de diplomatie van Europa; hy was aen het hoofd geweest van eene gazette, die elf jaren lang, Leopold I in zyn byzonder leven gekwetst had, en die bp eene schandalige wyze de achtbare en deugdzame moeder van den tegen woord igen koning gelasterd had!!? De gedecoreerde was meer orangist dan Willem 1 zelf. Inderdaed, 't was den 19 April dat Willem onze volkomene scheiding met Holland leekende, en zes maenden later, den 2 October 1839, de gedecoreerde woon de te Brussel eene onragislekliibby en's namiddags, hy was te Gent, in werking met Vander Meere om den oproer aen te vuren, in welken de troepen vuer gegeven hadden op het oproerig volk. En in September 1841, Metdepenningcu was betrokken in eeneorangiste samenzwe ring met Vander Meere, Vander Smissen, Cassillon, enz. en er bestonden vertakkingen met die samenzwering, te Gent. te Luik en te Brussel. De gedecoreerde is eiken keer voor den regtbank gedaegd geweest. Er is geene vergelyking te maken, zegt de armzalige Toekomsttusscben de mannen welke het vorig ministerie heeft trachten te verheffen en denadvokaet Meidepenningen,» die een landverrader geweest isdit zegt het Nieuwsblad ook met alle echte vader landers. PAUS EU HOYIX-. Tweed Lyst. Tötael fr. Ï.Ow:-BO Iedereen wordt verzocht zyne giften voor den Donderdag noen aen Mynheer den Deken van Yper of aen den uitgever van het Neuwsblad en Journal d'Ypres in te zenden. Allerhande nieuws. BURGERSTAND VAN YPEREN, cn LITHOGRAPHIE Oil en TYPOGRAPHY sur Bristol, Glacé ou Carton. S'adresser chez Vandergbinste-Fossó, Imprimeur-Édileur du Journal d tyrejel du Nieuwsbladroe au Beurre, 06. Te bekomen by den drukker dezer gebonden 85 c. gebrocheerd 65 c. 1 frank. A'e VONCK, wisselagent Bolerslrael ,V 74 te Ypercn. Open 's morgens van 9 tot I'2 uren, den Zaturdag alleen lot 's namiddags ten 4 uren. VOÖRWAERDEN. Aankoop en verkoop van Renten op den Slael, leeningen der sleden, Loten. Akliën en obligatiën van yzerwegen, Banken enz. Mits 'tfr centiemen voor ÏOO franks op operalien bedragende ten minsten 1000 franks. Uitbetaling van intrest Koupons en di- videndes aen drager, var. alle slach, be- taelbaer in Belgie 2, 3 cn 5 centiemen per Kou pon volgens liet getal cn de weerde. Aenkoopen en verkoopen alsook ontvan gen van Koupons in vreemde landen, aen de voordeeligste pryzen mogelyk en ten besten der intresten der kalanten. N. II. De. orders zyn sliptelyk en ter trouwe uitgevoerd. A.EN PlUS IX. Bedrag der voorgaende lyst 1,422-00 PAROCHIE ST-MAERTEN (YPEREN). M. et M'" Mulle, 200-00 A. Maelstuf, 23—00 Anonyme, 30-00 Anonyme, 10—00 M. Ch. Verschaeve et M"' sa soeur, 10-00 M. J. De wachter, 3-00 Louise Pi eters, 4—00 Anonyme, O I Anonyme, 3—00 Anonyme, 7-00 PAROCHIE ST-PIETER (YPEREN). Veuve Dejaegher, M. lsacq, vicaire, Bernardine Best, Une servante, Les Soeurs Noires, 3—00 10—00 3—00 2-00 2300 PAROCHIE ST-JACOR (YPEREN). M. Ie Curé J. Gravet, M. Vandewege, vicaire, M Declerck, vicaire, Barbe Vermoult, Anonyme, M»« B. V. Anonyme, Anonyme, Anonyme, Anonyme, 20—00 10-00 10-00 3—00 13—00 3—00 10—00 1-00 1—00 40—00 PAROCHIE VAN SAINT- NICOUUS (YPEREN). L. Ampe, curé do St-Nicolas, 13—00 Mad1* anonyme,.... 3—00 ZILLEBEKE. M. te baron de Vinck, 10000 WARNÉNON. M. Courouble, vicaire, 300 Un frère et une socöi demandent la be nediction du St-Pére, 200 VLAMERTINGHE. Les enfants Fernagut, 10—00 H0UTI1EM I.EZ- COMINES). Une familie dévouée au St-Père. 3—00 Zyne Heiligheid, een weinigonpasselykzyn.de,, heeftop nieuwjaérdag niet kunnen ontvangen; maer God lof! wv mogen onze geëerde lezers verzekeren, dat Z. 11. ganscli hersteld is. Mgr Dupanloup, bisschop van Orleans heeft <le fransche Akademie verlaten, omdat M. Liltré, die een athée, socialist en ecu handlanger der Com mune is, door toedoen van MM. Guizot en Thiers er van lid gekozen is. De vyanden van den godsdienst, zegt de Paus, duchten de priesters, duchten de goede katholieken, duchten hel prediken van Gods woord, en zy vree zen niet de sekten die het hert der maelschappy bederven, de troonen onderrnynen en geheel de nraelschappelyke orde doen waggelen. Gelyk men weet M. Bara, met zich te Door nik als VALSCHE kiezer te doon inschryven heeft ten onregte, als volksvertegenwoordiger vele dui- zende franken genaderd. Had hy die franken hy 'misslag getrokken, zegt de Journal d'Anvers hy zou ze kunnen uildeelen aen de aktionnarissen der maetschappyen Langrand, die hy namens de open bare zedelykheid geruineerd heeft. Men verzekert: dat de procureur des kouings by den regtbank van eerste aenleg te Doornik de papieren der greffie van dén regtbank van Commer cie der gezeide stad aengeslagen heeft. Alle slach van geruchten worden ten dien opzichte uit gestrooid. Men weel dal de liberale voorzitter van Jen regtbank van commerce, Oscarje Spreux achter de grendels zit, waer hy zorgvnldig bewaerd word, sedert dat hy op het dak vloog. Eene zack van openbare zedelykheid, zou de doorniksche lahot zeggen. Het ware Belgie, het wellelyk Belg e, ja 't orde- en rustminnende Belgie heeft genoeg van Bara. De benamingen in de Magistraluer door hem gedaen, welke M. Wasseige voor de kiezing van 2 Oegst 1870 heeft opgesomd en die geen eene libe- rael heeft durven tegenspreken, hebben de oogen geopend en de kiezers hebben Bara en de andere francmaijons (vrymelselaers) den kassaerd gegeven. Bara heeft in de laetste dagen van November, gepeisd met leugens en bedrog weerom minister te geraken, maer, och Heere! hy heeft niet gelukt, en de kiezers zullen, op 11 Juny 1872, die openbare rustestoorders met geheel hunne francmaconnery- winkel nog eene veel duchlere klopping geven. De kiezers van hel arrondissement Yper weten reeds uil onderving wat zy vermogen. Zy hebben gezien dat willen genoeg is,opdat de gecartonneerde lihera- lery met eene ware magtelooshcid geslagen zy.Ja de katholieke kiezers, die met voldoening zagen dat de afgekokte liberalerv, in de kiezing van M. Btsr- ten, geen leeken van leven gaf, zullen in de aen- staende kiezing op limine post zyn; otn heraden, kloekmoedigiyk, zonder te wyken voor goed met die mannen gedaen te maken. Er komt te Napels een hoofd der Garibaldièrs te sterven. Wanneer hy zyn einde voelde naderen, hy is indachtig geworden dat hy christenmensch was en hy heeft met veel leedwezen gebiecht. Daer- na heeft hy openbaerlyk en in tegenwoordigheid van verscheidene getuigen beleden: dal hy 18 on bekende moorderyen hegaen had;.hy heeft daereri- boven nitgehragt welke afschuwelykheden in den loop dezer maend moesten gebeuren!!! Hy heeft verklaerd dat Victor-Emmanuel ging vermoord worden Spanje is zoo leeg gezonken dat een zoon van Victor-Emmanuel zich heeft kunnen nederzetten op op den troon der katholieke koningen;van revolutie tot revolutie, Spanje heeft gerold lol voor de voelen van Italië die er een by voegsel van gemaeki heeft, en de Internationale begint er reeds wortel te schieten en groeit onder de schaduw van het libera lism. Do ingedrongene gelukzoeker ziet zich verla ten, de dagen van zyn ryk zyn geteld cn men voorziet in 't korfden burger- en maetschappelykcn oorlog. Misschien zullen de omwenteling in Spanje cn degene van Italië te samen gaen. M. de Pastor De Bruyne, van lseghëm heeft verledens week zyn jubiló gevierd van 80 jaren priesterambt. M. G. Van Eecko is nolariste Yper benoemd. M. Boyavaf, burgemeester van Brugge, be- klaegt zich, dal op 80 leerlingen die do bewaer- school verlaten hebben er maer één naer de gemeenteschool"gegaen is. Zulke daden spreken luide. Men schryfl uit Bourlers (bisdom van Dour- riyk): liet klooster, nu Abdy van O. L. V. van La Truppe, te Scourmont-sur-Forges, heeft eene pleg- tigheid zien plaets hebben, die niet meer geschied is sedert 1789, wanneer plunderingen, branden en rooveryen de abdyen vernielden, die den roem en de rykdom van hel edele graafschap uitmackten. Mgr Gravez, bisschop van Namen, ten dien einde volmagiigd door Mgr den bisschop van Doornyk, heeft de kleeding en de abtelyke wyding gedaen van den zeer Hoogweerdigen Don Hyacinlhus, nicuwelings, volgens de kanonykelyke regels, abt gekozen. Mgr Gravez was bygestaen door delweegemi- lerde abten: van Sinte-Sixtuste Weslvleteren, ep vanSept-Fontaine», in Krankryk. Prins Eugenius de Cararaan, en M. graef do Vil- iermont woonden de feest by. Met middag,de uitgenoodigden die meer dan 3G0 waren, wier helft priesters, namen het middagmael dat, gelykvonriiglyk aen de strenge regeltucht van La Trappe, in 't mager opgediend werd. Dan keer de iedereen geslicht naer huis van hetgeen men ge zien had. Een der groote hummen, waervan er zoo velen met milde hand door den Pruis in Belfort werden geworpen, is door een koffiehuishouder hy de kerk opgegraven. Nadat men hel moordtuig van zyn solferachtigen inhoud had verlost, heeft men er by den top een gat ingemaekl en dacrin het uerwerk eener penduel geplaelst. Deze nieuwer- wetscbe klok slael in hel buffet en zal niet gemak- kelyk door den eencn of anderen medegenomen worden, dacr Itaer gewicht meer don 106 pond bedraegt. De eigenaer werd dikwylsdoor reizigers een hoog bod gedaen, maer hy w.l niet van het voorwerp scheiden, dal zyn hotel niet weinig voor deel aenbrengl. De godsdienst is de eenige en wire grondsteen der maelschappy. Hy kan vasiighéd, krachten leven geven. Een liesluer gelwiivd op 't libe ralism, is gelyk een huis gebouwd 0} 'i zand, een boom zonder wortel. De minste sclok doet alles in duigen vallen, alles ligt omver, tet gronde. Wacromal die omwentelingen in Fiankryk? Omdat al deszrlfs constitution en chnrlen op 't zand ge bouwd waren, is te zeggen op 't Iheralism, en zonder wortel wilden groeijen, 't s te zeggen zonder godsdienst. Zoo lange als dat de volkeren niet eniulien met hert en ziel weere keeren lot de gocsdienstige grondregels, zoo zullen onruste, onstand'asligbeid en revolution hen kwellen en hen wegen weêre slingeren. De zoogezeide fransche gazette de Str.LE heeft voor eigenaer de alomvermaerde italiaensiie revo- lutionnair M. Cernuschi De Paus heeft, de professors die inde Uni versiteit van Hoornen den eed aen den virwalen geweigerd hebben, in byzonder gehoor ont ungen. Hy heeft hun onder anderen gezeid sprekede van de Universiteit: liet zyn de Pauzen dio hïe mu ren, hare scholen, hl)re schoone kerk ggionwd hebben, die hare museums, hare biblioihck ge slicht hebben. Gy hebt op den voorgevel vu iiaer portiek gelezen deze merkweerdige worden: Initium Sopientix limor Ilomini: De vresdes fleeren is iiel beginsel der wysheid; gyhbtze gelezen, en uwe moed heeft zo toegepast, g hebt wel gedaen. De rooversbende van den koning melange handen heeft nu ook de hand gelegd op hel klosler der zusters van den li. Dorninicus. Vernieling der muizen. Men neemt leen de kalk men breekt hel fyn, al en het zelve ge'igt witte suiker bydoen I cn r in vermengende, len legt dit op eeri p ankje en op eene pl e ts waede ratten en muizen verkeenn. Gelyk die beesjes geern suiker eten, zy eten er vele. En wnnneerlit in de magc komt, het kalk begint le branden, on willen zy drinken, cn hoe meer zy drinken, bo meer dit brandt en zy moeten natuerlyk krevero. Do katholieken van Duitshland sluiten zih nader byeen. Zy doen wel ook, Bismark zal er wel gestaun hebben. - Geen een blad der liberalery keurt af noch betreurt de troebels die te Brussel hebben plaets gehad. T zal hoogst noodig zyn die bladjes te be waken, en hunne artikels zullen bewysstukken zyn voorde aenstaenke kiezingen. 'T is niet kwalyk, do kiezers zullen aldus de betrekkingen leeren kennen die onder dat volkje beslaen met de revolu- tionnairen, Het eollegieder buitanlandsche zendingen van Sint-Josef, te Mill-Hill, by Hendon, (Engeland) gesticht sedert eenige jaren, door den eerV. heer Vaughan, komt zyne vier eerste zendelingen le zien vertekken naer Maryland (America). Goddeloosheid, onzedelykhcid, oneer, geweld aen de conscieniien acngedaen, er is niets anders in de italiaensche geschiedenis, zegt de«Corres- ponduncede Geneve. De Paus ontvangt gedurig brieven van dank- baerheid, omdat by in Italië de bisschoppelyke stoelen vervuld heeft' De Paus heeft den godvreezenden, deugd- zamen en geleerden priester, M Moigno, doctor in de godsgeleerdheid benoemd. run den 29 December 1871 tot den 3 January 1872. GEBOORTEN. Mannetyk geslacht ti.Vrouwelyk geslacht 9. STERFGEVALLEN. Dclhoor, F.dou irdus, 30 jaren, yzergieter, echt genoot van Sidonia Depuydl, Wehinckstraet. Patez, Sleplmnia 14 jaren, werkvrouw, weduwe van Juannes Baptiste Debusschere, GeTaogenis- straet. Santy, Ibtrus, 73 jaren, xaekverrigter, weduwanaer, van Maria Marquette, Meenenstr.n-t. Priem, Maria73 jaren, renieniersler, weduwe van Petrus Meerssoman, Rysselslrael. Haze- hroek, Barbara, 49 jaren, kleertnat-ksier, echtge- noote ven Ludovicus Bostoon, Sl-Nicolaus nevens Ypro. Werken, Ludovica, 38 jaren, zonder beroep, echtgcnoote van Peirus Mahieo, Mecnen- straet. Willebois, Maria, 27 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Bollingstrael. Haezebrouck, Henricus, 20 jaren, soldaet by hel t regiment linie, Vleescbhouwerslract. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 1. Vrouwelyk geslacht 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2