NIEUW JAERGIFTEN (De I .an duo uwer.) joen. De oorzaek hiervan is den lezer meer dan genoeg bekend. Nu en dan vraegt een liberael: wordt het geld van de Geloofsvoortplanting volgens den wille der gevers gebruikt? Voorzeker, ja. Willen zy er zich van over tuigen, dan bchooren zy maer de rekenin gen te lezen die ieder jaer in de Annalen gedrukt slaen. Geeft de francmaconnery zulke rekenin gen? Bara of de openbare trcffelykheid! Het Advertentie Blad zegt dal Monsieur Bara, die de wetten kende en nog kent, ge heel onnoozel op de kiezerslyst gebragt werd. 'T is ook wel is die kadébonnoozel; wy zyn content bet te weten, want dat kan veel dingen uitleggen, maer wy vragen of het betaemt dat zulke mannen helpen wetten maken? Is hunne plaets wel in de Kamer? Neen, hy moet zyne demissie geven. AEN PlüS IX. PAUS EV KO.\L\G. Vyfile Ijst. Totael fr. «i,8»8-ëS Iedereen word! verzocht zyne giften voor den Donderdag noen aen Mynheer den Deken van Yper of aen den uitgever van he^ Nieuwsblad en Journal d'Ypres in le zenden. Allerhande nieuws. Ui tg aef van hol Kantoor van Brussel, (zie onze derde bladzijde BURGERSTAND VAN YPEREN, Bedrag der voorgaende lysten, fr. 8,712—18 PAROCHIE ST-MAERTEN (YPEREN). M. et M"'c de Brauwere, M. Napoléon MeerssemaftjM'. Maxirailien de Brau were, Une familie, Anonyme, M. Deehièvre, sacrislain, Anonyme, Een onbekende, M. et Mmo Leroy, Veuve D. B. M. Dehouck, L. Vanlerreberghe, Barbe Crock, M"" veuve Vandermeersch-Deneckere, M. E. Vandermeersch-Santens, Quelques enfants de l'école Sle-Alarie demandent la bénédiclion du St- Père, Les Itév. Pères Carmes, Jean Vanglieluwe, Anonyme, PAROCHIE ST-PÏETER (YPEREN). Prudence De Puydt, 4—00 Une servante, 8—00 Anonyme, 3—00 PAROCHIE ST-JACOB (YPEREN). La familie N... D... Une servante, Anonyme, M"" Iweins-Heinderyckx, Trois anonymes, Une mére de familie, Léonie Blommc, 200—00 20-00 2—00 8—00 2—00 10-00 8—00 3—00 3—00 1—00 8—00 10—00 8—00 2-40 20—00 3-00 20—00 10-00 2-00 3-00 10—00 7-00 4-00 10-00 Les pensionnaires de I'lnstitut St-Joseph, 83—08 VRAMERTINGHE. M. Van Caeyzeele, curé, M. Ie Vicaire, ZILLEBEKE. M.Huyghede Peutevinne, VOORMEZEELE. M. Ie Cu ré, Anonyme, Anonyme, Quelques paioissiens, BRIEEEN. Enfants Van Eeckc, Plusieurs anonymes, HOEEEBEKE. M. Deéoene, curé, Reine et Clémente Dczutter, La Congrégation des filles et quelques paioissiens, Les frères Gilles, Anonyme, M. Coolcn, curé, BIXSCIIOTE. 20—00 8-00 80—00 28—00 10—00 10—00 37—00 8-00 33-80 10—00 10—00 13—00 8—00 1—00 10-00 A. Billiet, W. P. S. V. D. P. T. 3—00 8-00 8—00 2—00 LANGEMARCK. Anonyme, Veuve Philippe Delanghe, Les enfants Pierre Werkein, Anonyme, Sophie Verfaillie, Anonyme, Sophie et Mélanie Vanderhaghe, Pierre Slaelens, Pierre Decraene, Engelbeu Declercq el Sceurs, GIIEE1I WE. M. L. Boone, cure, M. L. llonnoré, vicaire, M. Cli. Opsomer, vicaire, M"" Vandenberghe, Al. ct M"1" Vuylsteke, M. et Al"" Cyrille Boone, Af. J. Vanryckeghem, Al. P. Vandamme et sa soeur, Les Soeurs de St-Vincent de Paul, Al. L. Vanhaverbeke, Al. J. Buys, AI. B. Vanryckeghem, Al. Pr. Soeie, Anonyme, Veuve J. Vanhaverbeke, Veuve J. Ghesquiere Nuylten, Al. Al. Vanraes, Al"c Virgenie Dessein, Ursule Vandenpoel, Anonyme, Anonyme, Congrégation des jeunes gens, Al. Ch. Vermecrsch, Al. Bub. Vanhaverbeke, M"1* Van Elslande, Congrégation des Demoiselles, M. D. Vandamme, Cl. Vandamme, Veuve J. Desimpelaere, Anonyme, Al"" ïj. Ingelbeen, Anonyme, Anonyme, Anonyme, Anonyme, Anonyme, Al11' Adèle Reynaert, Al. Viet. Reynaert, PROVEN. Anonyme, Pr. Brasseur, douanier, Un bouliquier, Un bouliquier, 30—00 10—00 10—00 20—EO 100-00 20-00 25-00 10—00 10—00 7—50 3—00 5—00 3-00 10-00 10—00 3—00 10—00 5-00 3—00 10—00 3-00 13—00 3—00 4—00 3—00 33—80 2—00 1—00 8—00 3—00 2—30 2—00 0-30 1-00 8-00 3—00 1 50 3—00 5—00 2-50 4—00 2—00 Liberale zedelijkheid. De correciionnele regl- bank van Geul kuini te veroordeelen voor verval- scfiingen van chicoiei 1° tot 20 dagen gevangenis; 2° lol 1,000 fr. boete, voor alkondigingen van het vonnis iu de gazetten, den geuaenidc Louw age, gemeente raedslid der stad Brugge, een gekozene van de liberalcry, alsook de genaeinde Colens en Thienpont, gentsclie chicoreifabnkanlen. Hetgeen de zaek van den veroordeelde b, zwaerl is, dat de pakjes in duidelyke letters voor opschrift droegen: u 1,000 fr. aen al wie bewyzen kan dat do chicorei vervalschl is. Weg met die Vergiftigere, dat Lonwage zyne demissie geve van gemeenie raedslid van Brugge! De I'atrie meldt in eenc briefwisseling uit Brussel, dat er meer als ooit spraek is van aen Al. Vrambout een ander postje te verleenen, en dat zyne verwydering van Brugge overal wel zou aen- vcerd zyn. De I'atrie voegt er by, dat West- vlaenduren hem grondhorliglyk goede reis zou wenschen. Bel Nieuwsblad zegt bet ook. —Men leest in het Avenir van Luik: Gehecle benden doorliepen over twee maenden de stad Brussel, al huilen, tieren, schreeuwen, bieren daor vensters verbryzelende en deuren brekende. Zekere bazen wekten hun werkvolk op, om zich by den hoop te vervoegen, hun den vollen dagloon belo vende gelyk zy zouden gewerkt hebben. Die breekt en doet breken én bktaèlt niet,'t is aen de siad Brussel, dat iedereen zyne rekening beeft ingediend van de brake, lydéris den oproer te Brussel. De paters Redemptoristen van de Made- leineslraet vragen GO fr. De bewarende Alaet schappy der Violeilesiraet 3ü li'. De Redempto risten der Belliardslrael 4 fr. De Broeders der street O. L. V. ter Sneeuw 130 fr. 30 c. De Zusters van Maria in den Meersch 72 fr. De Capucynljes 10 fr. enz. enz. Maer, Toekomst, wan néér gaet gy toch uitlangen wie die Ypeilingen zyn, waermede gy zoo lioftel, omdat zy ook gaen manifesteren waren. Noem ze alle dry, de kiezing nadert, die mamten moet men kennen. En zou Eskulap de Poperingsche manifesteerders niet noe men.? Maer neen hy. Er hecrscht anarchie in zyn kamp, zegt hy. Geen wonder. Die anarchie wordt geheel Belgie door bemerkt. Te beter. De kiezing nadert. Mgr Laforct, rector magnificus der universi teit van Leuven is gevaerlyk ziek. AI. Van Biesbrouek, schoolopziener van het vierde ressort Yper, bevaiieiulo de twee kantons Yper, de kantons Poperinghe, Elvcrdinghe, I'as- scliendaele en Haringhe is te Langemarck overleden en aldaer Woensdag Inetsl begraven. R. I. P. De runderpest is dezer dagen uitgeborsten in de stallen van De Cal, te Elvcrdinghe, alsook te Pilthem en le Neder-Waésten. De theater, de liberale knechten- en rociskes- scholen kosten 's jaerlyks, zegt de. Franc i>k Brcu.s, de somme van 89,500 fr Aldus moeten de ka tholieken betalen voor 'l plezier der liberalen. Zoude de Toekomst nu ook aen de Ypeilingen niet kenbaer maken wat zy le betalen hebben: 1* voor de Vlnemsclie Ster; 2* voor hel wercldsch collegie; 3" voor de meisseluoijo? Weerom onderhoudt de liberalcry dit alles niet met eigene penningen? De katholieken zyn legen hel volksonderwys, zegt Eskulap, en de sukkelaer ziet niet dat zy met hun eigen geld, len allen kante, in steden en in dorpen, scholen geslicht hebben cn nog-slichten. En waerzyn de scholen der liberalen, vrienden der verlichting, die niet hunne eigene penningen ge sticht zyn? Zy kunnen er geen TWEE noemen in geheel Wesivlaendercn... zegge TWEE in geiieel onze provincie. Iemand vroeg deze week de echte vertaling van het woord apotheker. Hy kreeg voor antwoord: gczondheidsherstcllingsniiddelenvermengingskundi- geü Do Ecrw. Pater Van Caloen komt hel Sinle- Franciscus Xavérius' genootschap in te stellen in de stad Herenthals. 400 leden maken er deel van. De doctrinaire liberalcry van Pestli had hel besluit genomen al de feestdagen der katholieke Kerk af te schaffen, behalvens de rust van den Zondag. Niet omdat de Zondag in de tien geboden Godsslaet; maer omdat hel volk wacilyk rcgl heeft luleenen rustdag p-r week. De bclgische liberalcry vond dal goed. Niettemin de parlementaire Kamer heeft den voorstel dood gestemd. Peisde onze libe ralcry liever om den Alnendag af le schaffen en aldus al die dronkenschap met hare gevolgen te beletten. M. Van Nuffel, pastor le Wachtebeke, is-ide oudste priester van 't bisdom van Gent. Ily werd den 14 Alei 1780 le Gvzegem geboren. Hel lol van 23,000 fr. van tie gcntsche leening is gevallen aen Al. Kaminsky, fabrikant in de St- Livinusstraet. Vrouw Lankriet, 102 jarige vrouw, is te Ruysselede berecht. Al. Tbonissen begeert hel gouverneurschap van Limburg niet. In de kerk der Predikbeeren, te Posen, heb ben dry heiligschenders 200 heilige hostiën gesto len!!! De bisschop, Algr Lodochowski, heeft ter herstelling een drydaegschen biddag ingesteld. M. Van Vosscm, gewezen pastor van Stuyve- kenskerke, is le Dixmude, in den ouderdom van 71 jaren schiel.yk overleden. Den 4 February is er groote feest le Antwer pen ter eer van Al. Jacobs, gewezen minister van finanlien. De tabak kost in Frankryk 13 fr. den kilog. Het hotel van wylén Al. Wyns de R'aucourt, te.Brussel, is door byzondére persóóiien gekocht en gegeven aen zyne Heiligheid den Paus, De Nuntius zal er zich eerhaest in neerzetten. Do engclsche gazetten voorspellen eene achtste wereldwonderheid: 'l is eene yzeren forteresse te Portsmouth, hebbende ecnen omtrek van 700 voe len en eene hoogte van 30 voeten. Dieven zyn gedrongen in de keik van Meren- dré (Ooslvluender) en hebben de offerblokken bestolen. —De leerlingen van het Atheneum te Hrussel beledigen gedurig de priesters le Hrussel. Zouden zy misschien, gelyk hier, ook naerapenconferenlien geleid worden door hunne professors? lk zie door de geschiedenis,zegde onlangs M. Aug. Thierry, de tastelyke, noodzakelykheid va n eene goddelyke en zienlyke oppermagt, voor de uitbreiding des levens van hei menscbelyk geslacht. Welnu, alles wat buiten het'christendom is telt niet. Overigs alles wal zich huiten de katholieke kerk bevindt, is zonder gezag. De katholieke Kerk is dan het gezag dat ik zoek, en ik onderwerp er my aen. - Hel getal leerlingen der middelbare scholen, was in 1870 van 8,471 en nu is liet gezonken tot 8,436. Het moet aen niemand toegelaten zyn, noch te A'per, noch te Roosselacre, noch elders, van do u moniken niet laffe bedekte beschuldigingen te vervolgen. Zulk liberael spel is al te dikxvils on gestraft gebleven. Daerom beloven wy aen den schryver van den artikel: I tiller ego du moine, schryvei' dien wy geinnkkelyk herkennen, van zyn factum in den doodboek niet to laten. Ten andere, hy zelf belooft In t Irelil dal hy zich dan heeste van te verschyoen van achter do gordyn en wat anders te geven dan eenige losse beschimpingen gi mmgeld met geddelooze fpoitcinyan... Aloedige kerel, wy verwachten u aon 'l werk! De Gazette de Mons (Bergen in Henegouwen) meldt: La-ander Delianl gewezen bedienden dor Nationale Bank te Mons (Bergenl is vastgegrepen, als vermoede dader der diefte van 473,000 fr. -Wouw Anna-Carolina Andries komt le Beve- ren by Audcnaerde to overlyden in den ouderdom van 100 jaren. 4 maenden en 10 dage» R. I. P, AI. H. Dambre is schepen benoemd te Kem- niel, in vervanging van M. TlicVelin, wiens ontslag aenveerd is. M. do hertog de Persigny is le Nicéen overle den. Hy heeft twee paters jesutelen by hein gevruegd, die hem tot zynen laelslen oogenbok bygestaen hebben. Men spreekt van eene afschuwclyke heilig- scliendery, die in liet Liceum von Clermont begaen is. Prinses Alarguei ita-Adelnide-Alario d'Orleans, dochter van den hertog van Nemours, is getionixd met prins Ladislas Czurioryski le Cliuntilly. Mgr do bisschop van Orleans heeft hel huwelyk gezegend. De International^ heeft le Cliarlcroy eu om streken ook al den stcerl g< roerd. Er is te Curreghem fAuderlechl) eene fabriek afgebrand, wier schade berekend word op 400,OfX) frs. M. Bara's schoonbroeder, leger meester te Arlon is overleden. M. Bara woonde te Brussel in do Abricot- straet, waer hy ai die franken ten onrcgle getrokken heeft. De constilutionnele en b- wirende Maatschap - py van Antwerpen heeft een smeekschrift aen den Loning gezonden om fïem te bidden, gezamrntlyk met zyn gouvernement krachtdadige middelen te beramen ten einde een handvol muitelingen, der slechtste soort, le beletten van den koning te bele digen, de volksvertegenwoordigers te liedfcigcii n vreedzame burgers lol in hunne woningen zelfs te mishandelen. Iedereen lickenl dat de bestpendo wellen in zake onvoldoende zyn. De Union zegt dal Mgr de aartsbisschop van Parys aen Mgr Dupanloup eenen brief geschreven heeft,gom hem dank te zeggen over zyne protestatio legen de leeringen van M Littré. De Gazztte de Lieve na e«ne nauwkeurig onderzoek van cunsc entic der liheraJery nopens z"kere benoemingen die het opruimer gevoelen ge kwetst hebben en nog kwetsen zegt ten slotte: Het is wel zeker dal, indien hel katlioliekdnm de groot ste lytcl van eerbied is, die op de wereld is, liet liberalism is de school van revolutie, van zeden- Verbastering, en van ongodsdienstigheidDe niaetschappy vergaet door Int liberalism. De anarchie beerscht ook in liet liberael kamp te Brugge. De Moniteür berigl de verzenders van brie ven, dat zy op'l adres zouden stellen met leesbare letters: 1' den naem met hoedanigheid van den gene voor wien dc brief bestemd is; 2 den flarm der stracl, met numero van het huis; 3* dc gemeen te, dorp of stad, hetgeen men van onder aen den Grief stelt. vuil den 10 tot den 26 January 1872. GEBOORTEN. Mannelyk geslacht 9. Vrouwelyk geslacht 8. IIUWEI.YKEN. Roberlus Dobreu, slaat,<r, en Honor ais Becuwe, verkcnsslaglster. Petrus Acrnoudl, wagenmaker» cn Lthloviea Devos, muiseumaeksler.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2