NIEUW JAERGIFTEN den bastael dit gevaer dan ook niet vuor den zoon? Ook niet voor den man en de vrouw? Dumas zegt het niet, doch hy had ecnc volledige bekentenis moeten afleggen. fntusschen is die halve getuigenis kostelyk en de familiehoofden zullen wel doen, er over na te denken. De deugd, de zedelyk- heid en de eer zyn door de afschuwelyke strekkingen der hedendaegsclie tooneel- schryvcrs bestendig in gevaer. AEN Pius IX. PA VS EM ICOIVOG. bevende lijst. rousrrugge ("21' envoi). Totacl fr. Iedereen wordt verzocht zyne giften voor den' Donderdag noen aen Mynheer den Deken van Yper of aen den uitgever van het Nieuwsblad en Journal d'Ypres in te zenden. Dood van den X. E. Daler DOSITIIKI'S, Prior der Ardv van St.-Sixte, van Aïu^ollêii. M. Bax, pro-vikaris van Mongoliën en zyne medegezellen de IIH. Jansen en Cuissarl, verlrokken van hier in Oogstmaend laelsl- leden, om hel II. Evangelie aen de heidenen van Mongoliën le gaen prediken. Alwie die Eerw, IIII. kennen zullen mei blydschap den volgenden brief lezen: Volgens wy komen te vernemen, is men neersliglyk bezig leScheul meieeue nieuwe zende missionarissen gereed le maken. De 1111. Van Kool en Zylmans zullen, in Maerle naest, in schepen: die uvee hoeren medegc- rekend zyn er al veertien zendelingen door dil geslichl in Mongoliën gezonden. Allerliiinde nleiiivs. BURGERSTAND VAN YpEREN, Bedrog der voorgoende lystenfr. 10,728—51 PAIIOCIIIE ST-MACHTEN' (YPEREN). Familie V. V. 30—00 Anonyme, 50—00 Trois soeurs (chacune 5 francs), 15—Ot) Une familie catholique, 5—00 Une anonyme, 5-00 Anonyme, 5—00 E. Vanden Berghe, éludiant, 2-00 M™* S et sa familie, 5-00 Anonyme, 2-00 M»' Marie Desmytterer 1—00 Etnile Debruync, 1—00 E. D. B. Produit d'un jeu de cartes, 1-27 PAROCHIE VAN SAINT-NICOLAUS (YPEREN). M. A. Decuypere, vicaire, 10—00 M. et M'"° De Coussemaker, 70—00 M'»« veuve Begerem, 20—00 Un anonyme, 5-00 PAROCHIE ST-P1ETER (YPEREN). Mgr Ie Chanoine Morel Camérier secret de Sa Sainteté, 20—00 Une servante, 2—00 PAROCHIE ST-JACOB (YPEREN). J. D. S. 5-00 "VVYTSCHAETE. M. Ie Cure, 30-00 M. llembry, vicaire, 20—00 M. Vandenberghe, vicaire, 5—00 M. Leterme-Bossaert, 10—00 M. Cornilie-Leterme, 2-00 M. Leterme-Mahieu, 5—00 Veuve Leynaert, iX O M. Ch. Lammerand, 5-00 M. Pierre Desmytter, 5—00 M. Ernest Deconinck, 1—00 M. Rérai Blomme, 5—00 M"e Amólic Blomme, 1—00 M. Aloïse Blomme, 1—00 Mllc Victorine Blomme, 1—00 M. Ilenri Blomme, 1—00 Mllc Jeanne-Thérèse Pepeistraete, 2—00 M"" Deconinck, 10—00 M. Jean Joye, 5—00 Anonyme, 5—00 M. Edouard Callens, 5—00 MIJ' Cécile Philippe, 2-00 M"« Pauline Deiaere, 1—00 M. Edouard Maes, 2—00 MM. Meersseman, l'rères, 4—00 LesSceursde l'ecole, 6—00 M. Dedie, 2—00 VLAMERTINGIIE. Eenige persoonen verzoeken den ze gen van Zyne lleiliglteid dut Paus, 25—00 ELYERD1NGHE. Theodore Vaneecke, 8-00 Ursula Vaneecke, 5-00 NEUVE-ÉGLISE. M. cl M"10 Vermeersch, 100—00 Anonyme, 10—00 Idem, 20—00 Idem, 50 Une congréganiste, 50 Anonyme, 10—00 Une familie dévouée au Pape, 3—00 Anonyme, 5—00 MESSINES. Le clergé et quelques paroissiens, 115-00 BIXSCIIOTE. M. Goddyn, 20—00 M'k Goddyn, 5—00 Anonyme, 50 Anonyme, 10—00 M. P. C. 10-00 Deux anonymus, 1 50 Anonymc, 5—00 DICKEBUSCH. Dochters die den zegen van Zyne Heiligheid vragen, 2—00 P. C. 1—00 Deel der Arme, 100 Z1I.I.EBEKE. M. Du Floer, curé 20—00- M. Vanmecnen, vicaire, 10—00 VanackerJean, 300 Anunymc, 5—00 Degryse Jean, 50 Desmyttere Ign. 2—00 Desmyttere Jean, 1—00 Anunyme, 200 Boudry veuve, 1—00 Anonyme, 2- 00 Defever Pierre et soeur, 200 Anonyme, 1 00 Ver Eist, bourgmeslre, 5—00 Anonyme, 5—00 Vandamme Jean, 100 Vanraes Francois, 150 Congrégalion des fillcs, 8—83 Piusieurs anonymes, 20—00 TE WeSTVLETEREN. De Abdy van St.-Sixte te Wesivleleren komt een betreurend en smertvol verlies te doen, door het afsterven van den Zeer Eerw. Pater Dositüeus, haren achtbaren Prior. Geboren te Hoeperlinghe, provincie Limburg, den 26 November 1793, zegde hy, nog jong, eenen vaerwel aen de wereld om zich voortaen nauwer met God te vereenigen, en het waer geluk in de eenzaemheid te zoeken. Ily begaf zich ten jaie 1819 naer hel klooster van Weslmalle, naby Antwerpen, waer hy weldra door zyne engelachtige zachtmoe digheid en uitstekende godvruchtigheid van allen die hem omringden, bemind was. Zyne uitmunten de deugden die reeds in hem nog beproeveling zynde, uitschenen, verwierven hem de grootste achting zyncr oversten, de ware liefde en ontzag zyner medebroeders. Van dan af bemerkte men in hem byzondere hoedanigheden die hem als eenen steunstuk voor St. Bernardus order deden aenzien. Ongelukkiglyk de tydsomsiandiglieden, en het on kristelyk bewind, welk als dan op den belgischen bodem heerschle, brachten eenen hindir,ael by aen zyne gansche goJstoeheiliging, want hul was maer in 'l jaer 1822 dat hy aen God, zyn eenig erfdeel, de plegtige kloosterbeloflens deed. Tot hel heilig ambt van priester verheven in 't jaer 1824, zag men in den jongen Pater Dositheus meer en meer aengroeijen die brandende liefde, die edele eenvou digheid. die zoetaerdige verdraegzaemheid, ken merk van den heiligen religieus en van den waren dienaer Gods. Die schitterende deugden verwierven hem, na eenige maenden, de moeijelyke en netelige bediening van beproeveling of novicien meester, welk hy tol 1835 ter algenieene bewondering ver vulde. Dit zelfde jaer wierden de Eerw. Paters Dositheus en Ivo naer Hoornen gezonden, waer zy aen de voeten des glorieryke Paus Gregorius den XVI van zaliger gedachtenis, nederkniclende, Hem afsmeekten en verkregen door bevel brief van 22 April 1830 gedagteckend, de verheffing van West- malle 's klooster in Abdy, en de opregting der Congregatie van O. L. V. van Latrappe in Belgicn, onder de constitutie van den vermaerden Abt de Kancé. Toen in de maend November 1830 de zalige Pater Franciscus Maria, eerste prior der tegenwoor digeAbdy van Westvleteren overleed, werd Pater Dositheus door Z. Eerw. Vader Abt, Dom Marti- nus, vicaris generael der belgische Congregatie, naer het klooster van St. Sixte gezonden als Prior- Titularis. Hy bekwam daer met den geur der deug den zyns zaliger voorgangers dien moed, dien in vloed, die kracht welk hein gedurende zyne groote loopbaen bezield hebben. Na 53 jaren van gedurenden aerbeid en verster vingen, behaagde het aen God, van laelsleden Zondag, 4 February, die zuivere ziel tot zich te roepen. Overgroot is de rouw in het klooster en in do om kanten, omdat hy niet alleenlyk goede bestierder, maer ook teerdere vader, en eene ware voorzienig heid voor den armen was. Het is immers onder zyn wys bestuerdat men dit eenvoudig klooster, giste ren nog onbekend, hedendaags onder een der prachligsic Abdyen van ons Belgenland mag lel'en. Eindelyk hy was die godvroezende en regt- veerdige man van het Evangelie Vut justus et timens Deum. Nooit had hy een bedroevend woord op zyne lippen; de vermaningen zelfs waren als zoovele zoetigheden die zich met modelydende woorden vermengden. Heeft hy by God eene glorieryke kroon verdiend die eeuwig op zyn hoofd zal pryken, dan zal nten daer ook wel eene byzondere perl aen bemerken, verwerfd door die tulryke gebeden dergenen die hy, in nood zynde, overtollige vertroostingen heeft verschaft. Ja, hoeveel tranen en weedom heeft by niet in vreugde en hlydscliap krelen doen veranderen!.... Nooit kon hy iemand, die hem zynen bystand sfiieekie, ongetroost verlaten. De ryke, de arme, de jongman de ouderling allen gebenodyden zyne gedachtenis. En zyn zy allen hierop aarde van dien duerbii- ren vader en vertrooster beroofd, zy zullen hem in den Hemel veel kragiigcren beschermer vinden, hy zal, van daer boven hen met eene wakende oog geleiden, omdat zy zyne voetstappen zouden be wandelen, cn eens met Item vereenigd worden door den band der onslerfelykheidl. Sy-wan tse, 3 November 1871. Beste superior, In volle gezondheid zyn wy den 31 October te Sy-wan-tse toegekomen. Als ik zeg wy, in dat woordeken zyn besloten ik en M Cuissarl, gy weet immers door mynen brief uit Pekin geschre ven, is 'l dat gy hem ontvangen hebt, dat wy M. Jansen le Tien tsin gelaten hebben om er M Hamer le bezorgen: die heer had zich zoodanig vermoeid langs den schrikkelyken weg dien hy had moeten afleggen om ons te gemoet te komen, dat hy er by ziek gevallen was. Ik zeg sciirikkelyk en 'k en zeg niet le vele: gy die nog een slaelije van sineesche wegen gezien hebt, gy zoudl u moeijelyk kunnen inbeelden wal het is van den dag van vandage den weg af te leggen van aen Tien tsin tot aen den grooten-meur Het heeft hier binst den herfst zooda - nig geregend dal de groote vlakte die tusschen Tien tsin en Pekin ligt in eene zee veranderd is geworden. Geen middel meer van door de valleyen te reizen, waerdoor gy gegaen zyt, van aen Pekin tol aen Suen-hoa-fou: zy zyn door de watcrslroomen ondermynd en vet woest.'T is op de ruggrate der bergen dat men nu moet reizen: van verre moet dat nog al kurieus zyn om zien; ik voor my 'k reize liever met den yzerenweg, en 'k peize dikwyls met welbehagen zonder er omme te doen op dien OMNiDUS die my zoo dikwyls van d'Hertoginne-Plaels naer alle hoeken van Brussel vuerde. Gy en moet algelyk niet ongerust zyn over M. Hainer: ik zeg u nog een' keer 'l geea ik u uit Pekin schreef, hy is bezorgd le Tien tsin gelyk een broeder door den braven heere Lamazure, met wien gy de reize van Marsilliën naer Shang-hai gedacn hebt; hy belast my u zyne groetenissen te doen. M. Hamer is gemeesterd geweest door den dokteur van een fransch oorlogschip, dat hier le Tien tsin ligt, en die geneesheer heeft my verzekerd: dat M. Ha mer na eenige dagen ruste by 011s in Mungoliën zou wederkeeren. 'K cn zal niets zeggen van onze reize van Pekin tot aen het mongoolsch grondgebied. Hy den Groo ten-Meur kwamen wy den heer Meyer legen ver gezeld van twee sineesche priesters, met eene talryke lyfwacht peerdevolk en het muziek van Sy wan-tse. In korten tyd hadden wy de twaelf mylen afgelegd die Tschang-tjia khéou van onze standplaels scheiden: nauwelyks kwamen wy in de valleye aen dewelke gy den naem van oostersche- perel gegeven hebt, of wy zagen in de verte by honderde vondels en standaerds wapperen; de kanonschoten donderden door de lucht, (luizende vierpylcn vlogen omhooge, de klokken beijaerdden al dat ze konden, en geheelde christenheid was to beene om ons le verwollekomen. In 't inkomen van hot dorp stegen wy van onze peerden af, en de weerdige en moedige heer grave van Rochcchouart, Frankryks minister te Pekin, ontving ons met open armen: hy bevondt zich in dat deel van onze zending door de IIH. Verlinden, Hutjes en Devos bestierd, en hy had de goedheid gehad van met die twee eerste van die hoeren mede te komen om onze aenkomst met zyne tegenwoor digheid te vereeren. Oh! ik was er zuiveruit van gepakt van die gulherlige liefdebeioogingen waer- mede de christenen en myno medebroeders my ontvingen! Myne oude vrienden Verlinden, Meyer, Hutjes, ik vond ze daer weder, zy drukten my op hun herte en verzekerden my: dat ik er verjongd uit zag, ik de oude Bax. Vooraleer naer 't seminarie le gaen gingen wy naer de kerke om er den Te Deum te zingen, en nooit van geheel tnyn leven eu heb ik den lleero met meer vurigheid bedankt. 'K. muet hot kort makon met mynen brief: zyn Exc. de minister van Frankryk, die hem meédraegt naer Pekin, gael er morgen van deure. Al wal ik u nog kan zeggen 't is dat ik hier uitermate gelukkkig ben. Later schryf ik meer nieuws. Aenveerd, bid ik u enz. J Bax. Op den oogenblik dat de familien, wier zonen moeten loten, cr aen denken om ze le doen vervan gen, bel is goed van zich hel art. 77 van do wet van 3 Juny 1870 tc herinneren, hetgeen luidt zoo volgt De gene die geremplaceerd wordt door liet oorlogsdepartement kan oin g ene redens opge licht woiden, zoo hnesl hy de volle som betaeld heeft; hy wordt aenzien,» voor hetgeen «de vry- slelling zyns broeders acnguct, als zyn dienst afgedaen te hebben. Deze plactsvervnngingsmiddel is gewis de een voudigste en de voordeeligste, vermits hy vol strekt geene verantwoocdelyklieid aen dc ver- vangenen oplegt en dat al de gewensehte waerbor- gen opleverende, hy verzekert vulkomentlyk de vryslelling, die kan gevraagd worden ten voordeela hunner broeders uil hoofde van gejanen dienst (art. 24,20, 31 en 77 laclste alinea), lerwyl de plaetsvervanger anderzins, 'l is gelyk op welke wyze aangesteld, den vervangene kan vrymaken, maer opdat de vryslelling aen dcszclfs broeder kun nen verleend worden, dc plaetsvervanger moet in hei leger in dadelyken dienst wezen, of hy moet regelmatiglyk zynen verplichten en gestelden dienst gedaan hebben - In geval vtn weglooping enz. van den remplaqant Ie bro der van den geiampla- ceerde, kan geene aanspraak maken op vrystelhng (art 73.) De milicianen der klas van 1809, die langs de grenzen liggen ter bewaking der runder of veepest, zyn niet huiswaarts gezonden geweest. Kardinaal Antonelli is ziek. De armoede wordt groot te Hoornen. De tweede zoon des erfprins van 'l duitsche Kcizerrvk leert het ambacht van boekbinder, als een oud gebruik in du kuninglyke familie van Pruisen, dal al de prinsen in hunne jongheid een ambacht loeren. De erfprins zelf is een s olmaker. PiinsOthon, broeder van Lodewyk, koning van Beijercn is krankzinnig geworden. van den 2 lot tien 0 Februaiy 1872. GEBOORTES. Mannelyk geslacht 6. Yrouwelyk geslacht 5. HUWELYKEN. Julianus Piancke, schoenmaker en Juliana De- rulle, kantwerkster. Etlmondus Bubbe, hand schoenmaker en Maria Hiiliei. zonder beroep. llenricus Gliesqniere, linnenbleekcr en Ncstoiina Spotbeen, zonder beroep. STERFGEVALLEN. NojletFranciscus, 51 jaren, winkelier, echtge noot van Rosalia Van Ecckhouile, Vlccschhouwer- slrael. Dcrvaux, Isabella, 76 jaren, konwerksler, weduwe van Josephus Denudt, lange Mecrsch. Cool, Desiderius, 27 jaren, ongehuwd, Mecncn- straet. H'accke, Oeiavin, 28 jaren, kantwerkster, ongehuwd. St. Jacobstraet. öoghe, Sylvia, '22 jaren, kantwerkster, ongehuwd Mccnenstrael. Mortier. AdoGt», 05 jaren, winkelierster, weduwe van Andreas Mortier, ilundsiruet. Vandewoes-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2