Si EUWJAERGIFTEN mod ons onder de magtige hand des Ileeren (I Petr. v. 0.); en keeren wy uit ganseher herten weder tol Hem. Doen wy afstand van onze dwalingen ofschoon misschien by sommigen zulks vele moeite moge kosten; laten wy, is het noodig, over onze eigen liefde, onze vorige gewoonten, ons eigen zeiven zegepralen, en gecnon oogenhlik ha peren om ons met God, mei de H. Kerk, die Zyne plaets bekleedt, met de deugd en met de wacrheid te verzoenen. O schoono en uitmuntende zegeprael! Ge durende den heiligen Vastenlyd dien Wy u aenkondigen, zullen wy allen die zegeprael willen behalen en aldus aen den hoogver heven Gevangene van hel Valikaen, aen on zen welbeminden Vader Pi us IX. don groot- sten troost geven dien by van ons verwacht; en ter zeiver tyde medewerken lol heil van ons geliefde Vaderland, tot ons eigen geluk en hetgene van onze huisgezinnen. AEN PlUS IX. PAIS E.\ Achtste lij'.st. langemarck. (4C envoi.) PEOEGSTEERT. To titel Ir. Iedereen wordt verzocht zyne giften voor den Donderdag noen aen Mynheer den Deken van Yper of aen den uitgever van het Nieuwsblad en Journal d'Ypres in te zenden. TVif bidden vurig lijk de persoonen wel ke Pi us IX zijn toegedaan, hunne giften te willen inzenden tegen Donderdag22 February. De lys- ten moeten Zaterdag toekomende gesloten worden. Sterfgeval. M. Van Renvnghe, oud onderpastor van St-Nicolaus te Yper, is alhier den 13 Februa ry overleden, in den ouderdom veu 70 ja ren en 2 maenden. Allerhande nieuws. Mgr Verbist geloofszendeling inCanadc is te Antwerpen aengeland. Dit is hetgeen Keer weder naer uw werk, en God zal ti zegenen zegde generael De Moor, aen 't volk le Charleroy en 't volk luisterde naer die schoonc woorden. Doch, wie zou het kunnen gelooven! De hazen vonden die Spreuk al le klerikael....De naem van God, zegden zy, kwam daer niet le pas! En och Heere! Als 't volk niet meer luis tert naer deslerri dergenen die in Gods naem spreken, het luistert naer den duivel en naer degenen die in zyn naem spreken. Als men hel leert den weg naer de kerk verla ten, hel slael den weg in naer de herberg; als hel geleerd heeft den pastors sermoen yerachlen liet zal luisteren naer de uitzende- lingen der Internationnle ons de ondervinding leert. Nu de godsdienst, die aen den mcnsch leert wat hy aen zynen schepper aen zyn evenmensch en aen zich zeiven schuldig is, is daerom alleen eene waerborg van order en openbare rust. Hel liberalism heeft het openbaer order doen waggelen, met Jesus-Christus buiten te sluiten; het socialism, voorlbrengsel der liberale dwaling, wil gansch de maet schappy vernietigen met God uit de ziel van het volk te verbunnen Dus tegen het liberalisme en hel socialism, er is maer eene krachtdadige en overwinnende middel, 'tis de knlholicke godsdienst, die mei zyn mnet- schappyen. zooals degene van Sl-Vincentius- a-Paulo; van St-Franciscus-Xaverius; van den II. Aloysius; van den gelukzali gen Berchtnans; van de II. Familie enz. krachldndiglvk ook aen de Internationale hel hoofd biedt. De francmaconliberalerv van Dinaut heeft het gepalronneerd collegie gesloten. Maer de katholieken hebben een ander col legie geopend, dat in bloeijenden staet is. Integendeel het sladscollegie, dat op eene schrikverwekkende wyzedelastgelders beur zen ydelt gaet niettemin spoedig achteruit Deszelfs sluiting is met gelykheid van stem men verworpen. ■De grondwettige en bewarende Maet schappy van Roosselaere heeft aen den ko ning en aen beide Kamers een smeekschrift gezonden, ten einde er maetregelcn zouden beraemd worden legen de herhaling der droevige gebeurtenissen, die de straetben- gels, de uitgekochlen, en de mnnifesleerders (waeronder de Ypersche en Poperingsche) veroorzaekt en er mede de hoofdstad ge schandvlekt hebben. Schoone en zeer schoone was de feest, Zondag 3 February, le Anlwerpen. Dealler- vaderlandsche gevoelens zyn er geuit ge weest, en het betrouwen der bewarende parly in den stryd der toekomende kiezingen is er gevestigd geweest. DellJnnv1872 moet de kiezingen van 14 Juny en 2 Oegst 1870 bekroonen. Leve het huis van Ant werpen! Men heeft in de oude kerk van Jabbcke Gelyk In de apaoS lydeu van 1848 er is vastgesteld dal, in de hulpnormale school ontdekt den grafkelder van Lodewyk van Haveskerke, ridder, zoon van Frans, gestor ven den 13 April 1423, en van zyne vronw Calharina, dochler van Philip, heer van Zedelghetn. Volgens eene verkoopingsakt, berustende in de kerk van Slalhille, zekere Alexander van Haveskerke bewoonde het oud kasteel van Jabbeke, het BLAUWHUIS genaetnd. Ghislenus van Haveskerke, die leefde in de XVI0 eeuw, gaf aen de kerk van Jabbeke 4G roeden larid en een huis. Men leest in de geschiedenis van Dixmude ge schreven door M. den ka non ik-Deken Vande- pulte bladz. 70: dat na den slag van Wou- men (1380) Lodewyk van Maele Frans van Haveskerke ridder benoemde om zynen heldenmoed. Frans was vader van Lodewyk. De openbare zedelykheid gaet vooruit in T liberale kamp. D'heer Lejeune, burge meester van Chevron heeft zyne DEMISSIE gedaen, om ze niet le krygen. Trouwens hy had ze wel verdiend. De pokken Itcerschen op eene schrik verwekkende wyze te Roomen. Het zyn namelyk de volwassenen die er van aenge- daen zyn. Verledene weck is het getal overledene van 2G4 geweest. M. Drouart de Lezey nauwelyks 30jaer oud, scheepslieutenabt van de fransche zeemagl wordt paler in degrootechartreuse; zyn oudste broeder kapitein in het leger is reeds sedert twee jaren in het zelfde kloos ter; de derde broeder is missionnaris, en eene zuster is carmelilersse. van Parys, de godsdienst niet meer verplig- lendc is. Op 9b, zyn er IG die 's Zondags de tuisen de onderwyzingen van de aelmoese- nier hy wonen. Ziedacr 80 toekomende on- derwyzers, die in den ouderdom van 20 jaer, in de stadsscholen reeds zielkraeht genoeg geput hebben, om aen den gods dienst hunner vaders te verzaken! Daer zyn somwylen van die ombe- daehlc spreuken, die men uilgaet, en die in den grond volkomentlyk waer zyn; maer die men later beklacgl, omdat ze een an der opraepl en ze uitbelt, en hy gevolg die men zou wenschen niet gedaen te hebben; des le meer wanneer de vrienden de slechte gevolgen zien die er noodzakelyk moeten uil voorts komen. Welaen als Eskulap, voor geheel de wereld en nog zes er by, afkon digde: dat er ANARCHIE heerschl in zyne liberale party deszelfs aenhanger ziende hoe dat hel liberalism sedert 14 Juny 1870 in Eskulaps 's stad en omstreken gezonken is, nalueriyk wanneer zy zulk eene spreuk, hoo ien, hunne moed zinkt tot in de schoen. In tegendeel, de katholieken, uit eigen mond van eenen verslaefden kiesdravcr hoorende: daler wanorde verdeeldheid en k weet niet wat nogal, in de liberalery bostnetten an- dare hunne herhaeldc zegepralen indachtig zynde, zy scheppen nieuwen moed voor de dry kiezingen, die dit jaer moeten geschie den. Zoo ook tydens den sehandahgen oproer van Brussel in November laelst, de godde/ooze Toekomst belde zegepralendlyk uil: dat er zich Yperlingen hy die bende waren gaen vervoegen, het Nituwsldud vernam levens uit andere bron, dat er ook alom beroemde Poperinghenaren naer Brus sel gesneld waren. En al men aen 'l bladje vraegl wie die manifcstcerdcrs zyn en wa ren, het durft of mag ze niet noemen! Inte gendeel wanneer de katholieken inanifesta- lien doen, zy durven hunne namen laten kennen. Trouwens eerlyke en wettige za ken mogen gekend zyn. Jamacr de kiczingen naderen. Nu daer zyn van die mannen die moeten voor de pinne komen, en zy weien dal geheel Jat Raraspel alom geiaekt wordt. Welnu zwygl da goddelooze Tuekomsl.hti M"■■nosblntl zal ze doen kennen die manifested ders wanneer de kiezing naby zal zyn. Overigs eenieder verslaet dal kiezer voor het liberalism, of anders gezeid, kiezen voor die Ypersche en Poperingsche mnni fesleerders, kiezen is voor den oproer. Inte gendeel dal kiezen voor de katholieken ook kiezen is voor vrede, ruste en order. Elk zegge het voorts. Zaterdag laetst, acht hoornbeesten, ge heel den stal der kinders Defuystere, le Pillhem uitmakende, zyn afgemaekl. De stal van Algoet wordt bewackl. Tot heden zyn le Pillhem G8 beesten afgemaekl. M. de graef de Chambord heeft zich vooralsnu le Antwerpen neergezet. De studenten der Brusselsche Univer siteit gaen den 9 Maert eene verbroederings feest houden Eene gewis gelyk degene, die Gent en Luik zoo zeer gesticht hebben M. Frére noemde uit verachting de Aniwerpsche Meeting. Huis van Antwer penhetgeen de Antwerpenaren geeru hooren maer de Antwerpenaren roepen hem toe: Winkel van Luik waer over hy weinig gevleid is; en zy zeggen aen M. Rara Haruk van DoornikItelgcen hein doet tintel voelen Een student met naem Oscar llanse, is te Slons (Bergen) als vrydenker gestorven. De Oscarjes laten zich kennen. BURGERSTAND VAN VPEREN, Bedrag der voorgaende lysten, fr. 11,869—Gt PAItOCIIIE ST-MAERTEN (yI'EREN). Anonyme, 100—00 Deux anonymes, 18—00 Pierre Rouseeuw, 100 Une anonyme, 2—00 Anonyme, 2—00 PAROCHIE ST-PiETER (YPEREN). Ursule Decrock, 4—00 PAROCHIE ST-JACOB (YPEREN). Une anonyme, 80—00 PAROCHIE VAN SAINT-NICOLAUS (YPEREN). Une servante, 200 M"* veuve Framjois Elleboudt, 8000 Pierre Hondeghem el sa soeur, 2—00 Anonyme, 1 BIXSCHOTE. Gezusters DeBruyne, Servaas Molein, Regina Molein, Eugenius Molein, ZONNEBEEE. M. Bossaert, curé, B. Vanhee, VLAMERTINGHE. M"1C veuve Damlire, DICKEBIJSCII. 1—80 1—00 1—00 M. Dassonnevilte, euré, 18—00 M. Dcjoncklieere, vicaire, 700 Matthelin, frères et soeurs, 10OO J. Tlierry, 10-l>0 Deshleu-Lamerand, 10OO M""' tjamerand, 100® Théi'èse Lemenu, 2OO Sophie Lemenu, 2OO IIARINGRE. 2—00 1-00 80 80 18-00 8-00 8-00 Myn spaargeld, onbekende. Onbekende, P.C. M. Ie curé, Quelques paroissiens, 20—00 140—OO GHELUWE. (2e liste). I Très-Saint I'ère, daignez-nous bénir et que voire bénédiclion nous ob- tienne la grace <le vivre el de mou- rir dans la Foi Culliolique, Apusto- lique, Romaine. E. A. D' père et ses deux enfants, 20—00 M. Ie docieur Soete, 1000 M. J). HuyS'Debacker, ld—00 M. Pb. Nuytien, 800 M. Ft. Lefevre, 4—00 Anonyme, 800 Fréd. Dowilte, 100 Anonyme, 800 Emile Huys, 1—00 J.-B. Parel, 3—80 Anonyme, 100 Anonyme, 100 Anonyme, 80 Anonyme, 80 PROVEN. Weduwe van Louis Van Inglielandt, 8—00 Virginie Lcfever, 1 00 Een landbouwer, 10—00 WATOU. WatoU sCiiknkt Met LIepDe zYnr VrYWILLDe nIeUWJaer cIft. Leef pills IX! 378—08 BECEI.AERE. Le clergé et quelques paroissiens, 20000 ROESINCllE. Blomme-Dufloo, 8—OO Onbekende, 20—00 Louis Debeuf, 200 Onbekende, 800 Een katholijk buisgezin vraagt den zegen van dun il. Vader, 1800 Onbekende, 1000 Cremery-Vandepulte, 10—00 De kopstukken der Internationale trekken al stilletjes de ooren in. Hun haring braedt niet. Rad zy te Charleroy gelukt, Brussel was nu in volle werkstaking. Andermael gezeid de katholieke genootschappen, zooals't geen van St-Franciscus- Xaverius enz. zyn de eenige middel om den wortel van die duivelsche, die helsche maetschappy af te houwen. De uitgever van den Indiscrf.t, Karei Viceroy, veroordeeld tot 10,000 fr. enz. voor eeroovery jegens Jufvrouw Bis vaslgestekt en achter de grendels gesleken, op 't oogenblik dat by in hei policiebureel een cerlifikaet vraegde om een pasport voor Frankryk te bekomen. Men zegt dat M. De Decker den dossier zyner benoeming gaet uitgeven. De openbare zcdelykheid zou er veel by winnen; trouwens meer dan een liberael zou erin geiaekt zyn. De famcuse oppergenerael van de legers der Commune, was kortelings uit zyne gevangenis ont snapt; maer hy werd welhaest vastgegrepen en voor goed en wel vastgezet Gualterio, minister van hel buis des konings met lange banden, is razend zot geworden, zoo geweldig, dal zyne vrienden naer zyne dood ver langen. Hy zul slurven gelyk Forino, Cavour, Fanli, d'Aneglio, Valerio, de Boni en anderen! By besluit van 19 January laets't, heeft M. Jules Simon, minister van 'l openbaer onderwys, het besluit van M. Duportal vernietigd, dat de broeders der christene scholen der stad Toulouse afgeschaft had. Men leest met voldoening in den Moniteur: dat de koning met zyne ministers gewerkt heeft. Zulk nieuws leest men nu van lyd tot tyd. Zouden do akiien van het camnrillaje misschien aen 't zinken zyn? '1' is te peizen. Prinses Clementine d'Orleans hertogin Au gustus van Saxcn-Cohourg is te Brussel. Graef de Theux' dochter is getrouwd met M. It. Moretus, van Antwerpen. van den 9 tot Jen tij February 1872. ceiioorten. Mannelyk geslacht 9. Vrouwelyk geslacht 9. HO WEL YK EN'. IlauspieJulianus, letterzetter, en Slaessen, Sidonia, kantenwerkster. Verscboore, Petrus, rondleurder, en Ronse, Maria, kantenwerkster. Casteleyn, Seraphinus, yzerdraoijcr, en Simoen, Lucia, kantenwerkster. Dujoueqnoy, Steven, 'reiziger voor den koophandel en Brunfaut, Christi na zonder beroep. Berten, Augustus, hovenier en Huyghebaerl, Anastasia, hovenierster. Dein- haye, Carolus, werkman, er, Consooit, Maria, kantcnwciksler.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2