SCHOON HOFSTEDEKE» BERIGT. MT WEHIB E\ HEILAND, gelyk de bedienden niet gedwongen worden voor de katholieken te werken, alzoo is liet bun niet toegelaten er tegen te werken. M. Delcour, minister van binnenlandsche zaken, beeft een bard woord gebruikt /e Ie brise- raiom te doen verslaen dat hy geene poli tieke beambten meer zal dulden. De andere ministers zyn van bel zelfde gevoelen; dat weten wy. l)c tarief van alen lieer Wissseiïsc. Men kent bel liberael liedje: de tarief, in gevoerd door den heer Wasseigc den lc" November 1871, zot den yzerenwcg ten uiterste nadeelig zyn, de reizigers er van verwyderen, en de ontvangsten sterk ver minderen. Al de liberalen papieren zongen dit refrein, en God weel wat al vermaledy- dingen den beer NVasseige naer hel hoofd geworpen werden. Nu, de Monitedr meldt den uilslag van de eerste macnd, gedurende welke de nieuwe tarief in voege is geweest, en by legenslraft ten volle de liberale voorzeggingen: Hel gelal reizigers gedurende de maend November 1871, heeft datgene der maend November 1870 niet «v«»r- t rollen, en men beeft fr. meer ontvaiigcii. Voor vervoer van reizigers, koopwaren, enz., op den yzerenweg, ontving men in de elf eerste maenden van 1870: fr. 36,957, 330-41. Ben in de elf eerste maenden van 1871 fr.51,041 ,b20-30. Dus ecne vermeerdering van fr. 14,083, 089-89. Wat blyft er nu over van bet geraes der liberalen opzigtens den tarief van den beer Wasseige? IBara of dc openbare treilelyklieitl. Dc fameuze verdediger der openbare tref- felykheid, bedt, vcrledenc week, nog eens de rustige beraedslaging der Kamers ge stoord; hy beeft zich niet geschaeind, by, wiens partygeest alom gekend is, hy die tydensdat hy den naem van minister droeg, byna nooit een katholieke, boe groot en me nigvuldig zyne lylels ook mogen wezen, tol eene bediening wilde noemen, hy beeft zich niet geschaeind don lieer Cornesse, gewezen minister, te beschuldigen van parly dig te werk te gacn in zyne benoemingen. Maer ditinael is heerke Bara op zyn manneken ge komen. De welsprekende Cornesse Heeft eens goed den bacrd van het kweekelingske ge wreven en geschoren zonder zeepe. Hy beeft de onregtveerdige parlydiglieid van Bara aen den dag gelegd en geloond: dal -hy, se der! 1867, 643 benoemingen heeft gedaen, en onder dit gelal slechts 67 katholieken; bygevolg 574 liberalen, en Bara schaemt zich niet van nog le durven spreken van par- tydige benoemingen. Doch dit was niet genoeg, ingezien dat Bara in zyne beschuldiging ook bad aen- spraek gemaektopde gratie van Depoorlere, van Sl-Denys. Daer zyn acnslonds twee def tige mannen opgestaen en in het strydperk getreden: de lieeren Heinaerl en Dumortier; M. Reinaert zegde: nu is ons eens de gelegen heid gegeven van te spreken, en aen geheel het land le doen zien wie gv zyl; gy, die zoo gezeide verdediger der openbare treffo- lykheid, iedereen moest welen dal gy het zelve zyt die geheel de schandige zaken van St Dcnys bestierd hebt; lot bewys de 38 voyagen gedaen door den prokureiir van Gent naer Sl-Denys, en van Sl Denys naer Brussel. By dit gezegde Bara bezat zyn zei ven niet meer; immers voelende dat dc za ken van Sl Denys toch wel eens zouden klaer komen, hy zocht er zyne handen uil te wasschen, hy werpt zich van verlegenheid en ongeduld links en regis in zynen zetel, slael zyne armen open, worslelelende gelyk de duivel in een wywalerpoj; maer de liee- ren Reynaert en Dutnorlier hebben niets la ten schieten, tot dal zy hem van hoofd lol de voelen met schaemte bedekt baddert. Eere dan en erkentenis aen de hecren Rey naert en Dumortier. Allerhande nieuws. Voor wal hel verzenden der brieven en de veranderingen in den postdienst aengaeti, zie onze derde bladzyde. BURGERSTAND VAN Y PER EN, Bij Dr DEMYTTENAERE - D'JFLOO, Thouroutstraet, N' 26, te Yperen, een schip ingekomen met noordsche, roode en witte DKELEN planken, van allerlei soorten van M.\ DRIERS, BIT- TENS, KULDERS. enz., van. aller schoonste kwaliteit cn (U-n zeer voor- declige prijzen. Openbare verkooping 1' O i: I, A B* F li li F gemeente Langemarck. Do Notaris ELLEBOUDT te Langemarck verblyvende, zal open- baerlyk te koop acnhicdcn het na volgende Onroerende Goed KOOP. De wcstcrsche woonst van een tweewoonstig huis, scheidende op lialf vuerpyp, met ovenbeur, koei en zwynstal en 24 aren 711 centi aren, onder bebouwden Grond, Hol Weideen Zaeiland, slaende en gele-' gen te Poelcapellc gemeente Lange marck, langst den steenweg van Yper na Brugge, ter noordzydc der zeiven, deel van N' 502, 503 en 504, der Sectie D, van het cadaster. 2" KOOP. De oostcrsche woonst van gemeld tweewoonstig huis, scheidende ook op half vuerpyp, met schuer, koei en zwynstal en 28 aren 88 centiaren onder bebouwden Grond, IloL Weide en Zaeiland, gestaen cn gelegen als vooren, deel van N™ 502, 503 cn 504 der Sectie D, van hetkadasler. 3" KOOP. Een partickcn Zaeiland, groot 19 aren 80 centiaren, gelegen als voo ren, langst gemclden steenweg, be kend by kadaster Seelie D, Nr508. 4" KOOP. Eene part ie Zaeiland, groot 51 aren 30 centiaren, gelegen als voo ren, bekend by kadaster Sectie D, N' 553. Dc 4 voorschreven koopen, tc samen uitmakende een schoon cn goed Hofstedeken, groot volgens kadaster Sectie D, Nr- 5()->, 503, 504, 508 en 553, onder bebouwden Grond, Hof, Weide en Zaeiland, hectare, 20 aren, 20 centiaren, is lest gebrokt Deecrw. ticer Cainille D'Hondt, van Scbtiyffi-rs- Capelle, missionnaii? in Engeland, is dezer dagen aldaer in do stad Manchester overleden. De heer C. D'. lont begon zyne studiën in het collegia onzer siad. Ily onderbrak ze om onder hol roomryk vaoudel van Pius IX dienst te nemen, en werd pauzelyke zouaef. Na het eindigen van zynen dienstlyd, zette hy in deze stad zyne studiën voort, en ging daerna in het engelsche Seminarie te Brugge, alwaer hy zich voor de missiën in Engeland voorbereidde. In de laetste wyding van Kerstdag, werd hy door Mgr Faict tot de weerdigheid van |iriester verhe ven, en vertrok korts daerna naer Engeland. Nauwolyks liad liy daer eenigc weken geweest,o hy werd aengerand door eene ziekte die hy in de bediening van zyn heilig ambt ïnetraept had; de dood moest er hel gevolg van zyn. Het afsterven van den heer Cainille D'Hondt, is van 't Stadhuis?... Ter gelegenheid der prysdecling komen zy een vers'ag aflezen waerby zy verklaren dat de nummer van de leerlingen in hunne siad- scholen gedurende 1870-1871 verminderd zyn en alle veertien dagen komen zy in den gemeenen-rned nieuwe subsidién Vragen om nog schoolpaleizen by te bouwen! Is dat niet zeggen: burgers, geeft ons maer geld, wy hebben goeste het weg te smytcn?... Nu, dat is een kleentje voor hen. Als zy 2000 francs's jaers geven om een niet eerlyk demisseke to vergelden, waerom zouden zy ook niet honderd duizend frankskens toewyden aen het plezier van een schoolpaleiske te zien bouwen?... Nu, hebben verleden jaer de ouders niet veel vertrouwen in hunne scholen gehad, het scliynt dat het van dees jaer nog erger is!.;. Overal in al de scholen van de stad is er vermindering van leerjon gens en leermeisjes!... In de katholieke en in de vrye scholen integendeel bevestigt men overal ver meerdering... Wat vv.il dal zeggen? Dat wil zeggen dat de ouders geen de minste vertrouwen in de leering cn in de opvoeding van de stadsscholen hebben imvyl zy hun betrouwen zetten in degene der katholieke en vrye scholen. AI Ionsg: meene raedsleden van Gent, nog een verhoogingske van contribution otn nieuwe school- paleiskcns te bouwen, ge krygl toch te veel kinders voor uwe scholen, de lokalen worden te kloon! wel vroegtydig en diep te betreuren. Nauwelyks was hy met het werk begonnen van zielen voor den Hemel te winnen in het woelige Engeland, waer er zoo veel te doen is, toen de onverbiddelyke dood reeds een eeuwigen hinderpael aen zyne vurigste begeerte stellen komt. De Ilce.- heeft zich met zyne inzigten cn begeer ten willen te vreden stellen. Zandag laetst, is een quidam, die krankzinnig is, binst de mis ten 9 uien in Sinte Muerlens kerk alhier, den priester aen den aulaer komen stooren. Men heeft Item seffens vastgegrepen en weggeleid. M. Alfons, zegt het Journal d'Anvers, loert op Baron's plaetsje, hy studeert om er in 't vriende lyk aen le komen. Maer daervoor ware een rlraci- spronk n lodig. Is hy reeds niet gedaen? 'T is te peizen van ja. Aie, aïe my! Op te passen... vrien den, ja op te passen Het is spylig, het is beklagonsweerdig dat de landbouwers en eigenaers niet meer bezorgd zyn om de rupsen te weren, daer het nu zoo gemakke- iyk en ten kleunen koste kan gedaen worden. En hoe duer wordt toch die nalatenheid betiteld! Er beslaet eene wet van 20 venlóso, jaer IV, die luidt zoo volgt'. .i de rupsen en webben moeten voor den 20 February van de hoornen, hagen of sir niken gewoerd en verbrand woiFn. Advies aen de ge meente besturen. M. Banckacrt, diaken in 't seminarie is pro fessor benoemd le Poperingltc. De E. Pater van Caloen heeft hel genootschap van Sinte-Franciseus-Xuverius, 'den 27 February' laetst, ingesteld in het bedelaers werkhuis to ltue- keim (Limburg). Volgens inlichtingen, de toestand van het departement van het Noorden betert niet. Van I lot 25 February laetst, zyn er 10 gemeenten door de runderpest bezocht geweest: 7 in hel arrondisse ment van Kyssel; 8 in dat van Dunkerke; 2 in dat van Valencyn; t in dat van Kameryk en Haze- brouck Eene dieftc is begacn in de kerk van den II. Lambertns te Herstal. De dieven hebben allcenlyk het armgold gestolen. De man, die waerschynelyk de grootste for tuin der wereld bezit is te Purys aengekomen. Zyn naem is Don Miguel de Arope y Nynez en is Mexi- kaen. Hy schynl 42 jaer oud te zyn. Hy heeft in Sonora eene visschery van peilen, en in Uruguay eene zilvermyn. De stal van landbouwer Pleunis te Oostkerke by Brugge bcslondt uit 19 beesten die allen afge- maekl zyn. De ziekte, zoo liet schynt, is in den stal gebragt, met een kalf te Brugge gekocht. Een twyfelachtig geval is bemerkt in den stal van landbouwer Bityck ook te Oostkerke., Een gelykvormig twyfelachtig geval is in onderzoek by Dumortier le Hollehckc. Zaterdag laetst is liet vee van Hendrik au- venners, landbouwer le WjIuu Abeele onderzocht geweest. De gravin van Vlaenderen is genezen. In de kerk van den II. Paulirs, op het Quiri naal, brande eene lampe voor hel inirakuleus beeld van O. L. V. van zegeprael. De oude. hertogen van Boyeicn hadden zteh niet lui onderhoud belast, en die verbintenis was in 1710 en in 3719 ver nieuwd geweest, zoodanig dal de ambassadeur van Beyéren jaetlyks ad ttuc de som van 25 guldens bestemde. Graef Duz komt die schuld van oude overlevering of te schaffen, in ontlasting der linan- lien! Maer ziel in pluets van eene lamp, er gacn nu twee lampen branden ten koste van eenige byzonde- ren, die er zicir mede belast hebben. Eene aerdbeving Jieeft |)laels gehad in Duilsch- laud. Graef de Chambord heeft fHolland verlaten, hy is naer Keulen vertrekken, om van daer weder te keeren naer Forhsdorff. Het gerucht loopt dal een persoon van Somer- gliem verdwenen is die drager was van 29,000 fr. Er is le Ostende eene vrouw gestorven, die eene oude stevcmsle was. maer die sinds eenigen lyd overgegaan was tot het protestantendom. Ziek zynde zy heeft stellig de llll. Sakramenten gewei gerd en is in liaer uiterste bygestaen geweest door den Doniiné, die ook in hare hegraefnis geofficieerd on ter zeiver lyd, op het katholiek kerkhof, waer zy ter aerde is besteld, eene aentpraek vol kollet yen tegen O. L. V. enden Paus heeft uitgegacn- Dit i- geschied le Ostende waer M. Jan burgemeester is! Het gouvernement trekt de nikkels in van '20 centiemen, omdat zy te veel aen tweefranksiukkeii gelyken. liet mag ze al intrekken, want die van 10 centiemen gelyken aen de franken die van 5 cent. aen de halffrankstukken. Den 29 February laetst is te Dimpremy (Charleroi) overleden Calherina llicrnaux, weduwe van Thomas-Lcopoldus Th i ba ut in den ouderdom van 103 jaren Do alomvermacrde Joscf Mazzini is te I'ise gestutven. Hy werd te Genua geboren in 1808. Hy studeerde de region en Werd in 1830 een Cal'bo- I nari cn slichtte de nieuwe sekte hel Jong Italië. Hy hielp in 1848 Pius IX wegjagen en werd met Armclini en S.iffi lid van hel Triumviraat. Wan neer Ftankryk den Paus herstelde, hy vluchtte naer Engeland en vorbondt zich met Ledru ltollin en Kossuth. Hy bewerkte de revolutie die in 1853 te Milanen losborst maer door Ooslenryk gesust werd. lu 18137 hy verscheen te Genua waer hy trachtte de stad lot oproer le brengen, terwyl zyn lieutenant Pisacone hetzelfde te Napels deed. Hy mislukte en stak de byze. Terzelfde lyd vroclil hy met Ledru Roliin, om Napoleon III van het leven le brengen, waervoor by lot eeuwig balingschap veroordeeld werd. Ily leefde dan te Londen van waer hy Ca- vour, Garibaldi, Viclor-Eintnanuel en Napoleon III aen zyne koord hield, om langzamer hand dc iilgc- meene Republiek te bewerken. 'T is van dien man dalde voorzitter der Kamer (van Italië) te Koomen iten lof heeft uitgesproken!!! Mgr Lcdochowski, aertsbissChop van Posen heeft in de gazelten gelogenstraft: n dat hy aen M. den kanonik Kosmian geld toeverlrovwd heeft, om naer Rouuien te dragen.M. Kosmian blind geworden zynde, heeft op het sterk aendlingen van doctor Forsler, vermaarde oogmeester te Bteslau, eene reis gedaen langst de Illiyn, Wtier hel klimael hem voordeeliger was. Zal de goddelooze Toekomst met den Echo uu Parlement en de Etoile, eerlyk genoeg zyn, om hare buledingen in le trekken?'T is te vreezen van neen! van den 8 tol den 15 Moert 1872. G'EUÜOHTEN Munnelyk geslacht 5. Vrouwelyk geslacht 7. UU WELT KEN. Van Iseghem, Edouardus, lieutenant by do ruite- rysehool en Taeltnan, Hortcnlia, zonder beroep. STERFGEVALLEN Deweerdl, Petrus, 49 jaren, hovenier, echtgenoot van Sophia Surrasin, Sl Jans-ncvens Ypro. Wolff, Anna, 4ti jaren, kantenwerksler, ongehuwd, Meenenstraet. Treve, Barbara, 82 jaren, kanteii. werkster, weduwe van Joannes Lannoy, Elver- dinghstrael.Bourse, Josephu», S1 jaren, briga dier by het adminisirulie butaillon, ongehuwd, VleeschboUwerstrael. Goethals Martinus, 5; jaren, herbergier, echtgenoot van Joanna Folcquc, Hondsirael. Kinderen beneden de 7 jaren. Munnelyk geslacht 4. - Vrouwelyk geslacht 4. i... 1 11 11— 1 «sa—uw i»i i ——m— VAN EFN TE

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2