14»ineen twal nog in inyii asin: Zoog Virgile; 'I is te zeggen: Diepe wonden, lieve broeders van de v polyzc, onzegbare smerten hebben myn herle bezeerd! Den Ueere van hierboven hoefl my lastig beproefd! Myn herle breekt en siddert by 'l ge- beugen alleene! 'K heb myne kinders zoo eene afgryzelyke dood zien sterven, myne cga ten grave zien dalen, myn eenigen zoon, myn eigen weerbeeld zien verstoo- ten, myn kindskind zien verjagen, dry- mael naereen, van uit de hoogestadsraed, van eelt oudankbaer kanton, en laelstnog van myn eigen ryk en erve. O! 'k siddere ab ik myn beklagelyk ryk zie le niet gaen, als ik myn liefste vrienden zie verban- nen,en myn besten van al zie snakken naer 't leven! Och Heere! gy beproeft my bitter! En wal heb ik gedaen? Heb ik Yperen niet bemind gelyk myn oogappel, heb ik niet al gedaen wat ik kon, en 1k vrage het u, myne vrienden, gy, my best getrouw geblevene, heb ik ooit iets legen u gedaen? Heb ik niet ally d, in alle omstandigheden, u bvgeslaen en getrouw geweest? En wai ik voor u was, dal was ik le Vpcren, dat was ik overal! En nu ben ik oud en versieten, 'ten zal toch niet lang meer duren, en men wil nu my nog de bitterste wonde toebrengen; ja, de wreede klerikalen willen myne kinde- ren, myne vrienden, myne getrouwe, van den sladsraed jagen!... meminisse horret tuctiique refugit myn lierte siddert by't gedacht en wykl achteruit!... En nogtbans 'k ben priester en Kerke ge- negen, gy weet het, ik heb u altyd opge- wekt om ze le eerbiedigen in hunne kerke! Ob! gaet gy nu mei de klerikalen stem- men, gael gy mynegryze hairen zoo eene b smerte veroorzaken, gaet gy uw eigen ver- b gelen en 't geluk van uwe kinders onder de voelen trappen?... Oh! God spare u van zoo een ongeluk!... 'K en kan myne tra- b nen niet bergen!... De teerhertige btiilenmenschen van de Potyze 't herte week van pullebier, snikten!... Geen een die een woord spreken kon... maerzoo diepe getroffen, al wemelen cindelyk... Voor u, vader, voor u, was al dal ze zeggen kosten. Dat is, lezers van 'l Nieuwsbladeene schets van de maniere hoe men 't volk on- derwysl en hoe men ze tegen God en con sciëntie stemmen doet!... Hoe beet men zul ke eene tale, zulke eene handelwyze? Zoo een verloog beeft pluets gehad, dat verzeker ik u, macr 'k en heb nog al de valschheden en foppery niet-kunnen afschil deren!.,. God vergeve het hem! Cprrcspondeiicie. Sc kirziiig van H'crvieij. Iedereen zei, sedert een paer jaer van bier en de Toekomst schreef alle weke, dat liet ryk der katholieken uit was te Wervicq. 'T is dal er inderdaed de liberalen noch moeite noch geld gespaerd hebben om nen 'l roer te geraken. Geheel de serie van volksfeesten, van dansparty en. van gewoel en gedruis was tot dat einde ingerigt.Daer bleef geen twyfel aen 't sneees meer over, als- wanneer de lyding uitkwam dal M. Cesar, zoo magtig, zoo ryk en zoo gevreesd, in gezelschap van den notaris Van Ecckc, zich op rang «telde. Petrus Lahousse zou bur gemeester blyven! Daogs voor de kiezing nog, zeiden de liberalen aen die/i Iïoorcn wilde, dat "zy 40 stemmen gingen boven zyn. JEilaes itoe waren zy te leur gesteld, den Maendag noene, alswanneer eene meerder heid van 78 stemmen, hun voor altyd, en aen al te male. burgemeester en Cesar in begrepen, den ingang tol liet stadhuis sloot. Wat al geweld toch hebben zy gebruikt om te gelukken, byzonderlyk de dry laelste weken voor de kiczing! Overal waer men zich aenbood by de kiezers daer bad een liberael gezeten. Door eenen man te poerde werd geheel Wervicq ontboden in 'l huis van M. Cesar, of in de bureelen van MM. Van Eecke notaris, Chris - liacn Hector vrederegter, of Lahousse dan nog burgemeester, oni daer geknezen of bedreigd te zyn al dat van ver of van by aen liberacl geleek was op de beenen. De vreeze moest eene groote rolle spelen: Het geruchte werd verspreid dat, alwie eenigszins pachter was van de liberale eige- naers, en niet 'danste gelyk zy-schuifelden, zou moeten verhuizen. Men zei dal er reeds dertig cedulen gereed lagen, en de deur- wacrder veerdig stond. En tot kroopg' van 't spel, den Zaterdag voor de kiezing, een burger die niet plooijen wilde voor libe rale bedreigingen, kreeg inderdaed den huissier. 'T verergde nog daegs voor de kiezing: Een dertigtal mannen, aengesteld door libe ralen, kregen elk een vylïrankstuk om de katholieke kopstukken le achtervolgen overal waer zy naerloe gingen, leder onderpastor kreeg er een koppel voor zyn deel: en die uitgekochte achlerloopers verlieten zemaer, alswanneer die Heeren in den avond t'huis kwamen. Zelfs bleven er schildwachten voor of naby hunne huizen slaeu (systèmeSt- Genois.) De andere katholieke Heeren werden nog langer achtervolgd. 'S morgends van de kiezing vonden zy belaelde schildewachteng met den eersten slap dat ze uil hunne woi ning deden, en tot den oogenblik van de kie zing werden zy achtervolgd. Onder andere, was er een knndidael, M. D. die redelyk vroeg opgeslaèn zyndc, met verwondering een dier uilzendelingen aen den boek van zy nen hof staen zag. Hy trekt de stad binnen, en twintig stappen bacillen hem volgt de liberale jachthond. Hy door wandelt de eene strael achter de andere, dracit wyds en zyds, gaet in de huizon eeni« ger kiezers binnen..: altyd betzelfde nacht spook achtervolgt hem. Eindelyk keert hyt terug naer zync woning en daer by gekomen wendt hy zich lol zynen vervolger en zegt: Vriend, gy moet nu redelyk moede zyn en dorst hebben, koin in deze herberg, ik tracteer u. Van de katholieken moet ik niet getrak teerd zyn. 'k heb liberacl geld genoeg in mynen zak. (En dat zeggende slaet hy op zyue broekbeurze.) Kom, kom, 't is nog zoo vele gespaerd voor u, treed binnen, ik beschenk u. Né, Mynheer, gy zyt ecu goede vent gy, en op u ben ik niet kwaed. 'K ga mèe, En zy traden binnen en dronken lustig. Zeg my, vriendje van wien hebt gy dat geld gekregen om my zoo te achtervolgen? Van den burgemeester! En dal gezegd hebbende, spetterde by henen, als beschaemd van uil de scholege klapt le hebben. En nietlegenslaende al dat geweld, zy liggen plat ter aerde. M. Cesar -die meendej dat alles voor zynen wil buigen moest,.dat, ryke-zyn een argument is om raedshcer te worden, dat niemand tegen hem zou dur ven opstaen... M. Cesar is met gekozen, en komt maer op vyfdeii rang. Hy heeft voor goed ondervonden dal Wervicq met liberale slaven niet bevolkt en is, maer met vrye en katholieke burgers. Eere zy de kiezers van Wervicq, zy heb ben wel verdiend van T vaderland. De dag van de kiezing is rustig en lustig voorby gegaen, gelyk altyd als de katholie ken zegepralen. Geen gedruis, geen gevecht de minste twist zelve niet. ■'«prrlngbe. Hiim<'iilum!«<'Iic politiek. Al de Provincieraden van 't land zyn byeengekoinen. 6 Provinciën van de 9 heb ben hunne katholieke DeputationDe ledcu der deputatie van onze provintie zyn M. Decock, voor Brugge, M. Lagae, voor Kor- tryk; M. Surmont voor Yper, M. Visart voor Veurne; M. Boutens en M. Soudan zyn de iwec andere leden, die geen bepacld arron dissement en verbeelden; maer hier of daer mogen gekozen zyn. Nog niets byzondersdal ik weel en heeft er in de Prpvintie staten beslist geweest tenzy in Oostvlacndcrcn; waer men voort weigert hulpgelden toe le staen, aen een onkatholiek onderwys. In Westvlaenderen heeft er een woorde- twist geweest op de rede van M. den Gou verneur; die ze wilde doen drukken en uit deden op de kosten der Provincie; zonder dal de Provincie heeren erover beslisten. De man en beeft niet gelukt Voorts de politieke van onze ministers, is door de dry opvolgende kiezingen be krachtigd, of beter die kiezingen hebben geloogd dat zy ten minsten alzoo katholiek en alzoo vry moet zyn als in 'l verleden T is waer de liberalen in alle hunne ga zetten, maken groot lawyt, en zouden willen dat liet ministerie door de kiezing van Ant werpen is afgekeurd, en bygevolg dat bet weg moet!... Dal is onnoozel praet. Als Antwerpen katholiek geworden was, als Leuven katholiek wierd enz., wal deed het Ministerie Frère - Barablyven! niet waer Als ze een enkele stemme meer hadden in de kamers! wal deden zy Zy wildcmdaermec nieuwe wetten stemmen!... O die góoclielaers Iels dal ernstiger ig, T is dat de liberale gazetten zoo dikwyls spreken van geweld te gebruiken om aen 't scholelkc le geraken! Men weet dal zy doorsleept zyn iu revolutien te maken, en geheel het liberalisrnns is de leering der revolutie; want de grond is, op stand tegen God!... Wat daertegen gedaen? T en is met geen olie dal men 't vier bluscht, 't en is ook niet met toegevendheid dat men revolutionnairen dwingt... Dus legen 't ge weld, geweld en half; maer geweld volgens regt en wetlelykheid! Alle hunne oproerwa- pens uit de handen wringen, en straffen lylt of liet behoort lliiitriilaiMlsclir politiek. HOOMKN. Tot hiertoe al de Romeinen, die hunnen wettigen vorst getrouw wa ren, en wilden in geen eene kiezing deel nemen, en zy zeien: ne eletli ne elettori; noch gekozen, noch kiezers. Maer Zyne Heiligheid heeft nu gesproken en aen de Pastors van Boomen gezeul, dat zy zou den hunnen invloed gebruiken enallegoe katholieken opwekken om kiezers of ge kozenen worde», voor de sladsraed van Hoornen. Want daer en wordt ergeen eed geeisclil! de Heilige Vader gaf voor reden, dal de slad het onderwys in de handen heeft, en dat er zooveel tegen 'l goed onderwys gedaen wordt, 't is dus eene plicht van 't kwaed le beletten als het zyn kan!... Dal is een le*se voor BeJ- gie! Daerop gaen wy weerekeeron! FRANKRYK. De Politieke daer is onvaste en valsch. Thiers verslyt allengskcns, en Gambelta, door T toedoen van Thiers, groeit!.. Dat belooft voor dat arme land!. Wal is bel liberacl zyn hé De kamers, zyn altyd bezig met zoeken om munte te slaen, en hen van de Pruis- sissche vry te betalen. 'T gaet nog een keer een groote leen ing zyn! De schuld van Frankryk is nu 20,000,000,000. Leg ze my daer!... 'T is by de 600 fr. voor ieder fransch 'l zy man of vrouw of kind! M. Thiers is gewilliger geworden, hy zal aenveerden al wal de kamers stemmen voor de nieuwe lasten! PRUISSEN. T en is maer een koning meer die Bismarck in den weg slaet, 'l en is maer een waertegen hy nu al zyne fi nesse in 't werk legt; cn 'l is tegen een koning zonder land, 'l is legen den l'atis van Boomen. Ily doet uil Pruissen ver bannen al de Jcsuietcn en andere klooster lingen; omdat zy onder den Paus van Boomen staen; zoo wal later de bisschop pen en priesters, want dezelfde reden be- slaen. Bismark is kerkvervolgor en land- verdrukker, al legen de macht van den Paus.. Dat is de liberale vrybeid!! RUSLAND. De Kei;:er ook was over lyd schi ikkclyk tegen de katholieke kerke, en hy heeft al de bisschoppen uit Polen doen jagen en naerSiberiën steken,cn de Polak ken verdrukken. Nu keert hy een weinig weder van die dwaze Policke, hy ziel wel dat zy hem ten onderen zou brengen. Want daerook zyn Gambellas en consoor- tendiealles willen slechten en effen maken, dal er geen hoofd meer boven en steekt. De keizer cn kan dal niet tegenhouden zonder dezedelyke macht van de religie; daerom heeft hy een accoord gemaekt met zyne Heiligheid, om Polen zyne bis schoppen weder le geven Pruissen kykl dul daerop! SPANJE. De radicalen slaen aen '1 hoofd. Amedée is gepynd, en zyne handen ge bonden. De Carlislen doen voort; maer traeg; want zy geen wapens genoeg hebben noch geld. Ongelukkig Spanje ook van liberacl te zyn! ITALIË. 'T is hier ook altyd 't zelfde speellje. De republicanen huilen tegen Viclor-Etuiuanuel, en Victor moet allengs kcns duim leggen. Nu meer als ooit ge neert zync Heiligheid dc Italianen, en zy Conlicuere omnes, inlenlique or a tenebanl hide turn paler /Eneas sic or sas ab alio iwccg al rondom hem, elk stond met gapende [mond Toen van zynen hoogen zetel Vader begon: Nooit en Mg men zooveel volk, gedurende de dagen van den Ommegang, ats Uil jaer. Zondag laelst byzonderlyk svus ze groot de ine- rugie, die gekomen was om de jaerlyksehe processie by te wooncn; en wat iedereen treffen moest, 't was de godvruchtige gesticliiiglieid en bet goed orde waermêe deze plechtigheid gedaen wierd. Gy ziet.de toeloop van til,000 bedevaerders over dry weken, uit onze dekeny,cn heeft geen den min sten aftrek geweest voor onze jaerlyksehe processie! Zonder le willen spreken van de geestelyke wel daden, die zulke godvruchtige feesten voor de slad medebrengen, moet ik doen bemerken boe de nee- ringdoeoders dueruit voordeel trekken'.... Dacruil ziel men lioevolksgezind de liberalen zyn die kerko- lyke feesten bespotten en beluclielyk willen maken.. Daeruitziet men hoe zy de stad genegen zyn,die zu uit eigen wreek willen beletten of den luister be nemen! Zillebeke, 10 July 1872. Heer opsteller, Nog al vragen nopens onze kiezing blyven er op te lossen, maer vandage en wil ik maér eene voorenslellen, om geen misbruik van uwe goedheid te maken. Zillebeke moeide waerheid liooren; de waerhciit alleene kan de vrybeid geven. Hier is de vrage: Hoe komt het dat op de oflleicele kieslyst eenen nncm uilgeschrabt is en een ander in de plaelsc? en bygevolg waerom M. Dunce die cèrsl op de lyste siond en regt had, niet mocht stemmen, terwyl M. Decroix, die op de lyste niet en stond, en zoo geen regt had, zvne stemme mocht geven? Behoort hel iemand de kieslysle te veranderen, nadat ze gemackt is en goed gekeurd?... Hoe heet men dat veranderen in 't regt dan?.. Die vraeg wierd 't schryverke gedaen op de kieszael; maer 'k ga u ten nacstcn keer doen zien hoe het mannetje ervaren is in de wetten, of te wel slim om ze njet te volgen! T is misschien dal hel te veel bezigheden heeft, schryverke zyn van drv gemeenten, agent van eene veizekcriiigsmaetschappy, en dan ook al 't zyne willen zeggen in den gemeenteraed?.. Dat is te veel voor zyn brein! Maer hope dal dit zal klaerder komen. De Depu tatie beeft de slukken. Daer is nog een hoekje van de gordyn opgeliefd, inwoonders van Zillebeke, die u moet doen zien in wat voor handen gy gevallen zyt. X.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2