G" Kn 'l kollegio van Blivcho. loll 11U lcer- lingen on ontvangt ook van Slaet on slatl 0 Ziedaer dus in Henegouwen zes katholieke gestichten wacrvan een alleen 4,000 frank ontvangt, voor 325 leerlingen. De andere vyf bevallen te zamen leerlingenvoor dewelke do lastcnbetalers (/een cent uit hunne beurs moeten halen. Vergel ykt dus Voor 901 leerlingen in de liberale scholen wordt helaeld door stad en Stact, de som van 214,1)27 frank. Voor 1,317 leerlingen in de katholieke scholen, betalen Stael en stad.... geen duit!... Wie is 't nu die sacri ficiën doel voor U onderwys Wy katholieken, wy ondersteunen en ver spreiden '1 onderwys niet eigen beurs. De liberalen kunnen niets, tenzy met de beurs dér lastcnbetalers. Bïe lilHM'ale Mrliwolpeiiniiis. Die Jesuilen zitten toch overal lusschen!.. 'T zyn wederom de Jesuiten die de opstokers n van den liberalen schoolpenning waer- voor al de liberale gazetten zulk gerucht inaekten nog over veertien dagen!... Als ge pcist welke helsche uitvinding!.., De Jesuilen hebben aen kopstukken van de liberalen doen gclooven dal, als bel er op aenkwam van liberaal onderwys en van libe rale scholen te slichten, de liberalen hunne zakken en beurzen zouden geledigd hebben dal bel een plezier zoude geweest zyn om zien!... En eilaes!... 'T is wel van 't trommelke te slaen en 't fluitje te spelen, 't is wel van in de doctrinaire gazetten Ie schryven en te vryveri dat ze moeten geven in den school penning, de liberalen schieten niet af!... 'T is nu al dry weken dal de Journal de Gand en de Stad Gen\ al hunne liberale vrienden smeeken en bidden om toch hunne jonste te geven voor de liberale schoolpen ning. En weet gy hoeveel zy te samen lol hier toe bekomen hebben?.. Vyf honderd en zestig franks!... Daerin beslaetde milddadigheid van al de liberalen van het arrondissement Gent!... Ja, vyf honderd zestig franks!... Ziedaer wat die zoogezegde voorslaendcrs van hel onderwys te wege brengen als het erop aenkoinl uit hunnen eigen zak lebe talon!... En dal durven zy ton nog den naem ge ven van: de liberale schoolpenning! Wy geven dat een anderen naem, dal is: de penning van de liberale gladzukken! Alloiis, liberale jongens, gy hebt nog een keer geloond dat gy onbekwacm zyt van goede werken te doen als bel er opaenkomt van een klein olïerke te doen mei uwe eige ne penningen!... Wy kenden 11 daerop!... Wy wisten dal uwe inschryving voor de scholen, alhoewel hoogst opgewekkerd en acngemoedigd door al de doctrinaire gazet ten van hel land, ecnen zouden uit- gemaekt hebben, maer wy moeten bel be kennen, het 'gael vele onze verwachting te boven; nooit zou iemand kunnen peizen heb ben dat geheel het genlscb liberalismus te samen toch maer bet ellendig bagatellcke van franks zou kunnen verzameld hebben voor dienen fameuzen schoolpen ning!... en dat nog op den lyd van vyf weken!... 'T en is nog niet genoeg om een druk van d'arlikls te betalen dioden Journal de Gund incl zyn twee vuilblokken: de Stad Gent en Vader Cats geschreven hebben om de libe rale gierigaerds ecu wcing bert in Ic jagen Is het toen te verwonderen dat bet ljberacl dagblad van Brussel, de Gazette, inzyne kwacdhcid uitroept: Les libéraux sont des Graséeux!hetgeen op zyn goè vlaemscb wil zeggen: Al de glatte paelaen van verre of van by, behooren tot de liberale par tg! Neen, dal is ten minste geen wonder! liet volk kent ze dacrop al van over lang, maer beden geven de liberalen er nog een slaelke van dat tot biertoe alles overtreft en alle verwachting zelfs te boven gael en lot hunne groote vernedering zyn hunne eigene dagbladen alle dagen genoodzaekl die glad - zakkcry van 560 franks aen hun hoofd Ie schryven!... Het volk weet genoeg dat by de liberalen deuren en zakken gesloten zyn als liet er op aenkotnl van ondersteun en geld te krygen, maer tevens ziet het nog eens dal al die ge negenheid, al die voorstand voor het onder wys enkelyk bestael in woorden!... Geen duit dacrvoor uil hunne zakken te krygen!., 'T geld der katholieke conlribuabelen! Ziedaer den toevlugl van die mildigaerds! Ziedaer de genegenheid van die zoogezeg de vrienden van hel licht en van het onder wys!... Oh! les ladresl... Arresten van 19of van beroep van f.riit. Tribunael van Audenaerde. - Veroor deeling van het liberael dagblad voor laster jegens de broeders, lol schade en intrest en aenkondiging van vonnis in vcrscheide nieuwsbladeren. n Hof van beroep van Gent. Laster dui- delyk erkend doch vryspraek voor schade en intresten voor aenkondiging van vonnis in verscheide nieuwsbladeren. Vonnis in de Henaisienne alleen. Tribunael van Brugge. Zaek van sire Van Teslamenthove ofprocedurenhove alias advokael Meynne? Ilof van beroep van Gent. Eerste von nis. Veroordeeling der Paine lol 800 IV. en aenkondiging van bet vonnis in hel blad. Tweede vonnis. Nog eene veroordee- linh, omdat het vonnis maer een deel op de eerste bladzyde slaet, en het dagblad des Zondags in placls van in de week uitgegeven werd! De Eloile beige, wel gekend liberael dag blad, heeft na hel lezen van dit laelste von nis, niet kunnen slilzwygend blyven, en liet hof van beroep van Gent door den hekel ge- ha eld. Zoo bekwam deze weck dal Hof eene be- faemdheid door geheel hel land, welke lot heden zich builen de provincie niet strekte, en waervan zeker niet genieten noch het Hof van appel van Brussel noch hel Ilof van appel van Luik. Dc Journal de Gand is dc Journal van de ruitenbrekers, maer, men moet hel wel be kennen, hy slaet nog al dikwyls zyne eigene ruiten uit!... Wilt gy er een slaelke van hebben? Sprekende van dc raedsheerbenoemingen door de provinciale leden zegt hy: gelukkig dal de ministers tol hiertoe de aenbiedingen van den provincialen raed allyd versloolen hebben, want men zou in hel Ilof van beroep niet anders dan fanatieken vinden, die maer iels in 't oog zouden hebben: dc intresten der Kerk ten nadeele dergene welke aen- hoord moeten worden!... Is dal niet zyne eigene ruilen nilslScn? Ziehier wal dc Palrie van Brugge claer- over zegt: Het Hof van beroep van Gent telt h"> leden, allen behooren lol de liberale party, en ver scheidene zyn gekend als voor de fanatiek ste en de heetste koppen van hel liberalis mus; Bara heeft niet gezien, noch naer ou derdom noch naer talent, er waren verschei dene macl andere liberale kandidaten, met meer titels doch te onafhankelyk, en ieder- mael zyn deze verwezen om te noemen de onbekwaemste... hun liberalismus was voor hem de grootste titel: Plusieurs ontélé recrutés parmi la magistrature 1» plus igiiarc de lelie furon que le plus petit juge de paix de canton leur rendrait des points. Er zitten indal hof, zegt dc Pa- trie, raedsleden die onder 't betrek van be- kwaemheid niet in staet zouden zyn tégen den kleinsten vrederegter op te kunnen. Ziedaer den artikel welke de Journal de Gend nopens zyne eigene mannen op de maeg gekregen heeft. Mag men nu niet zeggen dat de Journal de Gand zyne eigene ruilen ingeslagen heeft?... En was hel voor hem niet beter le doen gelyk Neyt: zwygen is onverbeterlyk? Woensdag is de uitspraek van het tribu nael geschied in zake van den broeder Mar tial legen hel modderig blad de Stad Gent. De advokalcn van broeder Martial hebben den laster der Slad Gent doen uitschynen byzonderlyk in hel deze: Sprekende van de pligtigheid van broeder Martial, de Stad Gent zegde: Nu hebben wy stellige bewyzen.... en daerby naem, loenaem, bcdryf van broeder Martial!... Dc Stud Gent had stellige bewyzen van de pligtigheid van broeder Martial, zy deed hem by hel volk doorgaen als pligtig van de monslerachligsle daden; zy zegde dal zy nu stellige bewyzen had. En de man was onpligtig in alles! Als dal geen grove laster is! De verantwoordelyke drukker der Slad Gent is veroordeeld hel vonnis der veroor deeling in te Ivven, en 500 fr. voor kosten van plakbrieven en bekendmaking, dit alles op 50 fr. boete, le rekenen met den dag der veroordeeling. ■Suilen politieke. ROOM EN. Gelyk hel voorzien was, heeft de gouvernementele lyst in de gemeente kiezingen van Roomen gczegenpraeld, voornamenllyk door de ongenoegzame inrigting der katholieken, alsook door de lalryke menigte ambtenaren en bedienden, die hel nieuw bewind te Roomen geplaelsl heeft, en wier stem in handen des gou- vernements is. De liberalen van Roomen hebben, om hunnen zegeprael te vieren, eenen vryen loop aen de gevoelens van hedendaegsch liberalismus gegeven. Zy liepen in menigte onder de vensters van den katholieken kring en huilden daer vcrscheide malen: Dood acn de klerikalcn! Leve de pe- trool! Negen kiesagenten der liberale party zyn zwaer mishandeld geworden door liet grauw, hetwelk hen voor katholieken aenzag. Een dier agenten werd gedood, en een ander zwaer gewond. Dc oproermakers van Roomen hebben alzoo door zich zclven kunnen oordeel en over dc schoone uitslagen der heillooze grondstellingen, die zy het gedurig trach ten in te planten. De iiacl en hel geweld zvn wapenen die zich eindelyk allyj keeren tegen degenen, welke er gebruik van maken. FRANKRYK. Sedert dal de landraed in vakantie gegaen is, sluimert deStaelkunde in Frankryk, iedereen neemt de eerste dagen der vakantie le bacl, om zich van de werkzaemheden der laelste maenden wat uil te rusten. SPANJE. De oproerige Carlisten trekken te samen langs den kant vanSan-Juan de Luz. Don Carlos verblyft in den omlrek en hoopt, volgens er verzekerd wordt, eenen nieuwen veldtocht te openen, die eenen beleren uilslag zal opleveren. Nogthans zegt de Epoca dal de oproer geheel onderdrukt is in de Noordcr-Pro- vinlien, en dal hel niet lang meer zal du ren, ofhy zal hetzelfde lot in Calaloni ondergaen hebben. DUITSCHLAND.De byeenkomst die in den beginne der toekomende maend moet plaets hebben in Rerlyn lusschen de Kei zers van Ooslenryk, Rusland en Duitsch- land wordt veel in de dagbladeren van alle landen besproken. De duilsche gazellen zien er de grond slag in van het bondgenootschap des vredes; ieder der deelnemende mogend heden, zeggen zy, zal er hel voordeel uit trekken van door niemand te konnen aen- gcvallen worden; wie zou er durven aen denken, vragen zy, om Stalen aen te randen die 180 milliocn inwooners lellen, die krygskundig ingericht zyn, en vast besloten hebben malkaer by le staen? De mensch mikt, God beschikt; hoeveel bondgenootschappen, die onbreekbaer schynen, hebben wy niet eensklaps zien in duigen vallen? Dynsdag laelsllcden heeft de plegtigc prysdecling plaets gehad aen de leerlingen van Sl-Vincenlius kollegie dezer slad. Al de oefeningen welke op hel programma waren aengekondigd hebben uitmuntend wel uit gevoerd geweest en bewyzen een keer le meer dal in dal gesticht niets verwaerloosd is om aen de kinderen eene goede geleerd heid en levens ook eene goede opvoeding le geven. Ziehier dc namen der leerlingen die den prys van excellentie behaeld hebben in de verschillige klassen. LAGERE KLASSEN. Tweede ufdeeling. MM. Jules Breyne, van Yperen; Henri Des- camps, id. Eerste afdeeling. 1° Prys: M. Léon Doolaeghe, van Yperen. 2c Prys: M. Jules Peirsegaele, FRANSCHE KLASSEN. Tioeede afdeeling. lc Prys: M. Joseph Rarbier, van Yperen. 2c Prys: M. Emile Peirsegaele, Eerste afdeeling. 1' Prys: M. Charles Bekaert, van Yperen. 2-' Prys: M. Georges Basyn, van Brugge. Tweede afdeeling. 1° Prys: M. Henri Morlion, van ReBinghe. 2' Prys: M. Théophile Crabbe, van Locre. 3' Prys: M. Henri Vanderghote, van Yperen. Eerste afdeeling. 1' Prys: M. Henri Deryckc, van Vlamcrlin- ghe. 2« Prys: M. Louis Lctermc, van Wytschaete. SECTIE VAN KOOPHANDEL EN NYVERHEID. Eerste jaer. Prys: M. Emile Vcrrneersch, van Sl-Jan- hy-Ypcren. Tweede jaer Prys: M. Camille Rifflcl, van Brugge. U It ZAEK VAN 'T UBERAEL DAGBLAD «LA RENAISIENNE.» ZAEK VAN 'T KATHOLIEK DAGBLAD «LA PATRIE.» VRYSPRAEK DER PATRIE DOOR IIET TRIBUNAEL VAN BRUGGE. ZAEK VAN HET DAGBLAD DE STAD GENT. DERDE KOERS. TWEEDE KOERS.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2