Gtcdeyacrt nat'** N<-M i!chaci t,C BfiososM'Es^t'B*!;. Verleden Zondag, 6 October, was hel In Rousselaere do bedevaerl an al de parochiën der nieuwe dekeny naer den II. Aertsengcl Michael, patroon derslad Rousselaere. Zvne Hoogw. de Bisschop woonde die plegligheid by. Onmogelyk is liel liynn om cen Begin le nemen mei hel verhael dezer grooteen slali- ge geloofsbelniging. Een waer christen leger was daer bycen, een leger van christcne helden, nieuwe kruisvaarders, echte pel grims uit de eerste en vurige dagen der Kerke. Hunne 'hanniere was hel kruis, hunne uitrusting waren geloof en lief de, hun wapen was hel gched hun wachtwoord was hier een Onze Vader, een Wees Gegroetdaer een Magnificat, ginder een Miserere, somlyds ook het een en het ander; wal te veroveren en in te nemen was. waren Gods genade en hermher- ligheid voor de vervolgde Kerke, voor den bedrukten Paus en voor de zieke sa menie- ving. Om 2 1/2 ure moest de hedevaerlaengaen, en kwart voor den twee ure zag men langs alle straten de hedevaerders talryk opkomen. Het processiekruis ging telkens voorop, somlyds ook al omringd van pauzelyke vanen; al biddende en zingende kwamen de pelgrims de slad binnen, en langs alle kanten hoorde men het galmen en dreunen van de lofzangen des Heeren, welke door forsche mannestemmen en zoele vrouwen stemmen hemelwaerls werden gezonden. Voor de kerke begon de stoel zich (e vor men en op le trekken. Vooreen gingen al de mannengenootschappen van de verschillige parochiën, de dekeny van Rousselaereuitma- kende, na de manncngciiootscliappen van Rousselaere, al mei hunne vanen en eeretee- kens. gevolgd door hel heeld van den H. Mi chael, door de geesielyklieid en door Mgr den Bisschop. Daerachter kwamen de ver schillige vrouwengenoolschappen van Rous selaere en der Rousselaersclie Dekeny loebe- hoorende parocliicn Geheel den omgang van den Stoet is in de beste orde gebeurd, en overal heer,schlle eene diepe eerbiedigheid. 'T was kwart na den twee ure wanneer hel hoofd van den stoot voorhv do drukkerv van den Landbouwer trok. en kwart voor den vier ure trokken de laatste vooihv. zoodal de stoel eene lengde had van zeven kwartier uers of een tier en 45 minuten; en die cindeloozc menigte, dat aenhoudend gezang en gebed, die ingekeerdheid, die eenheid van gevoelens die op aller wezens te lezen stond, dit alles ontroerde diep en trof zelfs de onverschilligsten. T was kwart voor den vyf ure als Mon seigneur wederopopde groóle markt aen- kwam en de estrade heklom welke men er voor de omstandigheid opgetimmerd had. De lange stoel van hedevaerders bevond zich reeds daer, en den vrouwenstoet kwam ook nog gedurig aon. Al spoedig, was de markt met volk opge vuld. Het was eene menschenzee, en 't was regt zielverheffend om al die ontdekte man- nenhoofden en die vrouwen te zien die geko men waren om opcnllyk geluigenisse af le leggen van hun geloove. Zonder overdrv- ving mogen wy zeggen dat er daer voor 't minste dry-en-twintig duizend persoonen waren, onder mannen en vrouwen. Ry het zigt van al du; menschenhoofden, die zich even gclyk de köornaren van eenen wvden akker, soms ligtelvk en golvende bewogen, kwam er ons een lachje van com passie op de lippen voor die ongelukkige potters die dag in, dag uit, praten dat de J erke op sterven ligt en dal 'l geloove weg- l kwynt. Ach arme! en de flauwste katholie- 1 ken zyn nu helden geworden, en de ver- (I wadden keeren hy menigte lot den school der Kerke weder, omdat zy verstaen dal er door den heilzamen invloed der Kerke alleen nog redding voor de samenleving mogolyk is. Als de stilte wat -hersteld was en dat een ieder een slacn had kunnen vinden, ving Zyne lloogweerdigheid een pontificaal Lof aen, waerna hv het woord nam. en hield met krachtige slem eene zielroerende aen- spraek tot de vele duizenden. De eerbied- weerdigc Kerkvoogd nam voor tekst: Eert uwen Vader en uwe Moder. Zyne lloog weerdigheid he ft getoond dat wy voor hel gecstelyke, voor de ziel, ook eenen vader en eene moeder hebben, dal het is om die moeder, om dien vader le vereeren dal de gcloovigen van de dekenv Rousselaere zoü talryk zich in hei gebed veroenigd hebben, omdat lieden, hier ook, ontaerde kinderen; die sehynen aen hun doopsel verzaakt te hebben, de II. Kerk. hunne moeder, lasteren en vervolgen, en eenen allerhesicn vader, eenen eerhiedweerdigen grysaerd, die nooit niemand geen kwacd deed, te keere gaen,1 mishandelen, gevangen houden, en hem misschien de dood bereiden!... En wnerom hebben wy dien dag g-kozen voordie schoo- ne bedevaart"? Vooreerst omdat liet deoclaef was van den heiligen aartsengel MicliaëE beschermer van Rousselaere, en beschermer ook der II. Kerk. en dan de feestdag van O. L. V. van den II. Roozenkrans, feestdag die vele iniraken herinnert, bekomen door de voorspraak van O. L. V. en met die devo tie... De gcloovigen kwamen, om de be scherming van den aartsengel Michaël en de htilpe van Maria af te smeeken voor onzen grooten en zoo onderdrukten Pius IX. Paus, Vader en Koning, opdat hy welliaest moge verlost worden en de H. Kerke zegepralen.. Zy zvn in ontelbare menigte gekomen, en daeroni bedankt hen Zyne lloogweerdigheid uil gansclier lierle, en na allen de Pauzelvkc benedictie beloofd le hebben,geeft hv aen de ingetogene scharen zynen bisschoppelyken zegen. Daerna scheidde die ontelbare menigte zeer le vredon uiteen. Nooit zal men dien schoonen dag verg 'tcn en vast zeker zal St Michaël hem ook aller best onthouden, en voor Rousselaere en om streken eene kloeke beschermer, voor Paus en Kerke een mngtige voor-preker zyn. Leve Pius IX. Pans en Koning! Eene depeche is naer Roomen gezonden om aen Zyne Heiligheid den Paus, die schoone plegligheid mede te deelen. Lijst der Jureën van het arrondissement Y/terenwelke geroepen zyn om te zete len in de 1 serie der 4<" zitting van 1872, van hel Assisen hof van Wrslolaendcren, welker opening den 4 November zal plaets hebbenonder het voorzitterschap van M. Meghehjnck. MM. A. Donck, brouwer. Yperen. Van der Stiehele de Mailbus, grondei- naer, Yperen. A. Struye-Vandenpeereboom. id. Ype ren. A. Lambin, notaris, Yperen. B. Botave, notaris, Meessen. Men schryfl ons uil XVervick dal M. Vuyl- steke-Tack, oud-notaris, Zaterdag 5" dezer, aldaer godvrochtiglyk overleden is. M. Vuylstoke was in ons arrondissement wel gekend en vereerd om zyne verkleefdheid aen de goede zaek. Langen tvd. zoo lang immers als hel zyne licliaemskraelitdn toe lieten, was hv Voorzitter van hei katholiek kieskomiteit van Werviek; en in die hoeda nigheid heeft hv niet weinig meègeholpen om de bewarende party te doen zegepralen in zyne stad en in 'l arroddisscment van Yperen. De liefde en de dankhaerlieid van alle ka tholieken volgen hem tol in zyn graf toe. Eïesiie vreeatélyke zielitc. Er hcerscht te, Rerlyn eene ziekte, die langen lyd in Frankryk geheerschl heeft, nameivk de Jesuietenvrces. De heer von Ris mark is er zoodanig van aengelast, dat men ongerust moet worden over zyne politiek. De ziekte begint met hallucinatie, en kan eindigen met de gevaerlyke daden van eenen krankzinnige; dikwyls echter bepaell zy zich tot het doen begaen van belachelyke daden. Wy hebben allen te Parvs een man, een minister, een geletterde, een lid der acade mie gekend,die nu en dan aangevallen werd door die vcrschrikkelyke ziekte: de vrees voorde Jesuietcn. liet was een goedaardig en «eestig man; maer deden zich de aenval- len der ziekte gevoelen, dan werd hy on kenbaar. Eens was hv een bezoek gaen brengen aen eenen vriend, die zich op zyn buiten- verhlyf hevotid, en een beroemd geneesheer en daerbv hekend was in de wereld en in alle academiën. Na dat een geheele dag in feesten was doorgebragt en ieder naer zyne kamer was gegaan, hoorde men op eens een groot gedrnish in het kasteel; het werd ver oorzaakt door den politieker) letterkundige, die, in plaets van naer bed te gaen, bezig was met alles overhoop te werpen, de meu belen van hunne plaets te nemen en alles te onderzoeken. Wat deert u, rnyn vriend? riep de geneesheer, die op hel gedruisch toegesneld was, wat is er gebeurd? O, cr zyn Jesuietcn in myne kamer, fluisterde de ongelukkige, doodsbenauwd, zynen vriend in het oor. Zoo? antwoordde de geneesheer, wce> genist, wy zullen de verfoeilyke Je suietcn welen le vinden. En ook de geneesheer begon alles ledoor- zoeken. Na dat hy daerniede eene halve tier bezig was geweest, en de geleerde inmid dels uitgeput van vermoeijenis op eenen stoel gevallen was, riep de doctor: Welnu, ik ben gerust, er zyn hier geen Jesuieten. De andere was maer half overtuigd en zegde zuchtende: eilaes. zv weten zich zoo goed te verbergen; zy zyn zoo slim! Echter stemde hy er in toe te gaen slapen; de koorts verdween, en door geen enkelen Jesuiet werd die geleerde dien nacht ver ontrust. In dien toestand openbaert zich de ziekte, zoolang zv zich bepaelt tol hel bespotlelyke. Maer zv kan woedend doen worde, en of schoon dan nog belaehelyk, is zy zeer ge- vaerlyk, vooral wanneer de aengelaste mi nister is van eenig protestantsch of philo- sophsch ry k. Dit is hel geval met von Bismark. De ziek te heeft by hem den hoogsten graed bereikt, en er is vrees voor den Paus hygekomen. In dien toestand is de ziekte ongeneeslyk. Door deze dubbele vrees werpt von Bis mark Dnitschland overhoopzooals onze geleerde liet zyn kamer deed. Er zvn voor hem geen Jacobynen of petroleurs; er is slechts een gevangen Paus in het Vatikaon. Dal. is zyn vyand. In eenige kloosters zyn eenige honderde* priesters, die de jeugd on- derwyzen en voor het volk prediken, en von Bismark vraogt hulp hy hemel en aerde te gen die vreezelyke verwoesters van het duit- sche ryk. Is de ziekte tot dien graed gestegen, dan is zv een vcrschynsel, dat gewoonlyk slecht eindigt. Het kan gebeuren dal de woede in idiotisme overgaet: treurig einde van een genie! Voor de Kerk bestond waren de werklie den, die men dan den iiaem van slaven gal', toch zoo ongelukkig. Er waren meesters die uit plezier den ee nen werkman van den anderen deden om hals brengen. Hel was barbaerseh en wraak roepend. Die ontaerde meesters worden lot heden toe nog veracht en vermaledyd. Doch men denkt niet dat cr in deze eeuw ook zulke wreodc wangedrochten leven. Inderdned, er zyn meesters en dal groote en magtige meesters, die niet alleenelyk hunne onderda nen gelyk slaven, een legen een. twee legen twee, tien tegen tien, maer die er duizend tegen duizend, honderd duizenden legen honderd duizenden lol ter dood toe doen vechten. Wat nog erger is: die wreede monsters geven feesten en dansparlyen, drinken en brassen terwvl dal zy hunne onderdanen, erger als wilde dieren, malkanderen doen verscheuren. Achtbare lezers, gy slaet hierover mis schien verbaesd en gy zegt in uw bert: dal zyn leugens! Dat zyn gcene leugens. Hel is echte waerlieid. Dn gebeurt telkens dal er oorlog is. Edacs! men peisl daer niet op. Verre v.m daer. Men pry st en verheft de ge neraels die in de oorlogen door branden en moorden den zegepraal beliaeld hebben. O, wat zyn de inensclien bv lyd verblind en boosaardig! Wanneer zullen zy begrypen en gelooven dal oorlog voeren eene b.irbaersclie en bees tige daed is en dat de soldalen menigmael onredelyker behandeld worden en slechtere daden moeten uitvoeren als de slaven in de oude tyden? Dat de Heer ons beware van dien oorlog en dat'de wetgevers ons verloss<n van den slavendienst en van de groote legers! iSiiifc-iilaittllMcli nieuws. ROOM EN. Hel frunscli dagblad de Unicers, deelt een brief uil Roomen mede, waerin er gehandeld wordt over liet zoo dikinaels besprokene ontwerp, betrekkelyk liet uit- wykeu van den Paus, uit de Eeuwige Stad. Op 29 September, zegt die brief, ontving Z. II. kardinael Bonnecliose in gehoon, en ua hern en de gecslelyken die mede waren gezegend le hebben, zeide de heilige Vader aen den kardinael dat hy hem eene gedachtenis wilde mede geven: hel voorwerp beeft in zyn eigen kleine weerde, voegde de Paus er by, die weerde is begrepen ui liet inziglvan den gever daerna sprak hy over de gezegdens nopens zyn vetrek uil Roomen. Als ik daer op nadenk, zeide de II. Vader, herinner ik my altoos deze roeren de gebeurtenis uit het leven van den H. Petrus. Als de prins der Apostelen, om de vervolging te ontvlugten, uit Roomen trok, ontmoette hy, nabv de poort Sinl- Sebaslien, Onze fleer in persoon die ge heel bedrukt zyn kruis droeg: Heer, waer gnel gy naertoe? riep de II. Petrus; Ik ga naer Roomen antwoordde Jcsus-Christus om op nieuw gekruist te worden. Petrus verslond wal dit zeggen wilde, zegde de II. Vader, en hy bleef le Roomen in 't midden der vervolging. Ik wil het ook alzoo doen, uil vrees dat de Heer, moest ik nu Roomen verlaten, my hetzelfde ver- wytsel zou toesturen. Welnu 't is deze gebeurtenis die zeker maer eene legende, docli eene chrislelykc legende is, welke ik i) ter herinnering geven wil. Daerna schonk Pms IX een rood donsjen. met zyne wapens versierd, waerin een kost baar kunstgevrocht zal,op hetwelk hovcn- slaende verbad afgebeeld is. Die brief bevestigd klaer den vasten Cj &«9Ü«!ïSaÉ4'!!8.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2