l> (lilcii. Ziiiiliiar wal wy le antwoorden hebben. l"De Communards en de revolutionnai- ren, als zy brandden, moordon, plunderden hadden geheel hunne klerikale opvoeding vergeten, en geen een van hare lessen ge volgd;'t zv dat hunne familie ze bedorven had, of dat ze "T gouvernement heelt laten bederven, door liberale zedelooze, goddeloo- ze, eerlooze gazetten en schriften. 2" Al de Communards en revolulionnai- ren hebben verklaerd dat zy liberael waren, dalzy hunne gedachten vonden in de libe rale gazellen, en inderdaed hunne moorde- rven, branden en plunderen was meest tegen priesters en kloosterlingen gepleegd. 3° De Communards en de revolulionnai- ren zeggen, gelyk de liberalen; dat de klerikalen dwingelanden zyn. Dat de godsdienst uil de politiek moet gebannen zyn. Dat de H. Kerk geen leering te geven heeft op de slaelszaken. Dat de Jesuieten weg moeten. Dat de Jesuieten de men- schen verdoelen, dal de geloovigen, naer Paus noch bisschop luisteren moeten dat elkondeen leven mag lyk of hy sterven wil, vrydenkeren vrylever zyn, enz. enz. 4° En is 't geen waer dal Garibaldi, Gam bol la, Cluserel, VermozeJ, Vermerscb, lyk Jules Simon, allen gelyk declameren, 'l volk ophitsen legen al wal religie is? Dus ik besluite dat de Communards en re- volutionnairen nare familie van de liberalen zyn, en dat alle liberalismus noodzakelyk communards en revolutionnairen moet voort brengen, Ja, 'l is in de liberaalste stêe van Frankryk dalzy uitkomen en groeijen!.,. Is het niet klaer? 'T is nog vele te zeggen, om de dommig heid van de liberale redeneering te doen zien; maer achter van dage zal er nog tyd zyn, hope ik! Een beetje 't eene en 'f ander. De Toekomst komt nog een keer met eenige kale excusien voor don dag, waerom dat ze onze uitdaging niet aenveerden wil. Nogthans wy doen ze nog eens en zeggen: Wilt gy regtzinnig redeneeren over de ge schiedenis der Jesuieten, wy zyn bereid om bet te aenveerden, 't is gelyk op wal voor punt, en wy zyn zeker dal elkeen de valsch- heid en de leugens zal zien van de liislorie- schryvers die de Toekomst te rade is gegaen. De filosoof van Poperinghe doet ei- uiteen! Maer hy heeft tyd. zegt men, er zyn geen zieken meer of wel de zieken en zoeken hem niet. Men is schuw van filosofen. Wervick heeft twee korrespondentien voor de Toekomsten 't zyn me de gastjes! Zy weten zoo min van eene penne te houden Me l'üsfitr. of van waerlieid te zeggen!... T is een, by voorbeeld, die verzen geeft, die hy te Wer vick gezien heeft, zegl hy. Eu zv komen van Meenenü... Voor't getal vaendels,'l waren der zes, zegt hy!.... Maer wat sIles te boven gael, luistert, 't is lettei'Iyk: Veertien ingeschrevenen maakten er (van liet banket.) dee! van. waer onder een TwiXTiuTAi. zwarte driet :itenmedebegre- pen de hoeren van Co men, Wueslen Gheluwe en Meenen Als ge alzoo kunt peizen, alzoo kunt schry- ven en byzonderlyk alzoo eg ff eren en alzoo liegen, gy zyt weerd van hoofd- en knie gebogen schoepoetser te zyn van ieder gulden ezel des lands!... 'T is walgelyk! Ouf! Pouah!... Mynheer de Lantslieere beeft, op zyn onverwachts, een bezoek gedaen in 't ge sticht van den Kanonik Maes te Brugge,)en hoewel onverwacht, by heeft alles zoo net, zoo proper en zoo geschikt gevonden, de zieken zoo wei bezorgd en opgepast, gevoed en gelogeerd, dat by herhaelde malen zyne verwondering en tevredenheid te kennen gaf. Hoe zou hel zyn I'Yperen?... Komt er daer nooit geen rapport over? 'K zou het een keer willen zien! De feuilleton heb ik in verzen moeten klakken, want 'l was in verzen dat de 'Toe komst de Pastors laekle en ze lesse gaf. 'T was lange dal. ik geen geinaekt en hadde; maer wil de Toekomst nog Destanbergen zoeken, wy gaon nog verzen zoeken! Cor i'es g»oai ilef ien. Passchendaele, 16 October 1872. 'K was over acht dagen een beetje te late; maer 't en is er niet by verloren. 'K hadde geern een woordeijo op de Toe komst gozeid, en lyk of t' Nieuwsblad doel, niet puntjes uiteen gedaen. Zoo, doet al uw bril aen. en gy Phlippe, vooreerst, want wonderlyk is uw bril. Ivk 'l hoedje van Eortunatus. Primo das ten eersten. De Toekomst zegt dat de benoeming van burgmeester, te Passchendaele, m 1872, eene parlydige be noeming is. Wie is er daer burgmeester benoemd? 'T is M. Bayart, die sedert 'l jaer 30 te Passchendaele gekozen is, dikwyls met een parigheid van stemmen, en alt yd met bet meeste getal, en nog de laetsto keer van al. M. Bayart, die door Leopold zelve gede coreerd was, hoewel by katholiek is. M. Bayart, allyd burgmeester genoemd en hernoemd, door al de roinisleriün van se dert 't jaer 30 tot aen 't ministerie Bara. M. Bayart, dien elkeen op Passchendaele voor burgemeester hield, de dry jaren dat Me Toeiionisl. BIiï fastoi*. De Redactie, Barn geen burgmeester eu noemde, of wilde genoemd hebben, of koude noemen ol ge noemd hebben, volgens zynen zin. M. Bayart nu is nog eens burgmeester ge noemd, en die benoeming zou parlydig zyn? Men moet onboschaemd zyn om bet te pei zen, ver van te drukken. Maer wal er parlydig was: 'T was de benoeming van Phlippe, door de genade en gratie van Heer Carton, onder de dwinglandy van Bara, 't jaer als men schreef 1869. Phlippe enfin, die Phlippe met name e® daed, Phlippe was, Phlippe is en Phlippe sterven zal, Phlippe hoven al wal gy Phlippe kont boeten, Phlippe van Carton, Phlippe van Bara, die van Melchior zoo geplilipl wierd, en Passchendaele dry jaren lang zoo phlipte. Philippe, die 3 kwart van 'l dorp woont, en daer, t'ende straten waer een greffier on- trouwig en al zweeten door geraekte, mee- nende dat hy misleid was,in zyn kazakke gedompeld zat. Phlippe, eenige keeren gekozen door de hulpc van M. Bayart: Namelyk in 1866.dat geheel Passchendaele hem in zyne kazakke wilde laten. M. Bayart had compassie en Phlippe zetelde voort. Phlippe, die al zvn trouwe stelde, om te administreren, in Melchior; en in zyn toover- bril, die nogthans op geen Fransch en paste. Phlippe, die van herle was lyk van geest, bitter kleene,durfde,na dry jaer M.Bayart verwezen te zien, tegen alle gedacht, alle goè gevoelen, alle erkentenis, alle groot moedigheid, durfde alleen in de regentie burgmeester worden, tegen den wille en den zin van al wat te Passchendaele versland heeft. Phlippe, zeg ik, wierd kromgebogen sla ve van Melchior, Carton en Bara. En Phlippe alleen van zyn gedacht in den Raed, wierd burgmeestér en hy lieerde 'l, en Phlippe brilde en zetelde zonder politie! Dal noem ik eene parlydige benoeming, eene benoeming die walg en afkeer wekt. 'T is nog een puntje of twee. maer Pas schendaele zou te vele plaetse beslaen in 't Nieuwsblad, wy gacn wachten lol den naes- ten keer. X. vlacmsch kan spreken dan de correspondent, indien deze spreekt gelyk by sehryll. Ongelwyfeld zal M. X. nu alle weke èen artikeltje zenden om den nieuwen burgmees ter door den hekel ie balen. Hy beeft immers zynen tyd niet meer noodig om programmas te maken waerop in groole letters te lezen staet: Les tambours iutteront (du verbe batter) et des fonta'mes alumentées (met twee li.) désaetéront (du oerbe desaeter). Hy zal 't hem brengen nu in zuiver vlaemsch en artikels uitgeven van veertien reken waer- van twintig die niets en bcleekenen. Verwacht is by voor antwoord, telkens dat by redens spreekt die van Sint-Anne, by Korlryk, nieten komen. Wervick. De wcrvicksche correspondent van de Toekomst schryfl een artikeltje getiteld: l)e Burgmeester van Wervick. Een meester stuk, s'il vuusplait! Ware het zoo lang niet, hel zou de moeite weerd zyn van het op te nemen in uw Nieuwsblad, om te toonen hoe correspondent X de waerheid zeggen kan en bassen op de dry tuiten. Hy heeft leute, de correspendenl! Geen wonder, en niemand zal 't hem overjonnen. Meer als dry maenden den rouw moeten dra gen over de schielyke dood van T liberalis mus in Wervick, en treuren, en zyn spyl verkroppen, 't is lastig en schrikkelyk! Hy meent zeker den dag van verryzenis geko men te zyn; proficiat! Ilael uwe schade dan in, lol plezier van die u lezen en zeggen: Weerd u, jongen, lange genoeg hebt gy ge- kreeschen; lacht nu maer kakebreed. Onder andere dommigheden welke by vertelt, ziel bier een van de schoonste: Men ging daarna na (sic) Sint Paul waar bet banket plaats bad. Veertien ingeschre- venen maakten er deel van, waaronder twintig zwarte drie tuiten, medebcgrepcn de heeren (drietuiten zeker) van Comen, Waeslen, Gheluwe en Meenen. Dal is zielroerend: een banket van veertien mannen wacran twintig drietuiten deel ne Waer moet men hem zenden die zoo wel lellen en schryven kan? Valt dan nog uit legen oenen Burgmeester die veel correcter Moleiinyvevlieid. Coucliant de Mons. De houding der markt verandert niet. De vraeg vloeit langs alle kanten toe, en de eigenaers van rnynen zyn gedwongen ze af te wyzen, omdat zy nog veel verbintenissen hebben en dat hunne voortbrengst niet in evenredigheid is. De verzendingen per spoorweg zyn zeer leven dig en men mag van nu af aen zeggen dat zy beperkt worden door bet aenlal wagons die men kan Krygen. liet materieel ontbreekt overal, bet vervoer van beetwortelen is begonnen, en de gewone ellende zal zich voordoen. De ladingen up schepen zyn la- inelyk gevolgd. De prys der kolen en degene der loonen zyn altyd zeer vast, met neiging naer opslag. Men verhandelt de gaillelten en de gaillelleries van 30 tol 32 fr. per 1000 kilos, loul-venant 20 tol 26 fr., en de fyne van 17 lol 20 fr. De prys der vracht is wei nig veranderd. Bassyn van Charleroi. De toestand blyft gelyk overvloed van bestellingen, waeraeu hul steeds moeilyker wordt te vol doen. Een aenlal maetschappyen zyn ver bonden boven helgene zy van nu lot 31 December zullen voortbrengen. Men ver koopt de lussehensoort van houilleenvan gaillelleries van 24 tot 26 fr. De kolen- inynen blyven insgelyks zeer vast voor tout- venanl en fyne, daer deze soorten tamelyk gevraegd worden voor hel buitenland. Voor de vette kolen is helgene overblyft aen den koophandel zonder verbintenis verkocht, aen veel hoogere pryzen dan de koersen. De briquetlen zyn gevraegd aen 28 fr. zon der vorkoopers, daer er koopwaer ont breekt. Voor de coke zelfde schaerschheid en gebrek. Bassyn van Luik. De vette kolen wor den 20 en 22 fr. gekoteerd, de coke 46 en 60 fr., of liever men spreekt niet meer van den prys der fabriek kolenmen tracht alleen ze te krygen. Nogtans zyn de kolenmynen er verre af, hunne voortbrengselen te ver- koopen aen die fabelachtige pryzen, en daer de uitdelving in plaets van te vermeerderen beneden de voorzigtcn blyft, zyn de be- schikbaer blyvende hoeveelheden, nadat aen de verbintenissen voldaen is, bclrekke- lyk zeer gering. ISuilciiIaiulscli nieuws* FRANKRYK. Donderdag laetst was de permanente Commissie van den franschen Landraed vergaerd; de heer Thiers was er zelf met twee zyner ministers tegenwoor dig; dit alleen is een teeken dat er over belangryke vraegstukken te handelen was; de heer Thiers heeft de gewoonte niet zich naer die vergaderingen te bege ven. De President heeft inderdaed in die ver gadering verklaringen gedaen die van het hoogste gewigt zyn; sterk keurde hy de redevoeringen en leeringen van Gambetta al, en bekende dat die redevoeringen kwaed deden aen de betrekkingen tus- schen Frankryk en de vreemde mogend heden. irt tsaapaamaoBÊEiam IÏ4' Tock«miist. Wanneer er kiezing is men vraegl u Wie of men 'l besle kiezen kun. Ze komen naer uw liuis geloopen En spreken u daer vriendlyk van. Dan geef hun raed en, als opinies, liet dat en raekl u niemendal. En kies met uw parochianen, Ja kies den besten van u al. De bisschop zal 'i u wel vergeven 't En is daermêe geen kwaed gedaen. God zelf heeft dit bevel gegeven Aen zyn getrouwen onderdoen. Wanneer er kiezing is, dan werk ik Dat elk voor 't goede Jtiezen zou 'K en laet geen een verloren loopen, Maer myri geweien steeds getrouw, lk raed en zeg by elke kiezingo: (i Parochianen altemael, Gy hebt eon ziel.gy hebt uw g'loove, En stemt toch nooit voor 't liberael. Myn bisschop kon'tmy nooit vergeven, Moest anders ik myn pligt verslaen, God zelf heeft dit gebod gegeven Aen zyn getrouwen onderdoen. j En moest ge alzoo uw dorp beliandlen, 'T genot van zalig zoet geluk Zou al uw stappen vergezellen, Gy zalfdet alle pyn en druk! Iets dat alleen u droefheid bacrde, Iets dat alleen u deed verdriet; Het ware van te moeten denken; Zoo menig Pastor is zoo niet. De bisschop zou 't u wel vergeven, 'T en is daermêe geen kwaed gedaen. God zelf heeft dit bevel gegeven Aen zyn getrouwen onderdaeu. lk zoek myn heil en zoetste vreugde, ln 't kwyten van myn pastorspligi: 'k En hen maer blyde, ende zalig Als ik myn kudde in deugden sticht, En moet ik nu daerom vervolgd zyn Ik peize: 'k heb myn pligt gedaen En 'k hel) het lot van myncn meester, Als een geirouwige onderdoen. De bisschop kon 't my nooit vergeven, Moest anders ik myn pligt verslaen: God zelf heeft dit gebod gegeven, Aen zyn getrouwen onderdaeu! men!

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1872 | | pagina 2