1 I II 1; I I zyn versland, lyk zyn neus en mond. wik kelt, en davert en wringt dal liet nievers vast opstaet!... Een slag van de meulen is zoo droef! Hy iieeft geloogd met neus en mond; men zou peizen dat lielaen de oogen is dat hy toogt; maer niet te doen, 't is aen de ooren dathy wyst met neus en mondAurcs ha- bent, zegl hy, el non audienl, zy hebben ooren, zegl hy. en zy en hoorei) noch neus, noch mond!... Dal is nu de laetsle methode van onder wijs: met neus en mond wyzen om te doen hoor enök/uitspeelder!. Al 'l overige is even dom, even onnoozel, en in francmacon's fransch, mag men nog een keer zeggen: II faul toujours èlre en admiration devant la bclise humaine. Men moet allyd stom slaen voor de dwaesheid van 'l menschdom. Als nu de mirakelhalers zoo verre gebragt zyn dal hun laetsle woord is: wy lachen er tneêl 't mag ons toegelaten zyn le zeggen dat zy t'enden zyn, en bygevolgdat 'l mira kel van Salette vaste is! 'T is daer dat wy wilden komen/T ware met al de liberale lasteringen, spotternyen en blasphemien 't zelfde, moesten ze wy eens beredeneeren. 'T ware eiken keer een lach, maer een grinslach, die 't laetsle zou zyn by de libe rale magisters! Leert daeruil, lezers, dal volkje naer weerde schallen. Leert waer de botleriks zyn!... wysmake dal de Paus in een donker kot op strooi ligt... Dat en heeft nooit in 'I Nieuwsblad gestaen, 't is nog een koer een van hare botte, domme leugens, die heure lezers plezier kunnen doen, want zy niet on noozel zyn! Een beetje 't eene en 't amler. Vil onze zakken! De Toekomst en is lyk niet een beetje se vreden over de woor den die wy haer zeien op heur onbeschofte roep van« uit onze zakken! 'K zog nog? de libernlea hunne zakken zyn voor alles digle gesloten, en 't is met volle regt dat men van hen zegt: Pelt een kei?. Ja willen ze een liberael onderwys, 't is met onze kluiten! willen ze liberaelachlig den armen helpen, 'l is met katholiek goed!.. Dwingen ze arme menschen, 'l is met katholiek goed! Willen ze liberale theaters, 't is met onze centen!.. Willen ze liberale kerkhoven, 'l is met de centen van katholieke burgers! En geraken ze niet verre geno< g. Zy stelen de katholieke beurzen, enz. enz. JDus nog met regt zeggen wy dat de beur- zesnyders by ons niet en zyn. Wat zouden ze kouten van uit onze zakken! Daerop heeft de Toekomst, allyd heur antwoorde gereed; 't is Langrand, 't is van testamenten enz. In den bank van Langrand, 'l zyn libera len meest die den uil gepluimd hebben, en 't zyn dekatholieken die verloren hebben. Testamenten, 't is Bara, die lestamenlver- valscher is!... is 'l genoeg! kluilspeelder van de Toekomst, die ook met onze kluiten speelt! Jesvieten. De Toekomst schryfl een artikel de fond en zy en bezit haer zelvcn niet. Geheel de wereld gaet vergaen door de Jcsuietcn. De sukkclaresse zingt dat lied je achter al de goddeloozcn, de ketters, de geloofsverzakers; 'l is 't liedje van Voltaire, 't liedje van de Jansenisten, 't liedje van de slordige filosofen, 't liedje van den protes- tantschen Bismark, 'l liedje van den italiaen- schen roover, 't liedje van de geuzen 'l lied je van de parysche Communards, die nog laetst Jesuieten doodschoten. Ja, 't is ook 't liedje van al de llyacinlhen en Opsomers. Is dat geen schoone compagnie voor cene Toekomst? De Paus op strooi. De Toekomst en wenscht niemand op strooi, zegl ze, 'l is waer zy wenscht lyk de Communards: d la lanterne! Maer, zegt ze, wat wy ook niet wenschen, 'l is dat men arme sukkelaers Correspond en tien. Wilt de poperinyselie libera len zyn. Wat is een liberael? Aciikoiidijeinp; uit l'opci-inglir. Ecu Fccnl ci» Chiczc te koope. Sfilils nieuws. Theater. Onze stad heeft waerlvk het rampzalig voorregt zedeloozc slokken le zien opvoeren, in zyn fransch tooneel. Na den Lion amoureux, na Orphée aux enfers en andere diergelyke, hebben wy Dyssen- dage laetst de verlooning gehad van La belle lléléne. Die fransche chvaesheden zou den moeien onverlet blyven, ware't niet, dat zoo menige dochter cn jongeling by die schaemtelooze verlooningen eere en zeden verliezen. Zonderaerzelen zeggen wy: klee ding, gebaren en uitdrukkingen, waren verre van goede zeden le stichten, 't was, om 'l woord le zeggen, al oven schandalig, 't is spy lig dat de waterzuchtige Vtaemsche Sterre, ons die fransche tcmpceslmakers op den hals getrokken heeft. A propos van de Vtaemsche Sterre, zou haer geschil met de actrieen nog niet veref fend zyn, en zonden hare tooneellisten nog niet overeengekomen zyn om te weten wie van hen de rol van judo zal vervullen in de man die de kas houdt De Magis ter-souffleur, zou ons daerover kunnen inlichtingen geven. Hoe zou het slaen melde demissie, is ze al enendreerd? Men zou zeggen dat de sterre ongelukkig is in hare zending om onder de kinderen van volk moedertael en vlaemsche goede zedente doen bloeijen! T is de Toekomst diespreckt van die zending!... 'T is mooi he! O ui eest ca. Hoeveel O ui eest cu's er zyn onder de burgerwachten van Ypcren, moet ik vandage zeggen, llewel 't is zeker dat zy dunne gezaeid zyn. Zy zeggen al dat hel gemakkelyk is voor den Vice-president van brieven te schryven aen Colonel David, en te spreken van zyne tytels oudo/ficier, oudcapitein enz. enz.; maer'k zou hem willen zien gaen, met de twee Qui c'est gas, met ransel en bagagie voor drie weken zand gaen eten in 't camp van Beverloo!... Zyn vaderlandseliliefde zon leelyk besloven worden. 'T en ware zoo gemakkelyk niet of tam boer-majoor spelen in burger, als ze te scbuiveschietinge trekken. Daerby als ge 't buis komt met compagnie die u maenden geplaegd heeft, 't en is ook niet lekker. 'T gaet beter een brief van een ure en half atlezen op de vaderlandsliefde op den point ddionneur cn le cceur liberal dat en plaegt ook maer deze die 'l hooren moeten, en O ui c'est ca roepen! Maer die onaengenaemheden, men zou er niet van spreken, ware 't niet van ernstiger bezwaren, die zoo een pruisenleven mee brengt. Inderdaed dry maenden lang uit zynen handel, uit zyne nyverbeid en bedryf zyn, om soldaetje te spelen, geldverkwister), en gezondheid verliezen met de zeden dik wyls, dat is ernstiger; en men moet geen rekening houden van zoovele burgers, en burgers kinders, om zoo een soldatenspel le vragen. Wat zou bvvoorbeeld, een vader doen, indien, lyk of'l zyn kan, zyne dry zeuns.die met hem werken, en den handel helpen begaen, alle jare dry maenden lang, te Be verloo sleten?... Zyn huis sluiten zeker, en leven met den dauw des hemels, ofwel met de gloire militaire, die zy tie dry zonen zouden zenden! Hoor, 't is waerlyk belachelyk! en 'k peize dat de brief voor de garde-civiek, niet meer uitwerkselen zal hebben, of naer den minis ter gaen om absolutie!.. De O ui c'cst cu's zyn klein in getal!.. Dat is zeker! Concert. De muziekfecste van Maen- dag avond in St-Laureins heeft eenen aller grootsten by va I gehad, by alle kenders van muziek. Nog eens was er een deftig en lal- ryk gezelschap, en geen een die hem ver droten heeft van ten 7 lot omtrent 10 uren. Alenwk over Europa. Tusschen Engeland en Rusland en zit het niet wit. Rusland wint altyd in, al Asia, en ge- raekt allengskens naer van Engelsche bezit tingen. Reeds was er een pael gesteld waero- ver de Russen niet gaen moglen. Maer zy trachten algelyk er over te geraken. Enge land heeft gereklameerd en na eenige onderbandelingon is men half en half over eengekomen. Voor'l oogenblik en is er niet te vreezen. Maer '1 is een van de zwarte puntjes, zou Thiers zeggen. 'K weet niet water zou lusschengckomcn zyn in de betaling die Frankryk moet doen aen Pruisscn. Thiers gaet naer Weenen, zegt men, om daer te confereeren meteen gezant van Pruisscn. Niellegenslaende Frankryk zoo neerslig is om te betalen, 't scbyntdat er algelyk meer als een zwart plekje zil. De groote reden, zoo het schynt, is dat Pruisscn beweert hem te mueijen met de politieke in Frankryk, tot dalde vollebetaling gedaen zy. Thiers krygt een lesse eiken kecre dat hy wat te naer van Gambetla komt. Pruisscn en llalie komen overeen legen Z. II. den Paus, en tegen de kloosterorders. Zy zyn alle twee ontevreden cn gram dat do De poperingsclie liberalen zyn slaven van Men- heere. Wy hebben dat betoond inden num mer van Zondag laetst, en 't meeste deel van de Popel inglienaers hebben moeten bekennen dat tiet de waerheid is. Nogthans, er zyn twyfels geko men en opwerpingen dewelke wy geheel geern aenveerden 0111 ze op le lossen of te bestryden.- Men zegt: hoe kan hel een slaefzyn van «Menheere». zulk een ofz uljt een, die tegen menheere uitvalt ej» schandige zaken van menheere aenhaelt, en nogi thans aen de liberale party met tiert en ziele toe behoort? Wy antwoorden: dat al die uitvallen tegen menheere, (somtyds wel lasterend eu vuii) daerop «iikomen: Wy achten menheere niet, maer wy hebben hem noodig voor de kiezingen, daerom lyden wy hein, loven wy hem, stellen wy hem zoo boog als wy kunnen, niet uit achting voor zynen persoon of voor zyne daden, maer vooi den intrest van de party. Welnu, welk meerdere slaverny kan men uitpeilen dan deze, van menheere le beklappen en te laken, wanneer men nogthans wegens hem de ootmoedige dienaer is in al wat kiezingen en bur- gerlyk beslier aengaet? Of wel, gy gelooft uwe las teringen en beschuldigingen, en dan moet gy men heere bestryden en met al uwe n».igt van woorden en gezag verwyderen van alle posten van eer en,, vertrouwen. Of wel gy gelooft niets van al lielyene gy zoo dikwyls tegen hem babbelt en pi act, en dan zyt gy laflierligliaerds, en slaven meer dan ooit. Ja, de poperingsclie liberalen zyn slaven van menheere en uiels anders; zelfs deze die hier en daer tegen menheere uitvallen zyn nog de meesteen verfoeijc- lyksle slaven van al. Zy doen kwaed eu zy weten dat zy kwaed doen; zy zyn slaven en zy weten dat zy slaven zyn. Misachting voor zulke menschen: zy hebben noch woord, nocli eer, noch princiepen. Hel zyn slaven, slaven van menheere, en de ergste van al. Ik onderscheide: ofte wet hy heeft versland, ofte wel hy heeft geen. In liet eerste geval is hy:ten eerste, de openbare vyand van onzen godsdiensi; want, zeggen de libe rale gazellen zelve, het liberalismus is de vry- denkcry of het is niets. lly is, ten tweede, een medewerker tot den ondergang van ons land; want van de liberateen komen de revolutiemakers, de internationale, de geuzen, de moorders en branders van Parys, geiyk de rook komt van bet vuer. Ofte wel de liberael heeft geen verstand. Dan lact hy zicli by den neuze leiden door schoone ron kende woorden, dan is hy slaef van den eenen of den anderen menheere. Hy is misschien fraei voor zyn zeiven en ceriyk in de oogen van zyne medeburgers, hy telt misschien nog vrienden hy priesters en kloosters, of by katholieke bloedver wanten en vrienden Maer, inderdaed, liy is 't geen zyne bedriegers zyn, 't geen zyn menheere is. Hy is vyand van zynen God en van zyn vaders land. Dat is een liberael. Men vraegt le Poperinglie een welbestudeerde!) arebitekt voor het opmaken van ecne danszael voor luidersnmïick. De aenbestedihg is niet aengewezen en zal gedaen zyn volgens de verdiensten van'het plan. De grootc zaek is van de kleene damen te doen uitkomen voor groot, de vuile dieren te doen nenzicn als kuisch en schoon. Byzonderlyk to beboffen en waerdeeren den onbevlckten luister van menheere. Men zegt dat er te Podcringlic te koope is gesteld, een allerschoonste lang en scherp baeidc peerd, dienende voor alle slach van diensten, maer byzon derlyk voor onmisbare diensten.liet heeft tol nu local liet werk gedaen van Indien de offers wat voldoende zyn, men zal de etiieze meegeven. Zich te adresseeren hy het gazettedoclcurtje. Passchendaelo, 30 January 1873. 'T en kan niet baten, Melehior; dreigt gy maer met uwe geschiedenissen van geestelyke en wereld lyke persoenen. Uw masker moet af dal er geen schrootje meer overblyft. 'T is gy die dit drollig blyspet begonnen hebten wy zyn van '1 geducht niet een vinger le deinzen, man. Onthoudt dat: Ziel nu wat wy te zeggen hebben op uwe Toe- komslpraet van Zondage: 1° Gy liegt als ge zegt dat 't Nieuwsblad gratis toegezonden wordt aen de boeren, en gy doet gelyk al de liberalen: uw eigen vuiligheid op andere werpen Want iets dal zeker is, '1 is dal de Toe komst voor niet rondgezonden wordt, en dat ze in vele plaetsenaenstonds veidokenof verbrand wordt. 2° Gy liegt nog een keer als ge zegt dat er nu meer gevochten wordt le Passehenduele, of voor dat er Policie was, dal er meer beschonken menschen te zien zyn. Dut zyn leugens die voor eiken Pas- schndaelenaer belachelyk zyn, en 'k en zou er niet 'van spieken, ware '1 niet dut gy Passehenduele zoo een lee|yke name geeft elders. Wat er ommegaet in uw Ccrcle privé, is mis schien de reden waeromgy zooipreeki; gy peist dal liet overal gaet lyk in uw Cercle privé. Dal is geheel verkeerd. 3" Gy liegt nog een keer, als ge zegl dat de poli cie de eene laet vechten en zuipen en de vreedza me drinkers naer huis jaegt. 4* Gy vraegt of de policie een Wgnkel is? 'K zegge daerop: neen 't man. En dit gedacht nog eens en zou u niet invallen of kunnen invallen, ware 't niet dat gy eene zied hebt die veil start voor elkeudeen. Nog eens dan lyk of de Vlamingen zeg gen: 'l cn is maer van een zwarte pol dat men begrimmeld wordt. Vui-je '1. 8° Van uwe tiistorie in de Mossel markt cn weet ik niet: maer van vooren af zou ik dui ven zeggen dat gy liegt, 't zy met ze te veranderen of uil le vinden. Want in de dry maenden dat ik u ant woord gegeven heb, en heb ik nog niet anders gedaen, dan uwe leugens, uwen laster, uwe schyn heiligheid doen hlyken, cn gy vondl geen woord om hel legen le spreken. Daer is 'l; en komt nu maer uil met uwe histo riën Gy zyt gekend, myn man, cn uWe educatie gedaen in slordige gazetten, die nooit geen ander verweer hebben dan slordige geschiedenissen, die bykans al teenemael valsch en voorzeker altyd vérvalschl. X. Men meldt ons uit Waestcn. Vandage Donderdag len vier uren 's namiddags is een brand uitgeborsten in een lerwesclielf daken- de aen de hofstede van 1,. Pollet in franscli Waes- ten. Ten 8 uren verminderde 't vuer; maer de wind zal maken dat er geheel den nacht zal te werken zyn. De liefstede,die van 2 peerden is en 14 koeijen, zal, hoopt men, bcwaerd zyn dank aen de spoedige hulp van oeze pompiers. Gisteren, Woensdag is de trein tusschen R'yssel en Kobaeys van de riggels geloopen. Eenige kwetsuren en builen en 2 uren verachtering is al wat cle reizigers geleden hebben.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2