HUIS, PEERD- EN KOEIJENFEEST. L E E S T Itcdevoeriiig uilgesproken door Menheore, in do eerste byeenkomst der Trommelaers en Clairons. A Ik men 1111 ziet hoe de Onreligit verspreid wordt door twij fel en 'bederf, en wie de verspreiders en voorvechters -ervan zyn; 't is een strenge pligt van reglveerdigheid voor al die in ge zag is en meesterschap, 't is eene strenge pligt van liefde voor allen christen van on derdanen en medemenschen van de Onreli- gie te bewaren, en af te keuren, te verwy- deren en af te weeren al wat Iwyfel en bederf stichten kan. Indien elke christen mensch naer zyn ver mogen dien slryd streed; indien men onver- biddelyk ware voor slechte gazelten, voor slechte schriften, voor slechte iheaters slechte onderhandelingen, indien men slech te schilderyen, slechte beelden slechte by- eenkomsten, enz., overal en aliyd traditie te verbieden, of weg miek, of len minste ontraedde; de Itvyfel cn 't bederf zou groo- telyks verminderen, en dat zoo groot mid del om Onreligie te verspreiden zou by lan ge zooveel geen slagioffers maken. Maei' daerin blyfi men nog veel ten achte ren, daerop en wordt op verre naer niet genoeg gelei. Hoe dikwyls en is men niet liglveerdig voor zyn eigen en zoekt nieuws gierig in schriften en boeken tegen Religie en zeden; hoe gemakkelyk somwylcn, legen wet en racd van de II. Kerk, en is men niet benieuwd om theaters of slechte byeenkom- slen le zien en by le woonen, en men vindt zoo dikwyls een kale excusie om zoo in 't gcvacr te loopen? Iloe dikwyls en is men niet te toegevend voor kinders en onderdanen, en laet men ze niet gaen waer zy niet en zouden mengen, en laet men ze niet lezen wal hun nieten dient, cn laet men ze in vergaringen, die voor niet geen deugd en doen. Of erger nog, boe is 't soniwylen genoeg van een klein interest of nog min om kinders in scholen te zenden of te laten, waer bun geloof ge- vaer loopt, al ware T maer omdat ze er nooit van liooren? Dikwyls menschen die geloove en gods dienstigheid hebben, door eene van die ver keerdheden van 's menschen versland, doen mèe en helpen in spelen, vermaken, gazel ten, enz., die alleenelyk dienen om ongeloof cn bederf te stichten, en dat somwylen on der de ellendigste voorwendsels. Neen, op verre na en voelt men geen af keer genoeg voor de vuilste en slordigste werken, voor de blasphemiën en keltcryen, die tol in Stadsscholen belaeld en in stand gehouden door 't geld van clkendcen, alle dage gepleegd worden! Neen, men is niet genoeg veronlweerdigd als men de blasphemiën, kelteryen, walge- |yken praet hoort, die wekelyks in de mu ren van stad gedrukt en gesproken zyn! En daerby komt het dat, is 't niet de On religie, ten minsten verflauwing van Heligie zoo aengroeit, en dat er in de katholieken min vier, min yver, min werkzaernheid zit, dan in de liberalen en Revolutionnairen. Beziel eens een man die katholiek was, lange katholiek leefde, maer gematigd en stille voort, zonder juist afkeer te voeden voor de liberale baldadigheden. Wordt hy door zyne onbedachtheid liberael, zoohaest is hy het met geweld en met woede. Hy, die nooit en streed, die altyd gezapig en gedwee den middelaer speelde, nu gael hy werken en pynen en poogen, hy heeft hael opgevat tegen geloof en H. Kerk, en hy is geweldig geworden. Terwyl, als hy katholiek was, hy den liact tegen de liberalery en Revolutie niet haddc; daerom was hy zoo slak en zoo slap en zoo traeg. Nogtlians, als men ziet, lyk of wy tot hiertoe bewezen hebben, hoe afschuwelyk de Revolutie is, hoe goddeloos, hoe zedeloos, hoe teugelloos en hoe rampzalig! niets en zou meer onzen haet weerdig zyn; niets en zou ons meer moeten opwekken om te slryden, met woord en daed, met brandenden yver en onvermoeiden arbeid, altyd en overal legen al wat er naer riekt, tegen de libera lery bygevolg, in welken graed zy ook voorkome. Een kloekmoedige verdediger van het goed en standvastige vervolger van hel kwaed. wiens gansclie levensloop lol krach lens uilputting zelve loegewyd is geweest aen de groole cn verhevene belangen van Kerk, Godsdienst en Vaderland, zonderde minste baetzuchtigheid te heherligen en vooren le slaen, heeft Donderdag morgen het tydelyke met het eeuwige verwisseld. Mynheer Aimé VanWtberghe is, na eene lan ge kwynende ziekte, te Roperinghe overle den en sleept na zich in liet graf de Irour- klaglen van zyne talryke vrienden die hem bemind en gewaerdeeril hebben. Hy wordt hegraven in Sl-Berlinus kerk, Maendag ten negen en half. Men kondigt uit Gheluwe de dood aen van M. J.-F. Soete, sedert 't jaer 1842 raedsliecr en sedert 1832 geneesheer van deze ge meente. Ervaren in zyne kunst, hy oefende zyn moeilyk ambt uit met eencn ieveren eene zclfsopoflëring waervan men weinige voorheelden aenlreft.'T is ook deovermael van werk die deze sterke lichaemsgeslelie- nis, welke nog lange jaren beloofde, onder- mynd heeft. Zyne begraving heeft lieden, 10 April, placts gehad in het hyzyn van eene aenzienlyke menigte volk. Al de inwo ners van do gemeente, de talryke vrienden cn kennissen van den overledene hadden eene laelsle getuigenis van aeliling willen geven aen dien verdiensligen man, die door zyne wetenschap en zyne deugden dealge- mccne genegenheid had verworven. Hui ten klinisch nieuws. ROOMEN. Eene korrespondenlie uit Hoo rnen in date van 5 April, meldt dal Z. il. in den morgend van dien dag, groot hertog Vladimir van Rusland in gehoor ontving, die meer als eene halve tier hy lieni in zyne kamer ovorbragl. Dit alleen bewyst dat de zware ziekte van den Paus, waervan zekere telegrafiy dingen en sommige nieuwsbladeren ge sproken hebben, nog eens maer heslacn in de inbeelding van die nieuwheriglers. De Paus heeft alleenlyk, na eene wande ling in den hof van het Vatikaen, ligte aenvallen van rhumalismus gevoeld, en ten gevolge daervan heeft hy, om zich te schikken naer de voorschriften dergenecs- heeren, de voorzorgen moeten nemen welke zyne hooge ouderdom vereischt. De wrackroepeuste aenvallen worden in Hoornen legen de katholieken, in ker ken en openbare plaetsen, gepleegd, en de italiaensche policie komt altyd maer ter plaets als hel te laet is om ze te voorkomen of te beletten. De slagioffers mogen dan nog blyde zyn als de politie hun niet als daders vastgrypt. Dat ziel men ook al somtyds gebeuren. FRANKRYK. De municipale kiezingen die in verscheide groote sleden komen plaets te hebben, zyn in 't algemeen ten voor- deele der omwcntelaers uitgevalfen, dank zy nog eens aen de schuldige onthouding der bewarende party. Na de wet gestemd le hebben die de centrale municipaliteil van Lyon afschaft, en deze die eene schadeloosstelling toe- staet aen Parys en aen de provintiën die door den oorlog geleden hebben, heeft de nationale vergadering hare vakantie be gonnen die duren zal lol den 19 Mei. Al de parlementen van Europa zyn nu in vakantie. SPANJE. De tydingen uil Spanje bestati- gen meer en meer de magteloosheid des gouvernements in zyne expeditie legen de Carlisten. Men meldt uit Arenys dat de prins Hendrik van Rourbon met zyn volk eenen trein heeft overmeesterd, en hevel gegeven om hem lot Gerone te doen achteruit ryden. Prins Hendrik was ver gezeld van een vyfliglal ruiters en een tamelyk lalryken troep. Tusschen Gerone en Burcelone is de spoorbaen afgesneden. Ten andere, men begint reeds te zien dal de worsteling eenen regelmatigen gang aengenomen heeft. De Carlisten hebben het regelmatig beleg der sterke stad Puycerda, inCataloniën,ondernomen. De werkingen zyn volgens al de regels der kunst acngeleid en uitgevoerd. De artille rie heeft de stad begonnen te beschieten, en men zegt dat deze ernstig iu gevacr was; doch de Carlisten hebben ze niet genomen. De Carlische korrespondentiën spreken met uitbundigen geestdrift over de prin ces dona Maria de las Nieves. Tydens de bestorming van Ripoll, hield de infante niet op de gekwetsten ter hulp le snellen. Zy ondersleundo hen met clirislclyke en troostende woorden, ter wyl hare tecdere handen de hekomene Wonden vermaekten, naer liet voorschrift van don geneesheer. De federalisten en communards zullen voorts de echtgenoote van don Alfons van verre beledigen, maer niellegenstaende dat, zal eene jonge vrouw, die haer leven blootstelt om aen de gekwetsten hulpe te bieden, meer eerbied en bewondering bekomen, dan eenige schreeuwers, die altyd gereed slaen om voor den vyand te vlugten, en al hunnen moed besparen om kloosters af te breken en priesters le ver moorden. De spaensclie soldaten welke door de Carlisten le Ripoll gevangen genomen wierden, en daerna over de fransclie grens gezonden, getuigen al dat zy op de beste manier behandeld wierdon. Zy be vestigen dat hel valsch is dat acht krygs- gevangenen onmiddelyk door de Calisten gefussilleerd wierden. Hetgcne valsch is voor de krygsgevan- genen van Ripoll, zal ook valsch zyn voor de 07 krygsgevangen van Rerga, die vol gens de republikeinsclie dagbladeren met hajonnet en messteken door de Carlisten afgemaekl wierden. BURGERSTAND VAN YpEREN, iAESTHE. GROOTE Dciill ociisitliigltl) April De Meijer van Caestre heeft de eer het pu bliek te berichten dal meer dan bi) kooplie den van Frankryk en van Belgie, voordec- liglyk bekend, en al de pachters van het arrondissement llazebrouck en een gedeelte van deze van het arrondissement Dunker- que, by omzendbrief genoodigd zyn deze feest hy te wonen. De heeren Massart, Pode- vin en La Cliasse hebben beloofd van er GO veulens van Boulogne en omstreken naerloe le leiden. De vetleggers zullen er een groot getal koeijen vinden uil de omstreken van Wormhout, onder andere, eene kudde wel ke M. Devos beloofd heeft er naerloe te brengen. Koopers cn verkoopers mogen zich aen liet loegenegensle ontliael verwachten. De Meijer, Toiirsel. iVo/a. Die feest komt den iaetsten Woens dag van April, en de winterfeest den Vrytlag na St-Eloy, welke dit jaer den b December valt. uit er h»n<! Ic knopen of te pachten ccn groot en wel ter stand ten dienste van wyn- en liqueurwin- kel, staende in de Groot-Ooststraet, binnen de stad Veurne, alwaer on langs de weduwe Vlbkarkkn over leden is; alsook liet overnemen der I>KA3AJHLKA, bestaende in ver- schillige soorten en van allen ouder dom. Alle gemak van betaling zal aen de liefhebbers gegeven worden, zoo voor de koopsomme van het buis als voor de dranken. Alle inlichtingen le bekomen bv de heeren Theodore, llrix, vredcreg- ter, Emmanuel Vermeulen, als voog den-administrateur, en Charles Bar bier, als toeziende voogd. Lieea Vrienden, (Wel gezeid, immers soori met soort.) Sedert meer dan 20 jaren heb ik alles gedaen dal in myne magi was voor het welzyn van myne medeburgers. Ik heb myne gezondheid geslaglofferd voor den vooruitgang der samenleving; geen burgers pennin gen heb ik gespaerd voor verbeteringen in de stad ie brengen; muer wat hebben wy onlangs gezien? Ik ben verraden geweest. De Poperinghenaers hebben getoond boe dankhaer zy tny zyn voor al myne weldaden. (De stemming ligt opperst, hoort je 'i? Ehwel ja, dankhaer, gy zegt liet wel, want hadden zy u moeten kiezen wie weet of gy liet hoofd van hoogmoed niet zoudt vet lot en hebben Man nu zal ik my uitslui (ely k bezighouden melde sociëteiten, waervan ik deel maek, te verbeteren. Ten dien einde maek ik nu dat groot gebouw en heb voor ulieden twaelf trommels en twaelf clairons gekocht en daerin van dry lot vierduizend franken gesteken. Gy zult, hoop ik, wel uw beste doen, en later, zyn ei die niet achter kunnen, zy moeten daervoor den moed niet laten vallen, zy blyven lid der sociëteit. Maer ik zou niet geern meer verraden zyn, daerom zult gy elk een engagement nemen van 3 jaren. Die niet gelot hebben moeten niet vreezen, ik neem alles op my, maer die in hvi lol vallen zullen dan moeten teekenen voor 8 jaren. Lieve vrienden, (hoe zoel is die naem voor hunne doisti- ge kele,) gy zyt al nog wat jong, maer nogthansgy moet wel weten wat naem men my geeft, wacrme- de men my heligi (sic); daeivan besteel er niets. Omul, benauwd te maken zal men zeggen dal gy ook zulke zyt, daervoor moet gy niet vreezen, ik zelf maek daervan hoegenaemd niets. Nu dan, doet wel uw beste dat gy in het korte kunt met de mu- zieke medegaen. Deze redevoering is acnveerd geweest met hel geroep vim*. I eve Menheereü! Men heelt er na- tuerlyk een goed glaesje opgezet en den tambour- niajoor geluk gewenschl. van den 11 tol den 18 April 1873. GEBOORTEN Mannelyk geslacht 3. Vrouwelyk geslacht 8. IIUWELYKEN. Augustus Maihiou, leeraer en juslina Delhnye, zonder beroep. Leo Spilliaerl, onder lieutenant hy het 1* regiment linie en Celina Mieroo, zonder beroep. Consiantinus Vandenbussche, onderwy- zer in de gemeenteschool, en Ludoviea Nuyiten, zonder beroep. Carolus Nevejan, werkman, en Virginia Obyn, kantwerkster. Alphonsus Dn- wachter, metser en Maria Verschaeve, kleermaek- ster. STERFGEVALLEN Metsu, Maria, 73 jaren, weikvrouw, echlgejioolo van Josephus Yandorpe, Zaeihof. Markey, Ludovicus, 33 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Kasselstraet. Van Loo, Anna, 8(5 jaren, werk vrouw, weduwe ven Joannes V'elghe, Boesinghe- straet. - Libberecht, Joanna, 72 jaren, winkelier ster, weduwe van Joannes Vandelannoite, Sterre- sltael Ceuninck, Jacobus, 71 jaren, zonder beroep, weduwe vanJusiiria Dewaegbenaere, Klaverstraet. Devcrman, Virginia, 63 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutsiruei. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 0. Vrouwelyk geslacht 2.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2